fbpx

Řecko autem nabízí dobrodružství pro všechny generace!

Print Friendly, PDF & Email

 

řecko autem

Řecko autem nabízí neuvěřitelnou porci dobrodružství během jedné jediné dovolené. Ať jsme mladí nebo pokročilí. Myslím tím hlavně spoustu zážitků, protože v dnešní době skvělých asistenčních služeb nese naše cesta mnohem menší rizika než kdykoliv dříve. V tomto dlouhém článku vás zkusíme trošku inspirovat, dozvíte se nejdůležitější informace k cestě vlastním autem do Řecka, podělíme se o několik osobních zkušeností a odkážeme na další zdroje. Každého řidiče určitě zajímá, jak to na takové cestě do Řecka autem vypadá a proto budou naše fotky tentokrát ze silnice, než z terénu. Pokud s jízdou neváháte, zajímají vás hlavně fakta a rady na cestu autem do Řecka, přečtěte si důležité odkazy spojené s případným omezením (ala COVID-19) a pak přeskočte rovnou na druhou kapitolu „výhody a nevýhody“…

Kapitoly článku Řecko autem:

  1. Proč jet do Řecka autem? Delší úvod k zamyšlení!
  2. Výhody a nevýhody cesty autem do Řecka
  3. Poruchu vašeho auta nebo motorky v zahraničí vyřeší dobrá asistenční služba
  4. Výběr trasy: přes Itálii, Albánii, Srbsko nebo Bulharsko?
  5. Kolik to stojí? Dálniční známky, mýto a pohonné hmoty
  6. Upozornění na fingované poruchy v Srbsku!
  7. Přípravy před cestou – návštěva servisu – povinná výbava
  8. Fotogalerie a detailní zápis naší první cesty (2016)

Řecko autem aktuálně 2024

Řecko autem 2024: Sledujte aktuální informace k případným omezením (pokud by nastalo něco ala COVID) >>> na stránkách MZV v Athénách

Silniční doprava 2024

Maďarsko – Srbsko: jezdí čím dál více lidí, proto si ověřte čekací lhůty na hraničních přechodech, zejména dálniční Horgoš 1 a případně využijte vedlejší přechody (Horgoš 2, Tompa, Bački Vinogradi). Je na to docela dobrá mapa včetně aktuálního čekání a ještě lepší aplikace BorderWatcher, kde lidé sami udávají, kolik minut / hodin na hranici právě čekají. Rozhodně doporučuji zakoupit i datový balíček na Srbsko a Severní Makedonii, abyste si ověřovali, jak online provoz na své navigaci, tak hraniční přechody těsně před příjezdem. Na hlavním tahu je v sezoně a o víkendech čím dál víc kolon! Zájem o Řecko autem je velký. Nápor letos zažívá i hlavní přechod Srbsko – Severní Makedonie (Tabanovce).

Cesta zpět do ČR 2024: Sledujte aktuální informace k případným omezením (aktuálně nejsou žádné)
>>> na stránkách MZV v Praze

Fotogalerie: Řecko autem je prostě boží!

 

Proč jet do Řecka autem? Delší úvod k zamyšlení

V diskuzích se člověk dozví, že cesta autem do Řecka je úplný masochismus, že jsme se všichni asi zbláznili a že moře v Chorvatsku je přeci mnohem blíž. Jenže na rozdíl od Chorvatska nemá Řecko od severu na jih stejné pobřeží a pláže tam jsou mnohem rozmanitější. Ano, Řecko nemáme hned za barákem, cesta do Řecka autem je dlouhá a náročná, ale nikdo z nás taky neříká, že tam musíme dojet na jeden zátah. Můžeme se zastavit a rozhlédnout se kolem sebe. Díky těmto unáhleným názorům z diskuzí narážím na totální dezinformovanost, protože většina Čechů vůbec netuší, jaké krásy Řecko skrývá, jak je až neuvěřitelně různorodé, jak drsnou historii pamatuje a jak jedinečnou pohostinnost nám dnes nabízí.

Nevyrazil jsem letos poprvé do Řecka autem, abych ušetřil hromadu peněz za letenky, narval si půlku kufru pivními plechy z hypermarketu, ani proto, abych ležel celou dobu na jednom místě. Máme sebou přeci vlastní auto a jsme díky němu úplně svobodní! Můžeme zajet kdykoliv a kamkoliv budeme chtít.

Sám jsem si letos (2016) naivně myslel, že budeme jedni z mála, kteří vyrazí přes tu mediálně silnou „imigrační vlnu“ do Řecka autem. Chyba lávky :) Do Řecka jezdí stále tisíce českých a slovenských řidičů, ale drtivá většina z nich míří na nejznámější místa na Chalkidiki, Thassos nebo na Lefkádu. My to máme trošku jinak…

V Řecku nacházíme krajiny z celého světa

Vždy, když otevřu Google mapy, najdu v Řecku něco jiného, odlišného než minule a ta místa mě rychle přemluví, abych se do Řecka další rok opět vrátil. Támhle vidím horskou scenérii jak někde v Kanadě, vedle nekonečně zelenou plochu ala Irsko, jezero ve křivkách norských fjordů, vodopády připomínající Island, tady zase červený písek jak uprostřed Austrálie, támhle vesnici celou z kamene a uprostřed náměstí stovky let starý platan, který pamatuje víc než kdokoliv z nás, támhle na té křišťálově čisté řece se můžeme vyřádit na raftu, vyzkoušet si canyoning, vylézt si na skálu po horolezecké stěně nebo po via-ferratě.

