fbpx
Villa de Vecchi – Mussoliniho vila na ostrově Rhodos
Print Friendly, PDF & Email

Villa de Vecchi, neboli Mussoliniho vila na hoře Profitis Ilias, je cílem pro dnešní pěší výlet. Pohoří Προφήτης Ηλίας – česky Prorok Eliáš – se na ostrově Rhodos vypíná do výše 798 m.n.m.. Villa de Vecchi leží na jeho severním úbočí a jako výchozí bod si zvolíme začátek značené stezky u vesnice Salakos.
Historie objektu Villa de Vecchi spadá do období italské državy ostrova Rhodos. Známější je pod názvem Mussoliniho vila. V plánech italských fašistů tehdy figurovala jako potenciální místo odpočinku pro Duceho – pravdou ovšem je, že Mussolini vilu nikdy nenavštívil. Vila nese jméno po jednom z předních fašistických politiků, kterým byl Cesare Maria De Vecchi (čti de Veki), hrabě z Val Cismon. Tento italský velitel byl guvernérem Italského držení Egejských ostrovů až do konce r. 1940.

Souostroví Dodekanes, a tedy i Rhodos, připadlo Itálii po vyhrané Italsko-turecké válce v r. 1912. Rhodos byl Italy považován za výchozí bod pro rozšíření nové Italské říše směrem na východ. Stavba vily započala v r. 1926 a od samého počátku jejího budování italská fašistická vláda počítala s vilou jako sídlem pro italskou politickou elitu. I proto se stala sídlem guvernéra a právě ambiciózní a krutý de Vecchi do stavby vily vnesl silného ducha mocenských zájmů fašistické Itálie. Villa de Vecchi není jen samotná vila, jsou to i přilehlé kasárna pro ochranku a nedaleký hotel (dnes rovněž zdevastovaný a opuštěný) pro významné návštěvníky. Vila samotná měla pak své hosty ohromit svou okázalostí a polohou.

Salakos – výchozí bod výletu na Profitis Ilias

Náš výlet začíná na úbočí pohoří Profitis Ilias kousek za vesnicí Salakos. Výstup začínáme na 250 m.n.m. a končíme u Villa de Vecchi na 660 m.n.m. Překonáme tedy krásných 410 výškových metrů, proložených panoramatickými výhledy a podrážky prošoupeme během 3 km stoupání do kopce. Nebojte – ty samé 3 km dolů to půjde už samo!

Stoupání do samotného kopce není nikterak náročné. Pouze sa sebou, prosím, opět zavřete branku v plotě. Ten tam asi byl původně jako zábrana proti vlezlým kozám, leč dnes se opatření míjí účinkem, když je na každé straně branky asi 20 m plotu a pak jen změť sešlapaných drátů. A v kopci stáda pasoucích se koz. A kozlů…
Stezka je dobře znatelná a klikatí se do kopce v mírném stoupání, takže výstup zvládne opravdu každý. Odměnou vám bude panorama severního pobřeží Rhodu, nijak nerušené atrakcemi turistických center.

Jakmile překonáte bod zlomu, spočnete na Orlí vyhlídce shlížející na Salakos. Stezka dále pokračuje po kamenném chodníčku, vkusně přizpůsobeném okolnímu rázu krajiny. A víceméně po rovině.

Asi po 500 m vejdete do borového hájku a kousek od stezky stojí prostorný altán zvoucí k odpočinku a drobnému občerstvení.

Po dalších několika desítkách metrů zahněte na křižovatce doprava ke kapličce Archanděla Michaela (Εξωκκλήσιον ΑΡΧΑΓΓΕΛΟΣ ΜΙΧΑΗΛ).

Kaple je otevřená a pokud ji celou obejdete, je vzadu pod kaplí ohrazený plácek s vyhlídkou do hustého lesa…

Hotel Elafos

V r. 1929 zbudovali Italští samoděržaví také hotel Albergo del Cervo, pojmenovaný podle krásného, ​​vzácného a přísně chráněného druhu jelenů Dama Dama, který žije v lesích obklopující hotel. Dnes nese hotel název Elafos (Jelen – Ελάφι). Během druhé světové války sloužil hotel jako odpočinková rezidence pro italské důstojníky a později jako německá vojenská nemocnice.
Pár metrů od hotelu se tyčí kaple Proroka Eliáše – Προφήτης Ηλίας.

V dnešní době funguje Hotel Elafos jako luxusní ubytování s tavernou. A věřte, že po nenáročném výstupu na Profitis Ilias vám lahodná zmrzlina pod slunečníky bude chutnat jako nikdy. Ba i dobrý obídek si můžete dopřát!
K hotelu vede také slušná asfaltka a právě ta tvoří předěl k našemu hlavnímu cíli dnešního výletu.

Villa de Vecchi

Stezka k artefaktům Villa de Vecchi začíná přímo naproti hotelu Elafos a je dobře rozpoznatelná. Tvoří ji bývalá přístupová cesta pro obslužný personál vily. Vine se v několika smyčkách až k technickým budovám objektu. 

Jakmile vystoupáte o terasu výš, ocitnete se přímo před kdysi honosným průčelí Villa de Vecchi…

Zdevastovaný interiér Villa de Vecchi je volně přístupný a je tedy možné podniknout dobrodružnou výpravu za poznáním, jak by mohl dopadnout váš domov nechaný na pospas přírodě a vandalům…

Villa de Vecchi - výlet na horu Profitis Ilias, ostrov Rhodos
Villa de Vecchi – jednací sál

Samozřejmě že je potřeba být extrémě opatrný, hlavně se nepřibližovat příliš blízko k chatrnému a zborcenému zábradlí na terase s výhledem na pobřeží…

…takovéto bývají konce velmocenských ambicí…

O terasu výš se nachází poměrně zachovaná kaple.
Návštěva zchátralé Villa de Vecchi na ostrově Rhodos stojí rozhodně za návštěvu, stejně tak i prohlídka přilehlého okolí.

Virtuální procházka po Villa de Vecchi

Pro doplnění italské stopy na ostrově Rhodos stojí za návštěvu i vesnice Eleousa (Ελεούσα), ležící asi 8 km od Hotelu Elafos. Tuto vesnici vybudovali Italové roku 1935 pod názvem Campochiaro a dodnes nese prvky italské architektury. Campochiaro bylo postaveno jako vzorová vesnice pro italské přesídlence. Mělo sloužit jako sídliště pro lesní dělníky, kteří měli znovu zalesnit holé stráně Profitis Ilias.

Mapa k výletu Villa de Vecchi

  • Celková délka trasy – 6 km tam a zpátky
  • Maximální převýšení – 410 m
  • Obtížnost – snadná
  • Povrch trasy – přírodní, lesní pěšina, kameny, vhodná uzavřená obuv.
  • Vhodná pro rodiny s dětmi i s pejsky
  • Dostatek tekutin sebou, do kopce se budou hodit. Občerstvení během je možné v Hotelu Elafos.
  • Parkování – plácek u začátku stezky za vesnicí Salakos

Ubytování v okolí Villa de Vecchi

Inspirovali jsme Tě k výletu? Klikni do mapy, zazoomuj a bookni si nejbližší a nejlepší ubytování přes Řecko nás baví. Rezervací služeb přes náš web, podpoříš náš projekt a nic navíc Tě to nestojí. Děkujeme!

Booking.com
0 0 hodnocení
Article Rating
Upozornit mě
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Máte jinou zkušenost či aktuální info? Napište nám komentář.x