Hledáte odpověď na záludnou otázku? Chcete vybrat to nejlepší místo pro vaši příští dovolenou v Řecku? Naši pravidelní čtenáři, kteří každý rok cestují na řecké ostrovy už vědí, že každý řecký ostrov je tak trochu originál. Že nejhezčí a nejkrásnější ostrov Řecka nejspíš ani neexistuje. Nemůže být totiž jen JEDEN. Je jich mnohem VÍC. Pro jednoho to může být Santorini, pro druhého Lefkada, pro třetího Karpathos a pro čtvrtého třeba Milos. Tento článek, který jste právě otevřeli, vám chce aspoň nastínit neuvěřitelnou různorodost tisíců řeckých ostrovů. A také představit o mnoho větší řeckou pevninu. Třeba i vás dnes inspirujeme, abyste svou příští dovolenou vybírali trochu jinak…
TOP řecké ostrovy
Každý řecký ostrov je tak odlišný, stejně jako člověk samotný a to je právě na tom našem milovaném Řecku nejkrásnější. Pro jednoho je krásně zrovna tady, pro druhého zase tam. Dneska se vás pokusíme alespoň trošku inspirovat nebo vám rozšířit obzory. Naše cestovní kanceláře propagují několik málo destinací, které zabírají kolem 10% z celkové rozlohy Řecka. Víte, proč nás Řecko tolik baví? Protože máme velkou touhu poznat, jak vypadá těch dalších 90%, o kterých skoro nikdo v Čechách nemluví. Ta překrásná úvodní otázka se vám po čase navíc zkomplikuje, když zjistíte, že neexistují jen řecké ostrovy, ale i rozsáhlá řecká pevnina.
Řecká pevnina
Věděli jste, že má Řecko vysoké hory jako Alpy, zimní střediska s lyžařskými vleky, že v Řecku můžete najít místa podobná divoké Kanadě, Irsku, Novému Zélandu, Austrálii nebo Norsku? Že má Řecko pláže, které vypadají jako z Karibiku nebo i takové, které připomínají krajiny z jiných planet?
Proto do Řecka jezdíme pořád dokola a nemůžeme přestat. Začali jsme s plavkami v plážové tašce, nyní taháme do hor stany a kdybychom uměli přitvrdit, tak si přibalíme cepín, sněhové řetězy a vyrazíme už v únoru :) Ale jo, většina z nás se chce u moře hlavně ohřát a relaxovat, tak se pojďme zaměřit na ty NEJ řecké ostrovy…
Nejkrásnější nebo nejlevnější?
Na úvod se musíme všichni sami sebe zeptat, co si vlastně představujeme pod slovy “nejkrásnější – nejlepší – nejhezčí” a co od dovolené očekáváme pro sebe a pro ostatní účastníky. Slovo “NEJKRÁSNĚJŠÍ” totiž většina lidí rychle zapomene, když dojde na hledání ubytování, na rychlost přepravy do cílové destinace, na konečnou cenu zájezdu a na společný kompromis s vaší drahou polovičkou. Mnohokrát jsem se setkal s dotazem od známých: “Zdeňku, mně se tak strašně líbí ty vaše fotky. Poraď nám nějaký krásný řecký ostrov”…
Následovalo moje dlouhé psaní o tom, že se u těch výletů pěkně nacestujeme, docela nachodíme a často to končí asi nějak podobně: “Víš, nakonec jsme s přítelem zakoupili tohle, protože on chtěl hotel s dobrým zázemím a All Inclusive.” Nepřijde vám, že moji známí najednou zapomněli na to, že hledali něco krásného, co se jim líbilo na fotkách a pak to vymění třeba za “kus žvance navíc” nebo za “falešný pocit” z většího pohodlí?
Ať si každý vybírá dovolenou podle svého gusta. Jsme každý jiný a tak to má být. Akorát by si každý mohl současně uvědomit, že už třeba nehledá to “nejkrásnější”, ale “nejlevnější”, “nejvíc alkoholu v ceně”, “nejrušnější letovisko” apod.
Víš, byli jsme jednou na Krétě v hotelu s All Inclusive a teda jako nic moc.