Dříve by mě ani ve snu nenapadlo, že si v létě v Řecku postavíme sněhuláka a za pár dní se budeme koupat kousek vedle u tyrkysového moře. Tohle často slýchám od lidí, které fascinuje Nový Zéland. Minulý týden mi majitel řecké taverny v Brně ukazoval fotky svých přátel, kteří se po sezoně potápí do mořských hlubin a fotí barevné rybky jak od Rudého moře! Čuměl jsem na to jako z jara a chyba je jen u mě, že to prostě nevím, neznám, nezkouším :) V prosinci napadne metr sněhu, Řekové budou lyžovat nebo zdolávat horské vrcholy na skialpech.

Na Řecko autem jeden život nestačí

Co třeba v příštích letech vytáhnout naše auto a udělat si dovolenou na řeckých ostrovech: Samothraki, Alonnisos, Skyros, Andros, Tinos, Kea, Kythnos, Syros, Kythira či Elafonisos? Co třeba navštívit zelený Pelion a Eviu, krásami nacpaný Peloponés a jeho úžasné kraje Lakónie, Mani, prozkoumávat obrovskou řeckou pevninu vysokých horských štítů, divokých řek, hlubokých kaňonů a turismem nezkažených vesnic? Obdivovat řecké národní parky, významná historická místa a život dnešních řeckých měst?

Občas vyměnit obyčejné ubytování u moře za apartmán ve tradičním stylu, ze kterého dýchá historie kraje a krásná ruční práce majitelů? Občas vyměnit hotel za noc ve stanu a ustlat si pod milióny hvězd? V horách je to zcela běžné a povolené. Stejně tak najdeme po Řecku spoustu kempů. Tak nějak cítím, že nám jeden život na to všechno nestačí. Ale velkou část z toho si můžeme dopřát, když pojedeme do Řecka autem.

příští rok plánujeme zastávku ve městě na jezeře. Video mapuje 365 dní v roce a člověk z něj rychle pozná, že jen léto na poznávání Řecka prostě nestačí… Kastoria!

Letadlem na vzdálené ostrovy, autem všude jinam

Letecká dovolená je u nás stále nejoblíbenější, v nabídkách CK nacházíme čím dál více řeckých ostrovů a kdo chce trávit 7 až 12 dní u moře, tak prostě poletí. O cestě autem začnete přemýšlet většinou až v těchto případech:

  • při počítání financí (rostoucí náklady za celou rodinu)
  • když propadnete kouzlu individuálního cestování (budeme mít chuť zažít něco nového, kombinovat více míst během krátké doby atd.)

Letecká dovolená se vám prodraží zejména s příchodem dětí. Dovolená letadlem pro 4 lidi bude stát už pěkný ranec, kdežto náklady na cestu autem budou s příchodem dětí stále stejné. Přesněji řečeno, je jedno jestli pojedete dva nebo čtyři ve vašem autě.

Výhody při cestě do Řecka autem:

  • naprostá svoboda, zajedete si kdy a kam budete chtít
  • nižší náklady, zejména pokud pojedete čtyři (s kamarády se můžete podělit o náklady na cestu)
  • na místě ušetříte za pronájem auta z autopůjčovny = cca 800 až 1700Kč za den!
  • neplatíte žádné zálohy, storno poplatky, ani neřešíte nadváhu zavazadel
  • nemusíte se stresovat nákupem letenek
  • pokud máte větší auto nebo stan, můžete v něm občas přespat (zejména v méně turistických oblastech a horách)
  • vezmete si sebou mnohem více věcí (třeba kolo, surf, výbavu na kempování, stan atd.)
  • dovezete si z Řecka mnohem více suvenýrů (třeba řecké produkty jako olivový olej atd.)
  • v případě cesty na „pas blind“ můžete kdykoliv změnit lokalitu např. kvůli špatnému počasí. (Už několikrát jsme přejeli z hor k moři nebo naopak ze západu na  východ atd.)
  • až můžete, vyrazíte a pojedete dle vašeho uvážení (klidně se zastavte v termálech v Maďarsku, ubytujte se v Srbsku na půl cesty, na severu Řecka v termálních lázních Pozar atd.)

Nevýhody při cestě do Řecka autem:

  • cesta do Řecka je velmi náročná, počítejte min. 3000 km tam a zpět, které musíte sami odřídit! Pečlivě zvažte, zda vám to vaše zdraví dovolí. Pokud máte čas, rozdělte si cestu na několik částí, střídejte se v řízení.
  • po cestě se může váš automobil porouchat a budete muset řešit servis, nebo odtah do ČR. Váš automobil byl měl být ve velice dobrém technickém stavu a určitě si pořiďte asistenční službu pro cesty do zahraničí. Osobně doporučuji službu AutoCare (měsíční program za 650Kč), kde srazíte s tím spojená rizika na minimum! Více info níže v článku.
  • cesta autem do Řecka vyžaduje delší dovolenou (dovolená na týden se opravdu nevyplatí)

Přesnějšími kalkulacemi při cestě do Řecka autem (letadlo vs. auto, vlak nebo autobus) se zabývá moc dobrý článek na: mesec.cz/clanky/jak-do-recka-autem/ Najdete v něm i ceny pohonných hmot a další velmi cenné informace. Cílem našeho článku není spočítat všechny možnosti do detailů, protože každý jsme originál, máme jiný věk, zdravotní stav, máme / nemáme děti, ale zejména máme každý úplně jinou představu ohledně dovolené a podle toho nastavené priority.

