fbpx
Kafeneio Miloi v kraji Souli – Μύλοι Σουλίου Παραδοσιακό καφενείο
Print Friendly, PDF & Email

Kafeneio Miloi v kraji Souli – Μύλοι Σουλίου Παραδοσιακό καφενείο je jedinečná kavárna ve starém mlýně v blízkosti řeky Acheron v tajemném kraji Souli (Σούλι), který spadá do horské oblasti Epirus. Pohádkový vodní mlýn s kavárnou leží jen 1 hodinu cesty (40 km) od přímořského letoviska Parga a 60 km od letoviska Syvota. Pokud si potřebujete na chvilku vyčistit hlavu od opalovacích krémů, lehátek, slunečníků a stovek lidí u moře, vyjeďte autem k Acheronu a do kraje Souli, kde vaši dobrodružnou dušičku opět nakrmíte panenskou a lidmi nezkaženou přírodou…

Z Pargy je to kousek …

Vodní mlýny (Souli mills) se ukrývají na křišťálově čisté říčce Tsagariotiko, která se po 4 kilometrech vlévá do bájné řeky Acheron, po které převážel Charón mrtvé do podsvětí. Výchozím bodem našeho dnešního putování je město Glyki, odkud asfaltová silnice prudce stoupá v serpentinách do hor. Na velmi krátké vzdálenosti vykroužíte autem 400 výškových metrů a ocitnete se během pár minut úplně v jiném světě – v kraji Souli. Ten byl původně osídlen řeckými a albánskými pastýři, kteří se v horách skryli před osmanským útlakem. Ve zdejších horách dříve žilo až na 12000 obyvatel! Dnešním sídlem kraje je město Paramythia (Παραμυθιά). Naše první návštěva Souli ovšem směřuje k jedinečnému kafeniu, které nám doporučili kamarádi Alča (Almina) s Vítkem. A jelikož já řeckou kávu přímo miluji, tak jsem se nemusel dlouho přemlouvat, abych zvedl svůj drahocenný zadek od moře :)

Alonaki beach

No, řeknu vám, co nás doopravdy přemluvilo… Koupali jsme se s Verčou po týdnu v horách na pláži Alonaki Beach, kde nám majitel zdejšího baru pustil v 8 hod. večer diskotéku z reproduktoru a ač jsem dělal 12 let DJe, kterého duc tuc muzika celkem dobře živila, podíval jsem se jedním okem na Verču a netrvalo to ani minutu a už jsme měli sbaleno směr Souli :) Prostě útěk z randálu se vším všudy. A když se někam opravdu dost těším, jezdím tak trochu jako prase… no prášilo se za kočárem… přeskočím to… :)

Kraj Souli

Asi za půl hodiny jsme stáli před pohádkovým mlýnem v Souli (mapa), který mi na první pohled připomínal pohádku Peklo s princeznou. Ne, že by se Verča nechtěla vdávat jako princezna Aneta z pohádky, ale ten mlýn vypadal opravdu dost podobně :) Ale jen co se týká samotné stavby z kamene, ten zbytek nejde totiž ani slovy popsat. Představte si, že po schodech, který vede k mlýnu teče nádherný vodopád, který vyvěrá přímo ze země nad ním, všude kolem říčky rostou staré platany, nikde ani živáčka a vy si tady rozděláte oheň, postavíte stan a na plyňáku si uvaříte guláš od maminky… Teprve po soumraku tady u ohýnku začíná ta pravá řecká romantika, kterou zakončíme půlnočním koupáním ve studené vodě :)

 

Παραδοσιακό καφενείο – Σούλι

Po tmě jsme se ještě pozdravili s majitelem nedalekého kafenia Nikiforosem a jeho ženou, kteří šli s čelovkami ke svému autu. Na Nikiforose jsem byl připraven od mých kamarádů. On je totiž úplná kopie Vítka, prostě vypadá jak jeho dvojče :) Takže jsem měl jejich společnou fotku a k tomu jsem přidal pár vět z řeckého jazyka, které v mém podání neměly hlavu ani patu :) Bez fotky by asi Nikiforos nic nepochopil, ale vše dobře dopadlo, domluvili jsme se, že ráno dojdeme k němu do mlýna na kávu :) Druhý den přijel se svým synem Christosem a ještě s Kostasem, který dříve údajně učil ve škole v Glyki. Christos nám ukázal přes 50 let starý mlýn, který ještě dnes mele mouku a jehož interiér předělali na velmi originální kafeneio Μύλοι.

Kavárna ve starém mlýně

Stolečky se židličkami jsou podél řeky pod starými platany. Stačí si jen sednout, poslouchat vodu a vnímat tu krásu všude kolem nás. Nebo se pohoupat na úžasné houpačce na břehu :) To Verča zvládla už večer při první prohlídce :) Den před námi tu ještě byli naši kamarádi z Třebíče, kteří Nikiforosovi dovezli od Vítka a Alči fotku na památku. Tu jsem našel vystavenou uvnitř na ledničce, slovo dalo slovo a my jsme se tady cítili úplně jako doma. Christos nám donesl nejen objednanou kávu, ale i čerstvě upečené pity s chortou a sýrem jako pozornost podniku. Pak nás vzal na prohlídku do mlýna a ukázal, jak se v něm už přes 50 let mele mouka …

Naši řečtí kamarádi, přejeme vám, aby k vám zavítalo hodně hodných turistů (nejen z Česka), kteří dokážou ocenit váš originální nápad, dají vám možnost obživy a celé okolí ponechají tak čisté, jak bylo před jejich návštěvou … Toto přírodní bohatství musí zůstat takové jaké je… nezničené.

Kontakt: miloisouliou.gr/paradosiako-kafeneio/
Otevírací doba : od 9 do 21 hod. od května do září
Mapa: Μύλοι Σουλίου

 

Kam se ještě podívat? Video z kraje Souli

Ubytování v Souli

Inspirovali jsme Tě k výletu? Klikni do mapy, zazoomuj a bookni si nejbližší a nejlepší ubytování přes Řecko nás baví. Rezervací služeb přes náš web, podpoříš náš projekt. Děkujeme!

Booking.com
0 0 hodnocení
Article Rating
Upozornit mě
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Máte jinou zkušenost či aktuální info? Napište nám komentář.x