fbpx
Brána Ráje – přechod řekou Chrousias mezi Kalarites a Syrrako
Print Friendly, PDF & Email

Brána Ráje se nachází v soutěsce říčky Chrousias v místě zvaném Kouiassa mezi vesnicemi Syrrako a Kalarites v pohoří Tzoumerka. Ze severní strany od vesnice Syrrako je vyhledávaným místem pro slaňování vodopádů – canyoning. Naopak ze své jižní strany ji může navštívit skoro každý. Vše začíná procházkou ke kafeneiu Cafe Mylos Koyiasas, odkud vede skrytá pěšinka k prvnímu jezírku s vodopádem Kouiassa Waterfalls. Odtud se většina lidí vrací zpátky. My měli chuť jít dál, vzali jsme si pevné boty do vody, plavky a hydrovak na svačinu. Pojďte s námi prozkoumat divokou soutěsku plnou platanů i orchidejí...

River trekking

Výchozím místem k dnešnímu výletu je kamenná vesnice Kalarites nebo klášter Kipina monastery. Přesně uprostřed mezi nimi, leží v zatáčce nedaleko železného mostu, odbočka s kamennými schody. Auto můžete zaparkovat u cesty a pokračujte stezkou k mlýnu. O historické vesnici Kalarites si brzy napíšeme. Tento výlet je tak naprosto ideální během vašeho pobytu ve vesnici nebo jen tak, pokud tudy budete projíždět. Jméno soutěsky Kouiassa znamená „stinné místo“. Uprostřed horkého dne vám soutěska opravdu nabídne mnoho přírodního stínu i skvělé ochlazení v ledové řece.

Jako první budete po své levé straně míjet kamenný most Kouiassa Πέτρινο γεφύρι Κουϊάσας z roku 1800. Na výšku má 18 metrů. Díky okolní bujné vegetaci je docela skrytý, takže vám může připomínat jen kamenný chodník, ale pozor… zdání opravdu klame. Nepřecházejte kamenný most, ale pokračujte dál cestičkou proti proudu potoka. Přejdete přes malý železný mostek a poté už budete u mlýna. Mlýn nabízí moc krásné kafeneio, které bývá otevřené nejčastěji jen v hlavní sezoně. Můžete si tu dát frappé, řeckou kávu, něco sladkého i něco na zahřátí… Když vyzkoušíte teplotu říčky Chrousias a vodopád, jedno malé Tsipouraki vás zase vrátí do normálu :)

Brána ráje

Už samotná procházka ke mlýnu stojí za to, ale Brána ráje nás teprve čeká. Za mlýnem, jak hučí generátory se ukrývá nenápadná cestička, které vás zavede mnohem dál proti proudu říčky k překrásnému jezírku s vodopádem. Samotná cestička je jak bývá v Epiru zvykem takovou až neuvěřitelnou „říší Elfů“. Když si k tomu všemu představíme, že ty vodopády, kterými padá voda začínají až někde nahoře nad Kalarites, můžete nabít dojmu, že právě zde Tolkiena napadla bájná „Roklinka“. Není tomu tak, ale když se budete pak procházet nahoře vesnicí a uvidíte všudypřítomné splavy, budete už vědět, kam až voda vlastně padá. Do Brány ráje!

U jezírka s vodopádem moje první cesta v roce 2019 skončila. Vylezl jsem nad něj a uviděl říčku, uprostřed které stál vysoký platan a u jeho kořenů kvetly orchideje. Byla to taková nádhera, že jsem si slíbil, že příště věnuji místu půl den a zkusíme projít řekou, co nám voda dovolí. Stalo se tam hned druhý rok 2020 s Marcelkou. Projděte se s námi místem, které i dnes nabízí naprosto nedotčenou přírodu. A kam až jsme došli? Do prvního pořádného ledového vykoupání :D Pak jsme utíkali zpátky na to Tsipouraki do mlýna.

Canyoning – verze pro profíky

Pokud by Vás lákala ostřejší verze, mrkněte na článek, který popisuje vedlejší část kaňonu mezi vesnicemi Kalarites a Matsouki, kde se už bez lana opravdu neobejdete. Jedná se o jedny z nejkrásnějších soutěsek v Epiru!

Mapa výletu

5 1 hodnocení
Article Rating
Upozornit mě
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Máte jinou zkušenost či aktuální info? Napište nám komentář.x