Zdaleka už taky neplatí, že cesta letadlem je mnohonásobně rychlejší. Vždy si připočtěte cestu na letiště, včetně celkového času, který strávíte čekáním a přesunem až do hotelu. 2,5 hodiny letu je jen malá část z toho všeho! Loni jsme letěli na ostrov Astypalea, s přestupem v Athénách nám to zabralo cca 20 hodin a trajektem z Pireus by to bylo ještě mnohem delší. Ať se na to dívám jakkoliv chci, vždy u mě na prvním místě rozhoduje destinace, kam se chci podívat, pak až začnu počítat vše ostatní.

Můj osobní názor je takový, že letadlem stojí za návštěvu všechny lehce dostupné i odlehlé ostrovy jako např. Kréta, Rhodos, Karpathos, Santorini, Kos atd. Naopak autem se mohu podívat na místa, kam se s CK nedostanu a navíc mohu prozkoumávat celou řeckou pevninu, které je zcela odlišná oproti ostrovům. Je mnohem více zelená, hornatá i kontrastní. Ale co člověk, to jiný názor. Píšu sám za sebe :)

Poruchu auta v zahraničí vyřeší dobrá asistenční služba

Asistenční služba je asi nejzásadnější věc, která by se neměla při cestě do Řecka autem podceňovat! Sebelepší auto nám může z nenadání vypovědět službu a z minuty na minutu můžeme stát na místě a mít slzy na krajíčku. Následný servis a hledání pomoci je ta největší noční můra všech řidičů. Nemyslím teď zrovna Dana Přibáně od Trabantů, ale řidiče novějších aut plných elektroniky, ve kterých si skoro nic sami neopravíme :) Nezoufejme, i pro nás existuje řešení!

Naše vlastní zkušenost, když nám auto kleklo v Maďarsku na dálnici

V dnešní době nám na cestě po Evropě pomohou pojišťovny a jejich prémiové asistenční služby, které objednáte za pár minut on-line před odjezdem! Nespoléhejte na klubové karty různých autoklubů, na základní asistenční služby u vašeho povinného ručení a vždy se zajímejte o celkový finanční limit pojistného plnění (maximální částku), vaši případnou spoluúčast, repatriaci vozidla (odtah do místa bydliště), možnost náhradního automobilu, max. možné stáří vašeho vozu a všechny další skryté věci, které vás pak mohou u pojistek nemile překvapit.

Cestujte bez starostí s pojištěním AutoCare 2.0 od Europ Assistance

AutoCare je jedinečná služba pro majitele osobních automobilů a jejich blízké, kteří chtějí mít na cestách absolutní jistotu, že jejich nesnáze pomohou v jakékoliv situaci vyřešit opravdoví odborníci. Nehoda, porucha, defekt pneumatik, vybitá baterie nebo dokonce krádež vozu? Pomůžeme Vám.

autocare 2.0 europ assistence

Pojištění AutoCare 2.0 nabízí bezkonkurenční krytí až do výše 100.000Kč a náhradní vozidlo až na 5 dní zdarma! Nárok na náhradní vozidlo vám vzniká tehdy, jestliže v případech nehody, poruchy, vandalismu vozidla nebude možné během 4 hodin od oznámení události asistenční centrále vozidlo uvést zpět do provozu, a dále v případech krádeže vozidla. Pokud není možné opravit vůz na místě, vzniká pak nárok na odtah vozu do servisu ze zahraničí. Pokud během 24 hodin od oznámení závady na vozidle asistenční centrále nebude možné vozidlo uvést zpět do provozu, zajistí asistenční centrála odtah vozidla zpět do České republiky.

V tento moment se můžete sami rozhodnout, zda si necháte svůj vůz v zahraničí opravit (např. menší oprava za rozumné peníze) a využijete tak náhradní vůz během vaší opravy k cestování po okolí nebo se v případě závažné poruchy (případně nehody) rozhodnete vůz odtáhnout zpátky do svého servisu v ČR a náhradní vůz tak využijete pro návrat domů. Obě možnosti nelze spojit. Tak i tak je tohle neuvěřitelná pomoc! Tohle pojištění vás vyjde jen na 650Kč v rámci vaší dovolené!

Hlavní výhody pojištění AutoCare 2.0:

  • Non-stop pomoc motoristům po celé Evropě
  • oproti jiným, u AutoCare nemusíte řešit stáří vašeho vozu!
  • nejvyšší plnění na trhu až do výše 100.000Kč!
  • telefonní linka k dispozici 24/7, čekací doba v průměru 11 vteřin
  • náhradní vozidlo až na 5 dní zdarma!
  • produkt objednáte a zaplatíte on-line, není vázán na povinné ručení a můžete ho využívat okamžitě! Večer objednáte, ráno jedete.
  • na cestu na dovolenou vám stačí pro osobní vůz měsíční program za pouhých 650Kč, pokud cestujete po Evropě častěji , využijte roční program za 1.990Kč. Pojištění pro užitkové vozy stojí 910Kč / měsíc
  • při objednání přímým proklikem přes naše stránky Řecko nás baví podpoříte náš projekt a navíc získáte slevu 5% na měsíční program nebo roční program! Slevu aplikujete zadáním slevového kódu „reckonasbavi“ v objednávkovém formuláři.
  • po zakoupení pojištění můžete využít mobilní aplikaci EAutoCare , kde vyhledáte podle značky vozu nejbližší autorizovaný / neautorizovaný servis, pneuservis atd. Parking asistent, který vás třeba ve městech navede zpátky k vašemu vozu a další vychytávky!

