fbpx
Severní Evia (Euboia) – Borovicové lesy, Retsina a termální horké prameny
Print Friendly, PDF & Email

Severní Evia (Euboia) je nejblíže dostupná část druhého největšího ostrova Řecka, pojedeme-li autem po dálnici od Soluně dolů na jih. Stačí skočit v přístavu Glyfa na trajekt a za pár minut se ocitneme na ostrově, který je vyhlášený díky svým termálním horkým pramenům v Loutra Edipsos. Druhá tvář stále zeleného ostrova už natolik známá není… Na Evii nalezneme husté borovicové lesy, hluboké rokle s říčkami a vodopády, nádherné kláštery, bohaté vinice, divoké pláže a pozor! Sbírá se tu i vonná pryskyřice, důležitá ingredience pro přípravu natolik specifického vína, jako je Retsina …

Severní Evia - Euboia

Euboia se údajně jmenovala nymfa, kterou v bájných dobách na ostrově držel v zajetí Zeus. Nymfa se tak stala ochránkyní pitné vody, kašen a studní na ostrově. Na Evii byl také objeven chrám bohyně Artemis, která proslula nejen pro svoji neuvěřitelnou krásu a šikovnost při lovu, ale i jako ochránkyně lesů. A zrovna lesy se Evia rozhodně pyšní. Stejně jako svoji nejvyšší horou Dirfis (1743m n.m.), jejíž svahy v zimě sjíždějí řečtí skialpinisti s až neuvěřitelným výhledem na Egejské moře. Nevěříte? Podívejte se na tohle krátké video a možná vaše dobrodružné srdce bude chtít vytáhnout vaše lyže až do Řecka.

Ale zpátky k naší letní dovolené u moře… Stejně jako Kréta, i rozsáhlá Evia není vhodná jen na jednu návštěvu. Musíte si vybrat, kterou její část navštívíte. Pojďme se tedy spolu podívat, jaké přírodní krásy nabízí Severní Evia.

Ilios studios v Pefki – naše základna u Andrejky (SK)

Naše řecká dovolená začíná v horách na pevnině. Po týdnu turistiky v oblasti Epirus, sjíždíme autem serpentýny dolů k moři a po dálnici míříme k přístavu Glyfa. Odtud plují kyvadlově trajekty několikrát denně do přístavu Agiokampos na Severní Evii. Samotná plavba zabere jen 30 minut a cena lístků vyjde na 2,30€ na osobu + 13,30 (malé) až 15€ (velké) auto. Jízdní řády trajektů jsou k nahlédnutí přímo zde.

Jako základnu volíme malé městečko Pefki a ubytování u Andrejky v Ilios Studios. Paní Andrea pochází ze Slovenska a společně se svým (řeckým) mužem Charalambisem tu léta budovali překrásné apartmány, abychom se tu cítili jako doma. Aby také ne, vždyť se tu navíc domluvíme úplně krásně česko-slovensky :) Ilios studios jsou takovým barevný rájem ukrytým mezi stromy. K dispozici máme opravdu bohaté snídaně, prostorný bazén s lehátky, ideálně s frappíčkem v ruce, ale hlavně Andreu, která zná Severní Evii nejen v létě, ale po celý rok. Stačí ji poprosit a vždy poradí, kam vyrazit na výlet. Naplánovala nám každý den a že jsme toho za těch pár dní tady u moře stihli! Však ukážeme, níže v článku :)

Pefki je ideální přímořské městečko s nejrozvinutějšími turistickými službami v severní části Evie. Kromě velice dlouhé oblázkové pláže, se tu můžete večer projít po promenádě, navštívit jednu z mnoha taveren, barů či obchůdků. Nejvíce nám chutnalo v taverně u Kapitána s venkovním posezením na modrých židličkách. A protože jsme sebou měli naše auto, využili jsme nabízeného zázemí, ale přes den jsme trajdali všude možně, kam nás kola dovezly…

Oreoi a Istiaia

Abychom byli objektivní, nesmíme zapomenout na další dvě blízké městečka nedaleko Pefki.

