fbpx
Kremasti beach Rhodos – vítr, kitesurfing a parasailing
Print Friendly, PDF & Email

Kremasti beach je pláž na větrem ošlehaném severním břehu ostrova Rhodos, ke které vzhlížejí všichni milovníci kitesurfingu a parasailingu. Najdete ji ve stejnojmenné vesnici jen 12 km od Rhodos townu. Organizují se tu i mezinárodní soutěže ve windsurfingu.

Prostě azzuro

Lokace Kremasti beach je idylická. Moře má azurově modrou barvu a větve tamaryšků se kývou v neustávajícím větru. Místy jsou stromy k moři tak blízko, že příboj vymývá z jejich kořenů zeminu. Bělostná pěna korunuje vlny, které vítr žene na pláž v drsně hravém rytmu.

Kitesurfing Rhodos Řecko
Kitesurfing Rhodos Řecko

Něco za něco

Ne každému je vítr příjemný. Čtenářům bude vyloženě protivný a pro malé děti to také není ideální lokace. Klobouk nechte doma, pořiďte si rychleschnoucí šátek. Navíc je Kremasti beach tvořená převážně kamennými valouny ohlazenými temperamentním mořem. Přítel to popsal jako náruč kamenů hozenou do pračky.

Moře je tu hluboké.

Upřímné hodnocení

Tohle není pláž pro dovolenkové lelkování. Nadšenci si užívají místních kurzů adrenalinových sportů a popravdě byste jen těžko hledali místo, které je ke zkoušení podobných vylomenin vhodnější. Pokud nechcete využít těchto služeb, pobyt vám znatelně zpříjemní protivětrná kukaň a karimatka. Boty do vody jsou nutnost, bez nich si leda zvrtnete kotník.

Anebo si pronajměte lehátka v klidnější části (v září 2021 byla cena 5 euro) a rozvalení se kochejte pohledem na skotačící mořské vlny, na barevné padáky (?) v dáli a na siluetu hlavního města v dáli ještě větší. Tady na Kremasti beach je asi poslední místo, odkud můžete hlavní město ještě vidět.

Na severním obzoru vidíte Turecko a ostrov Symi.

Parasailing Rhodos Řecko
Parasailing Rhodos Řecko

Významným pozitivem je, že tu nejsou návaly. Sem tam vám nad hlavou přeletí letadlo mířící na blízké Diágorovo letiště. Tady je video se záběry z různých sekcí pláže.

Hledání večerní romantiky

Západy slunce z Kremasti beach jsou vidět, ale v porovnání se zbytkem ostrova Rhodos působí tuctově. Leda byste je sledovali v neoprénu při improvizovaném pikniku tak akorát znavení po seanci kitesurfingu. V organizovanější části pláže je i kantýna.

Kde vládne meltemi

Léto v Egejském moři je nerozlučně spojené se suchým sezónním větrem meltemi. Fouká od severu a vzniká díky tlakové níži nad Středním východem. Mezi Kykladami a Dodekanésami je široké otevřené moře, kde vichru nestojí v cestě vůbec nic. Severní/západní strana Rhodosu a západní strana Karpathosu jsou tedy obdařené velkým a spolehlivým fujavcem ze západu až severozápadu, za kterým váží cestu milovníci vodních sportů od půlky června do půlky září. Nejste-li závislí na půjčeném vybavení, Ixia beach, Ialysos beach, Kremasti beach, Theologos/Tholos, Fanes beach a Kalavarda beach nabízejí v podstatě shodné podmínky (ve směru od hlavního města dál). V okolí Ialysos beach a Kremasti beach jsou větry o 1 Bft silnější než u Theologos beach.

Standardní vzorec je: 4 Bft (11 uzlů) dopoledne, odpoledne se zvedne vítr zvaný batis od moře směrem k pevnině a v 6 večer může foukat 6 až 8 Bft.

Pokud jde o severní/západní/návětrnou půlku Rhodosu, tady bych klidné místo na plážové rozvalení se nehledala. Zkuste jižní část – na plážích v Tsambice, na severní části Kolymvie, Lindosu a Glystře najdete víc písku. Elli v hlavním městě je taky mnohem příjemnější.

