fbpx
Nisyros – ostrov s činným vulkánem v souostroví Dodekanesy
Print Friendly, PDF & Email

Nisyros – Νίσυρος – je ostrov s činným vulkánem v souostroví Dodekanésy. Nemusíte se ovšem při jeho návštěvě nijak obávat neustálých erupcí a proudů lávy. I přes poklidné dřímání vulkánu Polyvotis je návštěva kaldery zážitkem na celý život. Žádný obrázek nebo popis vás nemůže připravit na čichové a hmatové vjemy vašeho vykuleného organizmu…

Nisyros ovšem není pouze dřímající vulkán, to je i malebný přístav Mandraki a vesničky Emporios, Pali, Nikía, Avláki a termály Loutra. To, že Nisiros leží na tektonickém zlomu, se projevuje i tím, že na ostrově vyvěrá několik termálních pramenů! Třeba právě v Loutra (Λουτρά), což znamená řecky Lázně. Pochopitelně termální…
Pokud se rozhodnete strávit na Nisyru celou dovolenou, budete překvapeni, kolik turistických tras a stezek Geopark Nisyros nabízí. A také vyjímečných, téměř liduprázdných pláží.

Geologická historie vulkánu na ostrově Nisyros

Nisyros se zrodil před stopadesáti tisíci lety, když na středomořském tektonickém zlomu (na kterém leží i ostrovy Kos a Tilos) vybuchla podmořská sopka. A jak už to u tektonických zlomů bývá, jakmile si láva najde jednou cestičku, má sopka tendenci vybuchnout znovu. Nejinak tomu bylo i v případě Nisyru – před dvaceti čtyřmi tisíci lety došlo na ostrůvku k erupci, která dala vzniknout dnešní kaldeře. Největší kráter Stefános pak vznikl ne později, než před čtyřmi tisíci lety.
Nisyros je dnes sopka dřímající, čekající na své další představení na scéně sopečných aktivit v průběhu následujících tisíců let. Takže žádný strach a…

…vzhůru na palubu – směr Nisyros!

Ať už se vypravíte na Nisyros na jednodenní výlet, nebo si hodláte užít dlouhodobý pozávací pobyt, vaše plavba začne v přístavu Kardámena (Καρδάμαινα) na ostrově Kos. V r. 2023 poskytovala služby lodní dopravou společnost Sail Away, kterou tímto zdravím! Mimo jiné i proto, že praktikuje i suverénně nejlevnější autopůjčovnu v Kardámeně. Doporučuji vám obrátit se přímo na After Sales, cestovky si přiráží za zprostředkování fakultativního výletu na Nisyros přímo nehoráznou 100% přirážku!

Plavba trvá zhruba jednu hodinu – záleží na síle protivětru a vlnách. Cestu vám zpestří výhled na ostrov Gyali (Γιαλί), který administrativně náleží ke správnímu středisku Mandraki na ostrově Nisyros. Gyali (čti Jalí) jsou dva nevysoké kopce spojené úzkou šíjí. Jeden kopec je tvořen sopečným dómem z ryolitického obsidiánu a druhý je jedna obrovská hrouda pemzy. Ano – právě té pemzy, kterou mají dámy vždy v pohotovosti při koupeli. Právě tato skutečnost se stala ostrůvku Gyali osudnou…

Ostrov Gyali si pronajala jedna nadnárodní společnost a provádí na ostrově intenzivní těžbu pemzy pro uspokojení všech drsných chodidel, zahradníků a stavebníků celého světa. Jak dlouho bude trvat, než pemzová polovina ostrůvku Gyali zmizí, ví snad jen Polyvot. Intenzivní těžby si můžete všimnout i chvíli před přistáním na ostrově Kos – přistávací koridor všech letů vede právě nad ostrovy Nisyros a Gyali.
Dále k ostrovu Nisyros náleží i ostrůvky Kandelusia (zde je umístěn maják), Ag. Antonios, Strogyli, Pachia a Pergousa.
Další možnost jak se na Nisyros můžete dostat, je z ostrova Rhodos, s mezipřistáním na ostrově Tilos.

