Dodekanésy

Dodekanésy (slovo označující Dvanáctiostroví) nalezneme na samém konci Řecka, daleko od Athén u jihozápadních hranic Turecka. Ze 163 ostrovů je obydleno pouze 26 a k největším patří Rhodos, Kos a Karpathos. V historii byly ostrovy postupně poznamenány útoky křižáků, Egypťanů, Turků a Italů, což zanechalo otisk v místní architektuře i gastronomii. Místní obyvatelé patřili vůbec k prvním Řekům, kteří se obrátili na křesťanství.
Na Dodekanésách si na své přijde opravdu každý. Jak jsme v Řecku zvyklí i zde najdeme bohatou různorodost. Ostrovy lákají na velkolepé památky (např. staré město Rhodos nebo Kos), na azurové moře (některá místa jsou díky nárazovým větrům přímo ideální pro kitesurfing), na bílé písčité pláže na Kosu, na vulkán ostrova Nisyros, či na návrat do minulosti ve vesnici Olympos na Karpathosu. Z menších lokalit určitě nesmíme vynechat Patmos, Leros, Kalymnos, Symi, Tilos, Astypalea či úplně opuštěný ostrůvek na samém konci Řecka Kastellorizo.
Patmos na severu Dodekanés je významným poutním místem. Svatý Jan zde měl mít zjevení v jeskyni Apokalypsy. V těsné blízkosti jeskyně byl později vybudován mohutný klášter. Jižním směrem dřímá v těsném sousedství Kosu ostrůvek Kalymnos. Proslavili ho místní potápěči, kteří již spoustu let na dně moře hledají ty nejlepší mořské houby. Kalymnos je díky svým kolmým útesům oblíben i mezi horolezci. Daleko západním směrem leží mezi Kyklády a Dodekánesy ostrov ve tvaru motýla. Nese název Astypalea a jeho největším skvostem je vesnice Chora (Pera Gialos) s hradem na kopci. Nejkrásnější pohled nabízí Astypalea večer, když hrad svítí a podtrhuje tak zcela jedinečnou podívanou. Pokud máte rádi turistiku nebo toulání opravdu drsným terénem, nesmíte si nechat ujít návštěvu divokého Karpathosu. Hodně z nás přímo uchvátil a někteří se na něj mnohokrát vracejí. Nabízí krásné pláže, vysoké hory a ke skvostům patří vesnička Olympos, která byla ještě do nedávna zcela odříznuta od zbytku civilizace. Pokud se zrovna netrefíte do termínu fakultativních výletů, vrátíte se o desítky let zpět. Vše tu funguje jako za starých časů. Chleba se peče venku v peci, ženy chodí v tradičních krojích, místní švec vám nabídne své boty… Nejvíce si Olympos vychutnáte, když je zcela bez turistů. Možná dostanete v restauraci u mlýna kuře, co měla rodina k obědu, protože nic jiného prostě nachystáno nebylo :)

Kam dál po Dodekanésách:
[…] Dodekanésy […]
[…] Dodekanésy […]
[…] Dodekanésy […]
Krásný web a souhlasím s Vámi, přeji mnoho úspěchů a dovolím si dodat doplňující informace o ostrově Kos na blogu:”http://kosaci.eu/”. S pozdravem, Linda