fbpx
Rafting na řece Arachthos – Trekking Hellas Tzoumerka
Print Friendly, PDF & Email

Rafting na řece Arachthos (Άραχθος) nabízí unikátní zážitek, snadný a krásný sjezd nejznámější řeky v pohoří Tzoumerka. Tahle jízda na raftu je ideální pro začátečníky (v sezoně pro děti od 4 let), kdy na 10 km úseku řeky postupně sjedeme několik zábavných peřejí, opakovaných zatáček a přechodů 2. až 3. stupně. Tuto sportovní aktivitu pořádá Trekking Hellas Tzoumerka a od letošního roku vám ji nabízí i Zdenda na svých dobrodružných cestách po řecké pevnině. Nasoukáme se do neoprénů, společně si zapádlujeme, zaskákáme ze člunu do vody, vykoupeme pod nádherným vodopádem Klifkis waterfall a v cíli proplujeme pod největším kamenným mostem v Epiru – Gefiri Plakas. 3, 2, 1 – FORWARD!!!

Asi nejvíc prozradí video z naší letošní akce …
Pokud se Ti akce líbí a nevíš s kým a jak vyrazit, napiš Zdendovi na Řecko nás baví :)


Arachthos river

Pramen řeky Arachthos najdeme v kraji Epirus v pohoří Tzoumerka , nedaleko města Metsovo. Celková délka řeky činí 110km. Horní část nese jméno Metsovitikos, který se u vesnice Mpatza spojuje s řekami Zagoritikos a Vardas. Odtud pokračuje Arachthos river horskými soutěskami na jih až k městu Arta, kde byla na řece vybudována přehrada a zásobárna pitné vody Techniti Limni Pournariou. Řeka Arachtos pak ústí do Jónského moře v zálivu Amvrakikos , kde můžete obdivovat delfíny a obří karety.

Gefiri Plaka býval největším jednoobloukovým mostem na Balkáně

Naše dnešní akce začíná v 10:00hod. na základně Trekking Hellas Tzoumerka nedaleko kamenného mostu Plaka , který byl po staletí největším jednoobloukovým mostem na Balkáně. Byl postaven v roce 1866, na délku má 40 metrů a dosahuje úchvatné výšky 19 metrů nad hladinou řeky! V lednu 2015 se zřítil při silných povodních a právě nyní probíhá jeho celková rekonstrukce. Práce jde překvapivě rychle a doufám, že do pár let bude opět hlavní turistickou atrakcí v kraji Tzoumerka. To bylo něco málo k největší památce a nyní už hurá na rafting

Moje první jízda na raftu

Na základně se potkáváme s Giorgosem a Michalisem, kteří nám pomáhají ve své půjčovně vybrat tu správnou výbavu. Protože co tělo, to jiný materiál :D Soukáme se tak do neoprénů, ladíme helmy, plovací vesty vyhlášené české vodácké značky HIKO, zkoušíme si pádla a bereme si sebou jen trochu pitné vody na půl hodinovou cestu dodávkou.

Při vytahování našeho člunu z garáže, se Giorgos praskne o železnou trubku do hlavy a okamžitě mu začne téct z hlavy krev! Po rychlém ošetření je na něm vidět, že je to ostřílený guide, kterého fakt nic nerozhází. Naopak celou cestu a plavbu je s ním skvělá legrace :) Naši partu ještě doplňuje kameraman Apostolos a moc milá Julia z pobočky Trekking Hellas z Athén. Michalis nás všechny odváží dodávkou i se člunem přes hory na sever, na startovní pozici, k mostu Γεφύρι της Πολιτσάς, kde začíná dnešní raftingové dobrodružství …

Right forward, left back!