Pokud naopak chcete ještě víc větru do plachet, mys Prasonisi na jižním konci ostrova je místní nejslavnější lokací pro freestyle, wave-riding a big-air.

Stopy historie

Po pobřeží najdete roztroušené šedivé vojenské bunkry. Některé místní děti a teenageři posprejovali barevnými vzory, čímž zmírnili jejich strohé působení. Nepovedlo se mi zjistit, jestli jsou italského, nebo německého původu.

Když nefouká

…serfaři z Kremasti beach obvykle jezdí pařit do Rhodos townu, lezou po kopcích v Údolí motýlů anebo se kochají výhledem z blízkého kopce s klášterem Filerimos.

Milovníci přírody mohou za vískou Pastida navštívit Včelí muzeum, jediné svého druhu v Řecku.

Všechna tato místa můžete s Kremasti beach klidně kombinovat během jednoho dne, když si půjčíte auto. Po severním pobřeží sem jezdí autobusy 18, 19, 20, 21, 30, 31, 33, 50, 51, 54, 57, 67, 68 a 71 společnosti Roda, ale jednotlivé spoje jsou spíš zřídkavé.

Vesnice protnutá silnicí

Samotné Kremasti je komopoli, se šesti tisíci obyvateli by mohlo být městečkem, ale místní infrastruktura stále odpovídá vesnici. Obyvatelé zůstávají kvůli poloze mezi Rhodos townem a letištěm, práce je tu dostatek. Najdete tu všechny hlavní služby.

Úzký hlavní tah z hlavního města na letiště je zároveň největším prokletím místa. Neustálý dopravní ruch, výfukové plyny, hluk a nedostatek bezpečných přechodů Kremasti fakticky rozdělily vejpůl. Budovy jsou moderně účelové a venkovské poetiky se tu nedočkáte.

Johanitská pevnost

Název vesnice znamená „zavěšená“ a má dvě možná vysvětlení původu. Podle prvního souvisí s místní věžovitou pevností, jejíž ruiny stále můžete najít mezi domy.

Na vyvýšené skále jako by visela mezi modrým nebem a mořským pobřežím. Dnešní ruiny už ale panorama nenabízí, musíte je spíš hledat v labyrintu moderní zástavby.

Jako kontrolní bod tu věž sloužila alespoň od 14. stol. a byla spravována posádkou hradu na Filerimosu. Podle dokumentu z roku 1497 tu mohli obyvatelé vesnice hledat ochranu v případě nebezpečí a na opačném úbočí Filerimosu v Triandě (dnešním Ialysu) měli věž podobnou.

Víc fotek můžete vidět tady.

Mariánská slavnost a utajené perly

Alternativně může být vesnice pojmenovaná po ikoně Bohorodičky, která byla nalezena zavěšená na stromě v místě dnešního hlavního kostela vesnice. Chrám Panagia Kremasti je krásný a poměrně velký, s malbami a vyřezávaným, zlaceným ikonostasem uvnitř. Je obklopen hezky upraveným parkem a oblázkovými mozaikami zvanými chochlakia, které jsou na Rhodu tradiční. 15. srpna se tu každoročně koná významná pouť, na centrální ulici se po deset večerů zastaví provoz a lidé korzují mezi rozestavěnými stánky.

Hned přes park uvidíte druhou místní chloubu, neoklasicistní budovu knihovny s průčelím se šesti sloupy inspirovanými těmi starověkými iónskými, vyvedenými v mléčně bílé barvě. Podle nápisu přispěli na stavbu místní rodáci, kteří za obživou odešli do Ameriky.

Budova  Egejské univerzity hned naproti přes silnici ani nebývá mezi pamětihodnostmi zmiňována, ale její světlé střídmě neoklasicistní průčelí se dvěma sloupy a modrými dveřmi si pozornost také zaslouží. Říká se jí Amadryades k poctě nymf, které žily ve stromech, především v dubech. Když byl strom poražen, víla zemřela… Budovu používají studenti ekologie.

Další fotky z kite-centra na pláži i z vesnice jsou tady.

Zkoušeli jste místní vodní sporty? Zdražila cena lehátek? Víte, jak se správně říká těm padákům? Napište nám do komentářů, jsme všichni zvědaví.