fbpx
Voidomatis Springs Trail – túra k pramenům řeky z vesničky Vikos
Print Friendly, PDF & Email

Voidomatis Springs Trail je velmi oblíbená turistická stezka vedoucí z vesničky Vikos dolů do kaňonu, k pramenům řeky Voidomatis a kostelíčku Panagia. O Vikosu, nejhlubším kaňonu na světě a 6 denním okružním trailu, jsme již psali v roce 2017 v tomto článku. Poslední roky jsem se do Zagori moc rád vracel a zjistil, že pokud nemáme na turistiku zrovna celý týden, ale jen pár dní, tak ta největší paráda na nás čeká právě ve vesničce Vikos. Aby také ne, však tahle vesnice byla podle kaňonu i díky tomu pojmenována. A ty výhledy odtud, ty jsem si opravdu zamiloval. V dnešním článku vás také zvu na návštěvu ke Kostasovi a Doře, na jejich nejkrásnější zahrádku na světě. Právě těmto dvěma lidem děkuji za to, že jsem si u nich na skalce mohl nad Vikosem obejmout řeckou vlajku. A protože jsem snílek, sním i o tom, že mě jednoho dne do Vikosu vysype moje milovaná dcera Zoe …

Vesnička Vikos v historii

Jak Kostas Ioannidis, bývalý asistent učitele, uvádí na svém řeckém webu, Vikos je jednou ze 46 vesnic kraje Zagoroxoria, která leží v nadmořské výšce 770m n.m. Název vesnice má slovanský původ a pravděpodobně v překladu znamenal „αντίλαλος“ – ECHO či ozvěnu. Je to celkem přesvědčivé vysvětlení, protože v mnoha místech kaňonu můžeme ozvěny dnes slyšet. Přitom až do roku 1950 byl název vesnice „Vetsiko“, slovo také slovanského původu, které znamenalo „pastvinu“. Vesnice Vikos byla osídlena lidmi zejména díky dobrému pocitu bezpečí. Je obklopena hlubokými útesy a má pouze jeden jediný vchod, který bylo možné snáze střežit. Mnoho jeskyní v okolí a lidské kosti nalezené v jedné z nich při instalaci vodovodní sítě v roce 1968 svědčí o tom, že tato oblast měla velmi dlouhou historii lidské přítomnosti. Později byl Vikos v podstatě zemědělskou vesnicí, o čemž svědčí centrální kostel (1971), který je zasvěcen Agios Tryphonovi, patronovi pěstitelů vinné révy.

Vikojatrós

Vikos byl také místo pobytu některých slavných «βικογιατρούς» (Vikojatrós), praktických terapeutů, kteří se spoléhali na bohatou flóru soutěsky. Byliny nasbírané bylinkáři byly používány k léčbě řady onemocnění a byly obzvláště oblíbené v 19. století. Říká se, že slavní „Vikijatři“ ukončili svou činnost, když se dostali do střetu zájmu s moderními lékaři. Obyvatelé Vikosu měli také relativně soběstačnou zemědělskou ekonomiku. Malá políčka, zahrady, vinice a dobytek poskytovaly základ pro život vesničanů. Obklopena útesy nebyla nikdy vesnice zvlášť velká co do počtu obyvatel a bydlení. Přesto v dobách největší slávy, kolem roku 1900, měla asi 500 obyvatel!

Emigrace

Emigrace obyvatel, hlavně v průběhu 18. století, sledovala obecný proud celého Zagori. Třeba ve městě Serres udržovali původní obyvatelé Vikosu (tzv. Βιτσκιώτες) pekárny, kde pracovalo mnoho rodin. S bohatstvím, které přinesla emigrace, byly pak postaveny velké domy („Stefanatiko“, „Dinoulatiko“, „Papanikolaou“, „Oikonomou“) a také škola na centrálním náměstí vesnice. Tato škola se nacházela naproti současné školní budově. V roce 1922 byl Vikos hromadně opuštěn kvůli krevní pomstě. Tato vendeta, která začala asi před 5 lety, měla 5 obětí a výrazně narušila společenský život vesnice. Většina rodin, které v té době opustily Vikos, se usadila ve městě Serres.

