fbpx
Cave of Negros – Vatses beach
Print Friendly, PDF & Email

Cave of Negros leží v blízkosti pláže Meghales Vatses, kterou najdete na jihozápadě ostrova Astypalea. Najít ale samotnou jeskyni, to je jiná. Vybaveni mapou papírovou i mobilní, hlavně však odhodláním jeskyni, kde piráti schovávali svůj lup najít, jsme se blížili po šotolinové cestě k pláži. Čím dál více pozornosti jsme věnovali skalám po naší pravici. Cca 200m před parkovištěm jsme objevili nadějnou díru (jinak to nejde nazvat), která nemohla být nic jiného, než pirátská skrýš. Mapa nám potvrzuje, že cíl je v těchto místech, hurá. Mezitím, co jsme si na parkovišti balili vše potřebné, nám někdo seslal Chrise, majitele plážového baru. A to doslova. Líná huba se v Řecku nevyplácí a proto se dozvídáme, že ta naše díra, je prostě jen díra a jeskyně je úplně jinde.

The Negro’s Grotto

Startovní pozici určuje bar a pro nás se stal Chris hlasovou a gestikulační navigací číslo jedna. Za povelů vlevo a vpravo šplháme nahoru, jeskyni jsme zdárně minuli a povelům down, jsme nechtěli ani věřit, protože jsme nebyli ještě ani pod vrcholem. Nadšení holt někdy neví, kdy a kde zastavit. Jeskyně je objevena a je potřeba prozkoumat, jestli uvnitř nezůstalo něco z pokladu. Moje klaustrofobie a rozměr vchodu mě pasovali na roli hlídače a spojku pro případ pomoci. Mám to dostatečně nacvičené, takže jsem zaujmula pohodlnou pozici, vyjmula svačinku a přilepená na skále v poledním slunku, závistivě koukala dolů na plážičky Meghales a Mikres Vatses. Zdenda se mezitím nasoukal pod keř, který vchod bezvadně maskuje a na 5 minut se ztratil.Vynořil se pro blesk a stativ, aby ukořistil svůj poklad v podobě prvních fotografií z této jeskyně. Alespoň naše pátrání po obrázcích tohoto místa, dopadlo s nulovým výsledkem.

vstup do jeskyně pouze na vlastní nebezpečí!

Kromě tmy jsou v jeskyni nádherné stalagmity i stalaktity, a odvážnější by určitě objevili i další taje cave of Negros, ale my měli i tak strašnou radost, že jeskyně opravdu je a že jsme ji i narozdíl od místních viděli na vlastní oči. Tady přesně funguje pravidlo: „Všichni o ní ví, ale nikdo ji nikdy neviděl“. Takže dva magoři z Moravy, už můžou svým kamarádům, známým a podobně řeckopostiženým sdělit, že existuje. Podle Chrisova vyprávění se dá po čtyřech proplazit ještě hlouběji do dalších dómů, kde je i voda. A další, menší jeskyně, je prý i nad cave of Negros, jenže kdo ví….

Meghales a Mikres Vatses – Astypalaia

[wpgmza id=“33″]

 

Líbí se Vám naše články? Sdílejte je prosím na Facebooku a dalších sítích. Uděláte nám tím radost a odměníte naši práci. Děkujeme ;)

0 0 hodnocení
Article Rating
Upozornit mě
Upozornit na
guest
7 Komentáře
Nejnovější
Nejstarší Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Radek66
Radek66
28/11/2015 18:19

Teda Petruško ty seš tááááák šikovná.A ten tvuj m….no magor, to je správnej rapl.Ale já ho chápu.Já toho kluka úplně chápu, protože až tam jednou budeme, a já věřim že budeme, tak tam polezu taky a Petuji bude hlídat :-)

Zdeněk - ADMIN
Odpovědět na  Radek66
28/11/2015 18:43

Radku, pro nadšence oblázkových pláží mám jednu výzvu :) zajímalo by mě, zda se dá dostat na tu Mikres Vatses za výběžkem :) Je tam skála jako prase, ale možná by to více shora šlo (těžko říct). Každopádně kdyby byla teplejší voda (což začátkem června nebyla), tak jsem si na ni zaplaval…

