fbpx
Autem do Chorvatska, Černé Hory, Albánie a ŘECKA – Jadranská cesta
Print Friendly, PDF & Email

Autem do Chorvatska, Černé Hory, Albánie a ŘECKA? Během jedné rodinné dovolené? Ano :) Bylo to neuvěřitelné dobrodružství, které jsme v roce 2022 zvládli poprvé s naší roční dcerkou. A poprvé jsme navštívili Balkán jinou trasou – Jadranskou! Je sice delší, ale o to více krásnější a méně frekventovaná, než hlavní tranzit na Bělehrad a Skopje. Z každého státu jsme si vyzobali nějakou přírodní parádu a po 10 dnech nabitých zážitků jsme dojeli až do Řecka. Splnili jsme si po cestě hned několik dlouholetých snů (Plitvice, Dubrovník, Boka Kotorská, kaňon řeky Tara, NP Durmitor, Skadar, Berat, Epirus, Parga, Golubac). A třeba inspirujeme i vás, vytáhnout auto o kousek dál nebo, že i cesta může být cíl …

V tom článku vám přineseme nejen skvělý itinerář, ale veškeré důležité rady na tuto cestu autem do Chorvatska, Černé Hory, Albánie a Řecka. Jaké jsou její výhody / nevýhody, kolik to kde stojí, jaká místa po cestě nevynechat a odkážeme i na velmi dobré pojištění pro případ nenadálé poruchy vozu. Motivujeme, že dovolená nemusí vždy začínat až u moře, ani končit v Chorvatsku. Může tam totiž teprve začít :) A taky, že vše jde přizpůsobit i malým dětem (hřiště, stromy, písek, voda, houpačky). Přesouvat se hezky pomalu a každý den přitom úplně jinam.

Za 23dní jsme najeli 4700km a navštívili 11 států. Spali jsme na matraci v kombíku, vedle auta ve stanu, v hotelu na hradě za pár korun, na zahradě kavárny, na parkovišti u kláštera, pod platany v řeckých horách, na pláži při úplňku, v krásných apartmánech s bazénem pod hradem Aliho Paši, na farmě s ovečkami, doma na návštěvě u babičky v Řecku – opravdu snad všude! A tak jak jsme inspirovali stovky rodin k cestě autem do Řecka po hlavní trase, věříme, že vás možná inspirujeme i příště – na další dobrodružství. Autem do Chorvatska, Černé Hory, Albánie a ŘECKA. Tak nasedat, vyrážíme, každý den nás čeká něco jiného…

Kapitoly článku:

  1. Proč jet autem? Výhody / nevýhody
  2. Rady na cestu
  3. Výběr trasy přes Jadran
  4. Dálniční známky, mýto
  5. Tankování – ceny benzinu a nafty
  6. Autem do Chorvatska
  7. Autem do Černé Hory
  8. Autem do Albánie
  9. Autem do Řecka
  10. Poruchu auta v zahraničí vyřeší dobrá asistenční služba

Nejdříve pár fotek, co z letadla neuvidíme:

Proč jet AUTEM do Chorvatska , Černé Hory , Albánie a ŘECKA?

Kdy vyrazit:

  • když si domluvíte v práci min. 2-3 týdny dovolené (kratší čas nemá smysl, budete muset hodně míst vyškrtat) My jsme tuto cestu realizovali za 3 týdny. A známe borce, kteří jezdí i na 4-6 týdnů (s plavbou po řeckých ostrovech).
  • když jezdíte autem do Chorvatska a rádi byste zkusili změnu. Už jen ta Černá Hora za to stojí, natož pro nás stále levná Albánie, nebo Řecko s nejlepší gastronomií, překrásnými plážemi a památkami.
  • když jezdíte autem do Řecka a už vás ta stejná cesta po dálnici na Bělehrad a kolony na přechodech HU-SRB nebaví (náš letošní případ)
  • rozhodně mimo hlavní sezonu. Vyhnete se frontám na mýtnicích v CHOR a největšímu vedru, které je na jihu rok od roku větší a větší.

