Řecké ostrovy a řecká souostroví

Řecké ostrovy tvoří geograficky téměř čtvrtinu rozlohy celého Řecka. Jak perly na náhrdelníku řeckého výsostného území, tyčí se téměř 3000 ostrovů a ostrůvků z moří Středozemního moře, obepínajících Řecko. Tvoří tak typická řecká souostroví , pojmenovaná podle jejich seskupení, či moří, ve kterých se nachází. Moře Jónské, Egejské, Libyjské ovlivňují podnebí a charakter řeckých ostrovů po tisíciletí…
Řecké ostrovy
Řecké ostrovy jsou trvale obydleny sotva z desetiny a pouhá necelá stovka je celoročně obydlena stálou populací. Řekové obvykle člení své území podle prefektur, či krajů. Pro snadnější přehled jsme řecké ostrovy abecedně seřadili geograficky podle souostroví.
Řecká souostroví
V přehledu našich ostrovů najdete pouze ty, které jsme zatím osobně navštívili, nafotili a pro vás z vlastních zdrojů popsali! Pokud máte kvalitní materiál k jiným ostrovům a chtěli byste se stát součástí naší “řecké radosti”, napište nám maila na info@reckonasbavi.cz Řecko nás baví :)
Dodekanésy – Δωδεκάνησα
Mezi nejznámější řecká souostroví patří bezesporu Dodekanésy (foneticky Dodekánisa, česky doslova Dvanáct ostrovů). Jak už název napovídá, jedná se o souostroví dvanácti nejvýznamnějších ostrovů v oblasti. Samozřejmě, že jich napočítáte podstatně více, název Dvanáctiostroví – řecky Δωδεκάνησα, pochází z antiky. Je těžké označit některý z ostrovů souostroví Δωδεκάνησα za ten nej. Nejlépe bude, když ten svůj ostrov objevíte sami…

Astypalaia – Αστυπάλαια – leží v jihovýchodní části Egejského moře. Svým tvarem připomíná ostrov motýla plovoucího na mořské vlně. Bohem zapomenutý ostrůvek plný krás…
OTEVŘÍT STRÁNKU

Karpathos – Κάρπαθος – je druhý největší ostrov Dodekan. Leží v jihovýchodní části Egejského moře. Karpathos si doposud udržel svérázný způsob života i architekturu…
OTEVŘÍT STRÁNKU

Rhodos – Ρόδος – je největší z Dodekanských ostrovů. Nachází se v jižní části Egejského moře a nabízí svým návštěvníkům jak antické památky, tak nádhernou přírodu.…
OTEVŘÍT STRÁNKU
Egejské ostrovy – Νησιά Αιγαίου Πελάγους
V souostroví Egejské ostrovy najdete ostrovy ležící v severní a východní části Egejského moře. Tyto ostrovy sousedí s řeckou Thrácií na severu a s Tureckem na východě. To ovlivnilo celou historii této oblasti, historii bohatou na neustálé boje s tureckými agresory, budování obranných opevnění a věží. A to až do dnešních dnů. Život na těchto ostrovech nebyl nikdy lehký. Příroda a lidé jsou na těchto ostrovech opravdu mimořádní.

Chios – Χίος – leží v severní části Egejského moře, na dohled od Turecka. Ostrov je proslulý produkcí mastichové pryskyřice a jedinečnou kamennou architekturou…
OTEVŘÍT STRÁNKU

Ikaria – Ικαρία – leží hodinu plavby od ostrova Samos. Na ostrově je doposud mimořádně divoká původní příroda a ostrov patří do tzv. Modré zóny dlouhověkosti…
OTEVŘÍT STRÁNKU

Samos – Σάμος – leží ve výchdní části Egejského moře v Ikarově moři (Ικαρίου πελάγους). Ostrov má bohatou antickou historii. Je výchozím bodem pro návštěvu ostrova Ikaria…
OTEVŘÍT STRÁNKU

