fbpx
Kalithea Springs – noblesní královna egejských pláží
Print Friendly, PDF & Email

Noblesní královna egejských pláží Kalithea springs na ostrově Rhodos leží asi 8 km od Rhodos town. Elegantní architektura a krásná přírodní scenérie se tu snoubí v dokonalé harmonii.

Smaragdy ve slunci

Hlubší záliv ve tvaru V, kde leží centrum pohody Kalithea springs, jako by objímaly ze stran hnědé skály. Borovice, palmy a tymián pokrývají úbočí kopce a vytvářejí komorní zátiší pro klidný odpočinek. Uprostřed se v paprscích slavného rhodského slunce třpytí zelená mořská hladina čeřená jemným vánkem.

Art decová perla

Termální voda do těchto míst nejspíš lákala plavce od nepaměti, byl to však až italský guvernér ostrova Mario Lago, kdo se roku 1927 rozhodl rozvinout plný potenciál místa. Římský architekt Pietro Lombardi navrhl bělostný architektonický komplex pavilonů, pergol a teras. Stylově se od typického fašistického novecenta velmi liší, Lombardi se evidentně inspiroval bohatou historií ostrova. Kupole v Kalithea springs upomínají na Orient, oblázkové podlahové mozaiky jsou tradičním místním dílem, sloupové řady se odvolávají na antickou minulost.

Povšimněte si na Rhodosu unikátních oblouků tvarovaných jako závorky {. Jejich dekorativní obrys se opakuje napříč komplexem a zdůrazňuje jeho exotickou atmosféru evokující sultánův palác plný potěšení.

Samotný vstup do komplexu Kalithea springs je famózní. Od parkoviště postupujete okolo blyštící se fontány, kapky vody v záři šikmých paprsků světla připomínají blyštivé diamanty. Elegantní brána vede pod pergolou s mozaikovým chodníkem a s průhledy mezi trelážemi do zahradní výsadby okolo. Do výšky se pnou fialová oblaka bugenvilijí, zatímco levandule tvoří bochánky při zemi přerušované dramatickým mečovitým listovím juky. Bílé sloupy a podlahové mozaiky s geometrickým vzorem vedou k vyhlídce na moře.

Pramenný pavilon v Kalithea springs

Symetrická schodiště v Kalithea springs sestupují k menší rotundě, kruhovému altánu s bazénkem, kam kdysi stékala termální voda. Na jeho fasádě si můžete všimnout kruhových dekorativních medailonů s náměty mořských živočichů. Kupole pavilonu je vykládaná modrým sklem, které uvnitř rotundy vytváří trochu kýčovitou iluzi orientálního nebe.

Když se ohlédnete zpátky, všimnete si, že schodiště jsou součástí opěrné zdi, která tak vytváří nenápadně terasy lahodící oku. Její součástí je kolonáda z jedné strany otevřená a ze druhé objímající skálu. Každý metr prostoru je nápaditě využitý hned několikanásobně. Je libo slunce, je libo stinný chládek – Lombardi má řešení pro všechny požadavky návštěvníků.

Mistr fontán

Vodní fontány byly Lombardiho osudem. Už roku 1925 jako mladý vyhrál soutěž o vybudování menších fontán v jednotlivých čtvrtích římského historického centra, každé s místně symbolickým vzhledem. Většinu z nich můžete v italské metropoli obdivovat dodnes.

Spokojený Duce ustanovil Lombardiho hlavou Architektonického úřadu pro Egejskou oblast. Kromě lázní Kalithea springs navrhl také Egejský pavilon pro veletrh v Turíně a Rhodský pavilon pro Mezinárodní koloniální výstavu v Paříži, kde se inspiroval slavnou rhodskou Ulicí rytířů. Ve svých budovách obvykle šikovně využíval historizující prvky k získání osobitého charakteru a atmosféry pro každý dům.Uměl navrhnout racionalistickou novecentózní fasádu, ale udělal při tom okna různě velká nebo fasádu konkávně (či konvexně) prohnul. Lombardiho budovy mají smysl pro humor.

Odlesky stříbrného plátna

Druhá cesta od brány vede skrze zahradu k velké rotundě. Část tvoří kryté arkády, část má místo stropu pergolu porostlou barevnými bugenvilijemi a trubači. Dřevěné trámy vrhají žebrované stíny na mozaikovou podlahu a skrze oblouky a kruhová okénka se otevírá výhled na skalnatý břeh porostlý typickou suchomilnou středomořskou vegetací a na moře za ním. Najdete tu i fontánu s Érótem. Na zdech visí černobílé fotografie z filmů, které se tu natáčely: Řek Zorba, Děla z Navarone, Útěk na Athénu, Paskaliho ostrov a díl Rhodský trojúhelník z televizního seriálu s Herculem Poirotem.