Výhody cesty autem:

  • naprostá svoboda, zajedete si svým autem kdy a kam budete chtít
  • nižší náklady než letadlem, zejména pokud pojedete čtyři (s kamarády se můžete podělit o náklady na cestu) I přes vyšší cenu pohonných hmot jsme se vešli s mýtem / známkami do 19.600Kč za 4700km / 11 států. Ve 4 tak máte cestu snů za 4900Kč na osobu ;)
  • během cesty ušetříte za pronájem auta z autopůjčovny = cca 800 až 1700Kč za den!
  • neplatíte žádné zálohy, storno poplatky, ani neřešíte nadváhu svých zavazadel
  • nemusíte se stresovat nákupem letenek
  • pokud máte větší auto nebo stan, můžete v něm přespat (zejména v méně turistických oblastech a horách, v Albánii kdekoliv – tam to nikde zatím neřeší)
  • vezmete si sebou mnohem více věcí (třeba kolo, paddleboard, výbavu na kempování, stan atd.)
  • dovezete si mnohem více suvenýrů (třeba rakiji, njegušský pršut, řecké produkty jako olivový olej atd.)
  • v případě cesty na “pas blind” (mimo sezonu doporučuji) můžete kdykoliv změnit lokalitu např. kvůli špatnému počasí. (Už několikrát jsme přejeli z hor k moři nebo naopak ze západu na  východ atd.)
  • až můžete, vyrazíte. Když se něco pokazí (jako nám letos hned na začátku, celou dovolenou posunete třeba o týden. To s letadlem nemůžete :)

Nevýhody cesty autem:

  • cesta autem do Chorvatska, Černé Hory, Albánie a Řecka je velmi náročná, počítejte min. 3500km tam a zpět, které musíte sami odřídit! Pečlivě zvažte, zda vám to vaše zdraví a auto dovolí. Pokud máte čas, rozdělte si cestu na několik částí, střídejte se v řízení.
  • po cestě se může váš automobil porouchat a budete muset řešit servis, nebo odtah do ČR. Váš automobil byl měl být ve velice dobrém technickém stavu, měli byste s ním pravidelně jezdit delší trasy (např. Tatry Slovensko, Alpy Rakousko) a určitě si pořiďte asistenční službu pro cesty do zahraničí. Osobně doporučuji službu AutoCare , kde srazíte s tím spojená rizika na minimum! Více info níže v článku.
  • cesta autem do Chorvatska, Černé Hory, Albánie a Řecka vyžaduje delší dovolenou (dovolená na týden k moři se opravdu nevyplatí)
  • zejména o víkendech a v hlavní sezoně se můžete potrápit v kolonách. V CHOR zejména na mýtnicích. Jak se tomu zkusit vyhnout poradíme níže.

