fbpx
Kali Limni – jak si užít cestu na nejvyšší vrchol Dodekanés
Print Friendly, PDF & Email

Kali Limni se tyčí do výšky 1215 m n.m., je nejvyšší horou Karpathosu a zároveň celých Dodekanés. Většina turistů zdolává vrchol z planiny Lastos. Pokud ale stojíte o nevšední zážitek a milujete pěší turistiku, doporučuji vyrazit pěkně od hladiny moře. Na výběr máte ze dvou cest. První možností je začít v soutěsce Flaskias nedaleko pláže Adia na západním pobřeží. Druhá cesta vede z letoviska Lefkos, taktéž na západě.

Kali Kardia – začátek u dobrého srdce

Klasická nejjednodušší cesta na vrchol začíná na planině Lastos, kam se dostanete autem značenou odbočkou Volada – Othos. Pokud nemáte řidičák, doporučuji zeptat se spoluúčastníků zájezdu, zda nemají volné místo v autě a stejný cíl. Výhodné je to pro obě strany. Další možností je stopovat. Na planině Lastos je rozházených několik domečků a jedna taverna. Někde jsem se dočetla, že zde žije 84 obyvatel, ale zda je to pravda, to nevím. Nicméně s tavernou Kali Kardia, v překladu dobré srdce, se chtě nechtě setká každý dobyvatel Kali Limni. Majitel Thanasis udělal velice strategický krok, když si tavernu postavil právě pod nejvyšším vrcholem, příliv turistů je zde zaručen. Pokud se rozhodnete vystoupat na nejvyšší místo Karpathosu z planiny, vaše cesta začne právě za touto tavernou. Začíná se pozvolna po rovince. Prašná cesta vede mezi ostrůvky tymiánu a brzy naleznete první ukazatel. Potom už následuje pouze stoupání. Cesta je vyšlapaná, na kamenech značená červenou barvou. Kolem panuje klid a jediné zvuky, které jsou slyšet, jsou zvonky pasoucích se koz a ovcí. Výstup trvá přibližně hodinu a půl příjemnou procházkou. V cíli vás čeká betonový sloupek a stříbrný křížek se zlatou cedulí s nápisem Kali Limni 1215 m n.m.. Pod nápisem je umístěná schránka s vrcholovou knihou, kam můžete napsat své dojmy z výstupu. Při jasném počasí je možné vidět sousední ostrovy Kasos, Krétu a Rhodos. Pokud nebudete mít štěstí na počasí, může se vám stát, že uvidíte místo výhledu pouze mraky. Přesto je to krásný zážitek, ať již s parádním výhledem nebo bez něj.

Moje osobní zkušenost

Při prvním výstupu jsme využily (já a moje dvojče) laskavosti účastníků zájezdu Petra a jeho dcery Petry, kteří nás přibrali do auta. Na planinu Lastos jsme přijeli kolem deváté hodiny a Thanasis nám ukázal začátek cesty, kterou se nám nedařilo najít. Nejvíce si tavernu užila moje sestra Verča, která předešlý den šlápla na hřebík a na vrchol s námi nešla. Zatímco my jsme šplhali vzhůru v mracích, abychom z vrchu na malou chvíli zahlédli jen planinu Lastos, Verča se potulovala po Thanasisově hospodářství. Pomáhala vařit, plnila cuketové květy mátou a rýží a milý majitel jí povídal o chodu taverny. Je až neuvěřitelné, jak dokáže zpracovat všechny vypěstované suroviny. Po našem návratu jsme si jídlo vybírali přímo v kuchyni po nahlédnutí pod pokličky. Když jsme odcházeli, Thanasis už chystal oheň v krbu, aby mohl upéct kozu a čerstvý domácí chléb. Jméno své taverny si nemohl vybrat lépe.

Od moře až nejvýš co to jde

Jak už jsem psala v úvodu, začít se dá u hladiny moře a i když je cesta mnohem náročnější, překrásné výhledy stojí za tu námahu. A pocit hrdosti, že hora byla zdolána od nuly, je k nezaplacení.

