fbpx
V údolí řeky Voidomatis – Stezkou od Aristi ke Klidonia bridge
Print Friendly, PDF & Email

Voidomatis (řecky: Βοϊδομάτης) patří mezi nejčistější řeky v Evropě a protéká jednou z nejkrásnějších přírodních lokalit Řecka – Zagori (Ζαγόρι). Od roku 1973 je součástí Národního parku Vikos-Aoös. 15km dlouhá řeka je rájem pěších turistů, milovníků raftingu a kajakářů, je překlenuta řadou starých kamenných mostů, z nichž nejznámější jsou Klidonia a Aristi bridge. Vydejte se s námi po úžasné stezce do elfí říše, mezi stovky let staré platany, které zdobí meandry řeky Voidomatis. Třešničkou na dortu dnešního výletu bude ukrytý kostelík Agii Anargiri s překrásnými freskami a všudypřítomné artefakty z poslední doby ledové…

Voidomatis river – Výlet do prehistorie

Název řeky Voidomatis pochází ze slovanského slova voda a mati = pramen vody nebo studánka. Lidé si občas mylně myslí, že překlad z řečtiny znamená „oko vola“. Volové sice mají jasně modré oči, stejně, jako voda v této řece, ale je to prostě nesmysl. Pro nás, Moraváky, by byl tento nesmyslný překlad vcelku příhodný, protože když stanete pod mostem Aristi a vidíte poprvé Voidomatis, z pusy vám nejspíš vyklouzne „ty vo.e“ :)

Voidomatis můžete navštívit a vyzkoušet její teplotu (udává se průměrně 4°C) hned z několika míst:

  • první možností je sestup po stezce z vesnice Vikos, odtud je nádherná vyhlídka dolů k pramenům Voidomatis a bonusem je krásný kostelík Panagia ukrytý mezi prvními meandry tyrkysové řeky.
  • druhá možnost je přejít kaňon Vikos (viz náš článek), dojít až k pramenům a vystoupat do vesnice Meghalo Papingo nebo Vikos.
  • třetí možností je zaparkovat auto u Aristi bridge a vydat se pohodlnou vycházkou podél severního břehu řeky až k mostu Klidonia. Délka výletu je uváděna 4 km, čas 2:30hod. Je to jedinečná cesta do minulosti, do vzdálených prehistorických dob, do poslední doby ledové. Na 14 místech tu probíhal archeologický výzkum, který poskytl informace o životě kočovných lovců s luky a šípy horního paleolitu (doba před 17000 až 9500 lety!)

Kamzík (Rupicapra) je jediný býložravý kopytník, který přežil klimatické změny v pohoří Pindos. Díky svému masu a pro měkkou a hladkou kůži byl od doby paleolitu lovným cílem. Nejstarší obyvatelé Epiru, vyzbrojeni luky a šípy, pokrytými smrtícími lithiovými špičkami, používali pro jeho lov jako strážní stanice skalní převisy v soutězce řeky Voidomatis.

Start u mostu Aristi

A na tuhle poslední a třetí cestu si dnes trochu posvítíme… My jsme si tuto trasu nazvali jako elfí, protože za každým stromem, kterých je kolem průzračné tyrkysové vody nepočítaně, čekáte nějakou příšerku. Někdy jsou samotné stromy tak zkroucené, porostlé a polámané, že s bujnější fantazií si během cesty vykouzlíte v hlavě pohádkové představení. Když opustíte zalesněnou pasáž, stojíte na louce, která celá kvete a sem tam musíte i vyšplhat nějaký metr nahoru. Celkově je ale trasa pohodová a i Ti méně zdatní ji zvládnou a odměna je jistá.