Rady na cestu autem do Chorvatska, Černé Hory, Albánie a Řecka

  • v zemích EU můžete používat jako u nás mobilní data v rámci svého tarifu. Pouze v ostatních zemích mimo EU – Černá Hora, Albánie, Severní Makedonie, Srbsko doporučuji pořídit datový balíček u Vašeho operátora (např. Svět 1 u T-Mobile). Ano není to nejlevnější, ale budete mít v navigaci dopravní hlášení, možnost daný problém objet, vybrat si vedlejší hraniční přechod, sledovat počasí atd. Protože pojedete přes více zemí, nevyplatí se kupovat sim kartu každé země.
  • jako navigaci na hlavní tahy (dálnice) doporučuji Waze. Jako jedna z mála monitoruje policejní hlídky, rychlostní kamery, aktuální provoz a omezení. Není dobrá v horách, na okresních silnicích, kde vás může vtáhnout do nesmyslné zkratky, která pak „končí nesjízdnou silnicí“. Zde doporučuji mapy.cz s offline staženými mapami daných zemí. Pomohou vám jak v horách (uvidíte, která cesta je asfalt a která ne), na místech bez signálu a stejně tak jsou mapy.cz ideální na turistiku s vyznačenými stezkami, vyhlídkami, vrcholy atd.
  • na hraniční přechody doporučuji BorderWatcher, kde si lidé hlásí aktuální časy strávených na hraničních přechodech. Zejména v HU a SRB je to nutnost podívat se min. 60 minut před hraničním přechodem a zvolit případně alternativu! (Tuto hlavní a rychlejší trasu jsme zvolili pro návrat do ČR).
  • všeobecně platí, že lidé k moři / domů pospíchají, takže čím menší hraniční přechod, čím vzdálenější itinerář od dálnice s nějakým výletem, tím mnohem lepší cesta bez čekání.
  • pro vybrání místa na přespání v autě doporučuji Park4Night. Důležité je vědět, že některé státy toto „spaní nadivoko“ přímo zakazují nebo se na něj různě vymlouvají. Největšími hlídači spaní na divoko jsou Chorvati. V CHOR rozhodně nespěte v žádné zóně NP! Hrozí obrovská pokuta. Černá Hora je krom pár zákazů v zálivu Boka Kotorská na přenocování úplně v pohodě. Třeba u hory Lovćen projíždí policie večer místa jeepem s externími světlomety, ale nikoho zbytečně neprudí. Albánie je v tomto zatím úplně nejlepší. Toleruje i kempování na plážích. Což Řecko naopak zakazuje. V této moderní zálibě platí pravidlo: nebýt vidět, nikoho nerušit, nezanechávat po sobě odpadky, v žádném případě nevylévat náplně obytných aut do přírody a vždy dané místo opustit min. ve stavu v jakém jste přijeli! Pokud tohle budete dodržovat, věřím, že i občasné zariskování na nějakém pěkném místě vám vyjde, stejně jako nám. Zákazy se dělají zejména pro ty, co vše kolem sebe jenom ničí, dělají hluk a jejich chování bije do očí ostatním.
  • spaní v kombíku jsme vyřešili skládací matrací , jejíž délku jsem zařízl odlamovacím nožem dle délky našeho vozu. Stejnou matraci jsme pak použili i ve stanu (když je teplo, používáme pouze moskytiéru – vnitřní část stanu bez tropika – nabízí např. Husky).
  • pro spaní v autě jsou proti komárům dobré sítě na zadní okna. Navíc skvěle odrážejí sluneční paprsky a dceři nebylo vzadu při cestě horko, ani ji nesvítilo do očí.
  • největším pomocníkem nám byla velká rakev Thule na střechu, do které jsem na noc poskládal všechen obsah kufru a udělal tak z obyčejného kombíku, skromný obytný vůz s lůžkovou úpravou :) Díky rakvi jsme mohli min. polovinu dovolené spát v autě nebo vedle auta. Rakev využíváme celoročně i pro kočárek.
  • za ušetřené peníze jsme si pak na několika místech dopřáli překrásné ubytování s bazénem, kde jsme si s malou vyhráli ve vodě nebo odpočívali na zahradě pod olivovníky.
  • pro případy nedorozumění můžeme doporučit skvělý překladač Vasco, který umí mluvit v mnoha jazycích a nabízí neomezené připojení k internetu po celém světě. Není nad to objednat si třeba albánsky kávu :) Nebo se domluvit v řeckých horách se staršími, kteří neumí anglicky.

Výběr trasy přes Chorvatsko (přes Jadran)

Naše trasa přes Jadran vedla z Brna, přes Rakousko a Slovinsko na Plitvická jezera autem do Chorvatska. Dále jsme zvažovali vodopády Krka, ale nakonec jsme dopřáli malé parádní koupání na Brele. Cestou jsme přibrzdili v Pueblu Apačů (z filmu Vinnetou) na vyhlídce na řeku Zrmaja. Dále jsme jeli na Dubrovník, do zálivu Boka Kotorská , odkud jsme udělali malý okruh Černou Horou. Hora Lovćen, jezero Piva, úžasný kemp Grab na řece Tara, panoramatická silnice přes NP Durmitor, Černé jezero – Žabljak, Djurdjevićův most, klášter Ostrog monastery, Skadarské jezero, do města Berat v Albánii, k přírodním termálům u kamenného mostu Kadiut, ke kaňonu Vikos (Řecko), k letovisku Parga, přes pohoří Tzoumerka a kamenné vesnice Syrrako a Kalarites, ke klášterům Meteora, na město Soluň, k pevnosti Golubac na řece Dunaj a zpět domů do Brna.

  • Bude na vás, které zemi věnujete kolik dní. Nás letos lákala krom milovaného Řecka zejména Černá Hora a díky ní jsme museli pak omezit Albánii, kterou si necháváme na příště. Nestihli jsme v Černé Hoře národní park Prokletije, odlehlé kraje Theth a Valbona v Albánii, Modré oko (Blue Eye), dále překrásné pláže v oblasti Dhërmi, kaňon Osumi atd. Opravdu je cestou tolik přírodní nádhery, že tohle člověk při dovolené letadlem v životě nemůžete vidět. Natož zažít.