Tato masová migrace byla zlomovým bodem v moderní historii Vikosu, protože její populace a sociální struktura se drasticky změnila. Od té doby se zbývající obyvatelé snažili zachovat to, na čem dlouho trvali: byla postavena nová škola, která fungovala několik desetiletí a kostel Agios Tryfonas. Mezi charakteristické památky, které nestihly přežít plynutí času, stojí za zmínku nádherná fontána Davelis („Pano-Pigado“), která byla při otevírání nové silnice do vesnice zasypána sutí.

Vikos dnes

Rok od roku zláká vesnička Vikos více a více turistů, protože je to jen krátká odbočka z hlavní turisticko-silniční trasy Aristi – Megalo Papingo. Někdy tu nepotkáte vůbec nikoho, jindy na parkovišti u kostela nezaparkujete. Cestou do vesnice můžete ze silnice obdivovat nejznámější serpentýny vedoucí do Papinga, pěkně shora, skoro z ptačí perspektivy. Ideální je vidět je ještě předtím, než v nich budete sami řídit, ať se máte na co těšit :D

Před náměstím ve Vikosu najdete nejdříve po levé straně dvě moc hezká ubytování a hned poté po obou stranách obě místní taverny. Karpouzis Guesthouse & Restaurant a Hristoforos Tsoumanis. Náš dnešní výlet doporučuji začít právě na parkovišti u kostela a jít uličkou kolem první zmiňované taverny Karpouzis, abyste neminuli nejkrásnější vyhlídky do kaňonu a malou vesnici si aspoň trošku obešli. V úzké uličce za tavernou stojí docela vtipně na zahradě jednoho z domů velký bílý chlaďák s českým logem Delta pekárny :) Dům nevlastní Češi, ale nějaká paní z Rumunska. K překrásným vyhlídkám se ještě vrátíme na konci článku, protože u druhé z nich žije náš Kostas s Dorou a provozují tam malý obchůdek s bylinkami a mají úžasnou zahrádku, kde si můžete dát třeba kávu, pivo z lednice nebo vám na požádání udělají i řecký salát.

Pokud chcete jít rovnou na Voidomatis Springs trail, můžete zaparkovat auto hned na začátku před vesnicí u pramene (se střechou), kde začíná stezka a kam se malou oklikou z parkoviště u kostela přes vyhlídky také právě dostáváme.

Voidomatis Springs Trail

Voidomatis Spings trail je úzká, kamenem dlážděná stezka, která začíná na začátku vesnice Vikos a v několika po sobě jdoucích zákrutách prudce klesá do kaňonu Vikos. Hned pod vesnicí narazíte na barevné včelí úly a pokud tu budete na jaře (doporučuji), okolní stráně pokvetou všelijakými bylinkami a kytičkami. A ta jejich vůně opravdu stojí za to! Asi po 100 metrech narazíte na Boží muku, odkud je skvělý výhled na kostelík Panagia pod vámi. Cesta dolů zabere průměrnému chodci asi 40 minut času a překonáte na ní cca 100 výškových metrů.

Trasa je tedy vhodná i pro méně zdatné turisty. Jedinou překážkou může být zpáteční stoupání nahoru do vesnice, pokud půjdete během dne na slunci a v horku. Přesto stěny kaňonu v určitých místech nabízejí stín k odpočinku. Určitě si sebou vezměte dostatek tekutin (nejen) na zpáteční cestu a svačinu! Ke kostelíku Panagia vede neoznačená cestička. Dokonale vám pomůžou mapy.cz, kde je trasa značená nebo poslední dvě fotografie níže, kde jsme vám odbočku vyfotili.

Panagia (Virgin Mary)

Z odbočky se dostanete cestičkou do vysokých křovin, chvíli to vypadá jako byste procházeli živým tunelem a po pár minutách se před vámi rozprostře malá louka a Panagia (Virgin Mary). Malý klášter Panagia tou Viku byl postaven v těchto místech v roce 1738.  Do dnešních dní se dochoval jen jeho katholikon se starými freskami. Vedle je ještě jedna ne moc čistá místnost s pozůstatky krbu, která může posloužit jako nouzové místo v případě opravdu špatného počasí či nutnosti nouzového přespání.

