fbpx

Dodekanésy

Print Friendly, PDF & Email

Dodekanésy

Dodekanésy (někdy též Dodekany, slovo označující Dvanáctiostroví) nalezneme na samém konci Řecka, daleko od Athén u jihozápadních hranic Turecka. Ze 163 ostrovů je obydleno pouze 26 a k největším patří Rhodos, Kos a Karpathos.V historii byly ostrovy postupně poznamenány útoky křižáků, Egypťanů, Turků a Italů, což zanechalo otisk v místní architektuře i gastronomii. Místní obyvatelé patřili vůbec k prvním Řekům, kteří se obrátili na křesťanství.

Dodekanésy - rozcestník

Kos – Κως – ostrov lékaře Hippokrata je jeden ze tří historicky nejvýznamnějších ostrovů souostroví Dodekanésy. Dostane se vám pod kůži hned od prvních okamžiků…
OTEVŘÍT STRÁNKU

NisyrosΝίσυρος – je ostrov s činným vulkánem v souostroví Dodekanésy. Nemusíte se ovšem při jeho návštěvě nijak obávat neustálých erupcí a proudů lávy. I přes poklidné dřímání vulkánu …
OTEVŘÍT STRÁNKU

Astypalea – Αστυπάλαια – leží v jihovýchodní části Egejského moře. Svým tvarem připomíná ostrov motýla plovoucího na mořské vlně. Bohem zapomenutý ostrůvek…
OTEVŘÍT STRÁNKU

Rhodos – Ρόδος – je největší z Dodekanských ostrovů. Nachází se v jižní části Egejského moře a nabízí svým návštěvníkům jak antické památky, tak nádhernou přírodu…
OTEVŘÍT STRÁNKU

Karpathos – Κάρπαθος – je druhý největší ostrov Dodekan. Leží v jihovýchodní části Egejského moře. Karpathos si doposud udržel svérázný způsob života i architekturu…
OTEVŘÍT STRÁNKU

Objevte s námi krásy Dodekanés

Dodekanésy

Klima Dodekanés

Léto v Egejském moři – a tím pádem i v souostroví Dodekanésy – je nerozlučně spojené se suchým sezónním větrem MELTEMI. Fouká od severu a vzniká díky tlakové níži nad Středním východem. Mezi Kykladami a Dodekanésami je široké otevřené moře, kde vichru nestojí v cestě vůbec nic. Severní/západní strany ostrovů jsou tedy obdařené velkým a spolehlivým fujavcem ze západu až severozápadu, za kterým váží cestu milovníci vodních sportů od půlky června do půlky září.
Standardní vzorec je: 4 Bft (11 uzlů) dopoledne, odpoledne se zvedne vítr zvaný batis od moře směrem k pevnině a v 6 večer může foukat 6 až 8 Bft. Lakonicky řečeno jsou v Egeidě tři druhy počasí:
1) fouká
2) vichřice
3) všechno přivažte
Konkrétní destinace na daném ostrově proto pečlivě vybírejte podle účelu, za kterým na ten či onen ostrov cestujete. Rodiny s malými dětmi jistě nechtějí trávit dovolenou s pevně uvázanými, rychle schnoucími šátky na hlavě, ukotveni na nepřístupném kamenitém břehu omývanými zpěněnými vlnami – byť by nabídka cestovky zněla sebelákavěji. Naopak vyznavači adrelalinových vodních sportů by se nejspíše unudili na jižních písečných plážích… Například Rhodos je nejslunnější místo Evropy a i na podzim je tu krásné počasí na dovolenou. Tedy hlavně na jihu – na severu to fučí, byť s intenzitou naplno jedoucího fénu, neustále.

Kos

Kos – ostrov lékaře Hippokrata – třetí největší z ostrovů souostroví Dodekanésy v Egejském moři se vám dostane silně pod kůži hned od prvních okamžiků. V hlavní turistické sezóně máte téměř zaručenou oblohu bez mráčků a moře blankytně modré, s příjemnou teplotou.
Ostrov nabízí nepřeberně mnoho námětů k výletům – jak k objevování antických a byzantských památek, tak k návštěvám překrásných pláží. Věřte, že i na tak hojně navštěvovaném místě jako je ostrov Kos (řecky Κως) najdete místa, kde budete téměř sami.

Výlety na Kosu

Nisyros

Nisyros – Νίσυρος – je ostrov s činným vulkánem v souostroví Dodekanésy. Nemusíte se ovšem při jeho návštěvě nijak obávat neustálých erupcí a proudů lávy. I přes poklidné dřímání vulkánu Polyvotis je návštěva kaldery zážitkem na celý život. Žádný obrázek nebo popis vás nemůže připravit na čichové a hmatové vjemy vašeho vykuleného organizmu…
Nisyros ovšem není pouze dřímající vulkán, to je i malebný přístav Mandraki a vesničky Emporios, Pali, Nikía, Avláki a termály Loutra. To, že Nisiros leží na tektonickém zlomu, se projevuje i tím, že na ostrově vyvěrá několik termálních pramenů!