Poznámky k pojištění:

  • krytí do 100.000Kč vystačí na většinu pevninského Řecka. Pokud byste potřebovali odtáhnout ze vzdálenějších ostrovů, musí odtahová služba kalkulovat i zpáteční cenu trajektu! Rovněž se do celkového krytí počítá mýtné, případně náhradní ubytování, taxislužba atd. V těchto případech může dojít k překročení pojistného plnění. Zda bude či nebude limit dostačující, není možné předem garantovat! Proto je důležité na všechny tyhle položky myslet u běžných asistencí, které máte u svého povinného ručení! S pojištěním AutoCare máte stále nejvyšší krytí na trhu a to se prostě počítá!

Opravdová událost z Řecka s pojištěním od AutoCare 2.0:

Asistenční službu jsme poskytovali klientovi, který měl nehodu v Řecku (Ag. Georgios Feron u města Volos – vzdálenost 1.700km z Prahy). Jednalo se o uražené kolo a nápravu. Klient cestoval spolu s dalšími dvěma osobami (celkem posádka 3 osoby). Klientovi bylo poskytnuto ubytování v hotelu, do ubytování jsme posádku dopravili taxi službou. Klientovi jsme zajistili odtah vozidla domů do Buchlovic. Odtahová služba nejen, že odtáhla vozidlo, ale přivezla rovnou náhradní vozidlo, kterým se klient dopravil spolu s posádkou domů. Celkové náklady za veškeré služby poskytnuté v rámci asistence byly 67.000 Kč a pokryly se v rámci našeho pojištění.

Objednejte si službu AutoCare 2.0 přes Řecko nás baví se slevou 5%!

Objednejte si službu AutoCare 2.0 odkazem přes náš web Řecko nás baví, podpoříte tak náš projekt a ušetříte 5% na měsíčním programu (z původní ceny 650Kč) nebo 5% na ročním programu (z původní ceny 1990Kč). Slevu aplikujete v objednávkovém formuláři zadáním slevového kódu „reckonasbavi“. Službu objednávejte přímo zde.
Pozn. pro objednání budete potřebovat technický průkaz, abyste mohli vyplnit VIN, vaši SPZ a datum první registrace ;) 

autocare 2.0 europ assistence

První asistenční služba pro motorkáře MotoCare

Pokud pojedete do Řecka na motorce, využijte službu MotoCare za 1090Kč na rok. Službu MotoCare objednáte přímo zde .

  • pomoc v případě nehody, poruchy, defektu pneu, vybití baterie, nedostatku paliva nejen v ČR, ale i po celé Evropě!
  • bez omezení najetých kilometrů
  • plnění až do výše 50.000Kč!
  • zapůjčení auta na 5 dní!
  • odtažení a úschova motocyklu
  • repatriace motocyklu zpět do ČR

Motocare

Motocare

Výběr trasy – přes Itálii, Albánii, Srbsko nebo Bulharsko?

Pozor od roku 2020 na případná omezení COVID-19! Sledujte aktuální informace v úvodu článku, kde odkazujeme na aktuálně otevřené hraniční přechody pro turisty (mění se i několikrát za rok)

Do Řecka nejrychleji přes Srbsko!

Na Balkán vede hned několik možných cest, ale drtivá většina řidičů doporučuje po mnoha zkušenostech tuto hlavní trasu: ČR – Slovensko – Maďarsko – Srbsko – F.Y.R.O.M. (Severní Makedonie) – Řecko. Téměř celou dobu už dnes jedeme po dálnici. Pro představu pár vzdáleností:

Brno – Thessaloniki 1337 km
Brno – Alexandropoulis 1502 km

Brno – ostrov Lefkáda 1675 km
Brno – Athény 1800 km
Brno – Kalamata (Peloponés) 2025 km

Trajektem z Itálie

Alternativou může být cesta přes Itálii. Trasa vede z Brna 609 km do Terstu nebo 1095 km do přístavu Ancona, odkud vás čeká brutálně dlouhá plavba do řeckého přístavu Igoumenitsa nebo Patras. Je pravdou, že budete řídit mnohem kratší vzdálenost, ale cena jízdenek vás srazí na kolena. Lze je koupit v akci, ale i tak budou samotné jízdenky z Itálie do Řecka stát víc než celá cesta autem přes Balkán a zpět! Plavby zajišťuje Minoan Lines: www.minoan.gr/en/

Přes Bulharsko

Při cestě na severovýchod Řecka, na ostrovy Thassos či Samothraki nebo i na Chalkidiki lze doporučit cestu přes Bulharsko. Ze srbského města Niš se v roce 2017 otevřela část nové dálnice na Sofii. Odtud si můžete užít další novou dálnici na jih až po město Blagoevgrad, odtud pokračovat silnicí 1. třídy na Sandanski a zase kousek po dálnici na hraniční přechod Kulata (Bulharsko) – Promachonas (Řecko).