Vítejte na ostrově Nisyros

Vaše plavba je u konce a jste i se spoustou dalších spoluplavčíků vyplivnuti z útrob Kapitána Dimitrise na přistávací molo. Ihned pocítíte, že se teplota vzduchu na ostrově Nisyros podstatně liší od již tak značné teploty na Kosu. Průměrná teplota ostrova je o 4° C vyšší než na Kosu. Holt – právě jste stanuli na činném vulkánu! Takže teploučko od sluníčka se dokonale mísí s teplem od Polyvota. Díky termice je také z velké části odkláněn jinde všudypřítomný vítr – na Nisyru je téměř stále bezvětří. Na tento fakt se dopředu dobře připravte a vezměte si dostatečnou zásobu vody.

Nisyros je jedním ze dvanácti největších ostrovů souostroví Dodekanésy. Je trvale obydlený a žije na něm kolem jednoho tisíce stálých obyvatel. Vzhledem k jeho poloze se i ostrovem Nisyros prohnala historie: patřil postupně Peršanům, Athénám, Alexandru Velikému a také Římanům. Poté patřil téměř čtyři století Turkům a od r. 1912, po italsko-turecké válce, i se zbytkem Dodekan spadal administrativně do Italského království. Až po 2. světové válce byl opět integrován do Řeckého království.

Sílu jeho léčivých pramenů znal i Hippokrates, který to sem z 10 km vzdáleného ostrova Kos neměl zase až tak daleko. Život na ostrově není nijak jednoduchý – nenachází se tu žádný zdroj pitné vody, veškerá pitná voda se tedy musí odsolovat z vody mořské a pro potřeby žíznivých turistů i dovážet. Praxi tu provádí pouze jeden lékař a ten zároveň slouží i jako veterinář. Přesto se Nisyřané rozhodli, že na ostrově nepovolí výstavbu mohutných hotelových komplexů, takže dlouhodobé ubytování si musíte zajistit sami v soukromých apartmánech, či malých hotýlcích. Nemalý zdroj příjmů ostrovanů pochází z pronájmu ostrova Gyali, zisk investují do zlepšení infrastruktury a vylepšení odsolování mořské vody. Přitom na samotném Nisyru se pemza v masovém měřítku netěží.

Souboj Poseidona s obrem Polyvotem

Podle řecké legendy o Bitvě obrů – Γιγαντομαχίας (Homér, Odyssea), vděčí ostrov Nisyros za svůj vznik souboji mezi vládcem moří Poseidonem a obrem Polyvotem(Γίαντα Πολυβώτη). Poseidon svým mohutným trojzubcem odsekl z ostrova Kos část polostrova Kéfalos a mrštil ho po prchajícím obrovi Polyvotovi. Obra sice nezabil, ale uvěznil jej pod moutnou skálou na mořském dně. Dodnes jsou slyšet – a cítit sírou – vzdechy a návaly vzteku uvězněného obra.

Přístav Mandraki

Uličky hlavního města jsou extrémně úzké, místy nerozpažíte ani obě paže. Je to z ryze praktického důvodu – v úzkých uličkách přeci jen trochu proudí vzduch a ochlazuje tak zdivo a hlavně se tu drží po téměř celý den příjemný stín. Místní zásobovatelé miniobchůdků tudy jezdí ve speciálních minitříkolkách s korbičkou a svádí dennodenní souboj o každý centimetr s davy neukázněných turistů.
V Mandraki máte možnost utratit svoji zásobu financí určenou pro návštěvu Nisyrosu – třeba za originální jemné šperky ze sopečného obsidiánu.

Co je jinde zvláštností, je pro Nisyros a zvlášť pro Mandraki typické – téměř každý metr dlažby, prahy před vchody, ba i podlaha v kostelíku je dlážděna černými oblázky. Místní dlaždiči jsou velmi kreativní!

Jste-li spirituálního založení, vyšplhejte k prohlídce kláštera Svaté Panny Marie Spiliany (Ιερά Μονή Παναγίας Σπηλιανής). Mimo duchovních zážitků si odtud odnesete i krásné výhledy na Mandraki.

