fbpx

Autopůjčovny v Řecku – buďte páni svého času

jeep Jimny Karpathos
Jeep Suzuki Jimny 4×4 na ostrově Karpathos

Autopůjčovny – to nejlepší zažijete, když jste páni svého času. Kdy vás nikdo nikam nežene a můžete si kdykoliv říci, kdy a kam se posunete dál. Jeden má rád pěší výlety s batohem na zádech. Druhý raději volí dopravní prostředek, který ho přiblíží k cíli. Nejlevnějším způsobem přepravy jsou autobusové linky, které spojují hlavní místa na ostrovech. Z hlediska úspory času, je skvělé využít služeb místních autopůjčoven a vybrat si z jejich nabídky horských kol, skútrů, čtyřkolek (ATV), automobilů nebo jeepů s pohonem 4 x 4 do terénu. Auto si můžete půjčit přes delegáta CK nebo se můžete naučit pár slovíček a jít rovnou do autopůjčovny za místními. A na co si tam dávat pozor?

Půjčování vozidel na ostrovech je snazší než na pevnině!

malá rada: pokud nejedete v hlavní sezoně (v měsíci srpnu), máte možnost většího výběru. Vždy se vyplatí předem kontaktovat více autopůjčoven! Hledejte takovou, kde nevyžadují zálohu nutnou pro rezervaci. Již několikrát jsem našel na stejném ostrově odlišné ceny, přístup k placení záloh i nabídku pojištění. Naopak v srpnu počítejte s tím, že auta mizí brutálně rychle! Při covidu bylo nuceno mnoho půjčoven snížit počet aut!

Na řeckých ostrovech máme u menších půjčoven obrovskou výhodu oproti pevnině! K půjčení vozidla – např. autopůjčovny v Athénách požadují uhrazení vysoké kauce a nejčastěji kreditní kartou (nikoliv debetní, kterou máme běžně u účtu). Zálohu přes kreditní kartu začínají v posledních letech vyžadovat velké autopůjčovny i přes Booking.com, Budget, Europcar atpod.

Během návštěvy desítek řeckých ostrovů jsem zatím vždy našel výhodnou nabídku bez placení této zálohy. Nejsem typ člověka, co by něco bez podání důvodu zrušil a proto mi to přijde ze strany autopůjčoven naprosto otravné. Naposledy nám pomohla Vendy (2023) na ostrově Zakynthos s autem s plným pojištěním v Marinos Rentals.

Až budete vracet auto, nechte ho na parkovišti a klíček dejte pod koberec. My si to někdy odvezeme :)

Lidé často neřeší havarijní pojištění a spoluúčast do výše 700 €

Dokud se nic nestane, nikoho to nezajímá. Podepíšeme smlouvu za nejnižší cenu půjčovného a hurá na výlet. Jenže to má jeden háček! V základní ceně je v drtivé většině pouze pojištění třetí strany (Third part insurance), které je jen povinné ručení vůči ostatním účastníkům silničního provozu. Tzn. pokud auto rozbijete, tak ho i sami zaplatíte! Pokud chcete být krytí pro případ poškození zapůjčeného vozidla, potřebujete havarijní pojištění.

Jeho základní variantou je zkratka CDW (collision damage waiver). Za CDW se připlácí k základní ceně půjčovného 5 – 15 € podle ostrova, typu automobilu a toto pojištění obsahuje spoluúčast (často v rozmezí 200 až 700 € podle typu). Pokud tedy něco na vozidle rozbiji, platím vše do výše spoluúčasti. Např. celé zrcátko. Pokud hodnotu spoluúčasti přesáhnu, platí zbytek pojišťovna autopůjčovny. Zejména u totální škody.

