fbpx

Epirus

Epirus – Ήπειρος – (čti Ípiros) je historická oblast v jihovýchodní Evropě, dnes se na ní rozkládají Albánie a Řecko. Geograficky se rozkládá mezi pohořím Pindos a Jónským mořem. Největším městem Epiru je Ioannina (Jannina).

Epirus Řecko
Epirus Řecko

Členitý a hornatý region Epirus byl severozápadní oblastí starověkého Řecka. Byl osídlen řeckými kmeny Chaonů, Molossů a Thesprotů. Na rozdíl od zbytku řeckých kmenů, které byly modelovány podle městského státu, jako byly Atény, Sparta a Korint, byl Epirus království (nejznámějším králem byl Pyrrhos) a Epirotové (Ipiroté) žili v malých vesnicích. Oblast byla na okraji řeckého světa a kontinentální kmeny se často musely vypořádat s ilyrskými nájezdníky ze severu (proti Illyrům se Ipiroté spojili s makedonskými králi sňatkem princezny Olympias a Filipa II – rodiči Alexandra Velikého). Tato oblast však měla zvláštní náboženský význam pro starověký řecký svět. V Epiru leží Dodóna, slavná svatyně boha Dia s věštírnou, nejstarší starověkého řecké orákulum …
Epirusje jediný řecký kraj, kde archeologové soustavně zkoumají řecký pravěk.

Dodoni Řecko
Ancient Theater of Dodoni

Epirus - rozcestník

Zagori – Ζαγόρι – je historické území na severu Řecka v kraji Epirus, blízko hranice s Albánií. Oblast byla důležité obchodní centrum Řecka v období osmánské nadvlády…
OTEVŘÍT STRÁNKU

TzoumerkaΤζουμέρκα – se ukrývá mezi městy Ioannina, Arta a Metsovo. Díky hornatému terénu si zdejších 47 vesnic, zvaných Tzoumerkohoria, stále drží odstup od moderní civilizace.
OTEVŘÍT STRÁNKU

Souli – Σούλι. Původ jména Souli je nejistý. V nejstarším historickém textu o Souli, který napsal Christoforos Perraivos v roce 1803, je zaznamenána ústní tradice místních obyvatel. Podle toho byli prvními osadníky Souli pastýři…
OTEVŘÍT STRÁNKU

Parga – Πάργα Na úpatí zelených kopců, zahalená v olivových hájích a omývaná křišťálově čistým mořem leží Parga, jedno z nejkrásnějších měst v Řecku. Řekové jí přezdívají Nevěsta Iónského moře.
OTEVŘÍT STRÁNKU

Preveza – Πρέβεζα – je prefektura v nejjižnější části kraje Epirus. V oblasti prefektury Preveza se nacházejí archeologické nálezy, které dokazují, že tato oblast byla osídlena již od paleolitu.
OTEVŘÍT STRÁNKU

Objevte s námi krásy Epiru

Zagori

Astraka, Drakolimni, Zagori, Smolikas
Východ slunce u jezera Drakolimni s ranní inverzí v údolí Aoos (na pozadí hora Smolikas)

Zagori – Ζαγόρι – (v překladu „za horami„)je oblast v pohoří Pindos v Epiru, v severozápadním Řecku. Zagori bylo prohlášeno za světové dědictví UNESCO v roce 2023. Vesnice Zagori jsou malé, organizované kolem centrálního náměstí a vzájemně propojené kamennými cestami, schodišti a mosty. Název Zagori vychází ze slovanské předpony Za a podstatného jména gora znamenajícího „hora“.
Zagori je vyhlášené jedinečnou přírodní krásou s působivou geologií, dvěma národními parky –  řeka Aoos a soutěska Vikos a druhý je Národní park Pindos, známý také jako Valia Kalda , což ve vlašštině znamená Teplé údolí.

Výlety po Zagori

Video Zagori

Tzoumerka

Tzoumerka Řecko
Tzoumerka - nejslavnější vesnice Syrrako

Pohoří Athamanika (Αθαμανικά όρη), známé také jako Tzoumerka – Τζουμέρκα – je velké pohoří západního Řecka, které tvoří jižní část širšího pohoří Pindos , které se tyčí mezi řekami Arachthos a Acheloos , kde byla starověká Athamania , odtud jejich název. Obyvatelé této hornaté oblasti se nazývají Τζουμερκιώτες (Tzoumerkiotes).
Pohoří Athamani vděčí za svůj název starověké řecké rase Athamani, která se v této oblasti usadila. Athamanes vzkvétal především ve 3. a 2. století před naším letopočtem. Jméno Tzumerka je slovanského původu чемерика (čemerika)kýchavice

Výlety po oblasti Tzoumerka

Video Tzoumerka

Souli

Souli Řecko
Kafeneio Miloi v kraji Souli

Souli – Σούλι. Původ jména Souli je nejistý. V nejstarším historickém textu o Souli, který napsal Christoforos Perraivos v roce 1803, je zaznamenána ústní tradice místních obyvatel. Podle toho byli prvními osadníky Souli pastýři, kteří se v horách skryli před osmanským útlakem. Ve zdejších horách dříve žilo až na 12000 obyvatel! Dnešním sídlem kraje je město Paramythia (Παραμυθιά).

Video Souli

Parga

Oblast Parga (Δήμος Πάργας) byla založena v roce 2010 sloučením dvou již existujících obcí, Pargy a Fanario. Sídlem magistrátu je Kanallaki a historickým sídlem je Parga .
Na úpatí zelených kopců, zahalená v olivových hájích a omývaná křišťálově čistým mořem leží Parga, jedno z nejkrásnějších měst v Řecku. Řekové jí přezdívají Nevěsta Iónského moře. V olivových a citroníkových hájích v okolí Pargy můžete hledat malé kostelíky roztroušené po okolí, objevit benátskou pevnost nebo výš položenou osmanskou pevnost u vesnice Anthusa. V záplavě zeleně hledat vodopád, pátrat po původní poloze Pargy zvané Palioparga, putovat k ruinám kláštera Vlacherna za Valtosem nebo objevovat ve vnitrozemí jezero Kalodiki prorostlé lekníny a minarety v jeho okolí.
Parga má podnebí shodné s Iónskými ostrovy

Video Parga

Preveza

Kokkinopilos Preveza
Kokkinopilos (Preveza) - mini Austrálie v Řecku

Preveza – Πρέβεζα – je prefektura v nejjižnější části kraje Epirus. Hlavní město prefektury je přístav Preveza. V Preveze se nachází mezinárodní letiště a je důležitým dopravním uzlem pro cestu na blízké Jónské ostrovy. Na ostrov Lefkáda je možno přicestovat autem přes pontonový trajekt který překlenuje kanál mezi pevninou a ostrovem.
V oblasti prefektury Preveza se nacházejí archeologické nálezy, které dokazují, že tato oblast byla osídlena již od paleolitu.

Video Preveza

Epirus - počasí

Ubytování v regionu Epirus

klikni do mapy, zazoomuj a bookni si nejbližší a nejlepší ubytování v Epiru přes Řecko nás baví. Rezervací služeb přes náš web, podpoříš náš projekt. Děkujeme!