Parga je jedno z nejkrásnějších měst v Řecku, které leží na úpatí zelených kopců, zahalené v olivových hájích a omývané křišťálově čistým mořem. Řekové ji přezdívají Nevěsta Jónského moře. V roce 2006 jsme se zamilovali do panoramatu benátské pevnosti a mnoha ostrůvků, do i v létě šťavnatě zelených svahů, do malebných zákoutí v úzkých uličkách a do velké kotvy umístěné na plácku u mola. O mnoho let později se Parga stala spolu se Syvotou a Monodendri jedním z center turismu v Epiru (čti Ipiru), ale to kouzlo, to je tam pořád.
Jde rozhodně o jedno z nejfotogeničtějších míst na světě. Kamkoli zamíříte objektiv, je to krásné. V reálu je všechno opravdu tak kýčovitě hezké, jako na fotkách v katalogu.
Parga a její tři části
Parga se skládá, řekněme, ze tří částí. První sahá od benátské pevnosti přes přístav až k pláži Krioneri. To je historické centrum s krásnými domy s prvky neoklasicistní architektury, které si budovali místní prosperující kapitáni.
Za hradem se podél dlouhé písečné pláže táhne Valtos plný hotelů pro ty, kteří mají rádi klid a prostor k dýchání.
Na druhé straně od pláže Piso Krioneri, za kopečkem s kostelíkem Agia Eleni a k pláži Lichnos se rozvíjí nejnovější turistická oblast, která má pořád ještě poněkud venkovský charakter. Ubytování je tu levnější než v centru, ale pořád dost blízko na brouzdání jeho uličkami.
Pláže v okolí Pargy : ipirotská riviéra
Od doby před jedenácti lety tu hotelů dost přibylo, začaly šplhat do svahů okolo centra a snaží se bazény hostům vynahradit čím dál delší procházku k plážím, které jsou stejně už plné. Kdysi byla hlava na hlavě jen na písčité Krioneri, dnes už je zcela zabraná i menší oblázková Piso Krioneri (bezva na brýle a šnorchl). Jestli vám jde hlavně o koupání, tak se buď ubytujte blíž k Valtosu nebo Lichnosu, anebo si pronajměte auto.
Na sever od Pargy leží oblíbené Sarakiniko a několk menších pláží z něj dosažitelných: Agios Sostis u kostelíka ve skále, Spartila a Plakero se skalními plotnami jako by seříznutými nožem rovně na plocho. Dál severněji leží skupina krásných a méně frekventovaných pláží u městečka Perdika. Doporučuji hrubý písek a hlubokou vodu na Karavostasi, oblíbená je Agia Paraskevi se zeleným ostrůvkem.
Na jih jsou nejblížší Agios Jannakis, pak Ormos tu Odyssea, Ammudia (jemný písek a pozvolný vstup) a Alonaki (kam chodí domorodci, místní balvany jsou dobré na šnorchlování) Potom od Lutsy na jih se táhne v podstatě souvislý pás pláží až do Prevezy (Lija je tak akorát opuštěná uprostřed = prázdná, hrubý písek a hluboká voda). Ne každý řecký kraj vám dá tolik na výběr.
Pěší toulky po kopcích
Pokud jste spíš na kopečky, je Parga místo pro vás, speciálně mimo horkou sezónu. V olivových a citroníkových hájích můžete hledat malé kostelíky roztroušené po okolí, můžete objevovat benátskou pevnost nebo výš položenou osmanskou pevnost u vesnice Anthusa, v záplavě zeleně hledat vodopád, objevovat vodní mlýny, pátrat po původní poloze Pargy zvané Palioparga, putovat k ruinám kláštera Vlacherna za Valtosem nebo objevovat ve vnitrozemí jezero Kalodiki prorostlé lekníny a minarety v jeho okolí. Parga má podnebí shodné s Jónskými ostrovy: západní větry přinášejí vzdušnou vlhkost (67% byl standard, nic pro kardiaky). Díky ní si krajina udržuje zelený plášť i přes horké léto. Po stoupání na kopec vás tak odmění vyhlídka na skoro tropicky smaragdové zelené pobřeží a ostrovy od Lefkady po Korfu. Ideální termín chodící dovolené bych odhadla na duben.
