fbpx
Tzoumerka – Výstup na horu Strogoula 2112m
Print Friendly, PDF & Email

Strogoula (Στρογγούλα) je hora v národním parku Tzoumerka (Τζουμέρκα) v jižní části pohoří Pindos. Z její severní stěny padá obří vodopád s celkovou výškou přes 330 metrů! V okolí není Strogoula nejvyšší, ale rozhodně tak působí. Zimní pohled na majestátný vrchol, připomíná o mnoho větší velikány z Himalájí. Nejdřív jsem nevěřil, že se koukám na fotografii z Řecka, natož, že se později dostanu až nahoru. Dneska vám nabídnu popis cesty na vrchol, ale i pár jedinečných ubytování v okolí. Moc často se nám v Řecku nepoštěstí, že bychom bydleli v íglú na úpatí hory nebo že bychom na takovou nádheru koukali z terasy restaurace

 

Τζουμέρκα – Στρογγούλα

Tzoumerka se ukrývá mezi městy Ioannina, Arta a Metsovo. Díky hornatému terénu si zdejších 47 vesnic, zvaných Tzoumerkohoria, stále drží odstup od moderní civilizace. Což dokazuje i fakt, že v celém kraji je v noci minimální světelné znečištění. Noční koukání na Mléčnou dráhu si určitě připište do svého itineráře, stejně tak si tam připište minimální počet turistů. Nejčastěji tu potkáte domácí Řeky, pak Izraelce a 2x za sezonu možná Němce. Češi? Vůbec! Ti jsou dole u moře na Lefkádě :) Zdejší bohaté a drsné hory skrývají mnohem víc… Mezi hlavní perly Tzoumerky se řadí vesničky Syrrako a Kalarites, zelený smaragd řeka Arachthos, kamenné mosty (největší Plaka – zničen po mohutné bouři v roce 2015, probíhá dlouhá rekonstrukce), kláštery Kipina a Timios Stavros monastery, vodopády Katarraktis a zejména divoké přírodní scenérie. Výchozím bodem je městečko Pramanta, cca 1,5hodiny klikaté cesty z dálnice Egnatia Odos od města Ioannina. My jsme zvolili akčnější variantu a sjeli z dálnice u horského střediska Metsovo, poté pokračovali úzkou asfaltkou na Chaliki, přes horské sedlo Baros na Kalarites a Pramantu. Poprvé jsme se v Řecku setkali s drsnými ovčáckými psi, kteří nám málem za jízdy sezřali kola i s ráfkama. Určitě nezastavujte a ujíždějte… Je to sice dobrodružství, ale stojí to za to! Projedete opravdu nádherným a divokým krajem. Silnici nedoporučuji sjíždět za silného deště, kdy se jízda mění v horor! Naši kamarádi by vám mohli vyprávět, jak se proud vody žene silnicí dolů a všude padají kameny. Není proto divu, že úplně nový asfaltový povrch od obce Anthousa směrem na sedlo Baros, vypadá za první dva roky tak poničeně. Ale všichni chytráci, co nikam nejezdí, si hned položí otázku, ohledně využití evropských dotací a proč má Egnatia Odos tolik tunelů a mostů :) Odpověď je jednoduchá: protože Řecko má hory velké jako Alpy! Při naší první návštěvě Tzoumerky bylo hlavním cílem zdolání vrcholu Strogoula a ubytování v kamenných íglú.


