fbpx
Cave of the Dragon – Astypalea
Print Friendly, PDF & Email

Další z výletů na ostrově Astypalea směřuje na SV cíp, kde by se měla nacházet Cave of the Dragon. Zní to trošku pohádkově a málem jako pohádka to dopadlo. Znáte to, bylo-nebylo…. dokud nejsou důkazy, jsou to pohádky. Můj zdatný průvodce neponechal nic náhodě a minimálně půl roku předem bombardoval dotazy Marii z hotýlku Kallichoron, jestli o jeskyni ví něco bližšího. A jak už to tak bývá, místní o ní sice rádi mluví, v průvodcích je o ní také zmínka, ale foto žádné a přesná poloha, chacha, tu se taky nedozvíte…

Příběh obyčejného šílenství

Takže nastala druhá fáze, přelet vrtulníkem nad motýlím ostrovem. Samozřejmě ne osobně, ale za pomocí geniálního projektu, který mapuje celé pobřeží Středozemního moře – TripInVIEW. Černá díra kousek nad mořem vypadala celkem nadějně, GPS souřadnice odhadem uloženy a jen se čekalo, až budeme na místě. Dostat se autem k výchozímu bodu, ke kapli Aghios Thomas (Mary Thomas), byla vyhlídková, ale hodně terénní jízda. Jeep je fakt nutný! Tedy pokud nechcete na cestě na východ strávit přes 11 hodin jako naše kamarádka Manoulka v zapůjčeném pidi autíčku! Z vesnice Maltezana se postupně rozšiřuje šotolitová cesta (nyní stále tankodrom), kterou by měl časem nahradit asfaltový povrch až do vzdáleného Messa Vathy.
Update 2022: Cesta v úseku Schinondas – Messa Vathy je už krásná nová asfaltka se svodidly. A chystají se další. Do Ag.Ioannis, na Vatses a další.

Místo leží na úplném konci světa, ve velké zátoce a kromě malinkého kotviště jachet tu doslova chcípnul pes. Nejchudší vesnický život zastupuje jen pár domečků se zvířaty, stará kaple Aghios Ioannis a taverna Galini Café v přístavišti.

Naše offroadové stopy vedou ještě více na sever až k Aghios Thomas. Kaplička je vždycky příjemný záchytný bod, kde odstavíme káru a dál už jdeme po svých. Lehkým krokem směřujeme na kopeček (203 m n.m.), a zase bych to nebyla já, kdybych si neprohlédla po čem šlapu. Kromě obvyklých kamenů a krásně oranžové hlíny, jsem si všimla, mimo kozích, ještě jaksi větších bobků, u nás zvaných koblih! Kruci, narazit tady na krávy, to by bylo dobrodrůžo! Tak to se bohudík nekonalo, zato pátrání po té díře se konalo a hezky dlouho. Nezapírám, že jsem přítele cestou titulovala zrovna jeho pravým jménem. Můj slovník by v televizi vypípali, takže si domyslete každý tu svoji nadávku :-D Směřovali jsme vlevo k moři a minimálně půl hodiny ten můj blázen lítal s GPSkou v ruce a pátral, kde ten drak nechal slůj.  Jenže ona z vrchu nejde vůbec vidět, což od ní není vůbec hezké, ale strategické ano. Musí se prostě co nejníž k moři, přesně tam, kam na vás ještě nedocákne a pak máte šanci ji najít, jako my. Moje nadšení z tohoto objevu neznalo hranic. Slova „tak jsme tu blbou ďouru konečně našli“ vystihují náladu, se kterou jsem se svalila u vchodu a nechala se ovívat odérem z jeskyně, která snad slouží místním zvířatům jako WC. Zdenda (jeho pravé jméno nakonec padlo) už samozřejmě skákal vevnitř, hlásil, že je tam voda a moře bobků, tím vyplašil všechny ptáky, z jeskyně to začalo lítat…… já si vzpomněla, jak mi každý závidí dovolenou…. prostě pohoda. Cesta zpátky už probíhala rychleji a za hodinku jsme byli zpět u auta a za další hodinku a půl zpátky v Choře.

Nepočítejte s tím, že vás k jeskyni zavede nějaká značená stezka. Terrain mapa je v tomto případě mimo jako u jeskyně Negros. Pokud by se tu náhodou našel mezi čtenáři podobný blázen jako je můj Zdenda, tak GPSka, pitná voda a kvalitní obuv budou zaručeně potřeba. Jo a čokoláda na nervy! Většina trasy vede po velice ostrých kamenech, totálně pustou planinou, nádherný výhled je ovšem zaručen.

Drakos cave – Drakon spilia – Astypalaia

celková délka treku: 3,88 km (tam i zpátky)
výchozí bod: kaple Aghios Thomas
cílový bod: Cave of the Dragon (GPS: 36.64133, 26.37732)
celkový čas: 2 hodiny 20 minut (včetně prohlídky jeskyně)
celkové stoupání 246 m, klesání 245 m
období: červen 2015
vzdálenost z Chory ke kapli Aghios Thomas: 24 km, 1 hod 37 min (Jeepem)
oficiální stránky: astypalaia-island.gr/sights/caves

[wpgmza id=“41″]

0 0 hodnocení
Article Rating
Upozornit mě
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejnovější
Nejstarší Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Hana M.
Hana M.
23/02/2016 20:11

Tak já nevím, jak je možné, že se takhle v životě potkají dvě duše, které mají spisovatelský talent!!! :-) Peťule, pobavila jsem se a ta fotka, jak Tě chce díra schlamstnout – tak ta je neuvěřitelná (Zdenda je borec). Pamatuju si tyto střípky už z vašich online zpráv přímo z místa a přesto jsem článek nedočkavě zhltla. Díky moc – Hana

1
0
Máte jinou zkušenost či aktuální info? Napište nám komentář.x