Historické bohatství
Pro milovníky kultury a památek má Parga průřez celou historií. V době bronzové obchodovali s ipirotskými Thespróťany Mykéňané z Peloponésu a na řadě míst jsou stopy po jejich přítomnosti, včetně hrobů např. v Agia Kyriaki, nebo sídel jako v Efyře.
V kopcích nad Pargou se ovšem nachází unikát: jediná tholová hrobka z pozdní doby bronzové na území Ipiru (pro srovnání si vyhledejte tzv. Átreovu pokladnici u Mykén). Dochovala se spodní část stavby s průměrem 3,7m s podlahou z mořských oblázků, mezi nálezy byla ženská kostra, kosti z dalších pohřbů, bronzový hrot kopí a střepy z mykénské keramiky, která pohřby datuje do pozdní doby bronzové III A – B, tedy 1400 až 1200 let př. n. l. Hrobka na místě zvaném Kiperi byla i publikována v odborném tisku, ale dál o ní nikdo zájem nejevil, zarostla. Dodnes někteří místní znají její polohu, ale na naše dotazy mávli rukou, že tam už není vidět vůbec nic. Je to prý někde ve svahu nad hotelem Salvator.
O třech pevnostech
Výhodnou polohu místní zátoky chráněné vyvýšenými skalami, která měla přístup do vnitrozemí a mohla kopcovitému okolí sloužit jako přístav, ocenili Římané, Normané i Benátčané, kteří skálu nad zátokou opevnili hradem, nad jehož branou dodnes rozeznáte reliéf lva svatého Marka. Ještě za jejich přítomnosti v 18. stol. byl klášter Vlacherna nad Valtosem vybaven patnáctimetrovou zvonicí, jejíž zvony prý bývaly slyšet 12 mil daleko a která stojí na zarostlém návrší dodnes.
Francouzi vystřídali Benátčany roku 1797 a opevnili ostrůvek proti přístavu, ze kterého šlo chránit i místa, kde měly hradní střílny slepé body. Tím se Parga stala v podstatě nedobytnou a na ostrůvku Panagia můžete kromě dvou kapliček vidět i ruiny francouzského opevnění.
Po porážce Napoleona se Parga dobrovolně přihlásila k Britům, kteří ji však zklamali: místo ochrany proti osmanskému vládci kraje Alimu pašovi (tomu z románu Hrabě Monte Christo) ji Alimu prodali za 150 000 liber. Svou roli sehrála i nová Aliho pevnost na vrchu Trikorfo, která leží výš než benátský hrad, takže děla z Trikorfa měla dostřel do Pargy, zatímco britská děla na pevnosti v Parze byla bezbranná. Obyvatelé Pargy tehdy hromadně odcházeli na britské Korfu a nikdy Britům vnímanou zradu úplně nezapomněli. K osmanskému hradu dnes pořádají turistické výlety malým vláčkem.
Město kostelů a kapliček
Snad právě dramatická historie způsobila, že se Parga pyšní tolika kostelíky. Dopočítat se přesného čísla je obtížné, protože až na hlavní kostel městečka jsou všechny drobné a ukryté mezi domky v uličkách, nebo pod příkrovem oliv v okolí. V samém centru jsem napočítala pět: hlavní kostel Agios Nikolaos (ochránce námořníků) na hlavní křižovatce, Evangelismos Theotoku se stříškou nad vchodem, Agia Marina hned za kanceláří Kanaris travel a s dvouhlavým orlem na mříži okénka, nenápadní Dodeka Apostoli zastrčení v úzké uličce, hezounký Agios Dimitrios při schodech na hrad.
U pláže Valtos se krčí ve stínu bělostný Agios Spyridonas, patron nedalekého Korfu.
Ostrůvku Panagia dala jméno kaplička, okolo které se 15. 8. odehrává velká slavnost a kde se Řekové rádi žení. Na opačné straně je kaplička druhá, Agios Prokopis. Na vzdálenějším ostrůvku je Agios Nikolaos zvaný Monolithi a pod kopcem v obětí moře Agios Nikolaos zvaný Hagiopulo.
K tomu musíme přičíst alespoň tři kostelíky na kopci: Agia Eleni s vyhlídkou, pevnostní Agios Georgios a Profitis Ilias, u kterého místní mládež s oblibou paří. Nad Pargou ve svahu je ukrytý Agios Tryfonas (patron zahradníků a vinařů) a Panagia Zelianitsa v místech, kde původně Parga bývala, na tzv. Palioparze. Přihodit musíme ještě Agios Sostis u stejnojmenné plážičky západně od Valtosu, kde prý kostelík ve skalní průrvě vybudoval zachráněný námořník.
