fbpx

O nás

Řecko nás baví – Objevte skryté krásy Řecka

Provozovatel webu / kontakt:
Zdeněk Šenkyřík
Řecko nás baví

e-mail: info@reckonasbavi.cz
FB: www.facebook.com/reckonasbavi

Řecko nás baví, Zagori, Vikos, Zdeněk Šenkyřík

Ahoj všem přátelům Řecka a také všem cestovatelům, kteří třeba tuto krásnou zemi ještě nenavštívili a jen k nám úplnou náhodou nebo ze zvědavosti vstoupili. Jmenuji se Zdeněk a jezdím každý rok na dovolenou do Řecka :) 

Řecko jsem poprvé navštívil v roce 2003 hned po maturitě, kdy jsem vyrazil autobusem přes Itálii a pak trajektem na Korfu. Tehdy jsem ještě neměl ani řidičák, takže jsem byl plně odkázán na nabídku CK a jejich fakultativních výletů. Již tehdy jsem chtěl vidět a poznat co nejvíc. Takže jsem volil z nabídky fakultativních zájezdů úplně všechno, co bylo k mání :)

V roce 2009 jsme vyrazili s tehdejší přítelkyní poprvé letadlem – na ostrov Kos. Půjčili jsme auto na 3 dny a pomalu jsme začali rozumět odlišnosti řecké destinace. Ta svoboda, individuálnost a pohoda v putování po řeckých ostrovech byla prostě úžasná :) V Řecku si zaparkujete kde chcete, necháte klíče v zapalování, vedle položený mobil a nikdo vám to neukradne. Prostě nám to hlava nejdříve nějak nebrala, ale po pár letech v Řecku se nám už nikam jinam ani nechtělo :D Ono to není jen o nějakém autě a parkování…

Řecko nabízí ohromnou různorodost, což jsme si rok od roku čím dál více užívali. Jsou zde místa pro relaxování u moře, pro vysokohorskou turistiku i pro pořádně divokou přírodu, kde nepotkáte ani živáčka. Je zde opravdu všechno a stačí být jen na správném místě a ve správný čas.

Pantavrechi, Evritania, River trekking

 

Řecko – řecké ostrovy – řecká pevnina

2010 Lefkáda – mým první řeckým snem byla pláž Egremni s úžasnou tyrkysovou barvou moře na západě ostrova. Zde jsem se poprvé do Řecka zamiloval :)

2011 Karpathos – hornatý a drsně divoký ostrov, který jsme brázdili v jeepu, byl první důkaz toho, že Řecko je všude naprosto jiné a jedinečné!

2012 Kefalonie + Ithaka – další změna v podání krásně zalesněných Jónských ostrovů. Ithaka byl vlastně náš první jednodenní krůček k individuálnímu výletu zcela bez CK!

2013 Santorini + Folegandros + Milos – první návštěva kouzelných Kykládských ostrovů, které nás chytily za srdíčko a myslíme, že nás ještě hodně dlouho nepustí :)

Chora Folegandros Řecko

2014 Samos + Ikaria – udělali jsme si na chvilku zase změnu, protože jsme chtěli poznat ráj pro milovníky divoké přírody Ikarii. Kaňony, vodopády, horské túry – paráda!

2015 Astypalea + Amorgos + Koufonissi + Naxos – naše první 100% individuální dobrodružství přes Athény dopadlo na jedničku! V době kdy se v médiích řešila „řecká krize“ a „uprchlíci“, tak jsme bez jakéhokoliv problému cestovali klidným Řeckem. Vycestovat individuálně, to si každý musí jednou ochutnat… ta různorodost řeckých ostrovů a vy můžete vyrazit, kamkoliv budete chtít…

2016 Řecká pevnina – Zagori – Tzoumerka – Lefkada – Evritania – Pelion – první cesta autem do krásných řeckých hor. A zde jsem našel svou lásku, malebný kraj Zagori!

2017 Řecká pevnina – po stopách řeckých dětí (z Mikulova na Grammos) – Notia – Prespanská jezera – Kastoria – Grammos – Zagori – Peloponés

Během cesty jsme zkusili připomenout jeden VELKÝ PŘÍBĚH, který se odehrál před 70 lety v horách na severu řecké pevniny a který se zapsal do historie i u nás v Československu, kam muselo kvůli kruté občanské válce emigrovat na 12000 řeckých dětí a dospělých! Mysleli si tehdy, že se jedná pouze o přechodný pobyt a že se brzy vrátí. Záhy se ale dočasné útočiště proměnilo v jejich nový domov! Více čtete zde.

2018 Řecká pevnina – Prespanská jezera – Valia Kalda – Smolikas – Zagori – Lefkada – Souli – Acheron

2019 realizoval jsem první poznávací cestu dodávkou pro 7 kamarádů
za podpory CK Melissa Travel, která nám půjčila dodávku, jsme najeli 4664 km a za 12 dní jsme zažili kopu legrace a neuvěřitelných zážitků. Pocítili jsme jaro, léto, podzim i zimu v jednom! Nahoře v horách byl ještě sníh a na Pelionu jsme se vykoupali u moře.

 

A právě to moje snění a plánování dalších výletů mě dovedlo k myšlence, že je v Řecku mnoho krásných a skrytých míst zejména pro nás z Čech a Slovenska, že by si to zasloužilo nějaký vlastní web :)

Na těchto stránkách nebudeme kopírovat práci jiných webových portálů o Řecku, ani kopírovat příspěvky jejich čtenářů a autorů. Vše, co tu napíšeme, jsme opravdu zažili, prochodili a chceme to ukázat dalším turistům s podobnou zálibou. Budeme se snažit psát příspěvky s fotkami k danému místu a třídit je tak, aby šly všechny informace dohledat podle štítku každého ostrova např. „Folegandros“ nebo podle menu, které bude seřazeno podle oblastí a řeckých ostrovů. Chceme využít sociálních sítí jako je Facebook či Instagram. Sdílet mezi sebou zážitky, tipy na výlety a přinést našim čtenářům i on-line reportáže z našich dalších cest po Řecku.

Děkuji, že tu jste s námi!

Zdeněk – Řecko nás baví

Mani Peloponés