fbpx
Ammoudia – malebný přístav a pláž v ústí řeky Acheron

Ammoudia, půvabná přímořská vesnička, je stoupající hvězdou Jónské riviéry, které zatím vévodí Syvota s Pargou. Unikátnost jí dodává poloha v ústí Acherontu a lákavost zase jemňoučký píseček na pláži.

Název pochází od řeckého slova ammos, písek. V Řecké podobě je to Αμμουδιά, na mapě najdete anglickou transliteraci Ammoudia a vyslovovat bychom měli Amudja, přízvuk na poslední slabice.

Cesta vody

Dolní tok řeky Acheron, po průchodu Suliotskými horami, se rozlévá  rovinou do zálivu Fanari. Ještě v 70. letech tu řeka živila jezero Acherusia.  Z poznámek cestovatelů 19. stol. máme doložené informace o tom, jak náplavy přinášené řekou rychle měnily místní terén: poloha a plocha jezera byly velmi nestálé.

Thúkydidés popisuje jezero blízko mořského pobřeží. To proto, že v místech dnešní Ammoudie  se nacházel záliv. Měl skoro formu laguny, pobřežní vysoké vápencové skály ho chránily před vlnobitím. Říkalo se mu buď podle blízkého města Přístav Eleie, nebo podle klidných vod Sladký přístav,  Glykys limen. K tomuto jménu mohly přispět i sladkovodní toky vlévající se do laguny. Právě naplaveninám vděčíme za jemný písek místní pláže.

V současnosti jsou rozměry zálivu, ve kterém se nachází Ammoudia, 350 x 700 m s hloubkou max. 10 m.

Vesnice v deltě

Ammudia je obklopená dokola deltou Acherontu plnou mokřadů, které jsou součástí systému chráněných oblastí Natura 2000. Rákosy a vrby, onen Persefonin háj z eposu Odyssea, tu poskytují životní prostředí mnoha živočichům, od vlaštovek, vodních želv a tažných ptáků až po méně roztomilé vodní hady a komáry. Smiřte se s tím, že tady trávíte dovolenou v lůně přírody. Mýtická řeka mrtvých je vlastně podivuhodně živá 😊

Pobřežní vápencové útesy jsou v jinak ploché krajině snadno poznat a dodnes si jednoduše představíte, jak záliv původně vypadal. Kontrast plochých lagun a říčního údolí s vysokými panoramatickými skalami dodává kraji Ammoudia speciální dramatičnost. A to ani nemluvím o Paramythijských a Suliotských horách, jejichž modravé štíty lemují obzor na východě…

Hraniční řeka

Acheron ve starověku formoval hranici územím Eleie a Kassópských. Dnes je hranicí mezi kraji Thesprotie a Preveza (ke které patří z historických důvodů Parga obklopená Thesprotií).

Před rokem 1928 se vesnici říkalo Splantza nebo Spllancë po albánsku. Ještě v 60. letech byla většina obyvatel albánská.

Dramatická historie vesnice Ammoudia

Po porážce a smrti Aliho paši 1822 se osmanská armáda vedená Aliho nemesis Huršidem pašou snažila dostat pod kontrolu i území Suli a první vlna posil z povstaleckého Řecka vedená Alexandrem Mavrokordatem byla rozprášena v bitvě u Pety (vedle Arty).  Druhou vlnu představovalo 500 Maniotů pod vedením Kyriakulise Mavromichalise, mladšího bratra věhlasného Petrobeje, kteří marně bránili pozici u Agia Eleni 16. 7. 1822 v bitvě u Splantzy proti Mustafu bejovi. Směrem k suliotskému hradu na Kiafě se nedostali ani na krok.

Druhým chmurným obdobím byla pro vísku Ammoudia druhá světová válka. 12. 8. 1943 němečtí a chamští okupanté vesnici vypálili spolu s dalšími 23 v okolí. Někteří obyvatelé regionu byli odvedeni na pochod smrti s cílem v koncentračním táboře v daleké Thessaloniki. Jiní byli totálně nasazeni v Německu. Přeživší obyvatelé opustili ruiny a odešli do Pargy.

Ammoudia beach

Mořské pobřeží tu lemuje eukaliptový háj, ve kterém se dá kempovat a mnozí tu parkují s přívěsy. Za ním je chráněný záliv s pláží. Ta dala vesnici jméno jak v podobě italské, tak i řecké.

Z celého Ipiru (kraj Epirus) byl v Ammoudia písek nejjemnější, cenou za to holt byla lehce zakalená voda. Vstup do moře je pozvolný a mírný, což ocení rodiny s dětmi, ale pro plavání chtivé to asi nebude (zkuste Karavostasi). Kvůli chladné vodě řeky (v Glyki má 13°C) je v zálivu voda o různých teplotách, jak se ta říční míchá s tou mořskou.

