fbpx
Vourgareli – Souda waterfalls a Rema Marks u obce Theodoriana
Print Friendly, PDF & Email

Dnes se spolu vydáme na jih pohoří Tzoumerka do odlehlejší oblasti Vourgareli, kde se u obce Theodoriana ukrývají dva další zázraky naší Matky přírody! Vodopády Souda (Καταρράκτες Σούδας) a Rema Marks (Ρέμα Μαρκς). Objevte s námi divokou část Epiru, která na turismus ještě stále čeká. Obdivujte hluboké jedlové lesy zasazené do úpatí horských štítů, byzantské kostely ze 13. století, odlehlé horské vesnice s mnoha prameny a působivé vodopády, které padají do hlubokých roklí, kde napájí významné řeky jako třeba Acheloos potamos. Po dvou dnešních procházkách do nitra lesa, který vám možná připomene pohádkový domov víl a elfů, se spolu vykoupeme ještě v řece, pod starým lanovým mostem Glystra – Golfari. Ten může každému tulákovi na první pohled připomínat známé říční scény z Himalájí, ale mnoha místním rodákům tento most naopak stále připomíná krutost druhé světové války…

Vourgareli – Východní Tzoumerka

Po návštěvě turisticky nejznámější severní části Tzoumerky, kamenných vesnicích Kalarites, Syrrako, akčního výstupu na horu Strogoula a úžasném raftingu na řece Arachthos nás zlákala odvrácená východní strana pohoří (Anatolika Tzoumerka) a oblast kolem horského městečka Vourgareli. To leží asi 1 hodinu cesty autem od města Arta na západě a 2 hodiny od města Trikala na východě.

Co vás tady všechno čeká? Na článek vás asi nejvíc naladí tohle krátké, ale boží video…


Historie Vourgareli

Název horského městečka Vourgareli bylo pravděpodobně odvozeno od dřevorubce jménem Vourgarelis. Už po staletí bylo okolí dosti bohaté na dřevo a tak všichni, kteří přicházeli z okolních vesnic, hledali právě Vouglarelise. V roce 1881, po osvobození oblasti Arty od Turků, byla založena i obec Theodoriana, jejíž právním sídlem zůstalo nadále Vourgareli. V roce 1912 bylo po zrušení obcí zřízeno Vourgarelské společenství a v roce 1998 se Vourgareli opět stalo hlavním sídlem magistrátu Athamania.

Vourgareli bylo dříve jednou z největších vesnic v regionu se školami, vzdělanými obyvateli, veřejnými službami a důležitým společenským a intelektuálním životem. Obtížné období německé okupace hluboce charakterizovalo další vývoj města. Němci bombardovali Vourgareli v květnu 1943 a poté ho spálili v říjnu téhož roku. Zničili největší část obce a zabili mnoho lidí. Obyvatelé Vourgareli pak museli kompletně přestavět své domy, aby mohli začít nový život.  V posledních letech se však vyvinulo značné úsilí a Vourgareli se opět stává živou vesnicí s několika nedotčenými památkami.

Kokkini Ekklisia

Mezi nejvýznamnější památky patří klášter Agios Georgios monastery s kaplí (Ο Άγιος Γεώργιος) a s bohatými freskami z 18. století. Druhou a jednou z nejvýznamnějších byzantských památek Tzoumerky je červený kostel Kokkini Ekklisia (Κόκκινη εκκλησία). Byl postaven roku 1281, za vlády Nikiforose I. a byl tak pojmenován kvůli velkému množství červených cihel, které byly použity při jeho stavbě. Dříve stál na tomto místě i starý klášter, který se na rozdíl od kostela již nedochoval.

Na městečku si můžete v supermarketu dokoupit nějaké zásoby. Mě dost lákaly bonbóny pro svěží dech s romantickým obalem, ale nakonec jsem tomuto marketingu nepodlehl, bo se nebylo tento rok s kým líbat :) Tak jsem si koupil alespoň nějaké ty bylinky na zimu :) Pak jsme si dali s Pavlem a Lilkou Frappé za překrásných 1,50€ v kafeniu na náměstí. A kdybych to dřív věděl, doplnili bychom si i vodu z velkého pramene (fontány) Krystallo & Archonto.


