fbpx
Antimachia castle – hrad Řádu johanitů na ostrově Kos
Print Friendly, PDF & Email

Antimachia castle – hrad Řádu johanitů na ostrově Kos leži ve středu ostrova nedaleko vesnice Αντιμάχεια. Hrad byl vybudován počátkem 14. století Řádem rytířů sv.Jana, tento fakt úzce souvisí s jejich působením na nedalekém ostrově Rhodos. Strategická poloha hradu byla využívána ke kontrole plavebního kanálu mezi ostrovy Kós a Nysiros, což byla jedna z nejfrekventovanějších cest té doby.

Antimachia castle byl původně poměrně málo rozsáhlý. Jelikož ale – na rozdíl od podobných staveb na ostrově -přestál bez větší újmy silné zemětřesení v r. 1493, Johanité kromě nezbytných úprav opevnění hradu zesílili. Nejintenzivnější práce na hradě probíhaly od r. 1494 za správy velmistra Piera d‘ Aubussona. To je dodnes patrné podle letopočtu i jeho kartuše nad druhou, dvojitou branou do pevnosti. Erb byl nad bránu umístěn při příležitosti jmenování d‘ Aubussona kardinálem, krom letopočtu je na něm i kardinálský klobouk.
Osmané hrad po připojení k říši využívali ještě v 19. století.

Až budete stát na prostranství bastionu, pohlédněte k hlavní bráně a všimněte si krakorců pro machikuly nad erbem. Machikuly zřejmě byly původně dřevěné a díky nim šlo střílet z cimbuří i na útočníky přímo u brány. Eventuálně útočníkům lít na hlavy žhavou smolu či jiné chuťovky.

Jak k Antimachia castle

Pár kilometrů nad letištěm směrem na severovýchod leží strategický kruháč se šesti výjezdy. Tady je dobré sledovat ukazatele, nebo si – jako my – vzít z domu GPS a předem si cestu navolit. Odbočka k hradu se nachází hned za kasárnami – tady zase doporučuji ROZHODNĚ nefotit kasárna, ani si nepořizovat selfie typu “Já a řecká vojenská technika v pozadí”.

Až k hradu Antimachia vás po rovince dovede asfaltka, která se změní na šotolinovou polňačku až pár set metrů před přírodním parkovištěm. Takže teréňáku netřeba. Za prohlídku hradu se neplatí žádný poplatek, nečekejte tu ani žádné infotabule, natož pak průvodce vládnoucího češtinou.

Při příjezdu k hradu si asi řeknete – hrad na rovince? To toho asi ti Johanité moc neviděli! Chyba lávky! Hrad leží na vrcholu náhorní plošiny a rovinatá se vám jeví pouze příjezdová cesta a blízké okolí, směrem k moři a po bocích se hradby Antimachia castle tyčí na strmých skaliscích. Možná proto Antimachia castle niky neměl věž…
O tom, že opevnění Antimachia castle bylo velmi sofistikované svědčí fakt, že v roce 1457 za jeho hradbami našlo během osmanského obléhání ochranu 25 tisíc ostrovanů. Osmané hrad nedobyli a odtáhli s nepořízenou. Jako akt msty ovšem celý ostrov vyplenili a spálili.

Jako první si všimnete zvláštní, ne-li jedinečné polokruhové bašty. Tento barbakán kryl hlavní dvojitou bránu do vnitřních prostor Antimachia Castle. Tato vstupní (severní) strana je nejsilněji opevněna, odtud byl Antimachia Castle nejzranitelnější, zbytek hradu byl téměř nedostupný díky terénní členitosti náhorní plošiny. Do bašty vede po schodech relativně úzký vchod ústící na malém prostranství. Toto prostranství je chráněno vysokými hradbami se střílnami. Dále vás zaujme hluboká kamenná studna ústící v nádrži na vodu a několik hlubokých výklenků v patě hradeb. V nádržích na vodu se rády ukrývají želvičky a ve výklencích zase kozenky…

Prohlídka hradu

Do samotné pevnosti vcházíte dvojitou bránou, z nichž jednu tvořil padací most. Dodnes je v ohlazeném kamenném prahu znatelné uložení pro čepy mechanizmu brány a v pilířích zádlaby pro padací most.

Antimachia castle se rozkládá na skalnatém návrší o rozloze více než 26 hektarů. Vnitřní prostory mezi hradbami jsou tak rozlehlé, že se v nich doslova ztrácíte. Dnes si už jen vaše představivost může prázdnou plochu zaplnit stavbami a rušným životem.

Do dnešních dnů se zachoval pouze chrám Agia Paraskevi z počátku 18. století. Erb u Agia Paraskevi patří d‘Aubusonovi.

Dále je dobře zachovaný Agios Nikolaos z šestnáctého století.

Pokud nepočítáme několik stromů a spoustu kamenů kolem základů původních staveb, je mezi bezmála kilometrem hradeb pusto a prázdno.

Malá poznámka k původu hradu. Některé prameny označují Antimachia castle jako benátský hrad, avšak Benátčané Dodekanésy ve své době plně neovládali. Řekové by řekli, že je to hrad franský, ve smyslu zápaďácký, ne byzantský. Taky hrad mohli postavit kteříkoli jiní Italové, třeba z Janova.
Pevnost Antimachia Castle je součást řetězce opevnění postupně vybudovaných na ostrově Kos: Nerantzia – Pyli – hora Dikeos – Antimachia – Paleokastro – Kefalos.

Hrad sloužil nejen k ochraně obyvatel blízkého okolí a kontrole plavebních tras, sloužil i jako vězení řádových rytířů, kteří se dopustili závažných přestupků proti kodexu řádu.

Pokud se nebojíte nějakého toho kroku navic, můžete si udělat malou procházku k Antimachia Castle pěšky z Kardámeny! Trasa od přístavu činí necelé 4 km a určitě budete mít cestou lepší výhledy než z okénka automobilu.

Návštěvu Antimachia Castle můžete spojit s návštěvou tradičního větrného mlýna ve vesnici Antimachia. Návštěvu vřele doporučuji – mlýn je udržován ve funkčním stavu, dodnes v něm majitelé melou mouku, ze které si sami pečou báječné keksíky! A za malou útratu v jejich bistru vám předvedou větrný mlýn v chodu. I s prohlídkou mechanizmu v akci.

4 2 hodnocení
Article Rating
Upozornit mě
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Nejnovější
Nejstarší Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
2
0
Máte jinou zkušenost či aktuální info? Napište nám komentář.x