Nejlepší možností havarijního pojištění je SCDW (super collision damage waiver), kde je nulová spoluúčast (zero deductible). Za pojištění SCDW se opět připlácí k základní variantě CDW. V případě škody platí vše pojišťovna. Bohužel menší řecké ostrovy variantu SCDW bez spoluúčasti vůbec nenabízejí. Sledujte proto výši spoluúčasti a zejména u nejvíce lákavých nabídek! A aby toho nebylo málo, některé části vozu nejdou pojistit vůbec, např. podvozek. Autopůjčovny se tím asi brání, aby jsme s autem nejeli ve stylu Rallye Dakar :)

Čtyřkolka – kamarádka do každého terénu

Na výlety sebou vozíme foto výbavu, stativ, trekové hole a další nezbytně důležité věci :D Proto jsme si nikdy nepůjčili v Řecku tolik oblíbený skútr, ale začali jsme s malým automobilem. Pro dva celkem drahá volba :( Navíc nás začaly lákat odlehlejší místa a proto jsme zvolili ještě dražší jeep :) Jízda v jeepu byla vždy jistá, ale spotřeba benzínu nám přišla jako v letadle :) Až pak jsme ji našli!

Jmenuje se čtyřkolka, má pohon 4 x 4, nízkou spotřebu, všude se vejde a vyjede naprosto všechno. Navíc člověk cítí vítr v obličeji, vůni bylinek při projíždění cest kolem lesů a občas ochutná při jízdě i nějakou tu mouchu :) To co mají rádi turisti na skútru, zažijete i na čtyřkolce. Je potřeba si zvyknout na její stabilitu, ale pak to stojí za to. Cena kolem 25€ za den je téměř na polovině ceny jeepu! Na čtyřkolku stačí v Řecku řidičské oprávnění skupiny B, tedy stejné jako na automobil.

Pár informací jsme si řekli a nyní hurá vybrat to správné auto nebo motorku do autopůjčovny.

Autopůjčovny v Řecku
Autopůjčovny v Řecku

Dovolenou bez nehod a objevování krásných míst přeje Zdeněk z Řecko nás baví

Další rady na cesty:

řecko autem
5 2 hodnocení
Article Rating
Upozornit mě
Upozornit na
guest
4 Komentáře
Nejnovější
Nejstarší Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
trackback
27/05/2024 12:25

[…] abychom viděli opravdové skvosty, musíme pro to něco málo udělat :) Třeba si v Thessaloniki půjčit auto nebo dojet na pláž Potamos autobusem (č. 78H). A čím méně lidí tohle udělá, tím lépe […]

Rory Modrý
Rory Modrý
11/02/2024 20:03

Rozhodně nepodceňovat a případně si připlatit za pojištění, co nabízejí, i když to výjde dráž (například extra pojištění předního skla – to v základu není a stačí jeden kamínek a vy se pak nedoplatíte, + budete na pár dní nepojízdní, což vám může pěkně zkazit dovolenou) – tady je pak ještě pár tipů, doporučuju projít.

Didi
Didi
16/01/2023 23:35

Jakou prosím máte zkušenost s přejížděním se zapůjčeným autem na různé ostrovy? Lze si půjčit auto třeba na Santorini a trajektem pak přejet na Naxos, pak na Milos a pak zpět na Santorini? Dovolují autopůjčovny opustit ostrov?

Zdeněk ADMIN
Zdeněk ADMIN
Odpovědět na  Didi
11/02/2024 0:00

Půjčovny přejíždění z ostrova na ostrov většinou zakazují. My jsme to zkusili jen jednou z ostrova Kefalonia na Ithaku na jeden den a pán z půjčovny nám vyloženě říkal, že když se něco stane, budeme si to sami řešit. Jeli jsme jen na jeden den, tak jsme to riskli. Nejlepší je půjčení auta na každém ostrově zvlášť. Domluvit si to, aby čekali přímo v přístavu u lodi nebo na letišti. Tzn. mít na každém ostrově jiný prostředek.

4
0
Máte jinou zkušenost či aktuální info? Napište nám komentář.x