Historické Oreoi (řecky: Ωρεοί), které bylo založeno v místech starověkého města Oreus , nabízí každému turistovi velice pěknou přístavní promenádu, na které krom zakotvených lodiček, můžeme obdivovat i velkou mramorovou sochu býka (The Bull of Oreos) z 5. stol. př.n.l. Socha býka byla nalezena v roce 1965 v moři při rozšiřování přístavu. Je vyroben z bílého pentelického mramoru a váží 4,8 tuny. Umělec, který jej ve Starověku opracoval vycházel z 8 tunového bloku mramoru! Oreio bylo od starověku jedním z nejvýznamnějších řeckých přístavů. Za války v roce 1897 a při balkánských válkách v letech 1912-1913 bylo hlavní základnou řeckého námořnictva. Dnes je po Chalkidě druhým nejorganizovanějším přístavem na Evii.

Istiaia (řecky: Ιστιαία ) bylo bývalým magistrátem Evie. Název dostalo podle starověkého města Histiaea , které zmiňoval i Homér. Mezi turistické atrakce Istiaie patří Muzeum přírodní historie s největší sbírkou ptactva v Řecku (na 217 druhů) a kostel Agios Nikolaos. Když jsme městem projížděli, stavili jsme se na moc dobrý gyros v Kati Psinetai.

Výlety po severní Evii

Kavos beach a ostrůvky Lichadonisia

Komplex sedmi sopečných ostrůvků Lichadonisia přezdívané jako „řecké Bahamy“ detailně popisujeme v samostatném článku. Lodní výlety na tyto ostrůvky jsou nejčastěji organizovány z pláže Kavos beach v SZ cípu na severu ostrova Euboia, která sama o sobě stojí za koupání.

Gregolimano – soukromá pláž jen pro „vyvolené“

Krásná pláž, která vás při pohledu na satelitní snímky severní Evie praští okamžitě do očí nese název Gregolimano. Po bližším prozkoumání bohužel zjistíte, že se jedná o pláž pouze pro „horních deset“, protože patří k síti světových hotelů Club Med. Celý komplex je tedy obehnán plotem a veřejnosti nepřístupný. Vstup jedině pro ubytované“ s „All inclusive“.

Mylos beach

Skvělý „TIP“ od Andrejky na její nejoblíbenější písčitou pláž Mylos beach s větrným mlýnem musíme rozhodně doporučit. Nachází se v klidné zátoce s přímým výhledem k Loutra Edipsos.

Vriniotis Winery

Ještě lepšího panoramatického výhledu si dopřejete z vinařství Vriniotis Winery, které zhlíží do zátoky přímo z vinic nad pláží Mylos, poblíž vesnice Gialtra. Vinařství je otevřeno po celý rok, nabízí degustační místnost sousedící s velkou terasou, kde se zejména večer před západem slunce budete se sklenkou v ruce cítit opravdu výjimečně. K dispozici jsou degustační balíčky s místními sýry. Vzácná řecká odrůda vína – Vradiano se pěstuje pouze tady na úpatí hory Telethrio. Zdejších 100 akrů vinné révy patří mezi malá vinařství, ovšem s jedinečnou produkcí vína vzhledem ke své velikosti.

Loutra Edipsos – termální prameny

Podle mytologie požádala Athéna svého bratra Héfaista (Boha ohně), aby na povrh Země přivedl teplou vodu. Chtěla tak podpořit svého ochránce Herkula, který by tu po svých úkolech mohl odpočívat a uzdravovat se. Podle legendy Héfaistos přání své milované sestry vyslyšel, zasáhl božským kladivem do útrob Země a z nitra vytryskly termální prameny.