Dálniční známky a mýto autem do Chorvatska a dále do Řecka

  • Rakousko – dálniční známka na 10dní za cca 250Kč – lze koupit on-line pouze 18dní dopředu nebo na benzince během cesty (např. Mikulov)
  • Slovinsko – dálniční známka na 7dní za 15€ = cca 375Kč – lze koupit online
  • Chorvatsko – mýto, doporučujeme platit kartou. Náš průjezd s odbočkou na Plitvice vyšel na 660Kč
  • Bosna a Hercegovina – 2x přejíždíte hranici s CHOR/BiH a projíždíte krátký úsek bez poplatku (zdarma) přes letovisko Neum. Od roku 2022 je možné se BiH vyhnout nový mostem přes moře na Pelješac
  • Černá Hora – nejsou zde zatím dálnice, pouze rychlostní silnice – vše zdarma
  • Albánie – Albánie nabízí skvělé rychlostní silnice i nový úseky dálnic třeba kolem Vlore – zatím vše zdarma
  • Řecko – mýto, doporučujeme platit kartou. – v našem případě jsme letos utratili jen 121Kč (cena se bude lišit, podle toho, kam pojedete)
  • Severní Makedonie – mýto, doporučujeme platit kartou. 156Kč
  • Srbsko – mýto, doporučujeme platit kartou. 455Kč
  • Maďarsko – dálniční známka na 10dní za 28,90€ = cca 722Kč – lze koupit online
  • Slovensko – dálniční známka na 10dní za 10€ = cca 250Kč – lze koupit online

Tankování – ceny benzinu a nafty

Při nájezdu 4700km jsme tankovali ve všech zemích aditivovanou naftu (dáváme Fordíkovi dopřát) a celkem nás nafta vyšla na 17200Kč, mýto a dálniční známky vyšly na 2400Kč = 19600Kč za dopravu celkem. Nejlevnější nafta byla v Severní Makedonii (FYROM) na Makpetrol za 41,14Kč/l a v Černé Hoře v Žabljaku 47,54Kč/l (EKO). Nejdražší v Chorvatsku 54,17Kč/l (INA) nedaleko Plitvických jezer. Pak u nás u Mikulova a u Prevezy za 51,50 – 51,79 (Verva Benzina, Shell V-Power). Je vidět, že oproti předchozím letům jsme za pohonné hmoty utratili mnohem víc než dříve, ale vzhledem k tomu, co všechno jsme zažili a viděli, opět bychom neměnili.

Autem do Chorvatska

Naše dovolená by mohla začít již v hornatém Rakousku či Slovinsku, ale obě země navštěvujeme pravidelně i přes rok, takže volíme večerní / noční průjezd autem do Chorvatska až na Plitvická jezera. Na konci června je cesta naprosto bez omezení, kromě zvýšeného provozu přes Vídeň. Všechny hranice projíždíme bez zastavení a cca ve 2 hodiny ráno vybíráme místo na spaní asi 30 minut před NP Plitvická jezera. Pozn. někteří volí do Chorvatska cestu přes Maďarsko. Kamarád to jel v červenci a zasekal se na mýtných branách v Chorvatsku, takže si vůbec nepomohl.

V Chorvatsku máte cestou po dálnici mnoho možností, kam odbočit na výlet. My jsme vybrali Plitvická jezera a kamarádka Věrka nám naplánovala z dlouhých zkušeností skvělý okruh. Zaparkujete na Parkovišti č. 1, (parkovné cca 270Kč za většinu dne), vstup cca 1000Kč dospělá osoba (mazec, ale pak když člověk vidí ty stezky nad vodou, tak to chápe). Prošli jsme si celou spodní část až Velkému vodopádu, pak zamířili k jeskyni Supljara z filmu Poklad na Stříbrném jezeře, a odkud vystoupali ke stanici vláčku (mini busu). Odtud jsme se vyvezli až nahoru ke stanici č. 3 – Proscansko jezero a sestupovali všechna jezírka z kopce dolů (davy šly proti nám) až k přístavu lodí. Určitě nevynechejte vodopád Veliki Prštavac. Přepluli jsme jezero Kozjak až na Kozjacka grada a vrátili se přes spodní jezera k autu. Využili jsme tak v rámci vstupného všechny atrakce. Přespali jsme úplnou náhodou asi hodinu cesty za Plitvicemi na překrásném místě kousek od silnice.