Angastromeni Springs

Následujte vyšlapanou cestičku za kostelíkem směrem k vodě a dojdete k pramenům Angastromeni springs. Tento meandr řeky Voidomatis během jara a na začátku léta kouzlí až dech beroucí barvy. Jediné co potřebujete, aby vám svítilo sluníčko a nebylo po velkých deštích. Už jsem tu zažil i zakalenou vodu, počasí pod mrakem a kamarádi tu dokonce ani žádnou vodu nenašli, protože přišli v období, kdy bylo koryto již vyschlé. Vodu ovlivňuje zima. Když je nahoře v pohoří Tymfi dlouhá zima s vydatným množstvím sněhu, tak je dole i dlouho voda. V opačném případě může být koryto vyschlé už v druhé polovině července.

Zajímavost, kterou jsem při první návštěvě a přechodu kaňonu Vikos nejdříve moc nevnímal je skutečnost, kde jsou vlastně ony prameny řeky Voidomatis? Nyní vím, že ty hlavní jsou ještě kousek (východním směrem) za kostelíkem. Ve skutečnosti je tu pramenů ovšem mnohem víc a tím jak vody postupně během přicházejícího léta ubývá, zkracuje se i delta řeky na jejím začátku! Prameny hned za kostelíkem nesou tedy název Angastromeni springs a někdy začíná řeka až zde!

Voidomatis Springs

Skutečné prameny řeky Voidomatis, se nacházejí v místě, kde hlavní červená stezka O3 vedoucí od Monodendri uhýbá a začíná prudce stoupat severní stěnou kaňonu Vikos k vesnicím Megalo a Mikro Papingo.

Kde se tady z ničeho nic bere tolik křišťálově čisté vody? Odpověď musíme hledat vysoko nad námi. Ze závrtů Epos (svislá jeskyně s hloubkou 451m) a Provatina (408m) prosakuje cca týden voda přes 1200 výškových metrů skály dolů k pramenům Voidomatis! Není se čemu divit, že průměrná teplota vody má kolem 4°C.

Na koupání to dlouho není, posvačíme, odpočineme si a hurá zpátky k vesnici Vikos. Cesta zpátky do kopce zabere cca 60 minut a dnešní Voidomatis Springs trail výstupem dokončíme.

Rachi – nejkrásnější zahrádka na světě

Vracíme se k vyhlídkám do vesničky Vikos, kde má Kostas s Dorou malý obchůdek s bylinkamiRachi„. Ve stopách slavných (Vikojatrós), místních empirických léčitelů 18. století, sbírají bylinky ze stejných vrcholů a se stejným respektem k přírodě a pokračují tak v staleté tradici. Za 14 let jejich působení se již stali jednou ze známých destinací v Zagori s místními bioprodukty, zagorskými sladkostmi, suvenýry nebo jen přátelskými informacemi.

Když se s nimi dáte chvíli do řeči a věřte, že postačí pár řeckých slovíček, můžete zkusit pozdravovat paní Doru od Zdeňka (u ní si říkám raději Dionýs). A pokud ani to nezabere, ukažte ji naši fotku, třeba si zase vzpomene :) Už jsem byl u nich několikrát a vždy jsem prosil, abych jim mohl vylézt na skalku za tou krásnou řeckou vlajkou. S tím je prosím už raději neobtěžujte, dejte si třeba frappé a posaďte se k nim na zahrádku přímo nad roklí. Pokud máte rádi kaňon Vikos a vůbec Zagori, právě tady se to možná všechno spojí. Právě teď a tady budete součástí něčeho většího než naše lidské tělo… říkejte si tomu jak sami chcete. Mně se tu vždy až naježí chlupy a má „řecká duše“ by se tu chtěla odpojit a splynout.

Mapa výletu

výchozí bod: parkoviště u kostela ve vesnici Vikos 770m n.m.
cílový bod: Prameny řeky Voidomatis cca 658m n.m.
celkový čas: 40min sestup a 60min výstup
celková délka: 4,2km
náročnost: lehká
celkové stoupání: 112m / celkové klesání: 112m
období: červen 2020
doporučená mapa: ZAGORI  [3.1] 1:50.000

trasa na Mapy.cz

Ubytování v okolí Vikosu

Inspirovali jsme Tě k výletu? Klikni do mapy, zazoomuj a bookni si nejbližší a nejlepší ubytování přes Řecko nás baví. Rezervací služeb přes náš web, podpoříš náš projekt. Děkujeme!

Booking.com
5 2 hodnocení
Article Rating
Upozornit mě
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Máte jinou zkušenost či aktuální info? Napište nám komentář.x