Samothraki – Σαμοθράκη – leží na severovýchodě Egejského moře v Thráckém moři. Na ostrově není letiště a i díky tomu si doposud zachoval původní divoký ráz přírody a života…
OTEVŘÍT STRÁNKU
Jónské ostrovy – Ιόνια νησιά
Jónské ostrovy, známé je toto řecké souostroví též pod názvem Sedmiostroví – Επτάνησος – omývají vlny Jónského moře na západě Řecka. A proč právě Sedmiostroví, když v Jónském moři leží ostrovů daleko více? Vyjmenujme si tedy ty největší z nich: Nejseverněji leží Kerkyra (korfu), směrem na jih pak Paxi, Lefkáda, Ithaka, Kefalonia, Zakhyntos a Kythira.

Kerkyra (Korfu) – Κέρκυρα– leží v jihovýchodní části Egejského moře. Svým tvarem připomíná ostrov motýla plovoucího na mořské vlně. Bohem zapomenutý ostrůvek plný krás….
OTEVŘÍT STRÁNKU

Lefkáda – Λευκάδα – je popravdě ostrov uměle vytvořený. Byl totiž až do prohloubení průplavu Korynťany spojen s pevninou. Dnes se na ostrov dostanete pomocí padacího mostu…
OTEVŘÍT STRÁNKU

Ithaka – Ιθάκη – malebný ostrov ležící mezi Kefalonií a řeckou pevninou. Právě na tento ostrov umístil Homér domov hrdiny své epické básně- Odyssea. Na ostrově není letiště, spojení se světem…
OTEVŘÍT STRÁNKU

Kefalonie – Κεφαλλονιά – je největší ostrov v Jónském moři a šestý největší ostrov v Řecku. Vojenská okupace… zemětřesení … endemická kefalonská jedle. A také nádherná příroda…
OTEVŘÍT STRÁNKU

Kythira – Κύθηρα – je jedno z míst, kde se podle bájí z mořské pěny zrodila Afrodita, bohyně lásky. Ostrov leží až pod Maleas, třetím to prstem poloostrova Peloponés.…
OTEVŘÍT STRÁNKU
Kyklady – Κυκλάδες
Ostrovy v Egejském moři poskládané v kruhu – Κυκλάδες – tvoří souostroví Kyklady. V antickém období tvořily tyto ostrovy kruh kolem ostrova Delos, jenž byl pro tehdejší Řeky centrem dění. Nikde jinde v Řecku nemáte šanci zažít atmosféru jako na kykladských ostrovech…

Amorgos – Αμοργός – tisíce let odolává silnému větru, obklopen nekonečně modrou hlubinou. Strmé útesy na severu přechází v hornatý pás s desítkami turistických stezek…
OTEVŘÍT STRÁNKU

Folegandros – Φολέγανδρος – nalezneme v jižní části souostroví Kyklády, nedaleko Santorini. Výjimečnost tohoto místa umocňuje jedna z nejpůvabnějších Chor Řecka…
OTEVŘÍT STRÁNKU

Ios – Ίος – Na první pohled drsný Ios, zvedající se strmě z mořských vln, se rozprostírá ve východní části nejznámějšího řeckého souostroví. Ios byl osídlen od ranně kykladského období…
OTEVŘÍT STRÁNKU

Koufonisia – Κουφονήσια – najdeme v souostroví Malé Kyklady, ke Koufonisia patří ostrůvky Ano Koufonisi, Kato Koufonisi a Keros. Rázem se ocitnete v Ráji pláží, svou krásou předčící Karibik…
OTEVŘÍT STRÁNKU

Milos – Μήλος – Řecký ostrov Milos náleží svoji polohou k západním Kykládám. Jeho rozeklané pobřeží různých barev svědčí o tom, že je to ostrov vulkanického původu…
OTEVŘÍT STRÁNKU

Naxos – Νάξος – Nezvykle úrodná krajina s pozůstatky chrámů, s mramorovými horami, nekonečně dlouhé písečné pláže, tradiční horské vesničky, Naxijské víno…
OTEVŘÍT STRÁNKU

