fbpx

Attika

Attika – Αττική – je historický region Řecka. Trojúhelníkový výběžek pevniny, vklíněný do Egejského moře. Pohoří Kithairona tvoří hranici se Středním Řeckem. Na západě sousedí s poloostrovem Peloponés a Korintským zálivem. Na jihu břehy Attiky omývají vody Saronského zálivu a na severovýchodě sousedí na dohled s ostrovem Evia. Hlavním městem regionu jsou Athény (Αθήνα), které jsou zároveň hlavním městem Řecka. Důležitým přístavem je Pireas (Πειραιάς). Attika se člení na tyto regiony: Athény, Pireus, Východní Attika, Západní Attika.
Podnebí je mírné, středomořské. Přestože se jedná o středomořské klima, v Athénách bývá poměrně velký rozdíl v rozmezí teplot mezi létem a zimou ve srovnání s jinými regiony země.

Attika - Temple of Poseidon - Řecko
Attika - Temple of Poseidon - Cape Souniou

Attika rozcestník

Athény – Αθήνα. Jsou jedním z nejstarších měst na světě. Starověké Athény byly mocným městským státem, kolébkou západní civilizace, filozofie a demokracie. Svědky antické éry jsou památky jako Parthenón na Akropoli.
OTEVŘÍT STRÁNKU

Objevte s námi krásy Attiky

Athény

Akropolis v noci, Athény
Akropolis v noci

Athény – Αθήνα – jsou od r. 1834 hlavním městem Řecka. Patronkou města je bohyně Athéna . Leží v regionu Attika a je jedním z nejstarších měst na světě. Historie Athén sahá až do roku 3200 před naším letopočtem.
Starověké Athény, původně osada na Akropoli, se rozvinuly v 6. století před naším letopočtem. v mocný městský stát, který se rozvíjel vedle svého přístavu. Tím byl zpočátku Faliro a později Pireus. Moderní Atény jsou centrem hospodářského, průmyslového, politického a kulturního života Řecka.

Městský komplex Athény se rozprostírají přes pánev Attica , která je obklopena pěti horami : Mount Aigaleo a Mount Poikilo na západě, Mount Parnitha na severozápadě, Mount Penteliko na severovýchodě a Mount Hymettos na východě.
Athény jsou nejteplejším městem kontinentální Evropy a Athénská pánev zároveň nejteplejším regionem země.

Výlety po Athénách

Video Athény

Aktuální počasí v regionu Attika

Ubytování v regionu Attika (či v Athénách)

klikni do mapy, zazoomuj a bookni si nejbližší a nejlepší ubytování kolem Athén přes Řecko nás baví. Rezervací služeb přes náš web, podpoříš náš projekt. Děkujeme!