Jeden detail mě zarazil: nad odpadkovým košem s popelníkem visí cedulka zákazu kouření. Tomu říkám vysílání smíšených signálů.

Rotunda je velmi vytíženým prostorem. Jen za naší návštěvy se tu nejdřív fotila móda a vzápětí nastoupili svatebčané.

Lombardiho budovy jsou neuvěřitelně fotogenické. Střídmě pojaté stěny bez přílišných ozdob mají nadčasový půvab a rozhodně doporučuji si prohlédnout krásné oficiální snímky.
Velká rotunda má jediné toalety v celém komplexu.

Vzhůru pod hladinu Kalithea springs

Skalnaté břehy zútulňují řady lehátek se slunečníky. Uprostřed zálivu je malá plážička s oblázky, jediné místo, kde si můžete natáhnout ručník bez lehátka. Další vstupy do vody poskytují bazénové žebříky rozmístěné podél skal, takže to z žádného místa zálivu nemáte do moře daleko.
Plážička je, příznačně pro Rhodos, oblázková.
Díky skalnatým břehům je záliv plný rybiček. Příjemné odpoledne jsme strávili šnorchlováním.
V zálivu kotvila plachetnice, což dodávalo scenérii ještě víc letního kouzla. Pevně věřím, že plavci z lodí se tu střídají každý den. Z paluby musí být výhled do zálivu s bílým pavilonem úžasný. Nad hlavami nám přelétl dron, bezpochyby pozdrav od plachtařů, kteří si s jeho pomocí chtěli areál prohlédnout blíž bez placení vstupného. Anebo si prohlíželi dámy v plavkách.

Ve stínu … pod lehátkem

Některá lehátka mají místo slunečníků baldachýny se záclonkami pro extra romantické poležení.
Shodou okolností zabíráme lehátka jen metr od místa, kde se v seriálu slunil Hercule Poirot – naše záliba v Davidu Suchetovi a Aghatě Christie byla jednou z motivací k návštěvě areálu. Nakonec přítel nachází pod svým lehátkem plaché koťátko skrývající se ve stínu před horkem. Tak vznikla fotka zvaná There is a monster under my sunbed.

Kam se poděly termální prameny Kalithea springs?

Během návštěvy jsem nenarazila na onu tolik mýtizovanou termální vodu. Na svůj mail poslaný na oficiální adresu správy komplexu jsem dostala jako odpověď pouze odkaz na oficiální stránky. Z toho jsem došla k závěru, že termální voda se v průběhu 20. stol. kamsi ztratila a dnes už tu prameny nejsou.

Co za to…

Luxus se vším všudy – dobře opečovaný a po roce 2000 zrekonstruovaný areál vybírá vstupné 5 € pro dospělé a 2,5 € pro děti (září 2021). Za slunečník s lehátky jsme dali 20 € pro dva, k tomu jsme ovšem dostali dvoje pití podle výběru(čerstvý džus) a dvě lahvičky vody v kyblíku s ledem. V areálu nechybí zastíněná kavárna, ale ceny odpovídají povaze místa.

Nezanedbatelná cena návštěvy se podílí na celkové klidné atmosféře. Kdyby sem byl volný vstup, už by tu vůbec nebylo k hnutí. Byť děti nemají vstup do areálu zakázaný, žádné jsem tu nepotkala. Jednak by pro rodinu byl vstup drahý, jednak by jim nesvědčila atmosféra a děti by se nudily. Tohle je místo dospěláckého relaxu a romantické útočiště zamilovaných párů.

Alternativa zdarma

Hned pod parkovištěm je další krásná pláž – obvykle nazývaná Jordan, oficiálně Kokkini beach – kde se můžete vykoupat zadarmo. Vstup do vody je také skalnatý.

Jak se dostat ke Kalithea springs?

Vyplatí se přijet na celé odpoledne a plnými doušky si užívat klídek v pěkném prostředí. My jsme tu odpočívali po dopoledním objevování blízké vesnice Koskinu. Autem je to blízko a jde o hezký nenáročný program blízko Rhodos town. Autobusem se tato trasa dělá špatně, protože neexistuje spojení Kalithea Springs a Koskinu, jedinou možností se přijet do Koskinu busem 3 (zeptejte se na detaily v turistických informacích) a pak do Kalithea dojít pěším výletem asi 3,5 km.

Kalithea Springs leží na trase autobusů Rhodos town – Falliraki, takže přímo sem a odsud se dostanete pohodlně. Interval bývá tak půl hodiny. Vystupte na zastávce, lépe řečeno domluvte se s řidičem, označené Kalithea Springs beach, ne ke Kalithea hotel.

Text: Míša Štampachová
Foto: Laďa TYDRA a Míša Štampachová

5 2 hodnocení
Article Rating
Upozornit mě
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Máte jinou zkušenost či aktuální info? Napište nám komentář.x