Theasis Igloo

Původní plán s přespáním u kaple Aghios Christoforos u Kalarites nám nějak nevyšel. Horská cesta je strašně úzká, není kde parkovat, ani se kde otočit, nevidíme ani cestičku ke kostelíku. Sjeli jsme až ke Kipina monastery a dlouhé stoupání zpátky do Kalarites jsem už dneska nechtěl absolvovat. Večer se blíží, vymýšlíme plán B, že rozděláme stany pod horou někde u vesnice Melissourgoi. To jsem ještě netušil, že mi tam rupnou nervy. Každý kilometr je tady předlouhý! Při otáčení ve slepé úzké uličce, která vedla z prudkého kopce dolů do vesnice už i naše nová spojka vydávala značný zápach z přetížení. To bylo něco na mě a tak jsem zavelil k vybudouvání „stanové osady“ hned u silnice nad vesnicí. Tady přišla slabá chvilka zase na Peťuli, která už toho měla DOST!  :) Nakonec bylo všechno špatné k něčemu dobré… Zavolali jsme Nikosovi do Theasis Igloo, zda bychom nemohli přijet už o jednu noc dřív. Říkal, že je někde na cestě, ale že NO PROBLÉM, za hodinu jsem u vás. Nikos byl naše psychická záchrana. Iglú jsme našli celkem rychle. Za vesnicí Ktistades prudce odbočuje šotolinová cestička směrem ke Strogoule a po půl kilometru jízdy jsme dorazili k bráně. Uvařili jsme na plyňáku večeři, umyli ešusy a čekali na Nikose. Je to šikovný mladý muž, který vlastníma rukama postavil ze dřeva a kamene 4 íglú v souladu s okolní krajinou. Od roku 2008 pronajímá tři z nich a v posledním po většinu roku bydlí. Vzorem moderně vybavených íglú byly staré kruhové chýše pastevců (Vlachů), kteří dříve obývali pohoří Tzoumerka. Každé z íglú je vybaveno krbovými kamny uprostřed místnosti a prosklenou střechou s výhledem na nebe. Věřte nevěřte, díky kruhové stavbě probíhá uvnitř velice pozitivní energie, která člověka nabíjí. Během pobytu nám navíc dělala moc milou společnost bílá fenka Bejby a první noc strávila u našich postelí, druhou už hlídala před dveřma. Po setmění nám Nikos ukázal svůj obří teleskop Sky Watcher, ze kterého jsme pozorovali krátery na Měsíci, částečně pak Mars a šest měsíců planety Jupiter! Ráno vše dovršila snídaně s domácí brusinkovou marmeládou (z vlastních keřů), med z okolních úlů, čerstvý chléb a bábovka. Nikos během naší návštěvy finišoval s úpravami poslední chatičky, jejíž prosklené stěny nabízejí výhled na vrchol Strougola. Chce v ní podávat kávu a něco dobrého k zakousnutí. A my, posilněni vydatnou snídaní, nazujeme pohory a hurá směrem do hory…

 

Z Pramanta refuge na vrchol Strogoula

Καταρράκτης Μελισσουργών (Κεφαλόβρυσο) canyoning-caving.blogspot.gr

Projíždíme městečkem Pramanta, které nabízí důležité zázemí jako čerpací stanici, zdravotní středisko a obchůdky s potravinami. 2km za vesnicí směrem na Melissourgoi odbočujeme podle ukazatele na turistickou chatu Pramanta refuge. Uježděná šotolina stoupá kolem kostelíku Aghia Paraskeví a dětského hřiště do kopce. Cesta se v posledním stoupání zhoršuje a tak šnečím tempem škrtím auto na jedničku. Po 3km parkujeme před chatou (Καταφύγιο Πράμαντων). Venku zrovna nahání pastýř stádo ovcí směrem k nejvyššímu vodopádu Καταρράκτης Μελισσουργών (Κεφαλόβρυσο). Ten se nachází jen 30 minut pěšky od chaty. Nejnižší část vodopádu má výšku 130 metrů a celková výška několika kaskád dosahuje závratných 330m! Jestli si chcete prohlídnout celý vodopád při vícedélkovém slaňování, pusťte si neuvěřitelné video.

Kolem chaty pobíhá nespočet ovčáckých psů, takže si na vodopád necháváme zajít chuť :( Naše rozhodnutí podpoří i pohled na fenku Zaru od majitelky chaty PolyZara je v okolí největší horal a téměř s každou skupinou zdolává vrchol Strogoula, ale s námi dneska nemůže :( Pokousali ji psi a na hřbetě má od nich hloubokou krvavou ránu. Musí rychle k veterinářovi. Pramanta refuge leží v nadmořské výšce 1300 metrů. Přespání je možné za 13€ na noc ve společných pokojích. K dispozici je restaurace, společenská místnost s krbem a sociální zařízení. Ráno se podává kontinentální snídaně. Pokud se někdy vrátíme na delší dobu, určitě tu přespíme. Vybaveni hůlkami a pepřovými spreji proti drsným hafanům vyrážíme na trek. První a jediná cedule Στρογγούλα udává čas výstupu 3 hodiny.

Pokračujeme vyšlapanou cestičkou stále na západ a sledujeme červené puntíky na kamenech v trávě. Na svahu hory brzy spatříme další stádo ovcí a po chvilce už se ozývá hlasité štěkání. Už jsme z toho celkem na nervy a zvažujeme, že to otočíme. Ze křoví vyleze krásnej bílej hafan a štěká jak voteklej. Naštěstí si všimnu pastevce a volám na něj: dobrý? dobrý? a on na nás úplně v klídku gestikuluje, abychom šli dál :) Po 30 minutách začne stezka traverzovat CIK-CAK směrem nahoru. Stoupáme pořád vzhůru, stezka je opravdu výborně značená červenými puntíky. Nastříkanou barvu střídají červené plechové značky nalepené na skále. Je vidět, že si se značením dal někdo před sezonou velkou práci. Těžko popisovat další cestu, pokračujte podle značek až na vrchol. My jsme to zvládli za 2 hodiny a 45 minut. Co vás na stezce čeká za nádheru, to prozradí asi nejlépe fotografie. Z vrcholu Strogoula je panoramatický výhled až k moři směrem k zálivu Amvrakikos u Prevezy, dále na protější horský hřeben Kakarditsa (2429m), severně uvidíte Zagori a pohoří Mt. Tymfi. Městečko Pramanta se odtud zdá menší, než moje šestačtyřicítky pohory :)