Další den jsme změnili plán na namísto vodopádů Krka jsme vyrazili k moři. Holkám jsem vybral lázeňské letovisko Brela. Cestou po dálnici jsme udělali malou odbočku k řece Zrmaja, kde ve filmu Vinnetou stávalo Pueblo Apačů. Je tu překrásná vyhlídka Pariževačka glavica, známá filmovou hláškou: „Třikrát se obrací Rio Pecos a pak stojí na jejím levém břehu kůl. Když Old Shatterhand dostihne kůlu je volný a jeho přátelé.“ Brela byla již koncem června plná turistů. Voda ovšem křišťálově čistá s překrásnými výhledy na pohoří Biokovo a využili jsme ji kočárek na projížďce po promenádě kolem moře. Pozdě večer jsme dojeli do Dubrovníku a přespali na kopci nad městem, kde najdete válečné muzeum. V okolí najdete místo pro zaparkování a sedět po tmě na židli a koukat dolů na rozsvícený Dubrovník – to jsem si přál při cestě autem do Chorvatska zažít.

Autem do Černé Hory

Jet autem do Černé Hory mě lákalo již před mnoha lety. Letos, když se hranice zase otevřely a díky dceři, kdy jsme se potřebovali přesouvat pomalu, padl na Černou Horu hlavní terč při cestě do Řecka. První zastávka autem do Černé hory nemohla vést nikam jinam, že do zálivu Boka Kotorská, který bývá milně považovaný za nejjižnější evropský fjord. Trajektu, který vám zkrátí dlouho objížďku kolem zálivu jsme nevyužili. Před městem Perast jsme totiž objevili nádhernou písečnou pláž. Toto městečko rovněž stojí za návštěvu stejně jako starý Kotor. Večer nás čekalo 19km výživných serpentýn z Kotoru k hoře Lovćen, kde najdete nejen slavné mauzoleum, ale i mnoho místa na přespání v úpatí nejvýznamnější hory země.

Cesta by šla odtud zkrátit přes hl. město Podgorica rovnou do Albánie, ale to bychom neviděli nejzajímavější oblasti, které se ukrývají na severu. Stáčíme tedy auto směrem na sever k jezeru Piva (Plužine) a objevujeme naprosto unikátní kemp Grab u řeky Tara na hranicích s Bosnou. Kemp leží jen 2km od poslední etnické vesnice Crkvičko polje, kde žije pár posledních domorodců a v zimě chrání svůj dobytek před vlky. Kemp Grab nabízí mnoho stínu u řeky Tara, restauraci, ubytování i pestrou nabídku sportovních aktivit, včetně raftingu. Třešničkou na dortu je písečná pláž u řeky, kde si naše dcerka Zoe opravdu vyhrála i odpočinula. Po dvou dnech přejíždíme nejvyhlášenější panoramatickou silnicí skrz NP Durmitor přes Prevoj sedlo až do Žabljaku, kde se ukrývá v lesích Černé jezero. Za pár EURO spíme na skvělém parkovišti v lese a jezero máme jen kousek pěšky. Odtud stáčíme auto opět na jih a poslední zastávku s přespáním na parkovišti volíme u klášteru Ostrog. Splnil jsem si tak krátkým okruhem sen vyrazit autem do Černé Hory.

Autem do Albánie

Autem do Albánie jsme původně chtěli překročit hranici z NP Prokletije. Měli jsme tam namyšlenou parádní hřebenovku Volušnica s výhledem na legendární Peaks of Balkans. Jenže na začátku července bylo přes den už 37 stupňů (v Beratu dokonce 42) a to se vyšlápnout do hor fakt nedalo. Takže překračujeme hranice autem do Albánie u Skadarského jezera a máme relax day v moderním kempu Lake Shkodra Resort. Vybavení kempu na jedničku, jen poprvé jsme ve vodě zažili, že nás jezero ohřívalo než ochlazovalo :) Co nás velmi mile překvapilo, že Albánie dnes nabízí opravdu skvělé silnice a všude se najíte, napijete za 1/3 ceny než v Chorvatsku či Řecku. Čepované pivo za 1,7€ si fakt nikde jinde nedáte :) Navíc kempovat můžete úplně všude, klidně na promenádě u pláže. Protože jsme věnovali hodně času Černé Hoře, na Albánii nám zbývá letos jen průjezd (2 dny přenocování) s několika zastávkami. Ale příště to uděláme naopak, s více dny v Albánii.