Výhledy jsou fantastické! Za tu námahu to stojí.
Výhledy jsou fantastické! Za tu námahu to stojí.

Vstup do soutěsky Flaskias je dobře značený ukazatelem. Auto se dá nechat kousek nad osadou Adia. Začátek soutěsky připomíná Krétskou Samarii, cesta vede kolem koryta potoka a skály se tyčí do výšky. Cestička dále vede skrz oleandry k malému potůčku, který po kamenech padá do maličké tůňky. Je to pěkné místo a dá se zde hezky osvěžit. Údajně zde žijí sladkovodní krabi.

Končí relativní rovinka a cestička stoupá vzhůru. Cesta na planinu Lastos je dlouhá 6 km s převýšením kolem 800 m a rovin už zde moc není. Značení cesty není zrovna ideální, tak si určitě nezapomeňte vzít s sebou kvalitní mapu. Sice jsou na kamenech sem tam červenočerné značky, ale jejich četnost není velká. Většina cesty vede lesem, s blížícím se vrcholem borovic ubývá. Hodně úseků vede hned vedle srázu, proto není cesta vhodná pro lidi se závratí. Ovšem výhledy na pobřeží a vedle sousedící ostrov Kasos jsou famózní. Místy jsou úseky tak strmé, že je nutné použít ruce. Cesta vypadá nekonečně, ale zhruba za dvě a půl hodiny konečně přijdete na planinu Lastos. Projdete kolem rozpadlých stavení a vaše kroky budou směřovat ke Kali Kardii. Společnost vám budou dělat jen krávy, kozy a ovce. Dál už cestu znáte. Mezi ostrůvky tymiánu………

Pokud se rozhodnete stavit v taverně ještě před výstupem na vrchol, pozor si dejte na Thanasisovu domácí rakii a pohostinnost. Dobrák Thanasis si rád s hosty připije a nemusí zůstat u jednoho přípitku. Domácí raki není až tak silná, ale po několika panácích a ve spojení s pivem Mythos nemusí být pokračování v cestě zrovna snadné. Doporučuji dát si nějaké nealko, nebo se do taverny stavit až při cestě dolů. Thanasisova pohostinnost totiž nezná mezí.

Moje zkušenost podruhé

Jarní výstup po zimním nicnedělání byl náročný. Cesta je málo značená a je nutný dobrý orientační smysl a kvalitní mapa. Mně a holčinu, co na ostrov přijela se mnou, naštěstí vedl zkušený kamarád Petr, který už cestu znal. Zastávka u Thanasise před dobytím vrcholu se nám protáhla a museli jsme si s majitelem několikrát připít. Na Karpathosu (aspoň v některých částech) se místo klasického Jámas (na zdraví) říká Aiva. K pálence nám Thanasis oloupal a nakrájel artyčoky, polil je citrónem a namočil v soli. S tím jsem se zatím jinde v Řecku nesetkala. No, co vám budu povídat, cesta na vrchol byla veselá. A výhledy parádní, tentokrát bylo jasno. Zpátky jsme se v taverně stavili na jídlo a dolů k autu ten den už nedošli. K vynikajícím pochoutkám tekla pálenka proudem, a už nebyl nikdo, kdo by nás dolů odvezl, a hodina pokročila. Tak jsme s Terkou umyly nádobí za celý den. Poseděli venku a povídali. Thanasis řecky, my česky. Nádherný večer to byl. V taverně byly zrovna prázdné pokoje k pronajmutí, tak s místem na spaní nebyl problém. Takové neplánované okamžiky jsou kořením celé dovolené! Jen sestup k autu ráno nebyl dvakrát příjemný.

Výstup na nejvyšší vrchol je sám o sobě zážitkem a ve spojení s návštěvou Kali Kardie budete mít jistě dlouho na co vzpomínat. A pokud se váš pobyt v taverně nečekaně protáhne, budou vaše vzpomínky o to bohatší. A možná v Dobrém Srdci necháte i kus toho svého.