Jadranská cesta nebo přes Rumunsko a Bulharsko

Nesmíme zapomenout na trasy pro odvážnější, kteří mají rádi hory, mají  více času a Řecko není jejich jediná destinace. Pak můžete zkusit cestu přes Černou Horu a Albánii (Tuto cestu jsme pokořili v roce 2022 – obsáhlý článek najdete zde!) nebo z druhé strany přes Rumunsko a Bulharsko. Všechny země mají opravdovým cestovatelům rozhodně co nabídnout.

modře označená trasa na mapě značí hlavní trasu: ČR (Brno) – Slovensko (Bratislava) – Maďarsko (Budapešť) – Srbsko (Bělehrad) – F.Y.R.O.M. (Makedonie – Kumanovo) – Řecko (Thessaloniki) – ostrov Lefkáda

Přehled hlavních hraničních přechodů do Řecka autem

Největší zdržení na nás pravidelně čeká na dálničním přechodu Röszke – Horgoš při cestě z Maďarska do Srbska a zpátky. Využijte případně menších hraničních přechodů (Röszke 2, Bački Vinogradi), které jsou otevřeny od 7:00 do 19:00hod (2022: Bački Vinogradi prodloužili v hlavní sezoně do 22:00hod.) nebo přechodu Tompa, který je otevřený non-stop. Průměrně je tu menší nápor aut než na hlavním dálničním přechodu. Je na to i docela dobrá mapa včetně aktuálního čekání a ještě lepší aplikace BorderWatcher, kde lidé sami udávají, kolik minut / hodin na hranici právě čekají. Rozhodně doporučuji zakoupit i datový balíček na Srbsko a Severní Makedonii, abyste si ověřovali, jak online provoz na své navigaci, tak hraniční přechody těsně před příjezdem. Na hlavním tahu je v sezoně a o víkendech čím dál víc kolon! Zájem o Řecko autem je velký. Nápor letos zažívá i hlavní přechod Srbsko – Severní Makedonie (Tabanovce).

Kolik to stojí? Dálniční známky, mýto a pohonné hmoty…

Slovensko a Maďarsko projedete s platnou dálniční známkou, v Srbsku, F.Y.R.O.M. (Severní Makedonie) a Řecku budete platit na dálnicích mýtné. Dálniční známky lze v dnešní době objednat přes internet a zaplatit kartou, takže odpadá jakékoliv čekání či hledání přepážek na hranicích. Mýto v Srbsku a Severní ma lze také platit platební kartou a odpadá tak složité přepočítávání z jejich cizí měny. Pouze do Řecka si ponechejte nějakou hotovost v €! Ještě nedávno na některých mýtných branách nešlo platit kartou.

Při platbě kartou doporučuji schovávat všechny účtenky pro případné reklamace v bance po návratu. Všechny platby nám seděly na korunu, ale lepší je být připraven, kdyby náhodou… Po platbě za naftu mi okamžitě chodily smsky z banky s pohybem na účtu v CZK, takže jsem v Maďarsku hned věděl, že těch 12534HUF je 1107Kč a jel jsem v klidu dál…

Celkový rozpočet na cestu autem ceny (kalkulace je pro zpáteční cestu: ČR – Řecko – ČR):

  • dálniční známka Slovensko: na 10 dní = 12€ (293Kč) nebo měsíční = 17€ (415Kč). Nakoupíte na eznamka.sk
  • dálniční známka Maďarsko (D1): na 10 dní = 20.83€ (508Kč) nebo měsíční = 33.71€ (823Kč). Nakoupíte na virpay.hu * Tip od Dana: pokud dáte maďarskou verzi stránek, kterou pak můžete přeložit Google překladačem, vyskočí na vás ceny v HUF, které jsou mnohem levnější než cena v EURO! Např. měsíční (D1) 8900 Ft = 561Kč!
  • mýtné Srbsko: cca 707Kč (vše jsme platili kartou – pozn. ceny z roku 2016!)
    ENP Srbsko
    TIP:
    V Srbsku si můžete na benzince koupit krabičku ENP. Veliká je jako dálkové ovládání k autu (menší krabička zápalek). Prodává se přednabitá. Projedete s ní skrz mýtné brány označené ENP.
    Stojí 2,022 RSD (tedy aktuálním kurzem asi 420Kč). Průjezd celým Srbskem čítá cca 10 mýtných bran, kde nezastavujeme, jen přibržďujeme ?, zatímco u normálních stojí třeba i 10 aut u každé.
    Krabička nám funguje už 5 let a vždy jen při tankování řekneme kolik chceme dobít dinárů do krabičky (násobky 500).
  • mýtné F.Y.R.O.M. (Severní Makedonie): cca 6x 1.5€ (243Kč) (vše jsme platili kartou)

     

  • (případně dálniční známka Bulharsko: na 7dní 13 LEV (160Kč), na měsíc 27 LEV (333Kč) nakoupíte on-line zde)
  • mýtné Řecko: částka se liší, podle toho kam pojedete. Ceny za mýto zjistíte v mobilní aplikaci Διόδια – Greek Tolls
    Projeli jsme velkou část dálnice Egnatia Odos od Thessaloniki až po sjezd Ioannina a při zpáteční cestě z města Lamia, přes Volos zpět po Thessaloniki. Celkem jsme utratili v Řecku za mýto 657Kč. Pozn. 2019: na mýtných branách berou nově v Řecku platební karty, přesto mějte sebou raději i něco v hotovosti € (brány vlastní hned několik firem).
mýto v Řecku, mýtné, Řecko
Mapa mýtných bran v Řecku

 

 

 

Pohonné hmoty cestou do Řecka autem

Ceny níže jsou z roku 2016. V roce 2022 došlo k velkému zdražení pohonných hmot. 