Termální prameny v Loutra Edipsos byly známy již ve 4. stol. před n.l. podle spisů starověkých filozofů, mezi které patřil i Aristotelés. Hydroterapii, jako metodu léčby mnoha nemocí představil poprvé Hippokratés v polovině 5 stol. před n.l. a od té doby až do dnes zažíval Edipsos období své prosperity i úpadku. Vrcholné slávy dosáhly lázně během římské říše. Edipsos velice často navštěvoval římský generál Lucius Cornelius Sulla a vodní terapii tu absolvovali i císaři jako Hadrianus, Marcus Aurelius či Konstantin Veliký. Mezi novodobé celebrity, kteří se ve zdejších regeneračních bazénech rádi koupali, patřili jména jako: Aristoteles Onassis, Maria Callas, Greta Garbo a Omar Sharif… nemluvě o nesčetných řeckých politicích, lodních magnátech, průmyslnících a mnoha umělcích. 

V poslední době jezdí do lázní Loutra Edipsos klienti z celé Evropy. Cestovní kanceláře tu pořádají léčební pobyty zejména s autobusovou dopravou, která je dobře dostupná i pro starší generace. Navštívit lázeňské městečko stojí rozhodně za to! Tohle město údajně nabízí až 80 horkých pramenů! V několika veřejných či soukromých vodoléčebných centrech a v bazénech městských hotelů našlo mnoho lidí úlevu od chronických onemocnění. Můžete si vybrat mořskou nebo minerální vodu, bahenní koupele, masáže nebo se jednoduše vykoupat v moři na místech, kde do něho proudí prameny. Pokud byste náhodou nenašli na skalních útvarech v přírodním bazénku pro sebe místečko, nezoufejte… máme pro vás další tip od Andrejky na jeden malý termální vývěr, kam chodí místní Řekové z okolích vesnic ;)

Malé termály na pláži v Ilia

Vesnice Ilia (řecky: Ήλια) se nachází jen 10 minut jízdy autem od lázní Edipsos. Můžete se tu vykoupat na dlouhé pláži se zázemím několika taveren, ale hlavní paráda vás čeká na východním konci pláže. Termální pramen Ilia (Hot Spring Ilia) má teplotu přes 50°C a vyvěrá hned pod silnicí u pláže. Můžete tak rychle zaparkovat a vrhnout se do moře klidně brzy ráno, kdy všichni ještě spí :) Voda z vývěru je velmi horká, je bez zápachu a velmi slaná.

Monastery Agiou Georgiou Ilion

Po koupání se můžete vydat ke klášteru Agios Georgios Ilion z 15. stol., který se ukrývá v horách 400 metrů nad pláží v Ilia. Z vesničky odbočíte na tomto místě strmě do kopce, po asfaltové cestě, na pár stovek metrů dlouhé cestě překonáte obrovské převýšení a až se silnice narovná, budete pokračovat po prašné cestě až ke klášteru. Samotná cesta je opravdu zážitek, panoramatické výhledy nemají chybu. Jen nesmíte přijet jako my v odpolední siestě, kdy je klášter zavřený :)

Monastery Osiou David Gerontos

Jeden z nejslavnějších klášterů na ostrově Euboia je klášter svatého Davida – Moni Osiou David Gerontos. Nachází se v zalesněné oblasti Rovia v nadmořské výšce 927 metrů nad mořem. Byl postaven na troskách již existujícího chrámu kolem roku 1540 a je zasvěcen Proměnění Spasitele.

Svatý David, jeden z nejosvícenějších učitelů národa byl opatem Svatého kláštera Panagia Varnakova (nedaleko města Nafpaktos) v letech 1520 až 1532. Poté přišel na Severní Evii, kde založil klášter, který nese jeho jméno. Velkému svědci pravoslavné církve je připisováno mnoho zázraků. Klášter slaví Proměnění Páně (6. srpna) a Svatého Davida (1. listopadu).

Drymona waterfalls

Severně od klášteru Svatého Davida najdeme v nadmořské výšce 620 metrů vodopády Drymona waterfalls. Vede k nim krásná a udržovaná lesní stezka s dřevěným zábradlím a mostky. Vodopády Drymona byly pojmenovány podle nedaleké vesnice a skládají se ze soustavy tří vodopádů z nichž ten nejvyšší má výšku 15 metrů. Dva menší pak padají do velice pěkných jezírek. Celou stezkou jde projít v okruhu.

Mount Xiro (Ξηρό Όρος) 990m n.m.

