fbpx
Astypalea – na křídlech motýla
Print Friendly, PDF & Email

Svým tvarem připomíná ostrov Astypalea (Astypalaia) motýla plovoucího na mořské vlně. Bohem zapomenutý ostrůvek patří mezi Dodekanésy, ale mnozí ho mylně řadí k souostroví Kyklády. Není se ani čemu divit… leží totiž někde uprostřed a z nejbližších ostrovů je to stále pořádný kus cesty trajektem.

Motýl z Dodekanés

Kdejaký turista si ztraceného motýla na mapě Řecka ani nevšimne. Bílá Chora se zářícím hradem na vrcholku kopce přitom patří mezi nejkrásnější města Dodekanés a mezi nejkrásnější řecké Chory vůbec! Když jsem před pár lety spatřil první fotografii hradu obklopeného bílými domky s tmavě modrou barvou moře v pozadí, s údivem jsem napsal svému kamarádovi: „znáš tenhle ostrov?“ On odpověděl: „jasně, to je Astypalea“. Následovalo hledání na mapě Řecka a rychlý amatérský úsudek: „to je úplně daleko, tam se s cestovkou nedostanu“.

Po pár dalších cestách a zjištění, že Řecko je mnohem dostupnější než jsem si dříve myslel, nastal velký den „D“. Den, kdy jsem přestoupil na letišti v Athénách a za jednu jedinou hodinu překonal všechnu tu nekonečnou dálku, která mě paradoxně držela celou dobu od tohoto snu. Astypalea není jen nějaký další ostrov! Je to místo, kde ještě najdete obyčejné lidi, kteří si váží každého člověka, který sem zabloudí. Nevěříte? Stačí se posadit do 150 let starého kafenia Tou Mougou, dát si pár sklenek Raki nebo Ouza s místními štamgasty a zapomenout na všechny starosti. Pak vás může při odchodu překvapit, že za to všechno chtějí jen pár € a vy nechápete, zda si dělají legraci nebo to myslí vážně :) Po delší době cítíte, že je něco jinak… Že je opravdu rozdíl mezi komerční destinací z katalogu a místem, kde to ještě tak trochu spí…

 

Astypalaia island

Tou Mougou Astypalea
interiér nejstaršího kafenia na Dodekanesách – Tou Mougou datuje přes 150 let provozu!

Ostrov byl pojmenován podle nymfy Astypalea, jednou z manželek samotného Poseidona. Aristoteles Astypaleu označoval jako „nepřítele všech hadů“, protože právě hadi zde zcela chybí! V jiném starověkém spisu byla Astypalea spojována s hostinou bohů (banquet of the gods) pro svoji hojnost. Místní zemědělci prý byli jednou nuceni požádat věštce v Delfách, aby je zbavil zajíců, kteří napáchali obrovské škody na úrodě. Ten jim poradil chovat jisté plemeno psů a odlov těchto škůdců. Obrovským paradoxem je proto dnešní pohled na vyprahlou krajinu ani s jedním stromem v dohledu. Astypalea je přitom úžasným místem pro dovolenou, která slibuje neobvyklý zážitek. Nabízí oblázkové i písčité pláže, bohatou gastronomii s čerstvými rybami a humry (místní specialitou je humr s těstovinami „Astakomakaronada„) , naprosto pohádkové ubytování s výhledy na Kastro, romantické toulky uličkami Chory, skalní stěny pro horolezce nebo skryté jeskyně, vodopády a zcela odlehlé pláže pro dobrodružné povahy. V sezoně můžete využít lodních výletů za koupáním na ostrůvky Koutsomytis a Kounoupi. A co je na Řecku nejlepší, návštěvu můžete spojit s jakýmkoliv jiným ostrovem v okolí. My jsme zvolili hornatý Amorgos ;)