Rady na cestu:

Dostatek vody a kvalitní mapa je základ. Obuv je dobré mít pevnou, dobře prošlápnutou, ale z vlastní zkušenosti vím, že to jde i v sandálech. A co můžu vřele doporučit je jarní návštěva Karpathosu, kdy je ostrov nádherně zelený.

[wpgmza id=“38″]

5 1 hodnocení
Article Rating
Upozornit mě
Upozornit na
guest
8 Komentáře
Nejnovější
Nejstarší Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Vendula Levandule
Vendula Levandule
28/12/2016 19:28

Dobrý den,
letos jedeme na Karpathos, do strediska Lefkos, tak tady čtu různé informace a už se moc těším, nejedeme do Řecka poprvé, ale asi již po šesté. Přesto bych se ráda zeptala, pač nám přibyl jeden člen rodiny :-)… Na Kali Limni bude asi problém s tříletým dítětem, že? Když jsem viděla paní na videu, jak jsou pod ní všude ty prudké srázy… Co myslíte? Dá se to? Děkuji moc. Denisa

Zdeněk - ADMIN
Odpovědět na  Vendula Levandule
29/12/2016 16:24

Vendulo, zeptal jsem se autorky Katky a cituji: „S dotazem nevím, jestli poradím, já moc nevím, jak jsou tříleté děti šikovné. Ale od taverny Kali Kardia se jde po hliněné pěšince. Žádné nebezpečné srázy tam nejsou, pokud si dobře pamatuji. K.“
Tady je pěkné video, kde si člověk může udělat představu o stezce na vrchol Kali Limni: https://youtu.be/s18mXVjNUYw

fotbalcb
fotbalcb
13/02/2016 9:22

Hezký článek, také jsem tam byl a pokud hrajete hru geocaching, tak i založil … další motivační bod pro Vás. Sice už to nebude FTF, ale být do první stovky také není marné, ne? Takže do plánů na dovolenou zahrňte nejen zdolání vrcholu, ale také vyzvednutí cachky. Přeji úspěšný odlov!

Zdeněk - ADMIN
Odpovědět na  fotbalcb
16/02/2016 22:41

Zdravím ownera kešky na Kali Limni! :) v roce 2011 byla na Karpathosu jen jedna jediná krabička (OUZO_3). Je to super, že to lidi od nás hezky rozšiřují… Zdeněk

fotbalcb
fotbalcb
13/02/2016 9:20

Hezký článek, také jsem tam byl a pokud hrajete hru geocaching, tak i založil … další motivační bod pro Vás. Sice už to nebude FTF, ale být do první stovky také není marné, ne? Takže do plánů na dovolenou zahrňte nejen zdolání vrcholu, ale také vyzvednutí cachky. Přeji úspěšný odlov:

https://www.geocaching.com/geocache/GC58NJE_kali-limni-ka15?guid=2a557704-577d-4a11-a845-4d1ac122dd92

Zdeněk - ADMIN
03/02/2016 0:07

Katko, díky za první článek! Tvoje zážitky z taverny Kali Kardia ukazují, jak dokáže být Karpathos pohostinný a jak skvělí lidi tu žijí… no komu se poštěstí, že by si umyl v taverně nádobí? :D Karpathos byl první řecký ostrov, kde jsem se cítil opravdu jako doma! Kali Limni jsme tenkrát bohužel nedali, potřebovali jsme asi trochu dozrát :) no prostě jsme byli amatéři :D snad příště! …

Hana M.
Hana M.
31/01/2016 20:49

Katko, bezva příspěvek, jsem ráda, že tady přibyl další „spisovatel“ . Pamatuju si na Tvoji galerku z putování se sestrou :-) Já pevně doufám, že se jednou na tento můj vytoužený ostrůvek podívám. Díky

8
0
Máte jinou zkušenost či aktuální info? Napište nám komentář.x