Do kolen mě dostává situace, když mi někdo řekne: “Vy jezdíte každý rok do Řecka? Proč? My jsme byli jednou na Krétě v hotelu s All Inclusive a teda jako nic moc, už bychom tam nejelo… Na to nemám sílu ani odpovídat :) Po jedné návštěvě panelového baráku s bazénem (hotelu) v jedné z nejrušnějších částí řeckých ostrovů (Heraklion a blízké okolí) dotyčný poznal celé Řecko? Vždyť je to stejné, jako kdybych hodnotil naši Českou zemi po jedné návštěvě centra Prahy a procházce po Karlově mostě :)
Nemáme toho v Čechách náhodou víc? Co naše bohatá příroda, která se čtyřikrát za rok změní k nepoznání? Jiná je na jaře, v létě, úžasná na podzim i v zimě. Stejně tak je na tom Řecko, kamarádi! Akorát, že oni mají ještě tisíce let bohaté historie, tyrkysové moře, stovky kilometrů pláží, tisíce ostrovů a kopečky do 3000 metrů vysoké.
Zrcadlo, zrcadlo, pověz, který řecký ostrov je nejkrásnější?
Řecké ostrovy nejsou všude stejné. Liší se zejména vůči své poloze na mapě a podle oblastí (souostroví). Zatímco na severu jsou ostrovy krásně zelené, tak čím dále na jih, tím více sucha v jejich krajině (zjednodušeně řečeno). Některé ostrovy již totálně semlel masový turismus, na západy slunce se stojí fronta a musíte si dávat bacha, aby vás soused po vašem boku omylem neumlátil moderním vynálezem – selfí tyčkou. Zdejší příroda byla nahrazena panelákovými hotely s velkými bazény, ulicemi s diskotékami, bary, velkými parkovišti a umělými moly pro výletní lodě. Jinde zase doslova a do písmene chcípl pes.
Značná část z ostrovů nedisponuje velkými letišti pro charterové lety s evropskými cestovkami a přísun turistů je tím pádem značně omezen. Na jednom ostrově nenajdete ani kousek zeleně natož pitnou vodu, na dalším nenajdete vysoké hory a hluboké kaňony, jinde písečné pláže pro vaše malé ratolesti, jinde zase bohaté památky a jinde zase původní řeckou pohostinnost, která ještě nebyla poznamenána pravidelným přísunem Eura. Člověka totiž nemění jen peníze, ale taky stres a vysoké pracovní nasazení. Zatímco majitel taverny, který vás vítá jako svého jediného hosta během dlouhého večera, by se pro vás rozdal a ještě vás pozve na návštěvu jeho zahrádky, tak s jiným se ani nepotkáte, protože musí mít minimálně pět číšníků, aby to všechno zvládli obsloužit a během směny uběhat. Jasně, že i tady se můžete skvěle najíst, ale dokud nepoznáte obě strany mince, tak nemáte s čím porovnávat a ani vás to nenapadne.
Jazyková bariéra nebo ostych?
Když jsme byli při první návštěvě taverny na Karpathosu pozváni na rodinnou oslavu, tak jsme byli tak překvapení, že jsme neslušně odmítli :( Dneska bych si za to jednu vrazil. Jenže v Čechách nejsme na tohle srdečné jednání vůbec zvyklí, furt se něčeho bojíme nebo nás tato nečekaná situace dostává do pocitu trapnosti. “Tyjo, půjdeme tam? Není to blbý? Domluvíme se tam?”… A to je špatně…
Jsme prostě národ, který se stále něčeho obává a neradi zkoušíme nové a neznámé věci. Neradi se učíme další jazyk a přitom nám většinou stačí pár základních vět pro různé situace, případně ruce a nohy. Mluvím sám za sebe, protože dodnes se plynule nedomluvím a stále potřebuji po ruce překladač (slovníček na cesty nebo mobil).
Proto než se pustíte do hledání nejkrásnějšího ostrova, položte si otázku, co by jste rádi v Řecku zažili, z čeho by jste měli největší radost a jaký je váš sen? Až pak řešte peníze a všechno ostatní. Pokud to má vyjít, tak to vyjde. Každý rok si zamanu nějaké řecké místo (inspirují mě krásné fotky) a až pak na to začnu šetřit. Jdu za svým dalším snem, protože žijeme jenom jednou a nikdo z nás neví, co bude zítra… To je fakt, na který spousta z nás každý den zapomíná.
Kdo chce změnu, zkusí to individuálně
Několik mých osobních pravidel pro cestu do Řecka.
