fbpx
Kos – ostrov lékaře Hippokrata
Print Friendly, PDF & Email

Kos – ostrov lékaře Hippokrata – třetí největší z ostrovů souostroví Dodekanésy v Egejském moři se vám dostane silně pod kůži hned od prvních okamžiků. V hlavní turistické sezóně máte téměř zaručenou oblohu bez mráčků a moře blankytně modré, s příjemnou teplotou.

Ostrov nabízí nepřeberně mnoho námětů k výletům – jak k objevování antických a byzantských památek, tak k návštěvám překrásných pláží. Věřte, že i na tak hojně navštěvovaném místě jako je ostrov Kos (řecky Κως) najdete místa, kde budete téměř sami.

Historie ostrova Kos

Při pohledu na ostrov Kos na mapu souostroví Dodekanissos máte pocit, že vidíte mohutného vorvaně řítícího se do tureckého Gökovského zálivu. A možná tak připadá i Osmanům, kterým Dodekanissos od roku 1522 patřily. Ovšem při pohledu z druhé strany může ostrov symbolicky připomínat ovci, přesněji berana urputně bránícího Dodekanésy před výpady Saracénů. Název ostrova totiž, podle jedné z verzí, vychází z kárského slova koion – ovce. Ale popořadě – historie procházela Kosem krůčky tu cupitavými, jindy přímo krvavými přískoky.

Kos byl osídlen již době bronzové Káry (ti to neměli z Malé Ásie na Kos daleko). Později (zhruba 2 000 let př. n. l.) ostrov kolonizovali Dórové, jeden ze čtyř původních řeckých kmenů.

Antika

V sedmém až šestém století př. n. l. tvořil Kós spolu s městy Knidos, Halikarnássos, Ialyssos, Kameiros a Lindos dórskou Hexapolis.

Roku 500 př. n. l. dobyli ostrov Peršané, roku 479 př. n. l. byl osvobozen a stal se součástí Athénské aliance. Velký rozmach ostrova nastal po založení hlavního města Kos (366 př. n. l.) Na Kosu se narodil otec lékařství Hippokrates (460-357 př. n. l.). Roku 332 př. n. l. byl ostrov dobyt Alexandrem Velikým. Určitou dobu po jeho smrti byl Kos ovládán Ptolemaiovskou dynastii, která měla na Dodekanissos velký vliv. Místní ale mohli vydávat vlastní dekrety a zákony, także byli dost autonomní. Kos byl známý produkcí surového hedvábí, luxusního artiklu.

Během období Římské říše význam ostrova nijak neupadal, Byzantské období přineslo ostrovu nový rozkvět. V jedenáctém století př. n. l. ho vydrancovali Saracéni.

V pozdní antice na Kosu musela být významná křesťanská obec, vzhledem k počtu bazilik z té doby. Postupně nad ostrovem převzali vládu Janované, Benátčané a Johanité. V období vlády Johanitů byli správci na Kósu jmenováni radou Rhodských rytířů, pod jejichž správu spadal.

Novověk

Roku 1522 byl ostrov dobyt Osmany pod jejichž správou zůstal až do roku 1912. V tomto roce připadly celé Dodekanissos po Italsko-turecké (Tripolské) válce Itálii. Po kapitulaci Itálie v r. 1943 obsadili ostrov Němci a po skončení II. sv. v. připadl ostrov Anglii.
7. března 1948 došlo k začlenění Dodekanissos – a tím pádem i ostrova Kos – do Řecka.

Pláže ostrova Kos

Pláže na ostrově Kos jsou velmi rozmanité, od píšečných po oblázkové a zcela určitě si najdete tu svoji TOP. I u pláží, které leží pod hotely se dá v pohodě najít místečko na rohož s deštníkem či plážovým stanem, takže nemusíte nutně využívat leckdy předražené plážové sety.

Lehátkové sety bývají většinou i na těch nejzapadlejších plážích, ke kterým vede nějaká přístupová cesta – netoliko plážové bary! Ale většinou bývá na konci asfaltky kantýna, bar nebo i hotýlek.

Osady, architektura

Celý ostrov je legislativně jediná obec Kos. Na ostrově je mimo hlavní město Kos také šest velkých osad – Kefalos, Kardamena, Antimachia, Mastichari, Pyli a Zipari.

