fbpx
Parga – jedno z nejkrásnějších měst v Řecku

Na úpatí zelených kopců, zahalená v olivových hájích a omývaná křišťálově čistým mořem leží Parga, jedno z nejkrásnějších měst v Řecku. Řekové jí přezdívají Nevěsta Iónského moře. Před jedenácti lety jsme se zamilovali do panoramatu benátské pevnosti a mnoha ostrůvků, do i v létě šťavnatě zelených svahů, do malebných zákoutí v úzkých uličkách a do velké kotvy umístěné na plácku u mola. O mnoho let později se Parga stala spolu se Syvotou a Monodendri jedním z center turismu v Epiru (čti Ipiru), ale to kouzlo, to je tam pořád.

Jde rozhodně o jedno z nejfotogeničtějších míst na světě. Kamkoli zamíříte objektiv, je to krásné. V reálu je všechno opravdu tak kýčovitě hezké, jako na fotkách v katalogu.

Parga

Parga se skládá, řekněme, ze tří částí. První sahá od benátské pevnosti přes přístav až k pláži Krioneri. To je historické centrum s krásnými domy s prvky neoklasicistní architektury, které si budovali místní prosperující kapitáni. Za hradem se podél dlouhé písečné pláže táhne Valtos plný hotelů pro ty, kteří mají rádi klid a prostor k dýchání. Na druhé straně od pláže Piso Krioneri, za kopečkem s kostelíkem Svaté Heleny a k pláži Lichnos se rozvíjí nejnovější turistická oblast, která má pořád ještě poněkud venkovský charakter. Ubytování je tu levnější než v centru, ale pořád dost blízko na brouzdání jeho uličkami.

Pláže v okolí Pargy

Od doby před jedenácti lety tu hotelů dost přibylo, začaly šplhat do svahů okolo centra a snaží se bazény hostům vynahradit čím dál delší procházku k plážím, které jsou stejně už plné. Kdysi byla hlava na hlavě jen na písčité Krioneri, dnes už je zcela zabraná i menší oblázková Piso Krioneri (bezva na brýle a šnorchl). Jestli vám jde hlavně o koupání, tak se buď ubytujte blíž k Valtosu nebo Lichnosu, anebo si pronajměte auto. Na sever od Pargy leží oblíbené Sarakiniko a skupina krásných a méně frekventovaných pláží u městečka Perdika (doporučuji hrubý písek a hlubokou vodu na Karavostasi). Na jih jsou nejblíž Ormos tu Odyssea, Ammudia (jemný písek a pozvolný vstup) a Alonaki (kam chodí domorodci, místní balvany jsou dobré na šnorchlování) a pak od Lutsy na jih se táhne v podstatě souvislý pás pláží až do Prevezy (Lija je tak akorát opuštěná uprostřed = prázdná, hrubý písek a hluboká voda). Ne každý řecký kraj vám dá tolik na výběr.

Toulky vnitrozemím

Pokud jste spíš na kopečky, je Parga místo pro vás, speciálně mimo horkou sezónu. V olivových a citroníkových hájích můžete hledat malé kostelíky roztroušené po okolí, můžete objevovat benátskou pevnost nebo výš položenou osmanskou pevnost u vesnice Anthusa, v záplavě zeleně hledat vodopád, pátrat po původní poloze Pargy zvané Palioparga, putovat k ruinám kláštera Vlacherna za Valtosem nebo objevovat ve vnitrozemí jezero Kalodiki prorostlé lekníny a minarety v jeho okolí. Parga má podnebí shodné s Iónskými ostrovy: západní větry přinášejí vzdušnou vlhkost (67% byl standard, nic pro kardiaky). Díky ní si krajina udržuje zelený plášť i přes horké léto. Po stoupání na kopec vás tak odmění vyhlídka na skoro tropicky smaragdové zelené pobřeží a ostrovy od Lefkady po Korfu. Ideální termín chodící dovolené bych odhadla na duben.