Thira (Santorini) – Θήρα – je snad nejznámějším řeckým ostrovem a těžko na něm můžeme hledat nějaká skrytá místa bez turistů. Nicméně Santorini je vstupní brána na Kykládské ostrovy…
OTEVŘÍT STRÁNKU
Sporady – Σποράδες
V souostroví Sporady – Σποράδες – jsou ostrovy řídce rozesety, jak semínka roznesené větrem do dáli… Tolik romantické pojetí slovního základu σπόρος – semeno. Sporady patří mezi menší řecká souostroví, zato však velmi malebná a nebývale zelená. Jeho nejznámější, a také nejnavštěvovanější, ostrovy jsou Skiatos, Skopelos, Alonnisos a Skiros. A to přímo v tomto pořadí. Což je dáno dostupností z ostrova Euvoia (trajektem), potažmo od Skiatosu, na němž jediném ze sporadských ostrovů je letiště. A jako přímá úměra také platí – čím vzdálenější ostrov navštívíte, tím větší klid a pohodu naleznete…

Severní Evia (Euboia) je nejblíže dostupná část druhého největšího ostrova Řecka, pojedeme-li autem po dálnici od Soluně dolů na jih. Stačí skočit v přístavu Glyfa na trajekt a za pár minut se ocitneme na ostrově…
OTEVŘÍT STRÁNKU

Alonnisos- Αλόννησος– Zapamatujte si základní pravidlo pro návštěvu Řecka – čím větší vzdálenost od letiště, tím větší klid zde najdete. Zářným příkladem budiž Alonnisos…
OTEVŘÍT STRÁNKU

Skopelos – Σκόπελος – jedna ze smaragdových perel náhrdelníku souostroví. Někdo by mohl podotknout – pouhá zastávka při plavbě k ostrovu Alonnisos… Kdepak, přátelé…
OTEVŘÍT STRÁNKU
Kréta – Κρήτη
Kréta (řecky Κρήτη, anglicky Crete) je největší řecký a celkově pátý největší ostrov ve Sředozemním moři. Hlavním městem je Heraklion, dalšími významnějšími městy jsou Chania, Rethymno a Agios Nikolaos, která jsou i centra jednotlivých prefektur. Pobřeží největšího ostrova Řecka Kréta omývají hned dvě moře. Na severu Krétské moře a jižní pobřeží Libyjské moře. Kréta je podle starořeckých mýtů ostrovem, kde se zrodil vládce olympských bohů Zeus.
Východ Kréty je místem kontrastů, na jedné straně hustě zalidněné turistické oblasti na severním pobřeží a na straně druhé poklidné, téměř opuštěné vesničky, nacházející se na východním a jižním pobřeží. Vnitrozemí je zaměřeno převážně na zemědělství a ve srovnání se západní Krétou je spíše chudé.

Východní Kréta. Z historie nabízí východní část Kréty zajímavá místa, jako jsou např. pozůstatky pevnosti na ostrově Spinalonga (severně od zálivu Mirabello) nebo palác Zákros (45 km jihovýchodně od Sitie). V oblasti východní Kréty je několik soutěsek: Chochlakies cca 10km od Zakros, která je zakončena pláží Karoumes, soutěska Zakros nebo také Údolí mrtvých, která začíná v blízkosti pláže Kato Zakros a dále pak soutěska Pefki v blízkosti Makrigialos, soutěska Pervolakia vedoucí od kláštera Moni Kapsa nebo méně známá rokle Richties na severu východní Kréty. Na výběr máte i spoustu typických horských vesniček jako je např. Schinokapsala, Stavrochori, Pefki. Pláží najdeme na této části Kréty minimálně 80, je jimi doslova poseta. Každý si přijde na své, protože zde najdete pláže s kameny, hrubými oblázky, malými oblázky, zlatým pískem i bílým pískem.
OTEVŘÍT STRÁNKU