Ubytování v okolí Vourgareli

Inspirovali jsme Tě k výletu do pohoří Tzoumerka? Klikni do mapy, zazoomuj a bookni si nejbližší a nejlepší ubytování přes Řecko nás baví. Rezervací služeb přes náš web, podpoříš náš projekt. Děkujeme!

Booking.com


Cestou do vesnice Theodoriana

Dojeli jsme „až na konec světa“ a Pája zahlásil : ty voe, to jsou hory, jak někde na dalekým Kavkazu!!! :) 

Z Vourgareli jsme pokračovali na Athamania, kde jsme odbočili vlevo a zahájili stoupání do vesnice Korakada. Pak pokračovali krásně popraskanou horskou silnicí až do poslední vesničky pod horou – do Theodoriana. Od Vourgareli jsme vystoupali horské sedlo a pak klesali po prašné cestě dolů k našemu dnešními cíli. Vždy, když si řeknete, že ta cesta nemůže být horší, tak potkáte náklaďák a ten vám dodá potřebnou míru odvahy, že když to dá on, musíte to přeci dát i vy s malým autem :)

V Theodoriana by se ve mě krve nedořezal, když jsem chtěl poslechnout místní značení k veřejnému parkovišti. To vám byl takový hank (kopec), že na to asi neexistuje žádná značka. Asi v půlce byla tak ostrá odbočka vedoucí na parking, že bych toho 4,7m dlouhého kombíka tím manévrem přepůlil na dva ? Takže jsem pokračoval nahoru, zase někam do ři*i a už jsem viděl, jak to auto budeme tahat z úzkých uliček ven, jako v květnu naši dodávku na Pelionu ?

Neparkuj, pokračuj až k vodopádům

Pavel byl v klidu, dokud se v tom člověk jednou neocitne, tak se nebojí :) Nakonec jsem rezignoval, auto nechal dole u hlavní cesty a vydali jsme se dál pěšky. Na náměstí u kostela Agios Georgios, byla na zdi ukrytá nenápadná značka, která ukazovala 15min. cestu autem k vodopádům Souda waterfalls. „Takže ono tam jde opravdu dojet autem, jo?“
Ok, tak zpátky pro auto a pokračujeme! ? Hned jsem přemýšlel, že by stačilo dát tuto stejnou značku na začátek obce a člověk by si ušetřil nervy z předchozího výjezdu k veřejnému parkovišti. Ale to by bylo na Řecko až moc jednoduchý :)

Takže přátelé, kašlete na to a normálně to střihněte u kostela vlevo, protože od vesnice Theodoriana vede k vodopádům Souda waterfalls úplně nový asfalt! No…. je to jen taková tenoučká vrstva asfaltu na šotolině, protože tady asfalt asi dlouho nevydrží :)


Souda waterfalls

Konečně parkujeme a následujeme stezku k Souda waterfalls. ?️  Monopati vede kolem uměle vytvořeného koryta říčky, kde před námi skáče jeden skokan hnědý za druhým… žbluňk, žbluňk … Cestička pokračuje voňavým lesem až k Souda waterfalls, kolem kterých rostou stovky, ale stovky vstavačů (orchidejí) ? V překladu znamená Souda slovo příkop, což plně vystihuje obří kamennou stěnu, která vykukuje z jedlového lesa a ze které padají dva krásné vodopády o výšce kolem 25 metrů! Voda se tříští o kameny a vy na to všechno koukáte s otevřenou hubou dokořán :)

Po chvilce odpočinku se vydáváme lesní stezkou nahoru do kopce kolem levé stěny vodopádu. Marně jsem si myslel, že někde proti proudu říčky narazíme na další parádu, kterou místní zatím před veřejností zdárně tají :) Ale ani po 2km stoupání kolem říčky Ασπρη Γκουρα (45 minut od cedule) další vodopády s názvem Rema Marks nenacházíme. Jsou totiž úplně jinde, což zjistím až další rok, kdy píši tento článek :) Stezkou kolem této říčky Aspry Gura můžete při velkém snažení dosáhnout až vrcholu Katafydi (2393m n.m.) – nejvyššího bodu celé Tzoumerky! Pro orientaci v terénu doporučuji skvělé mapy.cz