(naštěstí neplatí pro každého, protože každý jsme tak trochu originál):
Pravidlo č. 1 – dobré plánování, výběr a rezervace předem = ušetřený čas při cestování
Pravidlo č. 2 – čím dále od mezinárodního letiště, tím lépe
Pravidlo č. 3 – bez zapůjčeného auta nebo motorky toho moc neuvidím
Pravidlo č. 4 – nejlepší řecké jídlo nenajdu v hotelu, ale v rodinných tavernách
Pravidlo č. 5 – nejlepší káva je v kafeniu mezi místními štamgasty
Pravidlo č. 6 – kdo si ráno přivstane, více toho zažije
Pravidlo č. 7 – kdo zažije volnost při individuálním cestování, příště nemůže jinak :)
Nejtěžší je jenom ten první krok, pak už to jde samo …
Kouzlům individuální dovolené propadá čím dál více známých a stejně jako mně v tom prvním kroku pomohli kamarádi “řeckoblázni”, stejně tak chci já pomoci ostatním tímto článkem. Individuální cesta do Řecka nám otevírá možnosti, o kterých se nám s cestovkou může jen zdát. Už nemusíme letět jen na 10-12 dní podle daných turnusů, ale na kolik dní budeme chtít. Na 7, na 16, klidně na celý měsíc, pokud na to máme dovolenou :)
Všechny hlavní cesty vedou přes Athény
Stačí koupit letenky s největším řeckým dopravcem Aegean Airlines s odletem z Prahy, Vídně nebo Krakowa do Athén. Odtud přeletíte s jejich dceřinou společností (Olympic Airlines – mají společný web) na všechny řecké ostrovy, které mají letiště nebo doplujete trajektem úplně kamkoliv po celém Řecku. No není to paráda?
A pokud se bojíte udělat ten první těžký krok, tak jeďte s cestovkou a udělejte si individuální výlet na pár dní na sousední ostrov. Zabookujte si přes nás nejlepší ubytování, vyhledejte trajekt, zkuste si to a pak tomu možná propadnete jako my, když jsme vyrazili na jeden den jinam. V dnešní době internetu je to opravdu snadné.
Pozn. Poslední dobou vyjdou za super cenu i letenky s Ryan Air z Bratislavy do Athén nebo z Bratislavy do Soluně!
Kam se teda vydat?
Někdo by řekl: “Kamkoliv, všude v Řecku je krásně” :) Ale co má rád jeden, nemusí mít rád ten druhý… Všeobecně pokud “nesnížíte” z nároků na super hotel s programem All Inclusive, tak z Řecka poznáte jen hlavní turistické ostrovy jako: Rhodos, Zakynthos, Kos, Kréta, Korfu. Občas narazíte na dobrou All nabídku z ostrovů Lefkáda, Karpathos či Kefallonie. Určitě si na dovolené odpočinete, zabavíte v bazénu své děti, ale z toho velkého a typičtějšího Řecka toho moc nepoznáte a neochutnáte. Budete mít svázané ruce a bude vás stále tlačit čas, aby jste využívali služeb v hotelu. Ať si říká, kdo chce, co chce… Řecko má opravdu jedinečnou gastronomii, všechny destinace nabízí výborné rodinné taverny, kafenia, pekárny i luxusní cukrárny s domácími produkty. Není nad to, dát si večeři kdekoliv a kdykoliv se nám zlíbí. Ale poslední slovo je samozřejmě na vás :)
Turistům, kteří mají rádi zelenou přírodu lze všeobecně doporučit Jónské ostrovy a souostroví Sporady. Ikdyž se Lefkáda za poslední roky celkem hodně změnila, stále nabízí neskutečnou tyrkysovou barvu moře, kterou jednou musíte vidět na vlastní oči. Právě zde propadá lásce k Řecku nejvíce lidí. Z ostatních Jónských ostrovů neuděláte vůbec špatné rozhodnutí, když zamíříte na překrásnou Kefallonii, sousední Ithaku, Paxos či oblíbené Korfu. Málokdo ví, že sem patří i ostrov Kythira, který najdete na mapě daleko od ostatních, na jihu až pod Peloponésem. Díky tomu si Kythira drží stále svou obrovskou jedinečnost. Ze Sporad zná snad každý ostrovy Skiathos a Skopelos proslavené filmem Mamma Mia. V jejich stínu ovšem stojí i překrásný Alonnisos a nejméně známý Skyros! Opět tu platí pravidlo, že čím dále od letiště na Skiathosu, tím možná lépe…
Velkou kapitolou je malebné souostroví Kyklády, které se netočí jenom kolem kaldery na Santorini. Na první pohled vyprahlé ostrůvky se sněhově bílými domečky nabízí opravdovou romantiku v uličkách každé typické vesničky. Když se vydáte na vlastní pěst nebo na pár dní vycestujete ze Santorini, můžete doslova propadnout kykládské závislosti. Mezi nejznámější ostrovy patří hornatý Naxos a větrný Paros. Kdybych měl děti, tak je vyvezu na písčité pláže ostrova Ios. A vůbec…. ze Santorini si můžete střihnout krásné výlety na ostrůvky Sikinos, Folegandros či perlu Řecka ostrov Milos. Na prvních jmenovaných můžete obdivovat až pohádkovou Choru a na Milosu jedny z nejlepších a nejvíce barevných pláží.