Nejen (ne)civilizační faktory během staletí a tisíciletí ostrovem otřásaly. Ostrov Kos leží (spolu s nedalekým sopečným ostrovem Nisyros) na aktivním tektonickém zlomu. Doloženy jsou ničivé otřesy v letech 142, 469, 554, 1933 a 2017. I dnes jsou na ostrově patrny dozvuky sopečné činnosti, hlavně díky aktivním termálním pramenům.

Náměty na výlety

Hlavní město Kos

Pokud pomineme možnost navštívit velkou spoustu malebných pláží, tak ostrov Kos oplývá také nebývalým množstvím památek a přírodních krás. Kapitola sama o sobě je samozřejmě Hlavní město Kos. Zaparkujte na jednom z free parkovišť a užijte si antiku, středověk i žhavou současnost na několika málo čtverečních kilometrech. To vše dostupné pěšky během několika minut chůze od jedné památky ke druhé.

Původní hlavní město ostrova bývalo na západě a jmenovalo se Astypalea. Kos town był založen synoikismem, tedy sestěhováním lidí z vícera lokací do jednoho nového centra s výhodnou polohou – podobně jako Rhodos town.

Palaio Pyli

Palaio Pyli Castle je hradni komplex na ostrově Kos. Jeho rujny se hrdě tyčí nad vesnicí Pyli. Novodobé Pyli bylo zbudováno kolem roku 1830. Tehdy bylo původní Pyli (dnes známé jako Palaio Pyli (Staré Pyli) opuštěno z důvodů morové nákazy. Artefakty původní osady Palaio Payli jsou dodnes dobře patrné v podhradí, při zkoumání hradu budete procházet přímo jejím středem.

Antimachia castle

Antimachia castle je hrad Řádu johanitů na ostrově Kos. Leží ve středu ostrova nedaleko vesnice Antimachia. Hrad byl vybudován počátkem 14. století Řádem rytířů sv.Jana, což úzce souvisí s jejich působením na nedalekém ostrově Rhodos. Strategická poloha hradu byla využívána ke kontrole plavebního kanálu mezi ostrovy Kos a Nysiros, což byla jedna z nejfrekventovanějších cest té doby.

Antimachia windmill

Windmill Antimachia – ανεμόμυλος Αντιμάχειας – je plně funkční tradiční větrný mlýn na ostrově Kos. Melou zde dodnes mouku tak, jak se na ostrově Kos mlela po celá staletí. Z této vlastní mouky pečou keksíky, tyčinky a sušenky všech možných chutí a tvarů. Za drobnou útratu v jejich taverničce vám dopřejí prohlídku interiéru mlýna i předvedou chod mlýnského mechanizmu.

Solné jezero Alikes

Solné jezero Alikes se nachází mezi přímořskými městečky Tigaki a Marmari. Od moře jej odděluje pouze úzký a nízký pás písečné duny. Přes zimu se díky velkým vlnám naplní mořskou vodou. Během parného léta se voda odpaří a na dně této rozlehlé slané louže zůstane pouze písečné bahno a slaná krusta. Alikes je známé také tím, že na zde jaře hnízdí a páří početná hejna plameňáků. Místní jezdecký klub pořádá pro zájemce výlety po dně jezera v koňském sedle.

Asklepion

Asklépion je starodávné centrum lékařství a náboženství na ostrově Kos. Po celém Řecku je na 300 svatyní tohoto názvu, svatyně na ostrově Kós je společně s epidaurským Asklépionem nejvýznamější. Podle jedněch zdrojů Asklepion založil sám Hippokratés, podle jiných se tu lékařskou vědu učil od svého otce a učitele Hérakleida.
Tyto nepodložené, o to více frekventované nepravdy v návštěvnících vyvolávají dojem, že Hippokrates přinejmenším slavnostně pokládal základní kámen celého komplexu Asklépion, poté pomáhal na padla uklízet lešení a míchačku a mezitím tu usilovně učil a léčil…

Pravda je ovšem taková, že v době Hippokratova života na přelomu 5. a 4. stol. př. n. l. tu z komplexu, který máte před sebou, nestálo ještě nic. Ostrovu vládli Peršané a na půvabném místě s výhledem na moře a maloasijskou pevninu existoval pouze oltář Apollóna Kyparissia.