MAKPETROL - ULTRA Diesel Green Power

  • poslední a největší náklady jsou za pohonné hmoty! Předběžnou částku si můžete spočítat dopředu. Na Google mapě si označte vaši celkovou trasu a z ní vycházejte. Já počítal se spotřebou 6,5l/100km a s průměrnou cenou prémiové nafty kolem 32Kč/l = náklady 2,08Kč za 1km. Počítal jsem, že najedeme cca 4500km x 2,08 = 9360Kč náklady za naftu. V reálu to vyšlo skoro stejně :) Tankoval jsem na osvědčených benzinkách prémiovou naftu (novější CR diesely jsou háklivější než starší PD) a jelikož v zahraničí chybí naše BENZINA s Vervou, tak jsem volil po mnoha doporučeních OMV v Maďarsku a Srbsku + MAKPETROL ve F.Y.R.O.M (Severní Makedonie) + SHELL v Řecku.

 

  • Po letech zkušeností doporučuji i tankování za velice nízkou cenu ve F.Y.R.O.M. (Severní Makedonii) na Makpetrol (mají tam nižší daňové zatížení). Oproti jiným zemím EU se zde nepřidává podíl bio složky a zejména prémiovou naftu ULTRA Diesel Green Power mohu jen doporučit. 

  • Nicméně tankování přímo na maďarských hranicích (OMV Röszke) bylo asi nejvíce zbytečné a drahé, hned kousek dál za hranicemi Srbska je OMV – Bačka Topola. Pozor na nové řecké dálnici Egnatia Odos, kde je velice málo benzinek! Naší záchranou byla benzinka SHELL – Strata za městem Grevena.
  • celkem vyšla naše cesta přes 4 řecká pohoří na 11985Kč a ujeli jsme 4862km (období červen 2016). Když si to porovnáme s letadlem, tak je to hodně luxusní cena za celé auto :) V našem případě to bylo 2996Kč na osobu (čtyři kamarádi)!

v tabulce najdete celkový rozpočet naší cesty, postupně jak to šlo za sebou…

Upozornění na fingované poruchy v Srbsku!

  • dejte si pozor na cestě, zejména přes Srbsko! Mějte své auto neustále pod dohledem, nespěte na parkovištích přímo u dálnice a vybírejte si ubytování s parkováním pod kamerou. Např. Konak Iris v Predejane. V Srbsku se poslední dobou rozjel hnusný business, kdy vám třeba během spánku záměrně poškodí váš vůz. Jakmile na to přijdete, rychle vám někdo nabídne pomoc s odtahem do servisu a vy se nedoplatíte. Náš kamarád nyní platil 950€, čtěte zde. Tématem se detailně zabývá i tohle diskuzní fórum o karavanech
  • vždy nejdříve kontaktujte svou asistenční službu v Česku (viz další odstavec), proberte možnosti se svým technikem po telefonu a hlavně neberte první nabídku od „náhodných kolemjdoucích“. Tohle se v Řecku nemůže stát, ale v Srbsku bohužel ANO!
  • Nově pozor na tankování v Srbsku a Bulharsku. Kontrolujte si částku na tankovacím stojanu s tím, co pak platíte. Nejlépe platit kartou v místní měně, abyste viděli, že je částka na terminálu stejná. Máme zprávy o tom, že začali cizincům účtovat více litrů, nedávají doklady, ale pouze účtenky o platbě kartou. Doklad vám na vyžádání musí dát. Trvejte si na tom, ať tohle vymizí.

Chystáš se přes SRBSKO AUTEM? Tak ČTI velmi pozorně!

 

Přípravy před cestou – návštěva servisu – povinná i doporučená výbava

Hurá! Vybrali jsme si, že příští dovolená bude v Řecku a pomalu začali snít o tom, co všechno v létě naším autem navštívíme. Nyní začíná období plánování a příprav. Měli bychom si přečíst alespoň základní informace o zemích, kterými projedeme, dokoupit povinnou výbavu (např. povinný hasicí přístroj do Řecka nebo reflexní vesty) a svěřit našeho plechového miláčka autoservisu, aby byl na tak dalekou cestu maximálně připravený.

Resp. soustředit se na zásadní věci jako je: stav motorového oleje a filtrů na příštích 5.000km, stav brzdové soustavy (velice důležité!), stav akumulátoru, klimatizace atd. V dobrých autoservisech toto zahrnuje tzv. roční prohlídka. Váš automobil bude vystaven úplně jiným klimatickým podmínkám než u nás. Zejména pokud pojedete přes hory (budete rádi za 100% brzdy) nebo v největších vedrech v létě (oceníte funkční klimatizaci) nebo dojedete na pláž, kde vzduchem lítá písek a kapky slané vody (dáte celkově svému autu pěkně „pokouřit“).

Pár rad, co se může někdy hodit:

– Platná zelená karta k povinnému ručení (nutná v Severní Makedonii)
– Kontrola autolékárničky (zda něco není prošlé)
– Ani hasicí přístroj (povinný v Řecku) by neměl být prošlý
– kontrola rezervního kola (včetně nahuštění)
– Léky od bolesti, na průjem, od zvracení, náplasti na menší zranění, desinfekce, panthenol
– Baterka (preferujeme kvalitní čelovku, máte volné ruce, lepší než provizorní svícení mobilem)
– Stříbrnou pásku, kterou na autě nouzově přilepíte mnoho věcí.
– Základní nářadí, kterým můžete rychle vyřešit ty nejmenší komplikace. Několik typů stahovacích plastových pásek (udrží hodně a jdou použít na všechno), drát, 6-8mm lano na prádlo či uvázání čehokoliv, malé kurtny, gumicuky, 3ks plechových stahovaček různých průměru (hodí se na povolené hadice atd.)
– Nůž, lopatka (zejména když občas kempujete na divoko)
– Kempovací kladivo, pár kolíků ke stanu, plachta třeba 3x3m, pláštěnka, spacák (v případě poruchy někde v noci může zahřát)
– kompresor a dokonce i prodlužovačka ?
– Paklík respirátorů (kdyby se zase zhoršila covid situace)
 