Historie Pargy

Pro milovníky kultury a památek  má Parga průřez celou historií. V době bronzové obchodovali s ipirotskými Thespróťany Mykéňané z Peloponésu a na řadě míst jsou stopy po jejich přítomnosti, včetně hrobů např. v Agia Kyriaki, nebo sídel jako v Efyře. V kopcích nad Pargou se ovšem nachází unikát: jediná tholová hrobka z pozdní doby bronzové na území Ipiru (pro srovnání si vyhledejte tzv. Átreovu pokladnici u Mykén). Dochovala se spodní část stavby s průměrem 3,7m s podlahou z mořských oblázků, mezi nálezy byla ženská kostra, kosti z dalších pohřbů, bronzový hrot kopí a střepy z mykénské keramiky, která pohřby datuje do pozdní doby bronzové III A – B, tedy 1400 až 1200 let př. n. l. Hrobka na místě zvaném Kiperi byla i publikována v odborném tisku, ale dál o ní nikdo zájem nejevil, zarostla. Dodnes někteří místní znají její polohu, ale na naše dotazy mávli rukou, že tam už není vidět vůbec nic. Je to prý někde ve svahu nad hotelem Salvator.

Benátská pevnost

Výhodnou polohu místní zátoky chráněné vyvýšenými skalami, která měla přístup do vnitrozemí a mohla kopcovitému okolí sloužit jako přístav, ocenili Římané, Normané i Benátčané, kteří skálu nad zátokou opevnili hradem, nad jehož branou dodnes rozeznáte reliéf lva svatého Marka. Ještě za jejich přítomnosti v 18. stol. byl klášter Vlacherna nad Valtosem vybaven patnáctimetrovou zvonicí, jejíž zvony prý bývaly slyšet 12 mil daleko a která stojí na zarostlém návrší dodnes.  Francouzi vystřídali Benátčany roku 1797 a opevnili ostrůvek proti přístavu, ze kterého šlo chránit i místa, kde měly hradní střílny slepé body. Tím se Parga stala v podstatě nedobytnou a na ostrůvku Panagia můžete kromě dvou kapliček vidět i ruiny francouzského opevnění.

Po porážce Napoleona se Parga dobrovolně přihlásila k Britům, kteří ji však zklamali: místo ochrany proti osmanskému vládci kraje Alimu pašovi (tomu z románu Hrabě Monte Christo) ji Alimu prodali za 150 000 liber. Svou roli sehrála i nová Aliho pevnost na vrchu Trikorfo, která leží výš než benátský hrad, takže děla z Trikorfa měla dostřel do Pargy, zatímco britská děla na pevnosti v Parze byla bezbranná. Obyvatelé Pargy tehdy hromadně odcházeli na britské Korfu a nikdy Britům vnímanou zradu úplně nezapomněli. K osmanskému hradu dnes pořádají turistické výlety malým vláčkem.

Kostelíky

Snad právě dramatická historie způsobila, že se Parga pyšní tolika kostelíky. Dopočítat se přesného čísla je obtížné, protože až na hlavní kostel městečka jsou všechny drobné a ukryté mezi domky v uličkách, nebo pod příkrovem oliv v okolí. V samém centru jsem napočítala pět: hlavní kostel Agios Nikolaos (ochránce námořníků) na hlavní křižovatce, Evangelismos Theotoku se stříškou nad vchodem, Agia Marina hned za kanceláří Kanaris travel a s dvouhlavým orlem na mříži okénka, nenápadní Dodeka Apostoli zastrčení v úzké uličce, hezounký Agios Dimitrios při schodech na hrad. U pláže Valtos se krčí ve stínu bělostný Agios Spyridonas, patron nedalekého Korfu.

