fbpx
Profitis Ilias – nejpůsobivější vrchol Karpathosu
Print Friendly, PDF & Email

Profitis Ilias je jeden z turistických vrcholů na ostrově Karpathos. Vyhlídková místa s názvem Profitis Ilias (tedy Prorok Eliáš) jsou na Karpathosu celkem tři. Já bych vám ráda chtěla popsat cestu k tomu, který považuji jednoznačně za nejpůsobivější z nich. Je to Profitis Ilias (Προφήτης Ηλίας) nad vesnicí Olympos na severu ostrova Karpathos. Ve výšce 705 m. n. m. se na tomto vrcholu tyčí i kostelík, který je často zahalený v mracích. O to působivěji pak toto místo působí.

Kudy k vrcholu

     Vzhledem k tomu, že Karpathos je ostrov nakloněný turistice a je protkaný několika značenými stezkami, můžete se na Profitis Ilias nad Olymposem dostat z několika směrů. Buď si uděláte odbočku ze značené trasy Spoa – Olympos, nebo trasy Pei – Olympos. Kdybyste chtěli být drsňáci, tak na Profitis Ilias můžete jít i od hladiny moře, přesněji po značené trase z pláže Forokli. Nebo vyrazíte přímo z vesnice Olympos jako my. I odtud jsou dvě varianty: buď podél západního pobřeží, nebo ze silnice ještě před příjezdem do vesnice.

Profitis Ilias Olympos – okružní trek

       My jsme si udělali okruh, tzn. vyšli jsme na Profitis Ilias podél západního pobřeží a dolů sešli stezkou k silnici. Můžu doporučit. Auto jsme nechali zaparkované na prvním větším parkovišti a vydali jsme se směrem k západnímu pobřeží. Prošli jsme kolem několika taveren a obchůdků, kde ráno ještě panoval klid před příjezdem zájezdových autobusů s turisty. Propletli jsme se úzkými uličkami a podle mapy jsme vyšli na okraj vesnice, kde jsme neopomněli navštívit malý kostelíček a zapálit svíčku za úspěšný trek. Bohužel jsme nikde nenašli žádné značení, šli jsme jen intuitivně a s očima upřenýma do mapy v mobilu. Značení tedy špatné, ale výhledy krásné. Pod námi pláž Fises a divoké západní pobřeží. Začali jsme stoupat, svah byl docela prudký a nejhorší bylo, že chyběly puntíky ukazující správnou cestu.

Vlastně skoro celý počáteční výstup na Profitis Ilias jsme hledali, kudy jít dál, občas nás upozornil kamenný mužíček, ale většinu cesty jsme se orientovali podle mapy v mobilu. Tady musím pochválit aplikaci Mapy.cz, kterou využíváme už pár let a zafungovala výborně. Po zdolání poměrně prudkého stoupání jsme se přehoupli přes první hřebínek a najednou se značení zlepšilo na téměř dokonalé. Spolu s výhledy na vesnici Olympos, která už pod námi bíle svítila v údolí. Pokračovali jsme ve výstupu a musím zdůraznit, že i když jsme lezli v půli srpna, foukal hodně studený vítr a klidně bychom snesli i nějakou mikinu. Takže pokud se na tento výlet vydáte, kromě dostatku tekutin si můžete přibalit i nějaký ten svršek navíc.

Fantastický výhled nejen na vesnici Olympos

        Čím výš jsme byli, tím nádhernější výhledy se nám otevíraly – především na samotný sever ostrova, který jsme před sebou měli jako na dlani, včetně pohledu na obě pobřeží. Těsně před poslední částí výstupu jsme se zastavili u rozcestí, kde jsme se ujistili o tom, že zpět se nebudeme vracet stejnou cestou (to bychom asi jeli po zadku až do Olymposu), ale že se vydáme druhou stranou kopce a sejdeme na silnici pod vesnicí. Vítr ve své síle nepovoloval a přelézali a obcházeli jsme velké kameny a skály, když najednou jsme před sebou uviděli kostelík zahalený mraky, které se valily přes samotný vrchol.

V kostelíku Profitis Ilias je kniha se zápisy, ale úplně popsaná, takže jsme jen pročítali. Mile nás překvapilo, kolik v ní bylo českých vzkazů. Během necelé půlhodiny, kterou jsme u kostelíku Profitis Ilias strávili, jsme zažili „léto“ i „zimu“. Mraky se dokázaly neskutečnou rychlostí převalovat přes vrchol, a tak jsme kostelík měli chvíli ponořený do mračen, chvíli jakoby prosvítalo modré nebe a chvíli zase úplně bez mráčků. Neuvěřitelné představení.

Profitis Ilias – mezi nebem a zemí

      Cestou dolů jsme nepřestávali obdivovat tohle divadlo, kdy se mraky převalily přes vrchol jako hustý tmavý dým, aby se pak pozvolna měnily ve splývavý závoj a nakonec zmizely úplně. Přes záclony mraků jsme sledovali východní pobřeží a pláže, ke kterým se dá dojet pouze po dlouhých šotolinách. Na druhé straně kopce při sestupu sice nevidíte na Olympos, ale zase se vám otevírají jiné výhledy a rozhodně nejste o nic ochuzeni. Stezka touto stranou je mnohem mírnější než ta po západním pobřeží, ale zase je trochu delší. Na sestup však ideální.

    Celá tato trasa měří přibližně 5 km s převýšením cca 500 m. Vzhledem k prudkému výstupu bych ji hodnotila jako středně náročnou. Časově počítejte kolem 3 h. Pro mladší ročníky a fyzicky zdatné ale bude jako malina. Jestli někdy budete trávit dovolenou na ostrově Karpathos, nesmíte vrchol Profitis Ilias s kostelíkem vynechat.

Mapa výletu


Video z výletu od „nudistů“

v čase 3:38 mám vždy husí kůži – píseň osamělého pastevce s mraky, větrem a horami Karpathosu – to nemá chybu!

5 2 hodnocení
Article Rating
Upozornit mě
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejnovější
Nejstarší Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
1
0
Máte jinou zkušenost či aktuální info? Napište nám komentář.x