Chora – Pera Gialos

červen 2015 - řecký ostrov Astypalea. Jak psala moje kamarádka. Ostrov, kde je svět ještě v pořádku...
řecký ostrov Astypalea. Jak psala moje kamarádka manoulka: „Ostrov, kde je svět ještě v pořádku…“

Chora byla vybudována na kopci mezi zátokou Pera Gialos a vesnicí Livadi. K dominantě patří hrad Quirini (Kastro) na vrcholu kopce. Ten byl postaven ve 14. století italskou rodinou Quirinů za benátské okupace. Po 300 let jejich vlády byl několikrát rozšiřován a renovován. Ve středověku žili obyvatelé uvnitř jeho hradeb, které je chránily před útoky pirátů. Většina středověkých domů byla zničena při rozsáhlém zemětřesení v roce 1956. Uličky Chory připomínají svou architekturou a barvami kykládské ostrovy. Můžete se v nich procházet několikrát denně a stále budete žasnout nad kontrastem barev, jednoduchostí, krásou i chudobou v jednom. Často se vám stane, že v nich prostě zabloudíte :) Byly takto chytře vystavěny zejména proto, aby zmátly a zpomalily piráty při cestě ke Kastru. Za hradbami hradu se schovávají dva kostely. Starší z nich Aghios Georgios byl vybudován v roce 1790 a novější Panaghia tou Kastrou v roce 1853. Uvnitř Kastra můžete ještě obdivovat pozůstatky věže nebo po schodech vyjít nahoru na hradby, pozorovat východy a západy slunce. Já jsem měl štěstí na otevřenou bránu před půlnocí, kdy jsem odtud pozoroval hvězdy nad hlavou.

Pokoj s výhledem na hrad

výhled z terasy hotelu Kallichoron

Kallichoron_Logo Astypalea je zejména o pohádkových výhledech na hrad. Je proto dobré trochu popřemýšlet a zvolit si ubytování tak, aby váš zážitek z ostrova byl co nejkrásnější. Naše první kritérium bylo jasné. Chtěli jsme bydlet v Choře, mít to blízko do uliček a poznávat je ráno i večer. Poté jsme hledali ubytování s výhledem na hrad za nějakou rozumnou cenu. Narazili jsme na Kallichoron Art Boutique Hotel, který nabízí přímé výhledy na hrad, mlýny i moře. Jaké bylo naše překvapení, když nám ráno donesli snídani na terasu pokoje. Po pár letech cestování jsme si zvykli na čerstvé dobroty z řeckých pekáren a kávu z kafenia. V Kallichoronu nás ovšem příjemně překvapili. Jejich předností jsou lokální produkty z celých Dodekanés až po domácí víno, sýry, marmeládu atd. Tady zapomeňte na nějaké konveční potraviny ve stylu salám a uzeniny. Při příjezdu vyplníte dotazník, kde si zvolíte, co máte rádi a to vám druhý den přinesou. Náš celkový dojem byl tak silný, že o ubytování brzy napíšeme samostatný článek. Na webu Řecko nás baví se chceme podělit o nezapomenutelné zážitky, ke kterým ubytování v Kallichoronu rozhodně patří.

Cave of Negros – Cave of Dragon – Astypalea

V průvodcích najdete pár vět o dvou nejznámějších jeskyních Negros a Dragon. Bohužel nikde už nenajdete ani jednu fotku, ani správnou GPS polohu a hiking mapy ukazují obě jeskyně špatně. Měli jsme velké štěstí a obě jsme z části prozkoumali. V Cave of Negros prý schovávali piráti v dávných dobách své poklady. Uvnitř dneska zlato nenajdete, ale můžete alespoň obdivovat krásné stalaktity i stalagmity. Jeskyni najdete poblíž pláže Vatses na západě ostrova. Druhou zmiňovanou je Cave of Dragon, ležící daleko na SV. Obří otvor těsně nad hladinou moře opravdu připomíná dračí sluj. Hnízdí tam spousta ptáků, nevede tam žádná značená cesta a její návštěvu doporučuji spíš nadšencům či dobrodruhům ;)