Výlety na Nisyrosu

Astypalea

Svým tvarem připomíná ostrov Astypalea (Astypalaia) motýla plovoucího na mořské vlně. Bohem zapomenutý ostrůvek patří mezi Dodekanésy, ale mnozí ho mylně řadí k souostroví Kyklády. Není se ani čemu divit… leží totiž někde uprostřed a z nejbližších ostrovů je to stále pořádný kus cesty trajektem.
Ostrov byl pojmenován podle nymfy Astypalea, jednou z manželek samotného Poseidona. Aristoteles Astypaleu označoval jako „nepřítele všech hadů“, protože právě hadi zde zcela chybí! V jiném starověkém spisu byla Astypalea spojována s hostinou bohů (banquet of the gods) pro svoji hojnost.

Výlety na Astypalea

Rhodos

Rhodos, nebo taky Rhodes, je bez nadsázky ráj památek. Největší ostrov souostroví Dodekanésy je doslova protkán antickou, byzantskou, křižáckou i osmanskou historií. Dobyvatelé Rhodosu vládli celému Středomoří. Dokáže uspokojit touhy i plážového povaleče, i šlachovitého walkera. Můžete celé dny okupovat slunečníkový set na pláži pod antickou Acropolí a najdete tu také místa, kde nemusíte potkat živáčka… Překvapí vás, jak je vnitrozemí ostrova členité. Objevíte hluboká zalesněná údolí s nevysychajícími bystřinami plnými života.

Výlety na Rhodosu

Naše videa Rhodos

Karpathos

Pokud se na mapě posunete západním směrem od nejznámějšího ostrova Rhodos nebo východním směrem od neméně známé Kréty, objevíte uprostřed podlouhlý ostrov. Ano, je to druhý největší ostrov souostroví Dodekanésy – Karpathos.
Ostrov by se dal na první pohled rozdělit na dvě poloviny. Na jižní velice dobře přístupnou část mezi letištěm a Lefkosem. V druhé řadě na divokou a hornatou severní část. Jako pomyslnou hranici můžeme označit vesnici Spoa.
Karpathos nabízí opravdu pestrý výběr pláží po celém svém obvodu. Na jihu objevíte hned několik písčitých pláží s jemnými kamínky. Na severu ostrova Karpathos zase narazíte na dlouhé a tmavé pláže s oblázky. Jedna dovolená vám nebude stačit na poznání ani třetiny z nich.

Výlety na Karpathosu

Další ostrovy Dodekanés

Patmos na severu Dodekanés je významným poutním místem. Svatý Jan zde měl mít zjevení v jeskyni Apokalypsy. V těsné blízkosti jeskyně byl později vybudován mohutný klášter.
Jižním směrem dřímá v těsném sousedství Kosu ostrůvek Kalymnos. Proslavili ho místní potápěči, kteří již spoustu let na dně moře hledají ty nejlepší mořské houby. Kalymnos je díky svým kolmým útesům oblíben i mezi horolezci.
Z menších lokalit určitě nesmíme vynechat Leros, Kalymnos, Symi, Tilos, či úplně opuštěný ostrůvek na samém konci Řecka Kastellorizo.

Stante se i vy členy naší cestovatelské party a přidejte zážiky z cest po těchto  – zatím  – námi nepopsaných ostrůvků souostroví Dodekanésy.

5 1 hodnocení
Article Rating
Upozornit mě
Upozornit na
guest
3 Komentáře
Nejnovější
Nejstarší Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
trackback
5 dní před

[…] Attavyros je se svými 1 215 m n. m. nejvyšším vrcholkem nejen Rhodosu, ale i celých Dodekanés – Kali limni na Karpathosu má výšku na chlup stejnou. Poznáte ho snadno, jeho alpinské svahy […]

trackback
18 dní před

[…] – ostrov lékaře Hippokrata – třetí největší z ostrovů souostroví Dodekanésy v Egejském moři se vám dostane silně pod kůži hned od prvních okamžiků. V hlavní […]

Linda Koulias
8 let před

Krásný web a souhlasím s Vámi, přeji mnoho úspěchů a dovolím si dodat doplňující informace o ostrově Kos na blogu:“http://kosaci.eu/“. S pozdravem, Linda

3
0
Máte jinou zkušenost či aktuální info? Napište nám komentář.x