Každopádně Hippokratés je s Asklépionem na ostrově Kós nerozlučně spjat.

Pláž Agios Stefanos a ostrůvek Kastrí

Ag. Stefanos beach se dvěma raně křesťanskými bazilikami z přelomu 5. a 6. století a ostrůvek Kastrí se nachází na jihovýchodním břehu ostrova Kos v zálivu Kefalos (Kέφαλος). Pláž Ag. Stefanos je příjemně písečná, s velmi pozvolným a dlouhým vstupem do vody. Je tedy vhodná pro relax s malými dětmi. Pláž je rozdělena na dvě části skaliskem, na kterém leží ruiny raně křesťanských bazilik.

Kastrí je od pláže Ag. Stefanos vzdálen pouhých několik desítek metrů vlhkou čarou a přímo
vybízí si k němu doplavat. K tomu vodnímu výletu můžete využít také šlapadlo nebo kajak.

Římské Odeon na ostrově Kos

Roman Odeon (Ρωμαϊκό Ωδείο) je významná památka z období římské říše, jejíž součástí od r. 82 n. l. Kos byl. Roman Odeon (starořecky ᾠδεῖον) je označení pro zastřešenou antickou stavbu, která sloužila především pro hudební a pěvecká klání. Leží na periferii hlavního města Kósu, na konci vzrostlými cypřiši lemované cesty.
Roman Odeon bylo vystavěno mezi 1. a 2. stoletím n. l. na místě původní veřejné budovy.

Pláž Embros Thermes s termálními prameny

Therma beach – Εμπρός Θέρμες – jsou přírodní termální lázně na ostrově Kos. V současné době nejsou nijak oficiálně využívány žádným lázeňském komplexem, jak tomu často bývá na jiných místech. Prameny volně vyvěrají přímo do moře v malé, uměle vytvořené laguně, která je chráněna velkými balvany. U této kamenné bariéry se vřelé prameny mísí s chladnější mořskou vodou. Díky tomu si můžete připravit přírodní skotské koupele střídáním chladné a horké vody na několika málo metrech. Pláž Embros vám nabízí zdravý zážitek jako málokterá jiná pláž v Řecku.

Lodní výlet na sopečný ostrov Nysiros

Tak tenhle výlet po moři si rozhodně nesmíte nechat ujít – máte vyjímečnou příležitost sestoupit přímo do kaldery sopky Polyvotis. Ta rozhodně není mrtvá – zatím dříme a pouze odfukuje sirné výpary. A jako bonus objevíte nevšední ostrov Nysiros nabízející spoustu zajímavých míst. Nemusíte přitom spoléhat pouze na nabídku fakultativních výletů, společnost provozující plavby na Nysiros vám nabídne výlet za rozhodně lepší cenu než delegát vaší cestovky.

Dále je možné podniknout lodní výlet z Kos townu do Bodrumu na antické divadlo, Mausólovu pohřební komoru a další johanitský hrad, tentokrát s unikátní sbírkou starověkých lodních vraků i s náklady zboží.

Chuťovky ostrova Kos

Určitě ochutnejte místní specialitu – sirup Kanelada. Jak už název napovídá, jedná se o Skořicový sirup. Mandlový sirup Soumada, původem z nedalekého ostrova Nisyros, také rozhodně stojí za ochutnání! Soumada je pro svoji bílou barvu tradičně považován za svatební nápoj.
Ze sýrů si dopřejte červený sýr Krasotiri, což je vynikající specialita ostrova Kos. Nezapomeňte také objevit Merlot , Cabernet Sauvignon a Syrah z místní produkce červených vín. Z bílých pak Malaguzia.

Nakládaná rajčátka v cukrovém sirupu s mandličkami vás překvapí svojí neuvěřitelně lahodnou chutí – vynikající jsou jako přesnídávka s řeckým jogurtem. V podobném duchu jsou i nakládané malé lilky – Glykó Melitzanáki. Obojí snadno pořídíte v tržnici Agora v hlavním městě Kos.

Kos – ostrov plný zážitků

Ostrov Kos si vá určitě získá svými krásnými plážemi i zajímavou historií. Přestože není nijak rozlehlý, nabízí opravdu spoustu zážitků a krásná místa pro relax. I vy budete mít na konci svého pobytu chuť se sem určitě ještě jednou vrátit…