fbpx

Egejské ostrovy

Egejské ostrovy

Rozmanité Severní egejské ostrovy plné zelené přírody, divokých hor, vodopádů i úchvatných památek se rozprostírají mezi přístavy Kavala a Alexandropoulis na pevnině až po SZ břehy Turecka. Na jihu sousedí se souostrovím Dodekanésy. Na své si zde přijdou zejména dobrodruzi a cestovatelé, kteří hledají méně navštěvované řecké destinace.

Severní egejské ostrovy - rozcestník

Samothraki – Σαμοθράκη – leží na severovýchodě Egejského moře v Thráckém moři. Na ostrově není letiště a i díky tomu si doposud zachoval původní ráz přírody a života…
OTEVŘÍT STRÁNKU

Chios – Χίος – leží v severní části Egejského moře, na dohled od Turecka. Ostrov je proslulý produkcí mastichové pryskyřice a jedinečnou kamennou architekturou…
OTEVŘÍT STRÁNKU

Samos – Σάμος – leží ve výchdní části Egejského moře v Ikarově moři (Ικαρίου πελάγους). Ostrov má bohatou antickou historii. Je výchozím bodem pro návštěvu ostrova Ikaria…
OTEVŘÍT STRÁNKU

Ikaria – Ικαρία – leží hodinu plavby od ostrova Samos. Na ostrově je doposud mimořádně divoká původní příroda a ostrov patří do tzv. Modré zóny dlouhověkosti…
OTEVŘÍT STRÁNKU

Mapa

Objevte s námi krásu Severních egejských ostrovů

Lesbos - Molyvos town
Lesbos - Molyvos town

Klima Egejských ostrovů

Léto v Egejském moři – a tím pádem i na Severních Egejských ostrovech – je nerozlučně spojené se suchým sezónním větrem MELTEMI. Fouká od severu a vzniká díky tlakové níži nad Středním východem. Mezi Kykladami a Dodekanésami je široké otevřené moře, kde vichru nestojí v cestě vůbec nic. Severní/západní strany ostrovů jsou tedy obdařené velkým a spolehlivým fujavcem ze západu až severozápadu, za kterým váží cestu milovníci vodních sportů od půlky června do půlky září.
Standardní vzorec je: 4 Bft (11 uzlů) dopoledne, odpoledne se zvedne vítr zvaný batis od moře směrem k pevnině a v 6 večer může foukat 6 až 8 Bft. Lakonicky řečeno jsou v Egeidě tři druhy počasí:
1) fouká
2) vichřice
3) všechno přivažte
Konkrétní destinace na daném ostrově proto pečlivě vybírejte podle účelu, za kterým na ten či onen ostrov cestujete. Rodiny s malými dětmi jistě nechtějí trávit dovolenou s pevně uvázanými, rychle schnoucími šátky na hlavě, ukotveni na nepřístupném kamenitém břehu omývanými zpěněnými vlnami – byť by nabídka cestovky zněla sebelákavěji. Naopak vyznavači adrelalinových vodních sportů by se nejspíše unudili na jižních písečných plážích… Takový Samos je přímo vyhlášený jako Větrná hůrka Egejského moře. Pokud se rozhodnete přeplout na Ikarii, může se vám také stát, že přes všechno pečlivé plánování vámi vybraný menší trajekt nevypluje kvůli silnému větru a vlnám. O to větší je to pak zábava, když stejně silně fouká při vašem návratu z Ikárie na Samos. Jediným řešením potom je, přizpůsobit se a zvolit opravdu velký trajekt, který pravidelně pendluje mezi ostrovy.

Samothraki

Egejské ostrovy
Hiéron, Samothraki

Na Samothraki (severní Egejské ostrovy) se dostanete jedině na vlastní pěst a pouze přes přístav Alexandropoulis. Samothraki nebo také Samothraké (řecky: Σαμοθράκη) – ostrov volnosti a svobody, ostrov hippies dnešní doby… Svou velikostí se řadí na 21. místo mezi řeckými ostrovy co do rozlohy. Ovšem se svou výškou 1611 m.n.m. díky hoře Saos hrdě ční na čtvrtém místě. Není divu, že bůh Poseidón právě z jejího vrcholu sledoval průběh Trójské války. Ostrovní pyramida, rozbrázděná kaňony a koryty bezpočtu říček a bystřin, si díky své výšce vytváří vlastní klima, ve kterém hlavní roli hraje voda.

Výlety na Samothraki

Naše video Samothraki

Chios

Egejské ostrovy
Pirgí, Chios

Chios (Egejské ostrovy) – ostrov obranných věží, větrných mlýnů a jediný Ráj mastichy na světě. Připravte se na skutečnost, že Chios je jiný. Ve všech ohledech. Zde je frontová linie mezi dvěma světy. Linie mezi kolébkou západní demokracie a osmanskou říší.
Nehledejte na Chiosu antické památky, skvostné chrámy či půvabné sochy nymf, tvrdý život v porobě a otroctví ve vlastní zemi zabíjí estetiku již v zárodku. Vyjímku z pravidla tvoří město Pyrgi, domy zdobené jedinečným sgrafiti xysta.

Inspirace pro Chios

Video Chios

Samos

Samos Kokkari Řecko
Samos - letovisko Kokkari

Samos – rodiště bohyně Héry, slavného matematika Pythagora, zelený ostrov se stovkou pláží a dvaceti kláštery.
Samos patří k nejnavštěvovanějším destinacím v SV oblasti Egejského moře a dostat se na něj je zcela jednoduché. Největší dominantou ostrova Samos (Egejské ostrovy) je hora Kerkis 1434 m n.m. Polotropický ostrov v těsné blízkosti Turecka je také vyhlášený svým sladkým vínem, mnoha kláštery, plážemi či poklidnými vesničkami na úpatí kopců.

Výlety na Samosu

Videa Samos

Ikaria

Egejské ostrovy
Pohoří Atheras

Ikaria (Egejské ostrovy) patří k pár místům na zeměkouli tzv. „Blue Zones“, kde se lidé dožívají nezvykle dlouhého věku! Ostrov nabízí dramatickou krajinu s obřími balvany, kaňony a potoky, na kterých leží nespočet vodopádů. Ikarii vyhledává mnoho hikerů zejména kvůli pohoří Atheras, kde vede krásná hřebenovka. Stačí trošku více oblačnosti a zdejší trek mezi samotnými mraky na úzkém hřebenu patří mezi nezapomenutelné zážitky!

Výlety na Ikárii

Naše videa Ikaria

Další ostrovy Severních egejských ostrovů

Nejsevernějším ostrovem Severních egejských ostrovů je Thasos. Spojení je jednoduché – letecky nebo autem do Kavaly a poté trajektem na ostrov.
Limnos – také Lémnos – je z velké části hornatý a panuje tady středomořské klima.
Třetím největším ostrovem Řecka je Lesbos a leží v severovýchodní části Egejského moře.

Stante se i vy členy naší cestovatelské party a přidejte zážiky z cest po těchto – zatím – námi nepopsaných Severních egejských ostrovů.

Egejské ostrovy - aktuální počasí

Ubytování na Severních Egejských ostrovech

klikni do mapy, zazoomuj a bookni si nejbližší a nejlepší ubytování přes Řecko nás baví. Rezervací služeb přes náš web, podpoříš náš projekt. Děkujeme!
 
5 1 hodnocení
Article Rating
Upozornit mě
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Nejnovější
Nejstarší Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
0
Máte jinou zkušenost či aktuální info? Napište nám komentář.x