fbpx
Therma beach – Embros – přírodní termální lázně na ostrově Kos

Therma beach – Embros (Εμπρός Θέρμες) – jsou přírodní termální lázně na ostrově Kos. V současné době nejsou nijak oficiálně využívány (uvězněny) v lázeňském domě či snad, nedajbože, celým lázeňském komplexem. Prameny volně vyvěrají přímo do moře v malé, uměle vytvořené laguně.

Ostrov Kos leží na témže tektonickém zlomu jako ostrovy Tilos a sousední Nisyros. A stejně jako na Nisyru, tak i na Kosu se současná tektonická činnost projevuje vyvěráním termálních pramenů. Prameny na Therma beach dosahují teploty 30-50°C. Termální prameny zde netryskají do výše tak jako na ostrově Samothraki, ale poklidně probublávají kousek od břehu do mořské vody – podobně jako na ostrově Ikaria.

Jak k pláži Thermes – autem, autobusem, na skůtru…

Embros Thérmes se nachází ve východní části ostrova Kós na jeho jižním břehu. Leží pouhých pár kilometrů od turistického komplexu Agios Fokás. Nemůžete netrefit, k pláži vede jediná kvalitní asfaltka podél pobřeží. K Therma beach vás doveze i linkový autobus! Ten má zastávku na smyčce na parkovišti hned u prašné cesty vedoucí dolů k pláži. Parkoviště je dostatečně velké aby pozřelo denní dávku návštěvníků pláže. Lenoši skoupí na nějaký ten metr pěší chůze sjedou až k pláži, ale to už je nebetyčná snobárna…

Cesta k pláži Therma beach

Hned u začátku sestupu k Therma beach je strategicky umístěna kantýna (barem bych toto slepované dílko nenazval) a její obsluha lákající vás k osvěžení má za úkol ve vás vyvolat pocit, že právě teď nastala vaše poslední příležitost v životě osvěžit se vychlazeným Mythosem. Po zralé úvaze, že taky musím pivní alkohol ze sebe během dvou hodin nějak vypotit jsem neodolal a jednoho Mythose v namrazeném půllitru jsem tu vyžahnul. Pokud svodům kantýny odoláte, konec světa nenastane – dole u lehátek je plážový bar i s tlumenou muzikou.

Sešup prašnou cestou k Therma beach trvá slabou čtvrthodinu a už cestou tam jste si jisti, že nazpět to bude v tom odpoledním horku masakr… Takže je lepší si naplánovat relax v léčivé koupeli brzo ráno, nebo naopak k večeru.
Už jste na pobřeží a za pravotočivou zatáčkou rozložil svůj byznys plážový bar s pronájmem lehátek. Zde můžete strávit celý den příjemným relaxem s výhledem na Turecko a okolí. My jsme si dnes vytyčili vyšší cíl –

Horké prameny Therma beach

Asi 300 metrů za organizovanou částí pláže je cíl naší výpravy, zde probublávají do moře horké prameny Embros Thérmes. První, co upoutá vaši pozornost, je velmi zchátralá budova lázeňského vzezření, krčící se pod skálou. Opuštěná už nějaký ten pátek je smutnou připomínkou zašlé slávy. Budete tu marně hledat nějaký servis v podobě lehátek a slunečníků – a to je dobře. Přímo u termálních pramenů se spravedlivě dostane všem rovným dílem.

Část dychtivých lidiček se teprve osměluje a testuje palci u nohou teplotu – ne že by byla voda studená, naopak! Oficiální údaje uvádějí, že prameny mají až 50°C, mám ale pocit, že občas neměly daleko k sedmdesátce. Doporučuji tedy začít v pramenech naředěných chladnější mořskou vodou a teprve poté, co si tělo zvykne, se přesunout blíže ke zdroji zdraví z hlubin matičky Gaie. Užívejte si potom tu léčivou rozkoš ponořeni až po bradu s hlavou opřenou o některý z balvanů navršených v moři, tady je horká voda ředěna mořem na snesitelných 35°C.

Občas si udělejte výlet přímo mezi bublinky vystupující z mořského dna. Jemně šumí ve strašně horkých pramenech. Vězte pak, že tím alespoň jednorázově uděláte hodně pro své zdraví!

Léčivé účinky pramenů Embros Thérmes

V termálních pramenech lehce zavánějícími vaječnými záprdky jsou ionty vápníku, sodíku, síry, magnezia a dalších minerálů. Tento koktejl z hlubin země má blahodárný účinek na vaše klouby postižené artritídou a udělá také dobře vaší stárnoucí pokožce. Každopádně jako každý lék berte i prameny na Therma beach s mírou, nezůstávejte v naředěné vodě déle než 1/2 hodiny. A přímo v horkých pramenech maximálně 7 minut! Pokud těch sedm minut vůbec dáte. Běžte si zaplavat si do otevřeného moře mimo lagunu – příjemně se tím zchladíte.

Pláž si oblíbily i místní kozenky, dělají tu turistům pravidelné představení s názvem “Koukej, kam až vyhopsám po kolmé stěně!”

Před návratem doporučuji zchladit se v moři, i tak se vám cestou k parkovišti bude zdát, že ony horké prameny jsou chladivé s porovnáním s tím strašným vedrem sálajícím z okolních skalisek… Ještěže na vás nahoře čeká přátelská kantýna s otevřenou náručí plnou mražených produktů a chladivým frapíčkem!

Návštěva Therma beach rozhodně stojí za návštěvu a pokud si při návštěvě ostrova Kós naplánujete i návštěvu sousedního ostrova Nisyros s činným vulkánem Polyvotis, poskládáte si 1+1=aktivní tektonická činnost ve Středomoří.

4 1 hodnocení
Article Rating
Upozornit mě
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Máte jinou zkušenost či aktuální info? Napište nám komentář.x