fbpx
Pachia Ammos beach – Astypalea
Print Friendly, PDF & Email

Ostrov Astypalea si zaslouží vaši návštěvu a pokud jste zdatní turisté, určitě nepohrdnete tipem na krásný toulavý trek na Pachia Ammos beach, spojený s hledáním turistických značek nebo jakýchkoliv jiných záchytných bodů. Na mapě zapíchněte prst na severu levého „křídla“ motýla z Dodekanés a tam to je. Je jasné, že sem se davy turistů nepohrnou, ale někoho možná pobaví, jakou výpravu jsou schopni dva blázni podniknout na pláž, kde se pořádně ani nevykoupou :-D

Start a cíl je dán a to, čím tyto dva body vyplníte, je víceméně na vás.

Monastery Panagia Flevariotissa

Auto parkujeme na konci šotolinové cesty u kostelíčku Panaghia Vryson (kousek před ní minete odbočku k Monastery Panagia Flevariotissa) a v 9:40hod. vyrážíme na trek. Po pár minutách míjíme stavení, od kterého dle mapy vedou dvě turistické stezky. Zvolili jsme tu třetí, tzv. kupředu hurá. Holé holeně nebyly do tohoto terénu zcela ideální, ale díky nim jsme procvičili čapí chůzi a posílili značné množství svalů. Ale co je důležitější, zhruba po 30 minutách, shodou nevímjaké náhody, jsme objevili ležet na zemi první turistickou značku, do tohoto terénu vtipně vyvedenou v barvě písku a bílé. Náznak humoru ve vyprahlé krajině nás nabudil a šlape se nám hned veseleji.

Italská observatoř

Po hodině čápování vidíme po naší levici na kopečku zbytky italské observatoře, nabraný kurs je správný a za chvíli nacházíme zbytky staré kapličky. Pod nohama máme terén podobný obrovským kamenným vráskám, mezi které se snažíme nezapadnout. Po dvou hodinách jsme se zvládli posunout až na místo, ze kterého vidíme na pláž v zátoce. Áááááá jsme tady kupodivu dobře, druhá turistická značka se hrdě tyčí na místě, odkud je krásný výhled na kamennou římsu, po které sestoupáme na krásnou štěrkovopísečnou pláž Pachia Ammos. Jen škoda těch mračen, co se z kaňonu valí na nás ☹ Na koupačku to nevypadá, Zdenda vyvětrá půlky a na okamžik se do moře aspoň po pás namočil. Vzadu na malé bárce snad jeho nudistický výkon nepobouřil, bylo to přece jen daleko.

Paxia Ammos beach

Najíme se, nasajeme vítr do nozder, po hodince oddechu obujeme pohorky a vydáme se směrem do kaňonu, abychom dokončili okruh k autu. Cestou se dokonce vylouplo sluníčko a oleandry, jediný barevný prvek z rostlinné říše, tak probarvily naši cestu zpět. Kaňonem Kakos Potamos se šlape podstatně pohodlněji, ale zase chybí výhledy a hlavně…. Jít stejnou cestou tam i zpět nemůže blázny jako my uspokojit, ale pokud si někdo netroufne vyjít do neznámé krajiny bez značek, je cesta kaňonem tam a zpátky jistější a rychlejší varianta. Závěrečné šplhání ve skále už postupujeme podle kamenných mužíků, kteří nás dovedli zdárně k cíli.

Při zpáteční cestě se kocháme hrou slunce a mraků, díky tomu, jak je Astypalea jiná, nikdy nevidíte stejný obraz. Všude vykukuje moře, zátoky a suchá políčka. Zastávka na vyhlídce, odkud je na Choru pohled nejkrásnější, je zasloužená odměna dnešního dne. A pak ještě návštěva cukrárny ?

na celém treku není žádná pitná voda! Počítejte s tím! Dále potřebujete pevnou obuv a nejlépe i GPSku, která vám dodá jistotu, že nejdete někam úplně do háje…

celková délka treku: 7,9 km
výchozí bod: kaple  Panaghia Vryson
cílový bod: pláž Pachia Ammos
celkový čas: 2hod. na pláž kolem italské observatoře a 1hod. 50min. pro návrat kaňonem
náročnost: středně těžká (díky horšímu značení)
období: červen 2015
doporučená mapa: Astypalaia
 1:25.000

Mapa treku k Pachia Ammos beach

[wpgmza id=“74″]

 

0 0 hodnocení
Article Rating
Upozornit mě
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Máte jinou zkušenost či aktuální info? Napište nám komentář.x