Upozornění: Pochopte, že ovčácký pes chrání ovce před predátory jako jsou vlci a medvědi. Pokud se potkáte s ovčáckými psy, raději se jim obloukem vyhněte! V žádném případě se nesnažte pokračovat v blízkosti ovčího stáda. Psi na vás budou určitě hlasitě dorážet, ale pokud si udržíte od stáda odstup, tak na vás s velkou pravděpodobností nezaútočí. Pokud zaútočí, chovejte se maximálně agresivně. Házejte kamení, použijte hole nebo větve, pepřové spreje. Poly z Pramanta refuge nám doporučila zakoupit speciální ultrasonický odstrašovač psů (Dog Dazer). Nicméně tuto moderní variantu budeme muset nejdříve otestovat, než ji někomu doporučíme :)

 

 

Přátelé, Strogoula je jen začátek… Původně jsem měl v plánu okružní trek přes hřeben, který jsme ovšem časově nemohli zvládnout. Každý rok se z Melissourgoi vydává velká skupina trekařů na vyhlášený Trekking Athamanicus, což je čtyřdenní přechod pohoří Tzoumerka. Pokud milujete hory, mrkněte na fotky z prvního dne zde. Obrovská inspirace do dalších let! Kdo s námi vyrazí? Že bychom založili minicestovku? :D

Lakmos hotel Tzoumerka

Nejlepší výhledy na masivní vrchol hory Strogoula si můžete dopřát z vesnice Prosilio. Nikos s Eleni zde provozují moc pěkný hotýlek Lakmos s restaurací. Z venkovní terasy nebo pěkně z teplíčka u krbu, se můžete kochat úžasným výhledem od rána až do večera. Restaurace vás nasytí tradičními pokrmy, ke kterým patří koláče (Vlach pies), jehněčí, dušené hovězí či kozí maso, Γιουβαρλακια (Giouvarlakia) – lokální polévka s masovými kuličkami a vaječno-citronovou omáčkou. Určitě nesmíte vynechat návštěvu 7km vzdálené vesnice Syrrako, kde má rodina Galanis od roku 1992 tavernu. K výbornému jídlu si určitě dejte jejich vlastní domácí víno nebo Tsipouro.

 

 

Mapa

celková délka treku: 9.5 km
výchozí bod: Pramanta Refuge
cílový bod: vrchol hory Strogoula (a zpět)
celkový čas: 5 hodin 27 minut
náročnost: střední
celkové stoupání: 814m celkové klesání: 814m
období: červen 2016
doporučená mapa:
ANAVASI South Pindos, Tzoumerka – Peristeri – Koziakas – Avgo [3.2 – 4.2] 1:50.000

 

Ubytování v Theasis Igloo pod horou Strogoula

Inspirovali jsme Tě k výletu? Klikni do mapy, zazoomuj a bookni si nejbližší a nejlepší ubytování přes Řecko nás baví. Rezervací služeb přes náš web, podpoříš náš projekt. Děkujeme!

Booking.com
0 0 hodnocení
Article Rating
Upozornit mě
Upozornit na
guest
3 Komentáře
Nejnovější
Nejstarší Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Hana M.
Hana M.
13/02/2017 20:02

Kurňa, Jaňula mě předběhla!!! jakto?? :-)
Zdendo , Peti, zírala jsem s hubou dokořán.. noooo, já bych se tedy přimlouvala za tu minicestovku, páč já s Jardou bychom jeli určitě hned! :-) i bychom šlapali…. :-)

Zdeněk - ADMIN
Odpovědět na  Hana M.
14/02/2017 16:03

Hani, no musíš sem chodit častěji :D hihihi…. Zorganizovat přechod hor není problém (tipů mám na 100let dopředu), problém je doprava na místo. Jedině, že bychom se složili na nějakej minibus :D :D

vostrucha
vostrucha
09/02/2017 13:21

Úžasný článek, Zdendo! Bezva počtení a skvělý fotky. Ani jsem nedýchala. Díky :-)

3
0
Máte jinou zkušenost či aktuální info? Napište nám komentář.x