Muzeum olivového oleje
V roce 2012 se v jediné zachované budově lisovny olivového oleje otevřelo muzeum tradiční produkce oleje se zachovanou mechanizací, kde vám všechno ukáží, vysvětlí vám postup výroby a dají vám ochutnat různé druhy oleje, třeba lisovaného v různých stadiích zralosti oliv. Googlu moc nevěřte a zeptejte se na cestu, třeba české delegátky Jany v kanceláři Kanaris travel.
Čtěte dále: Parga. Pro milovníky skutečného Řecka
Vláčkem ke hradu i k vodopádu
V Řecku zdaleka není dopravní infrastruktura tak efektivní jako u nás. V České republice by z Pargy do Janniny vedla autobusová linka, ale tady musíte nejdřív busem do Prevezy a pak přestoupit na linku Preveza – Jannina. To vám poznávání regionu dost zkomplikuje, takže auto je určitě praktická volba. Místní si nedostatky v dopravě a nevyčerpaný turistický potenciál uvědomují a tak zavedli turistický vláček jezdící po kolečkách po silnici k osmanské pevnosti. Nedávno přibyla další linka k vodopádu pod Anthusou a k jedinému dochovanému vodnímu mlýnu na stejném potoce, kde vznikla malá folkloristická expozice původního vybavení.
Parga leží na silnici první třídy Preveza – Igumenitsa, přes Morfi a Margariti vede nejrychlejší cesta na dálnici Egnatia vedoucí do Janniny. Charterové lety přistávají v Preveze.
Naše oblíbená taverna
Pokud vám při cestování vyhládlo, zkuste tavernu Perivoli. Dostanete najíst poctivé domácí řecké kuchyně a česká manželka pana domácího dohlédne, aby vám nic nechybělo. Místo uza si tu můžete dát i medovinu a jestli vaše ratolesti řeckému jídlu neholdují, mají tu pro ně i pizzu. Večer tu bývá narváno, ale cestou z pláže nebo z Careffouru si můžete udělat rezervaci.
Výlet lodičkou
Jestli i přes nesporný ostrovům příbuzný charakter Pargy postrádáte skutečné ostrovy, nabízí se plavba lodí na protější Paxos a Antipaxos.
Jízdní řády
Jízdní řád společnosti KTEL z Pargy do Prevezy
Z Igumenitsy do Syvoty a Perdiky
Tipy na (většinou) pěší výlety po okolí Pargy
V okolí najdete bezpočet cílů k prozkoumávání:
- benátský hrad v Parze
- ke kostelíku Agia Eleni
- ke kostelíku Agios Georgios
- osmanská pevnost Aliho paši, vodní mlýn a vodopád u Anthusy
Příklad trasy na mapě
- kamenný most a vodopád v Agia Kyriaki
Při průjezdu vesničkou Agia Kyriaki (5 km od Pargy) směrem na Pargu zahněte vlevo první odbočkou na Lichnos. Po cca 200 m narazíte na stezku, podle všeho hůř schůdnou. Dovede vás mezi zeleň k místní říčce Mezani, přes kterou vede zarostlý starý kamenný most, jakými je Ipiros proslavený. Ovšem tenhle má pod sebou vodopád (!) 14 m vysoký. Most 12,5 m dlouhý v 19. stol. vybudoval Mezan Aga. Video
Palioparga
Asi 800 m za vesnicí Anthusa odbočují ze silnice Preveza – Igumenitsa tři cesty: jedna vlevo k osmanskému hradu, dvě polní vpravo do svahu na Paliopargu. K cíli vás obě dovedou po 3 km, mapa doporučuje tu druhou vedoucí svahem po vyšší vrstevnici. Mapa
Vysoko na úbočí hory Pezovolos se vesnické osídlení schovávalo před útoky pirátů. Když Normané a Benátčané vybudováním hradu zajistili bezpečnost přístavu, přesunula se vesnice k němu do polohy výhodnější pro obchod. Ke stěhování se váže legenda o ikoně Bohorodičky, která se ztratila z původního kostela. Našel ji pastýř mezi skalami tam, kde dnes stojí byzantský hrad. Panna Marie tak prý sama určila, kde má vesnice ležet.