Pokud trávíte na Nisyru více dní, určitě nevynechejte návštěvu nedaleké klasické helenistické Akropole Paleokastro. Byla vybudována v období od 6. do 4. století před naším letopočtem a je to jedna z nejzachovalejších staveb tohoto druhu na světě. Pevnost a hradby jsou vybudovány z červeného kamene, pro ostrov Nisyros typického.

Námětů na návštěvu zajímavých místa v Mandraki a jeho blízkém okolí je spousta – Archeologické muzeum, Termální lázně v nedaleké Loutře…
Já osobně doporučuji svůj drahocený čas krátké návštěvy ostrova Nisyros rozdělit na dvě příjemné části – výlet ke kráteru Stefános a návštěvu černé pláže Chochlaki.

Pláž Chochlaki – obsidiánová pláž ostrova Nisyros

Pláž Chochlaki je dostupná pěšky pár minut od přístavu. Po příjemné, v poledním vedru ovšem vyčerpávající prohlídce Mandraki vás kroky zanesou podél pobřeží pod schody ke klášteru. Ty minete a pokračujete kolem taverny Oxos dále po chodníčku pod skálou, na které je vybudován klášter.

Chodníček je stylově dlážděn lámaným kamenem a mozaikou z černých oblázků. Povšimněte si síry vystupující ze skály a lávových vyvřelin lemující pobřeží. Nedávná (geologicky) sopečná činnost ostrova je vidět prakticky na každém kroku.

No a za skaliskem už na vás vyjukne pláž Chochlaki. Je tvořená černými oblázky všech velikostí a odstínů – ihned jsme ji překřtili na Obsidiánovou pláž. Pod tamaryšky jsou semo-tamo umístěny lavečky a na drobném štěrku nad čarou příboje europalety na odložení svršků.

Rozhodně si tedy sebou na návštěvu ostrova přibalte plavky a osušku! Jen si pečlivě při dovádění ve vlnách hlídejte čas, aby expedice ke kráteru Stefános neodjela bez vaší maličkosti.

Výstup z vln je, pravda, díky velkým oblázkům trochu komplikovanější, ale kdo nesmočí své tělo na Obsidiánové pláži na Nisyru, jako by na ostrově ani nebyl!

Přímo v Mandraki můžete okusit městskou pláž, která je ohraničena bojkami. Další krásná pláž je Pachia amos, ta už je ale na protilehlé straně Nisyru, takže je vhodná pouze pro dlouhodobě ubytované.

Kaldera

Při vašem krátkodobém fakultativním výletu vás dopraví do kaldery připravený autobus. Cesta ostrými serpentýnami trvá slabou půlhodinku. Již při přejezdu hrany kaldery a následném sjíždění po jeho svahu na dno si uvědomíte velikost Kaldery. Je – obrovská…

… téměř kruhového půdorysu o průměru tři a půl kilometru. Srázy kaldery ční na východní straně do výše téměř 400 metrů. Na západní pak téměř 700 metrů – pozůstatek poslední magmatické činnosti vulkánu. Jejich vznik je datován do doby před 24 000 tisíci lety během dvou mohutných erupcích. Vnitřek kaldery tvoří planina Lakki. Na planině Lakki probíhá nepřetržitě geodynamická aktivita která se projevuje vysokými seismickými nepokoji a hydrotermálními explozemi. Tato seismologická aktivita je neustále sledována vulkanologickou observatoří ve vesnici Emporio, která leží na okraji kaldery. Vědci tak mají jedinečnou možnost přímo sledovat dno kaldery a hydrotermální krátery.

Krátery

V centru kaldery se nachází největší kráter Stefános – jeden z největších freatických kráterů na světě.. Není ovšem jedinný! Dále jsou tu menší, vedlejší krátery:
Malý Polyvotis – průměr 30 m, nejmladší hydrotermální kráter v poli
Velký Polyvotis – sopečný kráter, který vznikl v důsledku raného a nejsilnějšího hydrotermálního explozivního cyklu v oblasti Lofos
Flegethron – je eliptického tvaru a rozléhá se v JV části oblasti a protíná se s Velkým Polyvotisem
Andreas – malý kruhový kráter na JZ okraji Stefanosu
Všechny tyto krátery jsou dostupné po oficiálních stezkách díky perfektně zpracovanému webu Geopark.