Kyklády toho nabízí na několik roků cestování. Ještě jsme se nebavili o ostrůvcích Sifnos, Serifos, Syros, Andros, Tinos a o Mykonosu či Délosu. Kdo má rád hory a kopečky, tak si přijde na své na stezkách po ostrovech Andros, Tinos a Amorgos. Málem bych zapomněl na ostrůvek Anafi, kterému se přezdívá druhý Gibraltar, díky opravdu impozantní příkré skále s kostelíkem. Severně ze Santorini a východně od Naxu člověk snadno přehlédne souostroví Malé Kyklády. Patří sem hned několik ostrůvků včetně Pano a Kato Koufonissi, které místní přezdívají jako řecký Karibik díky svým zlatým plážím.
Na východě a severu Řecka čeká na vaši návštěvu souostroví Dodekanésy a Severní Egejské ostrovy. Na prvních jmenovaných můžete obdivovat dobu dávno minulou a na své si přijdou všichni milovníci památek, hor i pláží. Z nejoblíbenějšího ostrova Rhodos a Kos můžete vycestovat na Symi, Tilos, Kalymnos, Nisiros nebo na odlehlý ostrůvek ve tvaru motýla Astypalea. Ta díky své horší dostupnosti stále nepropadla turismu a lidé jsou rádi, za každého návštěvníka.
Poslední dobou hodně narostl na popularitě krásný ostrov Karpathos. Z horské vesničky Olympos se již pomalu stává “živý skanzen”, ale stále tu najdete spoustu klidu v drsných horách a na plážích směrem na sever. Stejným směrem se můžeme posunout na mapě k ostrovům Patmos, Samos, Chios, Lesbos nebo Limnos.
Všem příznivcům hippies, vandrů a náročnější turistiky bych doporučil ostrovy Ikaria a Samothraki. Ostrůvky nabízí divokou přírodu plnou strží, kaňonů s vodopády, spoustu místa pro bivakování, horských stezek s minimálním turismem. V posledních letech se v Řecku hodně rozšiřují aktivity jako canyoning, horolezectví a vodní sporty včetně kitesurfingu a windsurfingu. Lítám po řecké mapě sem a tam a hned vedle Athén bych zapomněl na ostrovy v Saronském zálivu. Třeba taková Hydra je jedinečná v tom, že na ní nesmí jezdit žádná motorová vozidla a ostrov musíte poznávat hezky po svých…
Dneska mi nešlo jenom o to, abych jen vyjmenoval co nejvíce ostrovů. Řecko jich má ještě mnohonásobně víc, ale abych v lidech vyvolal případné zamyšlení, proč jednou nezkusit něco jiného a nového? Proč si neotevřít mapu Řecka, nevyhledat nějaké místo na Googlu, nekouknout na pár fotek a nevyrazit na vlastní pěst? Řecko je zdaleka větší a krásnější, než si všichni myslíme. Všechny lety vedou do Athén a odkud kamkoliv, kam si zamaneme… Tolik nejkrásnější řecké ostrovy na úvod a příště si třeba povíme o cestě autem z České republiky a o obrovské řecké pevnině :)
Najděte si svůj ráj a ubytujete se třeba na romantických Kykládách
Booking.comKlikni do mapy, zazoomuj a bookni si nejlepší ubytování na romantických Kykládách přes Řecko nás baví! Rezervací služeb přes náš web, podpoříš náš projekt. Děkujeme!