Klithi rockshelter – prostorný skalní úkryt nacházející se hluboko v údolí řeky Voidomatis byl využíván před 17000 až 13000 lety jako dočasné sezónní bydlení rodin paleolitských lovců od konce jara do léta. Díky postupnému zlepšování klimatu a ústupu ledu na pohoří Pindos, začlenili lovci toto místo do svých mobilních stanovišť. Byly zde nalezeny kamenné vápencové oblázky s bohatými vrstvami křemíku (minerál Flint neboli Pazourek) pro výrobu nástrojových šipek, škrabáků a nožů, dále spousta kořisti jako kamzíci, bobři, želvy, ryby, hadi, medvědi, rysi, vlci nebo lesklé zuby jelenů, které byly využívány jako korálky pro náhrdelníky a další ozdobné předměty. Rodiny se večer scházely u táborového ohně ve skalní dutině, kde si zcela určitě povídaly dobrodružné příběhy a mýty. Archeologové zde našli pod skalními převisy na stovky tisíc nástrojů!

 

Ukrytá kaple Agii Anargiri

Zhruba v polovině cesty odbočujeme doprava ke kostelíku Agii Anargiri, který nám vyrazil dech svojí krásou a prostotou zvenku, nádhernými freskami a jedním malým plchem uvnitř. Kostelík přilnutý ke skále je barevně obsypaný květy a my si užíváme klidu a samoty a spřádáme teorie kdo, kdy a proč kostelík postavil zrovna na tomto místě. Po svačince vyrážíme ke skutečnému cíli a míjíme informační cedule o zvířecích obyvatelích tohoto údolí a historii. Téměř celou cestu máme hlavy otočené doleva, Voidomatis láká celou škálou barev od  modré až po zelenou, podle toho, jak zrovna svítí slunce, cestou zpět si krky zase kroutíme doprava, tak se to srovná.

Zdejší velmi staré říční terasy jsou jedním z nejsložitějších drenážních systémů v Řecku. Během chladných období (před 80.000 až 20.000 lety) byl objem řeky mnohonásobně vyšší. Řeka tekla až o 15 metrů výš! Za vše může dlouhá evoluce a chování ledovců, které pokrývaly horský masiv Tymfi.

Boila rockshelter – zhruba před 14.000 lety použili paleolitičtí lukostřelci skalní úkryt Boila jako svou letní loveckou stanici. Na písečném břehu řeky Voidomatis udržovali lovci táborový oheň pro ochranu proti vlkům a rysům a stejně tak i k vaření ulovené zvěřiny a ryb. Jakmile okolní les začal houstnout (zhruba před 9.000 lety), stalo se údolí řeky pro lovce méně atraktivní a začali zdejší loviště postupně opouštět.

Kamenný most Klidonia

Most Klidonia je snadno přístupný, ale hlídaný kamerami. U mostu je pod stromy několik dřevěných lavic a stolů, ideální k odpočinku a zřejmě hojně využívaných. Pár metrů odsud je silnice, takže pro lenochy ideální kombinace. S tím souvisí i „nájezdy“ turistů, my měli štěstí na delegaci z Itálie. Kaskádovitý splav je určitě zajímavý, rádi jsme ho viděli, ale kouzlo opuštěného a přírodou vypiplaného … to tady není.

Další položka z našeho itineráře je odškrtnuta a můžeme se vrátit na parkoviště, které jsme zdolali v čase 1:05hod. se 2 pauzičkami. A když se vám bude chtít, můžete si pod Aristi mostem rozdělat stan a přespat u řeky do dalšího krásného dne! Jen u toho pamatujte na okolní přírodu i její obyvatele – medvídky :)

 

Mapa treku kolem řeky Voidomatis

celková délka treku: 8 km
výchozí bod: Aristi bridge – stezka začíná v zatáčce přímo zde
cílový bod: Klidonia bridge a zpět!
celkový čas: 3 hodin 35 minut (tam a zpět)
náročnost: lehká
období: červen 2016
doporučená mapa: ZAGORI
[3.1] 1:50.000

Ubytování v blízkém okolí

Inspirovali jsme Tě k výletu? Klikni do mapy, zazoomuj a bookni si nejbližší a nejlepší ubytování přes Řecko nás baví. Rezervací služeb přes náš web, podpoříš náš projekt. Děkujeme!

Booking.com
0 0 hodnocení
Article Rating
Upozornit mě
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejnovější
Nejstarší Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
TYDRA
TYDRA
17/12/2017 22:13

Parádní procházka po stezkách našeho prapůvodu v Evropě…

1
0
Máte jinou zkušenost či aktuální info? Napište nám komentář.x