Po příjezdu na parkoviště u kráteru Stefános dostanete rozchod a máte zhruba hodinu na výlet do nitra kráteru. Řeknu vám – v tom poledním vedru je to opravdu zážitek pro všechny smysly. Hned po vystoupení z autobusu máte pocit, že jste šlápli do ošatky plné vaječných záprdků a v nose a mozku vás tento pocit neopustí ještě ani večer… S prohlubujícími se metry do nitra kráteru Stefános je vám větší a větší hic – to se spolehlivě mísí polední sluníčko s vedrem stoupajícím z Polyvotova předpeklí.

Teplota na slunci – a zde je přítomno POUZE Slunce, ani milmetr stínu – nemá daleko k padesátce. Nicméně jakmile se dostanete dolů, zapomenete na všechna příkoří páchaná na vás matkou přírodou a už si jen užíváte nezvyklé oranžovo-žluté okolí. Síra je prostě všude…

Nejaktivnější střední část kráteru Stefános jemně syčí sirnými parami unikajícími z početných fumarol, vzduch se tetelí, vy už pomalu nemáte co potit…

Na zpáteční cestu ke vstupu se vydejte s mírným předstihem, ať si stihnete vystát frontu na drobné tekuté osvěžení v sopečné kantýně. Věřte, že nikdy v životě jste nevyžahli petku s vodou s takovou chutí! Nezapomeňte na magnetku s kráterem na lednici!

Speciality ostrova Nisyros

Půda ostrova Nisyros je díky svému sopečnému původu velice úrodná, místní obyvatelé se díky tomu mohou intenzimně věnovat sadařství a zemědělství. Vzhledem k pemzovému podloží je půda schopná zadržet v období srážek obrovské množství vláhy a vegetace je tak zelená po celý zbytek horkého letního období. Místními specialitami jsou sirupy s mandlovou příchutí – Sumada a skořicový sirup Kanelada (jejich variantou jsou i jemné likéry…).

V tavernách určitě ochutnejte červený sýr Krasotýri, či měkký sýr Sakularia. Vynikající jsou také cizrnové karbenátky Pitia – chutná variace na Falafel z ostrova Nisyros. A také nesmíte vynechat chlebové Skordalia s mandlemi – vynikající přílohu ke smažené tresce. No a naprostou delikatesou jsou Glyko tomates – rajčátka nakládaná na sladko. Ostatně – místní rajčata jsou natolik sladká a aromatická, že z nich vyrábí i lahodnou zmrzlinu!
Nevěříte?

Přijeďte a ochutnejte!

Nisyros si rozhodně zaslouží více než jen chvilkový pobyt v rámci fakultativního výletu. Kdo hledá trochu jinou, aktivní dovolenou, ten bude nadmíru spokojen!

Ubytování na ostrově Nisyros

Inspirovali jsme Tě k výletu na ostrov Nisyros? Klikni do mapy, zazoomuj a bookni si nejbližší a nejlepší ubytování přes Řecko nás baví. Rezervací služeb přes náš web, podpoříš náš projekt. Děkujeme!

Booking.com
4.3 3 hodnocení
Article Rating
Upozornit mě
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Nejnovější
Nejstarší Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
trackback
29/02/2024 22:06

[…] mrtvá – zatím dříme a pouze odfukuje sirné výpary. A jako bonus objevíte nevšední ostrov Nysiros nabízející spoustu zajímavých míst. Nemusíte přitom spoléhat pouze na nabídku […]

Alice
Alice
06/08/2023 13:13

Poutavý a krásný článek, podtrhnutý super fotkami! Nisyros nám projel při návštěvě srdcem i duší. Je to krásný ostrůvek, zrozený pro klidnou dovolenou téměř jen mezi místníími. Stravili jsme tam sice jen dva dny, ale moc se nám líbilo. Spaní pod hvězdami a černočernou nocí na pláži je nezapomenutelný bod v našem životě. Děkuji za krásné počteníčko ;-)

2
0
Máte jinou zkušenost či aktuální info? Napište nám komentář.x