fbpx
Pláž Glystra – tyrkysový záliv s nejistou budoucností
Print Friendly, PDF & Email

Glystra (Glistra) je písečná pláž na jižní straně ostrova Rhodos. Překrásný záliv s příjemným koupáním se ale možná stane obětí turistického průmyslu.

Vytoužený oddech

Tip na Glystru jsme dostali od kluků z lindoského podniku Captain’s house. Původně jsme chtěli šnorchlovat u Svatého Pavla, ale husté zástupy lidí nás odradily. Napadlo mě zeptat se na písečnou pláž poblíž – to už jsem zjistila, že na ostrově Rhodos se sice popisují pláže jako písečné, v reálu jde ovšem o písek promíchaný s kameny. V lepším případě.

Půvabná zátoka Glystra na ostrově Rhodos

Asi 200 m široký záliv mezi skalami je obklopený tamaryšky. Pláž je příjemně písčitá, vstup do vody pozvolný. U rodin s dětmi jde o oblíbené místo. Místní o víkendech rádi jezdí sem, nebo na Lardos. Ve vodě je i několik skalisek, okolo kterých se dá šnorchlovat. Díky krásné přírodě by pláž Glystra měla mít chráněný statut v rámci lokality Kakkumia založené roku 1994.

V září 2021 jsme tu našli bezplatné parkování, budku s toaletami, malý stánek s jídlem a lehátka a slunečníky za 15 euro. Na tomhle ostrově najít pláž bez lehátek je logistický oříšek. Příjemným bonusem je malá zamykací skříňka na každém slunečníku, díky které si můžete jít zaplavat spolu a nemusíte se střídat u hlídání cenností. Obsluha se vytratila asi v šest, klíč jsme nechali schovaný ve skříňce.
Z recenzí na internetu se dá vysledovat, jak ceny lehátek a jídla rostou každou sezónu výš.

Nepovolená výstavba

Hned za lehátky mě zarazila velká dřevěná konstrukce. Ve vesnici Koskinu mi místní prozradili, že jde o nelegální stavbu. Úřady nakázaly budovu strhnout, majitel nechává dělníky přes noc přidávat další prkna.

Fotku terasy určené na restaurační provoz z následující sezóny 2022 najdete tady nebo na posledním panoramatickém snímku v tomto článku. Dřevěná prkna a rákosové rohože mi zas tak hrozné nepřijdou. Věřte mi ale, že budova je neúměrně velká, v poměru k zálivu vypadá obrovská. Víc by mi vadila hlasitá hudba. Nejvíc znepokojivé jsou zprávy z Tripadviseru o odpadcích, které se vlivem provozu podniku množí v okolí. Trochu se bojím, jestli Glystra při naší návštěvě nezazpívala svou labutí píseň. Jestli se na místo v příštích letech dostanete, napište do komentářů pod článkem, prosím. Na další vývoj jsme všichni zvědaví.

Doprava k pláži Glistra – Rhodos

Podél jižního pobřeží jezdí z Rhodos town autobus. Cesta trvá hodinu a tři čtvrtě. Pokud bydlíte někde u Lindosu, může pláž stát za vyzkoušení. Jinak je kvůli odlehlosti vhodná jen pro výlet půjčeným autem, třeba právě v návaznosti na Lindos, nebo na kláštery Moni Ipseni a Moni Tharri.

5 2 hodnocení
Article Rating
Upozornit mě
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Nejnovější
Nejstarší Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Lubos
Lubos
24/07/2023 1:14

Picture

beach2_resized(1).jpg
Lubos
Lubos
24/07/2023 1:00

S tou nejistou budoucnosti to bylo takovy videni do budoucna..vcera restaurace komplet shorela

Last edited 8 měsíců před by Lubos
2
0
Máte jinou zkušenost či aktuální info? Napište nám komentář.x