Radek66
Radek66
Odpovědět na  Zdeněk - ADMIN
28/11/2015 18:45

Tak já ti potom řeknu, jaký to bylo :-)

petrooska
petrooska
Odpovědět na  Radek66
28/11/2015 20:14

Děkuji :-) A beru Tě za slovo. Petuji vyřiď, že tohle byla brnkačka…Dragon cave je „výživnější“. Článek sesmolím příště ;-)

Radek66
Radek66
Odpovědět na  petrooska
29/11/2015 10:55

Už jsem jí to vyřídil a prej se nemůže dočkat.Ale to bude v poho, už je taky zvyklá :-)
Na tu dračí díru se moc těšim, tak né že se s tim budeš moc dlouho crcat :-D

Zdeněk - ADMIN
28/11/2015 12:33

Co dodat … :D Už víte, jaký jsem magor a jak krásný program na pravé poledne dokáži pro svou milou připravit :D Říkáte si… Proč jsme tam lezli? Co jsme z toho vlastně měli? …
Ostrov Astypalea je podobně jako většina Řecka ještě neprozkoumaná resp. nezdokumentovaná. Každý průvodce, mapa a web o ostrově ve tvaru motýla popisuje dvě jeskyně (cave of Negros a cave of Dragon) jako velice zajímavé přírodní lokality. Jenže žádný pramen už neuvádí nic konkrétního. Jedinou informaci o cave of Negros jsem získal od dědečka Marie z ubytování v Kallichoronu. Ten se prý jako mladý hoch, kdy pracoval v místním policejním sboru do jeskyně slaňoval… Jedinými informacemi bylo, že se Negros nachází na vrcholu kopce nad pláží Vatses a že vchod bude patrně zavalen, aby odradil zvědavost turistů, kteří sem úplným omylem zabloudí. Také jsem dostal radu, ať si sebou vezmu lano :) … Nepatřím mezi jeskyňáře, kteří mají cavening v malíčku včetně profi vybavení a tak jsem si řekl, že zkusím najít alespoň vchod a potom se uvidí, zda se tam mrknu nebo ne… Nebýt Chrise, kterého jsme na parkovišti potkali, našli bychom velký kulový a lezl bych někam do skály úplně zbytečně! Navíc se ukázalo, že vše bylo jinak… jak poloha jeskyně v mapách, tak vyprávění dědečka od Marie (možná myslel druhou menší jeskyni, které se podle Chrise nahází ještě výš nad Negros). A vo tom to je… Shodou všech okolností a náhod to bylo úžasné objevování! Už jen kvůli tomu výhledu od jeskyně na pláže pod vámi to stálo za námahu. Děkuji své polovičce za článek ;) Zdeněk „Negros caveman“ :)

Zdeněk - ADMIN
28/11/2015 12:26

Co dodat … :D Už víte, jaký jsem magor a jak krásný program na pravé poledne dokáži pro svou drahou připravit :D Říkáte si… Proč jsme tam lezli? Co jsme z toho vlastně měli? …
Ostrov Astypalea je podobně jako většina Řecka ještě neprozkoumaná resp. nezdokumentovaná. Každý průvodce, mapa a web o ostrově ve tvaru motýla popisuje dvě jeskyně (cave of Negros a cave of Dragon) jako velice zajímavé přírodní lokality. Jenže žádný pramen už neuvádí nic konkrétního. Jedinou informaci o cave of Negros jsem získal od dědečka Marie z ubytování v Kallichoronu. Ten se prý jako mladý hoch, kdy pracoval v místním policejním sboru do jeskyně slaňoval… Jedinými informacemi bylo, že se Negros nachází na vrcholu kopce nad pláží Vatses a že vchod bude patrně zavalen, aby odradil zvědavost turistů, kteří sem úplným omylem zabloudí. Také jsem dostal radu, ať si sebou vezmu lano :) … Nepatřím mezi jeskyňáře, kteří mají cavening v malíčku včetně profi vybavení a tak jsem si řekl, že zkusím najít alespoň vchod a potom se uvidí, zda se tam mrknu nebo ne… Nebýt Chrise, kterého jsme na parkovišti potkali, našli bychom velký kulový a lezl bych do skály úplně zbytečně! A vo tom to je… Shodou náhod to byl úžasný zážitek už jen kvůli tomu výhledu od jeskyně na pláže pod vámi. Děkuji své polovičce za článek ;) Zdeněk „Negros caveman“ :)

7
0
Máte jinou zkušenost či aktuální info? Napište nám komentář.x