fbpx
Stefanos beach s raně křesťanskou bazilikou a ostrůvek Kastri
Print Friendly, PDF & Email

Stefanos beach s raně křesťanskou bazilikou a ostrůvek Kastrí se nachází na jihovýchodním břehu ostrova Kos (Kώς) v zálivu Kefalos (Kέφαλος). Pláž Ag. Stefanos je příjemně písečná, s velmi pozvolným a dlouhým vstupem do vody. Je tedy vhodná pro relax s malými dětmi. Pláž je rozdělena na dvě části skaliskem, na kterém leží ruiny raně křesťanské baziliky.

Ruiny baziliky u Ag. Stefanos beach jsou volně přístupné a to dokonce natolik volně, že se mezi artefakty povalují plaváním a vedrem zmožení polonaháči. Obě poloviny pláže jsou z větší části organizované, volné místo mimo lehátka pro krátkodobé návštěvníky tu ale bez problémů najdete i v odpoledních hodinách.

Jak k Ag. Stefanos beach

K pláži Ag. Stefanos se dostanete jednoduše po hlavním tahu na jižním přehu ostrova Kos. Silnice je kvalitní, odbočky dobře značené. Složitější je to se zaparkováním, v podstatě jsou stání pouze na konci písečné cesty mezi keři. Pokud ale nenajdete místo přímo u baziliky, zkuste sjet z hlavní silnice k pláži Ionikos, která na Ag. Stefanos beach plynule navazuje. Ono je vůbec sjezd k parkovišti malé dobrodružství…

Zatímco na Google mapách se cesta jeví jako obyčejná polňačka, je ve skutečnosti už vyasfaltovaná téměř až k pláži. Což je sice pohodlné, ale dnes primárně slouží jako vjezd do rozsáhlého hotelového komplexu nízkopodlažních bungalovů. Ty jsou střeženy uniformovanými, přísně přes závory turniketů hledícími vrátnými v kravatách… jsme si připadali jako sociální vetřelci. Ale nenechte se odradit a dojeďte směle až na písečné parkoviště.

Raně křesťanská bazilika

Ony jsou to vlastně baziliky dvě, severní a jižní. Vybudovány byly v rozmezí roků 469-554 našeho letopočtu.

Vystavěny byly mezi dvěma mohutnými zemětřeseními, z nichž to druhé bylo pro baziliky osudné… Zásluhu na jejich objevení má italský profesou Laurenzi. Raně křesťanská bazilika vévodící Ag. Stefanos beach je nejlépe zachovaná památka tohoto druhu na ostrově Kos.

Nás osobně překvapila naprostá volnost pohybu po celém areálu bazilky a jenom doufám, že všichni její návštěvníci budou natolik disciplinováni, že tyto nádherně udržované artefakty zůstanou zachovány i pro příští generace.

Ve spojení s výhledem na protilehlý ostrůvek Kastrí s bílomodrou kapličkou působí tohle místo přímo mysticky.

Ostrůvek Kastri naproti Ag. Stefanos beach

Ostrůvek Kastrí je od pláže Ag. Stefanos beach vzdálen pouhých několik desítek metrů vlhkou čarou a přímo vybízí si k němu doplavat. Tak nějak jsme s tím počítali, takže jsme se dopředu vybavili lodním vakem, do kterého nacpete vše od mobilů po žabky a klíče od auta. Nemuseli jsme tak své osobní věci nechávat bez dozoru na břehu.

Dobře že je na Ag. Stefanos beach dlouho mělko, půjdete po dně dlouhé desítky metrů po svých. No a zbytek doplavete. Jde to pěkně, jen je dobré si lodní vak hodit na záda na tu správnou stranu vzhledem ke směru větru.

Samozřejmě můžete k plavbě na ostrůvek Kastri využít pestré nabidky šlapadel – to nám ale připadlo takové objevitelsky uhozené… Obzvláště šlapadla se skluzavkou na mě působila lehce ujetá. Chvíli před zahájením naší objevitelské plavby jsme ostřížím zrakem zrekognoskovali ostrůvek Kastrí a jevilo se nám, že nejsnadnější bude zdolat jeho břehy pomocí lana visícího mezi oky na skalisku. No – srandy jsme si při drápání na břeh užili opravdu hodně! Ale nebojte, dáte to taky!

Díky žabkám v lodním vaku jsme se mohli po kamenitém ostrůvku pohybovat jako srnky a díky mobilům i nějaká ta fotečka také vznikla. Pokud si ale budete chtít udělat tůru kolem ostrůvku, dejte si do vaku i pevné sportovní boty, v žabkách to za ukopnutý palec nebo sklouznutí po sypkém svahu rozhodně nestojí!

Bílomodrá kaplička

Ostrůvku Kastrí, kromě majestátního sklaliska, vévodí bílomodrá kaplička. Ta byla sice uzamčená, nicméně na jejím boku visí zvon, který permanentně vyzvání díky samozvaným zvoníkům z řad plavců. Na ostrůvku panuje poměrně čilý ruch, kromě plavců je hojně navštěvován neplavci na šlapadlech i sportovci v kajacích.

Stejně jako výstup na skalnatý břeh pomocí lana byl humorný i sestup ke kamenité plážičce pod kapličkou. Snad i veselejší, ale za mohutného fandění přihlížejícíh a vzájemné spolupráce jsme jej také bravurně zvládli.

Návštěva Ag. Stefanos beach je třešinkou na dortu jménem Kós a vychutnáte si ji plnými doušky! Vřele doporučujeme stavit se tu během vaší objevitelské cesty na poloostrově Kefálos.
Mimochodem – věděli jste, že právě z poloostrova Kefálos odlomil Poseidon svým trojzubcem kus skály, kterou pak mrštil po unikajícím obrovi Polyvotovi? Pod touto skálou je Polyvotis dodnes uvězněn a naříká a soptí vzteky ve vulkánu na ostroně Nisyros.

5 1 hodnocení
Article Rating
Upozornit mě
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejnovější
Nejstarší Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
1
0
Máte jinou zkušenost či aktuální info? Napište nám komentář.x