Druhou zastávkou je nejmalebnější město země – Berat. Známé je také jako Město tisíce oken. Místní architektura ve staré části města a kamenné kastro nabídnou opravdovou romantiku úplně každému. Za nějakých 1000Kč se jako králové ubytováváme přímo ve hradě v Berat Castle Hotel. Hotelu dominuje restaurace, kde pod podlahou můžete obdivovat 500let starou nádrž na dešťovou vodu. Večerní procházka kolem opevnění a byzantských kostelíků rozhodně stojí za to.

Autem do Albánie jel letos i můj kamarád. Doporučil jsem mu překrásné pláže v oblasti Dhermi. A trip, který jsme oba nevynechali byly termální prameny „Hot Springs Benjes“ u kamenného mostu Kadiut na jihu země. Před parkovištěm se dá parádně kempovat ve stínu stromků. Nedoporučuji jen návštěvu o víkendu. My byli v neděli a prázdnějších bazénků jsme si užili až k večeru. Určitě se projděte soutěskou za most, kde najdete hned několik dalších bazénků a pramenů.

Autem do Řecka

Autem do Řecka přejíždíme malým přechodem Leskovik (AL) – Konitsa (GR). Krom jednoho albánského auta, jsme tu jediní pasažéři čekající na průjezd. Naše první cesty vedou do mého nejoblíbenějšího kraje Epirus, který leží hned za hranicemi a tak jsme za pár minut v Zagori. V Kalpaki bereme útokem gyros, kupujeme bougatsu, frappé, pivko, vodu a s řeckými mňamkami frčíme k řece Voidomatis odpočívat hezky pod platany. O kraji Zagori jsem toho už napsal mnoho, tak se můžete inspirovat různými výlety.

Naše letošní cesta vede na návštěvu za pekařem Kostasem do vesnice Zitsa. Kostas vede místní pekárnu a nechává nás přespat ve svém dřevěném domku na farmě s ovečkami. Díky Kostasovi nalézáme i jedno tajné místo na říčce v lese, kde příroda vyhloubila kaskádovité bazénky. Ale o tom si napíšeme někdy sólo článek.

Po 14 dnech na tripu jsme už trošku unavení a tak směřujeme k moři – k letovisku Parga. Za ušetřené noci v autě a ve stanu si dopřáváme relax v nádherných apartmánech Vassilis guest house v Anthousa přímo nad Pargou a pod hradem Aliho Paši. Vegetíme s malou u bazénu, v zahradě s olivovníky a k večeru se vždy přesouváme na procházku do Pargy. Celé pobřeží kolem Pargy nabízí nespočet krásných pláží obklopené zelení. My si k návštěvě vybíráme písečnou Ammoudia beach, kde se bájná řeka Acheron vlévá do moře a pak ještě zdravíme krásnou koupačku na pláži Artolithia Beach naproti Lefkádě. Kdybychom měli ještě více dní, lze odtud krásně dojet na ostrov Lefkada. Nebo se projet až na Peloponés, který vám nabídne cílů na další extra dovolenou :)

My to stáčíme opět do hor Epiru. Nejdříve navštěvujeme kraj Souli nad Acheronem a pak i pohoří Tzoumerka, abychom se po pár dnech zase vrátili do nížiny kolem Meteory. Toulky Řeckem završujeme návštěvou ve vesnici Kavallaris u jezera Doirani na severu Řecka. Cestu pro návrat domů volíme tu nejkratší, tedy na Bělehrad a hned pocítíme, jak praskají ve švech hranice mezi Severní Makedonií a Srbskem, natož pak mezi Srbskem a Maďarskem. Lidí, kteří vyrážejí na léto k moři autem po hlavní trase je čím dál víc a tak vzpomínáme na tu pohodu, když jsme jeli přes Jadran :) Zpáteční cestu si půlíme návštěvou překrásného hradu Golubac u řeky Dunaj v soutěsce, které se přezdívá „Železná vrata“.