Ostrůvku Panagia dala jméno kaplička, okolo které se 15. 8. odehrává velká slavnost a kde se Řekové rádi žení. Na opačné straně je kaplička druhá, Agios Athanasios. Na vzdálenějším ostrůvku je Agios Nikolaos zvaný Monolithi a pod kopcem v obětí moře Agios Nikolaos zvaný Hagiopulo. K tomu musíme přičíst tři kostelíky na kopci: Agia Eleni s vyhlídkou, pevnostní Agios Georgios a Profitis Ilias, u kterého místní mládež s oblibou paří. Nad Pargou ve svahu je ukrytý Agios Tryfonas (patron zahradníků a vinařů) a Panagia Zelianitsa v místech, kde původně Parga bývala, na tzv. Palioparze. Přihodit musíme ještě Agios Sostis u stejnojmenné plážičky západně od Valtosu, kde prý kostelík ve skalní průrvě vybudoval zachráněný námořník.

Lisovna olivového oleje

V roce 2012 se v jediné zachované budově lisovny olivového oleje otevřelo muzeum tradiční produkce oleje se zachovanou mechanizací, kde vám všechno ukáží, vysvětlí vám postup výroby a dají vám ochutnat různé druhy oleje, třeba lisovaného v různých stadiích zralosti oliv. Googlu moc nevěřte a zeptejte se na cestu, třeba české delegátky Jany v kanceláři Kanaris travel.

Čtěte dále: Parga. Pro milovníky skutečného Řecka

Ubytování Parga

Inspirovali jsme Tě k výletu? Klikni do mapy, zazoomuj a bookni si nejbližší a nejlepší ubytování v Parze přes Řecko nás baví. Rezervací služeb přes náš web, podpoříš náš projekt. Děkujeme!

Booking.com

Veřejná doprava

V Řecku zdaleka není dopravní infrastruktura tak efektivní jako u nás. V České republice by z Pargy do Janniny vedla autobusová linka, ale tady musíte nejdřív busem do Prevezy a pak přestoupit na linku Preveza – Jannina. To vám poznávání regionu dost zkomplikuje, takže auto je určitě praktická volba. Místní si nedostatky v dopravě a nevyčerpaný turistický potenciál uvědomují a tak zavedli turistický vláček jezdící po kolečkách po silnici k osmanské pevnosti. Nedávno přibyla další linka k vodopádu pod Anthusou a k jedinému dochovanému vodnímu mlýnu na stejném potoce, kde vznikla malá folkloristická expozice původního vybavení.

Pokud  vám při cestování vyhládlo, zkuste tavernu Perivoli. Dostanete najíst poctivé domácí řecké kuchyně a česká manželka pana domácího dohlédne, aby vám nic nechybělo. Místo uza si tu můžete dát i medovinu a jestli vaše ratolesti řeckému jídlu neholdují, mají tu pro ně i pizzu. Večer tu bývá narváno, ale cestou z pláže nebo z Careffouru si můžete udělat rezervaci.

Překonejte paniku, až uvidíte v historickém centru ty davy, a najděte si klidný koutek, kde se vám bude líbit.

Parga leží na silnici první třídy Preveza – Igumenitsa, přes Morfi a Margariti vede nejrychlejší cesta na dálnici Egnatia vedoucí do Janniny. Charterové lety přistávají v Preveze.

Jízdní řády

Jízdní řád společnosti KTEL z Pargy do Prevezy http://www.ktelprevezas.gr/?module=default&pages_id=41&lang=el

Z Prevezy do Janniny
http://www.ktelprevezas.gr/?module=default&pages_id=28&lang=el

Z Pargy do Igumenitsy
https://www.ktel-thesprotias.gr/gr/hgoumenitsa-parga

Z Igumenitsy do Janniny
https://www.ktel-thesprotias.gr/gr/dromologia/hgoumenitsa-ioannina

Z Igumenitsy do Syvoty a Perdiky https://www.ktel-thesprotias.gr/gr/hgoumenitsa-syvota-perdika

Michaela Štampachová

5 1 hodnocení
Article Rating
Upozornit mě
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejnovější
Nejstarší Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
1
0
Máte jinou zkušenost či aktuální info? Napište nám komentář.x