 

Cestujeme po ostrově

Astypalea svým tvarem připomíná motýla se dvěma křídly. Levé západní křídlo zvané jako „Exo Nisi“ s nejvyšším vrcholem Vardhia (482 m) a pravé východní křídlo „Mesa Nisi“ s vrcholem Kastellanos (366 m). Obě části spojuje úzký pruh pevniny, který v nejužším místě má jen 110 m. Celková délka pobřeží s mnoha zálivy dosahuje 128 km. Astypalea byla nejvíce postižena v roce 1956 mohutným zemětřesením o síle 7.5 stupně Richterovy škály. Epicentrum zemětřesení, které vyvolalo obří vlnu tsunami a dramaticky změnilo krajinu, se nacházelo kousek od ostrova nedaleko pobřeží Amorgosu. V nevýrazné zeleni převládají bylinky, aromatické rostliny, divoké květiny a oleandry, které vyrůstají zejména v roklinách u vody. Určitě vás v suché krajině překvapí dvě zelené oázy v okolí sladkovodní přehrady u obce Livadi a Analipsi. Tymián, šalvěj, bylinky a jiné divoké květiny pomáhají udržet na ostrově včelařství. Po vnitrozemí se prý potuluje na 10000 koz a ovcí. Hlavním zdrojem příjmů je přesto cestovní ruch.

Silnice jsou v drtivé většině šotolinové. Asfaltový povrch najdete pouze mezi letištěm, přístavem Aghios Andreas, Chorou a Livadi. Ač nám všichni předem tvrdili, že obyčejný vůz na poznání ostrova stačí, byli jsme při našich toulkách velice rádi za jeep. Z pláží by jste určitě neměli vynechat: Chryssi Ammos, Steno, Tzanakia, Aghios Konstantinos, Vatses a Kaminakia. Pokud patříte mezi aktivní turisty, doporučujeme vyrazit na pořádný trek k plážím Pachia Ammos, Aghios Fokas nebo Aghios Ioannis.

pláž Aghios Konstantinos

Individuální cesta přes Athény nebo Kalymnos

Z Astypalea létají pravidelné linky Olympic Airlines do Athén, na Kalymnos či Leros. Přepravou letadlem ušetříte spoustu času, protože trajekty z Piraeus sem plují 9,5 hodiny! Z menšího přístavu v Pera Gialos doplujete trajektem na Kalymnos, kam můžete doletět klidně s naší cestovkou. 6,5 km za Chorou z přístavu v Aghios Andreas plují trajekty Blue Star na ostrovy Amorgos, na Malé Kyklády, Naxos, Paros a do Piraeus. Nebojte se domluvit s majiteli ubytování, kteří vás rádi zdarma odvezou na letiště nebo do přístavu. Popř. můžete využít Taxi nebo se domluvíte s autopůjčovnou ;)

Autopůjčovna – Astypalaia

Rent a car DELIS rentcar-astypalaia.gr

půjčovali jsme Jimnyho 4×4 (nový model 2015) s pojištěním CDW (se spoluúčastí do 500€) za 40€/den. Na Astypalea měli celkově v roce 2015 problém s pojištěním. Nabízeli ho pouze u nových menších aut, ale nikoliv u starších jeepů. Autopůjčovna Delis nabízí vyzvednutí a vrácení vozu v hotelu / na letišti nebo v přístavu. Pokud to risknete bez pojištění, můžete se dostat na cenu kolem 30€/den.

Fotogalerie:

 

Ubytování na ostrově Astypalea

klikni do mapy, zazoomuj a bookni si nejbližší a nejlepší ubytování přes Řecko nás baví

Booking.com
5 1 hodnocení
Article Rating
Upozornit mě
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Máte jinou zkušenost či aktuální info? Napište nám komentář.x