 

Poruchu auta v zahraničí vyřeší dobrá asistenční služba – od roku 2024 můžete nově dokončit svou dovolenou s náhradním autem i v případě odtahu vašeho vozu!

Asistenční služba je asi nejzásadnější věc, která by se neměla při cestě do Řecka autem podceňovat! Sebelepší auto nám může z nenadání vypovědět službu a z minuty na minutu můžeme stát na místě a mít slzy na krajíčku. Následný servis a hledání pomoci je ta největší noční můra všech řidičů. Nemyslím teď zrovna Dana Přibáně od Trabantů, ale řidiče novějších aut plných elektroniky, ve kterých si skoro nic sami neopravíme :) Nezoufejme, i pro nás existuje řešení!

Naše vlastní zkušenost, když nám auto kleklo v Maďarsku na dálnici

V dnešní době nám na cestě po Evropě pomohou pojišťovny a jejich prémiové asistenční služby, které objednáte za pár minut on-line před odjezdem! Nespoléhejte na klubové karty různých autoklubů, na základní asistenční služby u vašeho povinného ručení a vždy se zajímejte o celkový finanční limit pojistného plnění (maximální částku), vaši případnou spoluúčast, repatriaci vozidla (odtah do místa bydliště), možnost náhradního automobilu, max. možné stáří vašeho vozu a všechny další skryté věci, které vás pak mohou u pojistek nemile překvapit.

Cestujte bez starostí s pojištěním AutoCare 3.0 od Europ Assistance

AutoCare je jedinečná služba pro majitele osobních automobilů a jejich blízké, kteří chtějí mít na cestách absolutní jistotu, že jejich nesnáze pomohou v jakékoliv situaci vyřešit opravdoví odborníci. Nehoda, porucha, defekt pneumatik, vybitá baterie nebo dokonce krádež vozu? Pomůžeme Vám.

Autocare 3.0

Pojištění AutoCare 3.0 nabízí bezkonkurenční krytí až do výše 100.000Kč (Komfort) nebo nově 300.000Kč (Premium) a náhradní vozidlo až na 5 dní nebo nově na 15 dní zdarma! Nárok na náhradní vozidlo vám vzniká tehdy, jestliže v případech nehody, poruchy, vandalismu vozidla nebude možné během 4 hodin od oznámení události asistenční centrále vozidlo uvést zpět do provozu, a dále v případech krádeže vozidla. Pokud není možné opravit vůz na místě, vzniká pak nárok na odtah vozu do servisu ze zahraničí. Pokud během 24 hodin od oznámení závady na vozidle asistenční centrále nebude možné vozidlo uvést zpět do provozu, zajistí asistenční centrála odtah vozidla zpět do České republiky.

V tento moment se můžete sami rozhodnout, zda si necháte svůj vůz v zahraničí opravit (např. menší oprava za rozumné peníze) a využijete tak náhradní vůz během vaší opravy k cestování po okolí nebo se v případě závažné poruchy (případně nehody) rozhodnete vůz odtáhnout zpátky do svého servisu v ČR a náhradní vůz tak využijete pro návrat domů (tarif Komfort). V režimu Premium můžete nově svoji dovolenou v případě odtahu dokončit a využít náhradní auto až na 15dní (včetně návratu domů)! Tak i tak je tohle neuvěřitelná pomoc! Tohle pojištění si můžete nově objednat na přesný počet dnů (od 1 dne do 365dní) v rámci vaší dovolené nebo na celý rok!

Hlavní výhody pojištění AutoCare 3.0:

  • Non-stop pomoc motoristům po celé Evropě
  • oproti jiným, u AutoCare nemusíte řešit stáří vašeho vozu!
  • nejvyšší plnění na trhu až do výše 100.000Kč nebo až do výše 300.000Kč!
  • telefonní linka k dispozici 24/7, čekací doba v průměru 11 vteřin
  • náhradní vozidlo až na 5 dní nebo až na 15 dní zdarma!
  • produkt objednáte a zaplatíte on-line, není vázán na povinné ručení a můžete ho využívat okamžitě! Večer objednáte, ráno jedete.
  • na cestu na dovolenou vám stačí pro osobní vůz program na přesný počet dní, pokud cestujete po Evropě častěji , využijte roční program. Pojištění pro užitkové vozy je o něco dražší.
  • při objednání přímým proklikem přes naše stránky Řecko nás baví podpoříte náš projekt a navíc získáte slevu 35%! Slevu aplikujete zadáním slevového kódu „AC35“ v objednávkovém formuláři.
  • po zakoupení pojištění můžete využít mobilní aplikaci EAutoCare , kde vyhledáte podle značky vozu nejbližší autorizovaný / neautorizovaný servis, pneuservis atd. Parking asistent, který vás třeba ve městech navede zpátky k vašemu vozu a další vychytávky!

Poznámky k pojištění:

  • krytí do 100.000Kč vystačí na většinu pevninského Řecka. Pokud byste potřebovali odtáhnout ze vzdálenějších ostrovů, musí odtahová služba kalkulovat i zpáteční cenu trajektu! Rovněž se do celkového krytí počítá mýtné, případně náhradní ubytování, taxislužba atd. V těchto případech může dojít k překročení pojistného plnění. Zda bude či nebude limit dostačující, není možné předem garantovat! Proto je důležité na všechny tyhle položky myslet u běžných asistencí, které máte u svého povinného ručení! S pojištěním AutoCare 3.0 Premium máte nejvyšší krytí na trhu až do výše 300.000Kč a to se prostě počítá!

Opravdová událost z Řecka s pojištěním od AutoCare 3.0:

Asistenční službu jsme poskytovali klientovi, který měl nehodu v Řecku (Ag. Georgios Feron u města Volos – vzdálenost 1.700km z Prahy). Jednalo se o uražené kolo a nápravu. Klient cestoval spolu s dalšími dvěma osobami (celkem posádka 3 osoby). Klientovi bylo poskytnuto ubytování v hotelu, do ubytování jsme posádku dopravili taxi službou. Klientovi jsme zajistili odtah vozidla domů do Buchlovic. Odtahová služba nejen, že odtáhla vozidlo, ale přivezla rovnou náhradní vozidlo, kterým se klient dopravil spolu s posádkou domů. Celkové náklady za veškeré služby poskytnuté v rámci asistence byly 67.000 Kč a pokryly se v rámci našeho pojištění.

Objednejte si službu AutoCare 3.0 přes Řecko nás baví se slevou 35%!

Objednejte si službu AutoCare 3.0 odkazem přes náš web Řecko nás baví, podpoříte tak náš projekt a ušetříte 35% z Vámi programu. Slevu aplikujete v objednávkovém formuláři zadáním slevového kódu „AC35“. Službu objednávejte přímo zde.
Pozn. pro objednání budete potřebovat technický průkaz, abyste mohli vyplnit VIN, vaši SPZ a datum první registrace ;) 

Autocare 3.0 plnění

První asistenční služba pro motorkáře MotoCare

Pokud pojedete do Řecka na motorce, využijte službu MotoCare za 1988Kč na rok. Službu MotoCare objednáte přímo zde .

  • pomoc v případě nehody, poruchy, defektu pneu, vybití baterie, nedostatku paliva nejen v ČR, ale i po celé Evropě!
  • bez omezení najetých kilometrů
  • plnění až do výše 100.000Kč!
  • zapůjčení auta na 5 dní!
  • odtažení a úschova motocyklu
  • repatriace motocyklu zpět do ČR
motocare 2024
motocare

Autem do Chorvatska, Černé Hory, Albánie a Řecka byla cesta, na kterou nezapomeneme! A příště do Řecka třeba přes Itálii :)

 

5 5 hodnocení
Article Rating
Upozornit mě
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Nejnovější
Nejstarší Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Patrik
Patrik
08/04/2023 11:36

Zdravím zajimavý článek, letos plánuji cestu s obytnou dodávkou do Řecka.Mám projetý celý západ ale tady na jih jen po Rakousko a Maďarsko.Do Řecka plánuji trasu přez Chorvatsko a Albánii zajímá mně hlavně jak hranice Černá hora/Albánie, zda postačí pas nebo jsou potřeba i nějaké dokumenty k autu že je z půjčovny a tak.
Děkuji za případné info.

2
0
Máte jinou zkušenost či aktuální info? Napište nám komentář.x