A jak to na takové cestě do Řecka vypadá? Mrkněte na naší první jízdu v roce 2016

So 4. června vyrážíme! Přespíme v Srbsku na půl cesty

Víkend není zrovna nejlepší pro cestu autem na dovolenou, ale nejedeme v hlavní sezoně, takže si to můžeme dovolit a natáhnout díky několika víkendům naši dovolenou na rekordní 3 týdny. Pokud pojedete o prázdninách, tak o víkendu zažijete nejsilnější dopravu a pravděpodobně i nejdelší čekací dobu na hranicích! Pokud můžete, vyhněte se tomu.

Pro cestování jsme zvolili bezpečnou jízdu: vyrazit ráno z Brna a rozdělit naši cestu na 2 dny s přespáním v Srbsku. Vybrali jsme si apartmány Konak Iris v Predejane. Stojí hned u hlavní silnice, auto máme celou dobu pod kamerou, apartmány jsou za dobrou cenu a hned pod nimi je supermarket, kde si dáme pár lahváčů značky JELEN na dobrou noc. Ubytování mohu jen doporučit, už jsem nám ho booknul i na rok 2017 :) Velice široká nabídka nových apartmánů je i v okolí nedalekého města Niš.

Ubytování u Radeho v Predejane



Booking.com

 

Fotogalerie z cesty – pár zápisků z našeho Facebooku

1. den cesty do Řecka – u Radeho v Srbsku na lahváča a KIKIRIKI! Prvních 998km máme za sebou:

8:50hod. Brno
10:20 SK-HU hranice volný průjezd 143km
13:57 – 14:21 HU-SRB hranice 493km
19:40 SRB Predejane 997.9km

Do Maďarska naprostá pohodička a skoro žádný provoz. Jen v HU policajt na každém rohu. Na parkovištích, na mostech, prostě kluci o víkendu hlídali. Na HU-SRB hranicích malé zdržení. Mezi hranicemi po pravé straně menší tábor uprchlíků (stany bokem od silnice). Před námi měl borec nabourané celé boční dveře, tak se tam s policajtama dlouho dohadoval (přišlo mi, že neměl v řadě EU passports co dělat), ale pustili ho. Pak si zase další dlouze povídali – asi maďaři. Nakonec 24min obě kontroly – to se dá ne? V opačném směru do HU kontrola kufrů v rukavičkách. Kontrola byla i na srbské straně u nás, ale jak borec zjistil, že jsme z CZ, řekl Staropramen? a už jsme jeli :D Ten by koukal, kdyby jsme otevřeli kufr a všechno by to vypadalo ven :D

Sluníčko střídaly průtrže deště. Chytlo nás to nejdřív v silném provozu kolem Budapešti a pak přišel mega slejvák na začátku Srbska směr Novi Sad, kde je silnice jedna díra a nic nebylo vidět. Prostě cesta jak z Pohořelic do Znojma. Střídáte levý a pravý pruh :D Vzali jsme to po obchvatu Bělehradu, nejdřív nulový provoz, sem tam zpomalení na 60km/hod.(probíhají práce na silnici), ale na konci obchvatu v tunelech kolona, která se táhla až na výpadovku z Bělehradu. Celkově na SO dobré cestování, nemám začím s čím porovnávat, přes BĚL jsem ještě nejel. +12min. mi naskočilo na navigaci, místo času, který to ukazovalo původně přes BĚL. Za Nišem se nám konečně začaly ukazovat hory…vpravo na horizontu Kosovo (ČH), vlevo Bulharsko…no krása.

Dojeli jsme do Predejane, kde je vyhlášený motorest. Lidí jako much. Dneska nějaká mega svatba, plno autobusů a svatebních hostů :D No byl jsem rád, že jsem na Bookingu vybral Konak Iris kousek vedle. Příjemný apartmán s obchůdkem. S majiteli (Rade a Daniela) jsme dali pár lahváčů venku před obchodem. Dostal jsem vynadáno, ať si strčím svou angličtinu někam a jeli jsme Česko-Srbsky :D ŽIVILO!!! Na závěr nás Rade dostal…donesl arašídy a říká… KIKIRIKI, uzmi si :D Člověk by čekal kohouta a ony oříšky :D

2. den po řecké dálnici Egnatia Odos – 76 tunelů a 1650 mostů

9:15hod. Srbsko Predejane
10:13 – 10:22 hranice SRB – F.Y.R.O.M. 1083km
12:22 – 12:35 hranice F.Y.R.O.M. – Řecko 1262km
18:13 Monodendri, Zagori 1614km

Rozloučili jsme se Radem v Predejane a pelášili směr Vranje. Je tu úplně nový úsek dálnice a zatím bez poplatku :) Poslední mýtná brána se stále staví, stejně jako finální části dálnice, kde je omezení 50km/hod. a je to fakt vopruz. Dlouhé úseky a jedete jako šnek… Za to ve F.Y.R.O.M. (Makedonii) vyberou 1.5 € a člověk jede v omezení 40km/hod. jedním pruhem desítky kilometrů, protože druhý se opravuje :D Jediné co nás trochu krotilo od fňukání, byly stále přibývající kopce a hory na pozadí. Na přechodu Gevgelia nám Řekové těsně před nosem zhasli asi 3 brány, byla doba oběda a museli jsme to šópnout na jedinou bránu po levém kraji (All passports). Hned za hranicemi po pravé straně menší tábor uprchlíků (pár jich běželo zrovna přes cestu), za to již známá benzinka EKO po pravé straně už naprosto vyklizená. V obležení je pouze levá, při výjezdu z GR do F.Y.R.O.M.