Ze stejného parkoviště u Drymona waterfalls lze vyšlápnout na nejvyšší horu Severní Evie a to Mount Xiro (990m n.m.). Na začátku stezky můžete obdivovat několik druhů zdejších stromů, které popisují jednoduché cedule. My tuto stezku absolvovali po dešti, kdy vyniklo ohromné kouzlo okolního lesa. Samozřejmě výhledy nahoře stály díky naprosté mlze za prd, ale při dobrém počasí budete mít celý sever ostrova Euboia jako na dlani. Což dokazují přiložené fotky od Andrey.

River Trekking Bolovinena Canyon

Legendární soutěska Bolovinena gorge (Bolovinaina) je relativně malá, ale velmi působivá, dobře ukrytá v hustých lesích kousek za vesnicí Aghia Anna. Nachází se na východním úpatí hory Xiro a její délka dosahuje asi 1400 metrů. Roklí prochází řeka Nilea. Vstup do rokle je opravdu působivý, protože v tomto bodě je rokle velmi úzká a její výška dosahuje 80 metrů. Svislé skály, malá jezírka, proudící řeka, travnaté plochy a hustý lužní les v nich udržují malé množství divoké zvěře. Pro její návštěvu můžete využít organizovaný river trekking.

Vypráví se, že během turecké okupace se v roklině ukrývalo až na 40 místních rodáků. Mezi nimi i holka „Boulovina“. Ta jednoho dne vycházela z rokle a spatřili ji Turci. Aby nešla do zajetí a zároveň i neprozradila úkryt, skočila Boulovina dolů, zabila se a od té doby nese rokle její jméno.

River trekking Waterfall Kremasi

Další soutěskou a skvělým tipem od Andrejky je přechod korytem řeky k vodopádu Kremasi. V letních měsících nu moc vodí není a tak se nebojte, že byste museli někde plavat. Jen se projdete moc hezkým korytem potoka a namočíte si u toho boty :) Parkujeme u vesnice Agdines na odbočce u vinohradu na této pozici a pokračujeme dolů směrem do rokle. Značení tu nebylo v roce 2019 téměř žádné a tak vám snad pomůže tento další záchytný bod v GPSce a začátek cesty proti proudu říčky až k vodopádu Kremasi. Cestou jsme obdivovali malá jezírka, dokonce jsme viděli i užovku ve vodě a zejména pak neuvěřitelné kamínky a „zkamenělé“ dřevo, které bylo zaklíčené v nádherných vrstvách rokle. Dokazuje to požár lesa před mnoha tisíci let.

Waterfall Gerakiou

Malý vodopád Gerakiou najdete hned u cesty ve stejnojmenné vesnici.

Pláže SV Evie

Zalesněná SV Euboia samozřejmě nabízí i nespočet divokých pláží. Některé jsou více navštěvované, jiné úplně odlehlé. Během naší cesty jsme jich stihli navštívit jen pár, tak zde aspoň pár tipů pro odpočinek u moře. Dobře dostupná oblázková Koutsoupri beach s malou kapličkou. Hned několik divokých pláží nabízí SV výběžek ostrova za vesnicí Agriovotano. Hojně fotografovaná pláž i hojně navštěvovaná je Elinika beach s kostelíkem na ostrůvku. Moc se nám líbila třeba Aghios Ioannis! A nestihli jsme navštívit úplně odlehlé přírodní skvosty jako třeba Rodaki beach. Jestli máte čas, vyberte si tu svoji, je jich tu opravdu hodně :)

Inspirovali jsme Tě k výletu? Klikni do mapy, zazoomuj a bookni si nejbližší a nejlepší ubytování na Evii přes Řecko nás baví. Rezervací služeb přes náš web, podpoříš náš projekt. Děkujeme!

A

Booking.com

5 1 hodnocení
Article Rating
Upozornit mě
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejnovější
Nejstarší Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Tony
Tony
16/08/2023 13:28

Děkuji, moc pěkně napsané!

1
0
Máte jinou zkušenost či aktuální info? Napište nám komentář.x