Tenhle plácek a kaplička nabízí nejvyšší vyhlídku v okolí, nacházíte se tu výš než osmanský hrad. Mezi vámi a mořem se rozprostírá huňatý smaragdový koberec lesů. Pargu i Anthusu máte jako na dlani a ostrůvky Paxos a Antipaxos se zdají být jen na dosah ruky. Při západu slunce je dobře viditelné celé pobřeží až k Preveze, při východu moře a lesy nejlépe barevně kontrastují. Parga má pobřeží obrácené na jih, takže nevyrážejte během dopoledne, polední slunce by vám svítilo do očí a zkazilo by vyhlídku.
- po úpatí kopce Erimitis
S přiblížením se autobusem na trase do Prevezy. Po 400 m od spojení paržské silnice se silnicí Igumenitsa – Preveza začne vlevo polní cesta mezi olivovými háji. Z vesnice Themelo pokračuje jako asfaltka do Dikorfa a Mesopotamu, kde je možné chytit autobus v opačném směru zpátky. Tip ze stránek
Zříceniny kláštera Vlacherna nad Valtosem
Nejvýznamnější církevní památku Pargy najdete na vršku nad pláží Valtos. Klášter se datoval až do byzantských časů, dnešní dominantou ruin je patnáctimetrová zvonice z 18. stol., kterou doslova objímají větve vzrostlých olivovníků. Místních devět zvonů bývalo slyšet 12 mil daleko, dnes zvonici vidíte i z opačné strany Pargy. Z pláže na Valtosu sem dojdete za 5 minut procházkou pod olivami. Během cesty budete mít dole nalevo pod sebou plážičku zvanou Limanaki Valtos, na kterou je přístup pouze mořem a odkud se nabízí pohled na Pargu z velmi nevšedního úhlu. Okolo zvonice můžete objevovat zelení porostlé ruiny klášterních budov, v některých zdech dodnes vidíte střílny. Náboženskou funkci dnes plní malý kostelík Bohorodičky.
Ikona Bohorodice Vlachernské sem prý připutovala z Kappadokie a vidět ji můžete v církevním muzeu u kostela Agios Nikolaos v centru Pargy.
- ke kostelíku Agios Sostis a na stejnojmennou pláž
Pokud budete od kláštera Vlacherna pokračovat cestou dál, dostanete se na malé divoké plážičky mezi Valtosem a Sarakinikem, ovšem jsou obvykle dost obtížně přístupné. Nejzajímavější se zdají být Agios Sostis se sklaním kostelíčkem nedaleko, ležící 4.5 km od Vlacherny, a Plakero na skalních plošinách jakoby nožem seříznutých, která je 3,1 km od Vlacherny. Mapa
- výstup na nejvyšší vrchol v okolí Kranii (927 m) s možným sestupem do Katavothra v rovině okolo Margariti ve vnitrozemí
Tady je mapa
- výstup na kopec Pezovolos alias Bezovolos alias Benzevelos (738 m) mezi Agia Kyriaki a Pargou (video)
- do svahu nad Pargou okolo kostelíka Agios Tryfonas
Zde mapa (severní část zobrazené trasy)
Podnikli jste některou z výprav? Napište nám do komentářů. V komentářích uvítáme i vaše fotografie.
Ubytování ve městečku Parga
Inspirovali jsme Tě k výletu? Klikni do mapy, zazoomuj a bookni si nejbližší a nejlepší ubytování v Parze přes Řecko nás baví. Rezervací služeb přes náš web, podpoříš náš projekt. Děkujeme!
V mém případě je Řecko přímo diagnózou: mám diplom z klasické archeologie a moderní řečtiny. Na Řecku se mi nejvíc líbí jídlo, cikády, letní kina a kreslené vtipy od Arkase. O čím starší kámen zakopnu, tím nadšenější z něj pak jsem. Z místního týmu trávím nejvíc času ve městech, ale nepařím, spíš lezu do muzeí, vyhýbám se hadům a povídám si s místními. Kamarádi mě někdy vezmou plachtit a já se v přístavní hospodě zapovídám s číšníkem o politice :-) Dalším důsledkem mé ukecanosti jsou ty dlouuuhé články…
[…] sousedé a jen někdy naruší klid skupina pobíhajících turistů, kteří přijeli z Pargy nebo […]