Najdete tu slunečníky, lehátka za konzumaci v bistru. V létě 2018 místní plážové sprchy nebyly bezpečné, vosy v nich měly hnízdo.

Setkání řeky s mořem

Řeka je jednou z velkých devíz vesnice Ammoudia. Trochu výš proti proudu si můžete užít spoustu zábavy: výlety lodí, v kanoe, na raftu, brouzdání se, jízdu na koni, přelézání opičího můstku, pozorování ptáků, jízdu na ziplajnu, koupání otužilců, šplhání po skalách, lukostřelbu, rivertrekking k vodním kaskádám. Přímo v místních tavernách pak pro změnu ryby na talíři.

Přímo ve vesnici Ammoudia je ve všední dny dopoledne otevřené centrum s informacemi o řece.

Acheron ústí do moře hned tady v Ammoudia, na jižní straně pláže, oddělený dlouhým molem. Tady už si v něm nezaplavete, jeho proud ve spojení s mořským příbojem vytváří nepříjemné vlny, které si užijete leda na vodním skútru. Proto to molo. Jsou odsud ale krásné výhledy na záliv, na říční koryto lemované rákosím a na pobřeží okolo. Vycházkovou promenádu na molu lemují lampy, večer tu musí být krásná atmosféra. Za letních večerů se tu dělá vysoká vzdušná vlhkost kvůli řece, někomu to vadí.

Tajemství bělostných skal

Kopce a skály severně od Ammudia jsou mys Cheimerion Akra z veršů v Odyssei. Kdysi byste tu našli maják, řecky fanari, který dal celému regionu jméno. Za skalami v dálce je vidět Pargu, Anthusu a Agii. Mají tu i vlastní mořské jeskyně, přímo v útesech, dá se k nim dostat jen lodí. Ta největší patří bohyni Persefoné.
 Jižně nad pláží je hezký rozhled od kostelíka Agia Eleni. 
Ústím zálivu je vidět na ostrovy Paxos a Antipaxos. Bude se tu líbit těm, kdo moc nemusí nekonečný holý mořský horizont, ale preferují hezkou scenérii s lesnatými kopečky, skalami a ostrovy.

Říční přístav Ammoudia port

Ammoudia má podél Acherontu říční nábřeží, kde jsou uvázány loďky, jsou tu kavárny, restaurace, palmy a citroníky. Tady je centrum (zatím ještě) vesnice, která má přibližně 300 obyvatel. Moc hezké a příjemné místo.

Bude to tu vyhovovat fanouškům New Yorku – i v Ammoudii totiž mají silnice označené První, Třetí, Pátá…Plážová a Východní. Možná si chtěli udělat rezervu pro budoucí významné rodáky, po kterých by pak ulice mohli pojmenovat.

Hezké video z letoviska je tady. Po historické a mytologické dramatičnosti středního a dolního toku Acherontu je Ammoudia ideálním relaxem. Víc o dolním toku řeky a jeho atrakcích uvidíte na videu tady.

Učebna na pláži?

Univerzita v Jannině pořádá ve vesnici Ammoudia letní kurzy řečtiny jako druhého jazyka. To může budoucnosti vísky velmi přispět díky rozvoji kultury a přítomnosti mladých lidí.

Jónská alias ipirotská riviéra

V okolí jsou ještě na jih od vesnice Ammoudia pláže: krásný Ormos tu Oyssea (čili Odysseův záliv), divočejší Skala v zálivu s jachetním kotvištěm a menší a místními oblíbená Alonaki Fanariu se skálou uprostřed zálivu. Dál na jih ubydou kopce a po pobřeží až k Preveze se táhle pás pláží počínající Lutsou.

Směrem na sever potkáte pláže Pargy jako Lichnos, Valtos. Do centra Pargy ke Krioneri autem nezajíždějte, budete mít problém s parkováním. Severněji leží pláže pod vesnicí Perdika: široké Karavostasi s hlubokou vodou a hrubým pískem, hluboce vyříznutý záliv Stavrolimenas, úzký Arilas s tmavým pískem, menší Katsonisi se stínem stromů a pláž v kempu Sofas. Hned za ní už začínají známé a populární pláže okolo letoviska Syvota.

Jak se sem dostat?

Vede sem ze silnice eparchiaki Preveza – Igumenitsa nová odbočka skrz mokřady a turistů každoročně přibývá. Od přelidněné Pargy je to sem 20 km, od Prevezy s letištěm 45 km. Staví tu místní autobus 3 krát za den.

0 0 hodnocení
Article Rating
Upozornit mě
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Nejnovější
Nejstarší Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
0
Máte jinou zkušenost či aktuální info? Napište nám komentář.x