fbpx

Evia (Euboia)

Evia Euboia Řecko

Evia (Euboia) je druhý největší ostrov Řecka, hned po Krétě. Někdo jej řadí k souostroví Sporady , které těšně sousedí s řeckou pevninou, jiní tento ostrov díky své velikosti z souostroví úplně vyjímají. V nejužším místě dělí Evii od Řecka jen 40 metrů široká úžina Evripos. Podle mýtů ji vytvořil máchnutím svého trojzubce vládce moří – Poseidon. Evia kromě své nekonečné zeleně nabízí i mimořádně úrodnou půdu. Traduje se, že nejkvalitnější Retsina pochází právě odtud. Na mnoha místech ostrova naleznete osekanou kůru stromů a pytlíky, do kterých se už po mnoho generací sbírá vonná pryskyřice. Ta pak nachází své využití nejen v Retsině, ale i v mnoha kosmetických výrobcích.

Evia - rozcestník

Severní Evia (Euboia) je nejblíže dostupná část druhého největšího ostrova Řecka, pojedeme-li autem po dálnici od Soluně dolů na jih. Stačí skočit v přístavu Glyfa na trajekt
OTEVŘÍT STRÁNKU

Lichadonisia – Λιχαδονήσιαje malé souostroví ležící v Malijském zálivu u SZ pobřeží ostrova Evia. Zdejších 7 ostrůvků si vysloužilo díky svým odstínům moře přezdívku řecké Bahamy.
OTEVŘÍT STRÁNKU

Objevte s námi krásu Severní Evie

Evia termální prameny
Evia - termální prameny v Loutra Edipsou

Severní Evia (Euboia) je nejblíže dostupná část druhého největšího ostrova Řecka, pojedeme-li autem po dálnici od Soluně dolů na jih. Stačí skočit v přístavu Glyfa na trajekt a za pár minut se ocitneme na ostrově, který je vyhlášený díky svým termálním horkým pramenům v Loutra Edipsos. Druhá tvář stále zeleného ostrova už natolik známá není… Na Evii nalezneme husté borovicové lesy, hluboké rokle s říčkami a vodopády, nádherné kláštery, bohaté vinice, divoké pláže a pozor! Sbírá se tu i vonná pryskyřice, důležitá ingredience pro přípravu natolik specifického vína, jako je Retsina …

Výlety po Evii

Evia řecký med
Evia - řecký borovicový med

Video Severní Evia

Objevte s námi krásu Lichadonisie

Lichadonisia (Λιχαδονήσια) je malé souostroví ležící v Malijském zálivu u SZ pobřeží ostrova Euboia (Evia). Zdejších 7 malých ostrůvků si vysloužilo díky svým neuvěřitelným odstínům moře přezdívku řecké Bahamy. Je to jedno z mála míst v Řecku, které si pro svůj život oblíbila rodinka tuleně středomořského.
Ostrůvky Lichadonisia vnikly sopečnou činností v roce 426 př. n. l. , kdy došlo k zatopení Malijského zálivu a oddělení ostrůvků od SZ části Evie zvané Lichada.
První co vás při pohledu z lodi praští hned do očí, budou černé sopečné kameny na břehu každého ze 7 ostrůvků. Budete se cítit podobně jako na Santorini, akorát tady je neuvěřitelně mělká voda a proto v dobrém slunci a hlavně při pohledu shora, vytvářejí zdejší mělčiny ty nejkrásnější odstíny moře jako z daleké exotiky.

Výlety po Lichadonisii

Video Lichanodisia

Evia - aktuální počasí