Nejdřív nás Giorgos učí povely jako Forward (dopředu), Back (dozadu), Left back (levá strana dozadu), Right forward (pravá strana dopředu), to kdybychom se potřebovali v peřejích otáčet.
No … chvilku nám to s Pavlem trvalo, než jsme se oba na přídi sladili do rytmu, ale pak jsme si to užívali a Giorgos byl veselá kopa, že nás často zkoušel a v nějakém tom nestřeženém okamžiku dal povel, abychom se moc dlouho neflákali ? Byla s nim fakt prča!

Giorgos rychle poznal, že se toho pádlování vůbec nebojíme a vymyslel nám pár akcí navíc ? Prvním místem byla menší jeskyně, kde na stropu rostl úžasně zelený Venuščin vlas a pršela z něho voda dolů do řeky. Zde jsme se napili a pak trénovali, kdo z nás vydrží stát na přídi delší dobu, než spadne do vody. Řeknu vám, dostat se pak v tom proudu zpátky na raft, to byla sranda ? Trošku jsme se zapotili ? Ale tohle místo bylo jak z nějakého Ráje! Prostě rafting s přidanou hodnotou!


Klifkis waterfall

Po chvíli jsme zastavili u 20 metrového vodopádu Klifkis waterfall. Neoprén nám dovolil, abychom si pod ním s klukama zaplavali. Jestli měla voda 6 – 8°C, tak to maximálně ? Pak nás čekalo na raftu překonat 5 km nádherně úzkým kaňonem, kde jsme obdivovali na stovky metrů vysoké skalní věže a sopečné horniny na stěnách, které byly na sobe naskládané, jako palačinky.

Rafting v Řecku

Na jednom místě jsem si dal pod vodopádem ledovou sprchu a pak jsme si všichni současně skočili ze skály do řeky Arachthos. Dnešní den byl neuvěřitelný zážitek, na který budu do smrti vzpomínat! Akce je vhodná pro všechny ?‍?‍?‍?. Potkali jsme další skupiny vodáků s turisty z Izraele, kde byly malé děti i starší lidi. Rafting se vždy přizpůsobí dané skupině, takže se nemusíte bát tohle někdy zkusit. Chcete to taky zažít?

4 hodinová akce vychází na 40€ na osobu. Z toho samotná plavba na raftu 10 km úsekem, trvá cca 2,5 hodiny. No a pokud byste tohle rádi zkusili a nemáte s kým, napište mi zprávu na info@reckonasbavi.cz a rád vás sem v budoucnu vezmu ? Tuto akci přidávám do akčnější verze mých poznávacích zájezdů dodávkou.

Přespat v horách, sjet si řeku na raftu, vyšlápnout nějakou stezku, vybrat tradiční ubytování … Proste si užít Řecko se vším všudy! ?? FORWARD! FORWARD! FORWARD!… JEDÉÉM ?

Informace k výletu

Doba trvání: 4 hodiny
Období: celoročně
(Zdenda plánuje další termín dodávkou na červen 2020)
Cena: 40€ za osobu
(včetně zapůjčení nutné výbavy a profesionálního průvodce)
Podmínky: základní fyzická kondice, věk 8 let a více v termínu listopad – duben, 4 roky a více v termínu květen až říjen.

Pokud se rozhodnete využít přímé organizace s Trekking Hellas, kontaktujte je prosím přímo na webu a rád bych vás poprosil alespoň o dvě věci, které můžete – ale nemusíte ;) Napište v poptávce Dimitrisovi, že jste dostali tip od Zdeňka z Řecko nás baví (udělá mu to určitě radost) a mně můžete poděkovat za tuto inspiraci k zážitku třeba tak, že zakoupíte / rezervujete produkty přes odkazy na našem webu (ubytování přes Booking.com, skvělé pojištění pro vaše auto AutoCare na cestu atd.). Prostě si můžeme pomáhat všichni a vzájemně. Děkuji!

Ubytování v nejbližším okolí

Booking.com


Fotogalerie z našeho raftingu na řece Arachthos

0 0 hodnocení
Article Rating
Upozornit mě
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejnovější
Nejstarší Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
1
0
Máte jinou zkušenost či aktuální info? Napište nám komentář.x