Na víno s Vaggelisem

My ovšem k vrcholu nepokračujeme, vracíme se autem k vesnici Theodoriana a zastavujeme v taverně Panorama. Je tu jen paní majitelka s rodinou, další hosty bychom tu dneska hledali marně. Přesto se na nás paní tváří, jak kdybychom nebyli v taverně, ale někde na úřadě :) Nejspíš jsme navštívili drsný horský venkov… Dáváme si jen salát choriatiki, každý jedno orosené pivko z lednice a vracíme se zpátky do vesnice. V té se zapovídám (to se mi moc často nestává ?) s 92-letým Vaggelisem, který nás obratem všechny pozve do taverny na víno! Vaggelis nám u půllitříku aspro krasí popisuje svůj život, kdy 3 měsíce v roce tráví tady na vesnici, kde před 4 lety pochoval svou ženu a zbytek roku žije v Athénách. Loučíme se s ním, uděláme společné foto na památku, dáváme mu české pivo a čeká nás dlouhý přejezd ke kamennému mostu Paleokaria se dvěma vodopády (spíš splavy).

K mostu dorazíme až po setmění, stavíme stan u ohniště, Zdenda opět zavěsí svou hamaku mezi dva platany, aby se v noci cítil jako netopýr a v jednu ráno usínáme. Ráno nás čeká (nečekaná) řecká snídaně přímo u vody! Ale o tom až zase někdy příště ❤️ Ale pozor, tento článek ještě nekončí, dočkáte se ještě dvou hezkých bonusů…


Rema Marks – potok „Ráje“

Pamatujete si ještě, jak jsem marně hledal nad vodopády Souda waterfalls tu další místní parádu? Až letos jsem ji konečně našel a rád se o ni s vámi podělím! Jedná se o pohádkové místo, které neznají ani někteří místní obyvatelé. Procházku k Rema Marks (Ρέμα Μαρκς), známý též jako „potok Ráje“. Je to vzácné místo, divoké krásy, s bujnou zelení, s malými vodopády, které vytvářejí úžasně zelená jezírka.

Vodopády Rema Marks leží na jižní straně, před vesnicí Theodoriana. Následujte stezku, která začíná v zatáčce u hlavní silnice. Budete klesat dolů do zalesněné rokle a trasa k hlavnímu vodopádu vám zabere něco kolem 45 minut. Milovníci pěší turistiky se tu ocitnou rázem „v elfí říši“ a při troše štěstí tu nenarazíte na pohádkové bytosti, nýbrž na divoké jeleny :) Opět pro orientaci doporučuji výborné mapy.cz, kde je celá tato trasa zaznamenaná!


Acheloos beach

Pokud vám koupání v bazéncích Rema Marks nestačilo, mám pro vás ještě jednu parádu s koupáním v řece Acheloos potamos! Oblíbená pláž Acheloos beach leží nedaleko vesnice Terpna pod lanovým mostem Glystra – Golfari, který tu postavili Němci za druhé světové války. Křišťálově čistá voda Acheloosu je vhodná ke koupání zejména v letních měsících a Ti odvážnější se tu vyblbnou při skákání ze skal přímo do vody. Řeka Achellos potamos teče na jih Řecka, proplouvá nejodlehlejším krajem Agrafa až do Evritánie, kde napájí jezero Kremasta.

Tento celý výlet je součástí Expedic se Zdendou

Pokud se Ti tento výlet líbí a nevíš s kým a jak vyrazit, napiš Zdendovi na Řecko nás baví :) Tento výlet je součástí naší expedice ŘECKO NÁS BAVÍ “NA MAXIMUM”?

Mapa výletu

celková délka treku k vodopádům Souda: 1,6 km (tam a zpět)
výchozí bod: parkoviště Souda waterfallas (mapa)
cílový bod: vodopády Souda waterfalls (mapa)
celkový čas: 30 minut
náročnost: snadná
období: červenec 2019
doporučená mapa: 
 ANAVASI South Pindos, Tzoumerka – Peristeri – Koziakas – Avgo [3.2 – 4.2] 1:50.000
trasa na Mapy.cz

celková délka treku k vodopádům Rema Marks: 2,3 km (tam a zpět)
výchozí bod: odbočka u silnice (mapa)
cílový bod: vodopády Rema Marks (mapa)
celkový čas: 1 hodina 30 minut
náročnost: střední
trasa na Mapy.cz

5 1 hodnocení
Article Rating
Upozornit mě
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Máte jinou zkušenost či aktuální info? Napište nám komentář.x