EGNATIA ODOS je kapitola sama o sobě. To si musí každý řidič zažít. Dálnice dosahuje kvalit, na co jsme zvyklí z Itálie nebo Rakouska. Protíná horské pohoří Pindhos, kde jeden tunel střídá druhý. U Metsovo jsme chytli takový slejvák, že tohle potkat v horách při nadcházejícím kempování, tak nevím nevím. Naše první cesta vedla do Monodendri ke kostelíku Aghia Paraskevi s dechberoucí skalní římsou. Došli jsme až na konec, Verča nám uvařila luxusní čaj a my jsme s otevřenou hubou zírali stovky metrů dolů, kde za pár dnů půjdeme náš trek napříč Vikosem.

Večer jsme dorazili na ubytko do bohem zapomenuté vesnice v Záhoří… Obávám se, že jsem našel, to co jsem hledal… místo, které už jinde v Řecku už těžko znovu najdu…pohádka. Jsme tu ve vesnici (spíš vísce) jediní turisti a otevřeli pro nás o půl desáté tavernu. Kdo by to v CZ udělal? asi nikdo… všude kámen, nejde se sem dostat autem. Táhli jsme batohy asi půl kiláku v rukou a bydlíme v domě z roku 1633.

Tzoumerka – Lefkáda – Evritania – Pelion

Ze Zagori jsme se přesunuli do horské oblasti Tzoumerka. Poprvé jsme potkali ovčácké „bestie“ na odlehlých místech. Myslel jsem, ze nám za jízdy sežerou pneumatiky i s ráfkama. Fakt mazec. Následující fotky jsou malým výběrem z cesty přes ostrov Lefkáda, horské pohoří Evritania a zelený poloostrov Pelion, kde jsme si užili pár krásných dní u moře. Brzy o tom napíšeme další články.

Návrat z Řecka domů

Po 4862 kilometrech jsme v pořádku DOMA Z ŘECKA! Zahrada zarostlá, lednička prázdná, pračka se točí, sekačka jezdí po trávě… klasika po navrátu :D Cesta z Pelionu byla bez jediné komplikace. 1511km jsme si rozdělili na dva dny a přespali v Srbsku v městě Čuprija v moc fajn novém apartmánku u Miloše. Celé 3 týdny jsem řídil sám. Když už jsem si to vymyslel, tak jsem se musel snažit… to se ví :D Pár info pro motoristy:

Sobota 9:30 vyrážíme z Pelionu
11:34 – 11:40  hranice Řecko – F.Y.R.O.M.
14:25 – 14:41  hranice F.Y.R.O.M. – SRBSKO. Malou skupinku uprchlíků odháněla srbská policie. Kontrola dokladu a klasická otázka, zda máme něco k proclení.
17:30 Srbsko Čuprija moc fajn ubytování Duo Apartments (662km najeto z GR)

Neděle 7:00 odjezd z Čuprija

Tentokrát jsme zvolili průjezd Bělehradem a musím říct, že máte pravdu… Dokud nebude obchvat plně v provozu, tak je to přes něj delší. Přes Bělehrad bez semaforu, bez omezení…plynule…pohoda…

10:25 – 10:41 hranice Srbsko – Maďarsko. V HU nakouknutí do kufru. Borec v rukavičkách se zeptal jen na cigarety, pak viděl po strop bagáž, pohorky, fusakle a dál se neptal :D
14:05 hranice Maďarsko – Slovensko – volný průjezd bez kontrol
14:45 hranice České Republiky…průjezd..
15:40 domov.

Z Pelionu ujeto 1511km, spotřeba tentokrát vyšší 6,5l… víc jsem tomu šlapal a klima jela na 100%. Největší horko na hranici F.Y.R.O.M. 40,5 stupně. Zjistil jsem, že to auto ve velkém horku moc nedává, s klimatizací cuká motor a parkrát jsme cítili smrad jako prase, že jsem to raději na chvilku vypnul.

Poděkování

Na závěr patří obrovské poděkování holkám, že to se mnou celé zvládly. Každý jsme měli nějakou tu svoji krizi, ale v celku to proběhlo myslím naprosto v pohodě ;) Až si promítneme fotky, uvědomíme si, kolik jsme toho stihli a jakou krásu jsme viděli…jaro, léto, sníh, kroupy, mraky…všechno bylo! Chtěl bych také poděkovat našemu autíčku, ze nás v pořádku dovezlo a na závěr patří obrovské poděkování vám všem za úžasné komentáře na Facebooku, že jste na nás často mysleli a že jsme mohli společně sdílet řecké zážitky! Řecko nás baví!

 

Ubytování v Srbsku napůl cesty

klikni do mapy, zazoomuj a bookni si nejbližší a nejlepší ubytování přes Řecko nás baví. Rezervací služeb přes náš web, podpoříš náš projekt. Děkujeme!

Booking.com


Další rady na cesty:

řecko autem