fbpx

Severní Sporady

Severní Sporady - ostrov Skopelos

Severní Sporady. Věděli jste, že název těchto ostrovů vychází z řeckého spora, neboli setba, čili – přesmyčkou se dostaneme k meritu věci – roztroušené…? A roztroušené tady tedy ostrovy opravdu jsou, když pomineme nejznámější souostroví Skiathos, Skopelos, Alonnisos a Skyros, pak sporadicky tu a tam narazíme na pojmenované skalisko, či výsostné území tuleně středomořského (ostrov Kyrá Panagiá).
Pokud nejste ostřílený mořský vlk či vlčice, nejspíše přibudete na Sporady buď trajektem, například z ostrova Evia (ten se, ovšem pouze „sporadicky“, také počítá mezi ostrovy Severních Sporad, častěji je ale pro svoji velikost označován jako samostatný), ale naprostá většina nás, středoevropanů, prostě přiletí na křídlech, povětšinou na těch Chytrých.

Severní Sporady - rozcestník

Skopelos – Σκόπελος – jedna ze smaragdových perel náhrdelníku souostroví. Někdo by mohl podotknout – pouhá zastávka při plavbě k ostrovu Alonnisos… Kdepak, přátelé…
OTEVŘÍT STRÁNKU

Alonnisos – Αλόννησος – Zapamatujte si základní pravidlo pro návštěvu Řecka – čím větší vzdálenost od letiště, tím větší klid zde najdete. Zářným příkladem budiž Alonnisos…
OTEVŘÍT STRÁNKU

Objevte s námi krásu Severních Sporad

Lalaria beach Skiathos
Lalaria beach - Skiathos

Znáte ten pocit, když vás snýtovaný Ikaros konečně vyplivne a vy po nekonečném roku čekání opět dostanete pecku horkého, květy a mořem provoněného luftu přímo na komoru? Tož, vitajte na ostrově Skiathos, vstupní brány Severních Sporad…
Na Skiathu se poprvé seznámíte s fenoménem Sigha sigha… Autobus z letiště vás vyplivne na molu v přístavu a delegát vám dá na několik hodin Volno, rozchod! A co s kufry – přeci se s nimi nebudete vláčet! Necháte je prostě na molu, jen tak, bez dozoru. Nebudou samy, už je jich tam pěkná hromádka. A hurá za nevšedním zážitkem na konec ranveje – přistávání letadel pár metrů nad hlavou.

Zaručuji vám, že vyjukanější jedinci si cvrnknou do textilu. No a cestou zpět k molu si můžete dát v taverně první gyros!

Klima Severních Sporad

Tak jako všechny ostrovy Egejského moře, tak i počasí Severních Sporad ovlivňuje vítr Meltemi. Na rozdíl od Kyklad ale intenzita větru není ještě tak fučivá, takže se dá říci že počasí na ostrovech je přímo ideální. Vítr zde teprve sbírá sílu a nedokáže ještě čechrat vlny ani honit písek na plážích. Ale pozor – Meltemi dokáže na podzim přinést i slušnou dávku vláhy!

Skyros Řecko
ostrov Skyros - nejjižnější ze Severních Sporad

Severní Sporady mapa

Skopelos

Severní Sporady
SKOPELOS

Ostrov Skopelos, jedna ze smaragdových perel náhrdelníku souostroví Severní Sporady. Někdo by mohl podotknout – pouhá zastávka při plavbě k ostrovu Alonnisos… Kdepak, přátelé, stojí za to podniknout cestu na tento přenádherně zelený ostrov. Nemá sice vlastní letiště, zato je protkán sítí kvalitních, méně kvalitních i naprosto mizerných cest. Každý den můžete strávit na jiné pláži a stejně nemáte šanci navštívit všechny
Jak na Skopelos? Máme na výběr hned několik variant. Pomineme-li vlastní jachtu, pak nejjednodušší pro suchozemce středoevropského typu je letecká doprava na ostrov Skiathos a následná, asi hodinová plavba trajektem do hlavního města ostrova Skopelos. Pro cestovatele milující samostatnost a svobodu volby, se nabízí cesta autem (stopem, busem a dokonce i vlakem…) do přístavu Volos a odtud pak plavba buď trajektem, nebo rychleji létající kočkou.

Výlety na Skopelu

Videa Skopelos

Alonnisos

Severní Sporady
Chrisi Milia Beach - Alonnisos

Zapamatujte si základní pravidlo pro návštěvu Řecka – čím větší vzdálenost od letiště mezinárodního typu, tím větší klid zde najdete. Zářným příkladem budiž Alonnisos nebo taky Alonissos, jeden ze 135. ostrovů souostroví Severní Sporady
Ostrov Alonnisos je ideální místo pro aktivní dovolenou, ostrov je protkán soustavou 16. turistických stezek. Často sice na sebe nijak nenavazují a při prvním pohledu do mapy zdánlivě vedou odnikud nikam, na místě však budete příjemně překvapeni scenériemi, které na vás čekají. Celková délka pobřeží ostrova je 67 km a je tvořeno – hlavně v jižní části – spoustou zálivů a každý záliv si na Alonnisosu může dovolit luxus vlastní pláže s jiným odstínem pobřeží než má pláž za sousedním skaliskem.

Výlety na Alonnisosu

Videa Alonnisos

Severní Sporady - aktuální počasí

Ubytování na Sporadech

klikni do mapy, zazoomuj a bookni si nejbližší a nejlepší ubytování na Sporadech přes Řecko nás baví. Rezervací služeb přes náš web, podpoříš náš projekt. Děkujeme!
 
5 1 hodnocení
Article Rating
Upozornit mě
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Nejnovější
Nejstarší Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
2
0
Máte jinou zkušenost či aktuální info? Napište nám komentář.x