fbpx
Athénská pláž Edem – moře, písek a palmy
Print Friendly, PDF & Email

Athénská pláž Edem (Paralia Edem) aneb v Athénách a zároveň u moře. Athény leží na poloostrově a jsou tak obklopeny mnoha plážemi. Nemusíte volit mezi památkami a mořem – tady je snadné mít obojí. Pojďme spolu navštívit pláž zvanou Edem, která je pěkná, příjemná a dobře dopravně dostupná přímo z centra Athén.

Athénská riviéra

Podél západního pobřeží Attiky se táhle asi 60 km pláží až k mysu Sunio. Řada z nich leží v jižních předměstských čtvrtích Athén a dostanete se sem v rámci athénské městské hromadné dopravy (jeden z důvodů, proč je praktické obstarat si pětidenní lítačku Ath.ena). Už Themistoklés v 5. stol. př. n. l. správně usoudil, že mělká a písčitá zátoka Faléron (dnešní Faliro, Φάληρο) se nehodí jako přístav. V 50. letech přišel rozvoj oblasti Astir u Vuliagmeni (Vouliagmeni, Βουλιαγμένη) a zlepšení dopravní situace po Olympijských hrách udělalo z athénského pobřeží snadno dosažitelný ráj s luxusními, uvolněnými i venkovskými plážemi. Pro každý vkus se tu najde vhodné místo.

Plážová tramvaj

Před Olympiádou 2004 dostaly Athény nové tramvajové spojení městského centra (Syntagmy), Pirea a pláží. Tramvaje byly zvoleny i proto, že na rozdíl od autobusů nezasmraďují vzduch výfukovými plyny. Dnes fungují linky dvě.

T6 spojuje Syntagmu v centru s pobřežím na zastávce Pikrodafni. Pokud chcete dál, musíte přestoupit.

T7 míří od pláží do Pirea, kde z tramvajové zastávky Jipedo Karaiskaki (Γήπεδο Καραϊσκάκη) můžete přestoupit na zelené metro (ISAP) Neo Faliro (Nέο Φάληρο). Ze zastávky Dimarchio (Δημαρχείο) můžete přestoupit na nově prodloužené modré metro Dimotiko theatro (Δημοτικό θεάτρο). Zatím jen v tomto směru, tramvajová smyčka ještě není dokončená. Detaily trasy T7 tady.

Sedmička má být časem prodloužená až na nábřeží hlavního přístavu Kantharos. Pokud nemáte lítačku, je na každé zastávce automat na lístky, ty ale někdy nefungují. V tom případě nastupte předními dveřmi a vysvětlete řidiči, že jste si lístek chtěli koupit, ale mašina nepracuje. Nám řidič řekl, ať si sedneme někam poblíž něj, a prostě nás do Pirea odvezl jen tak.

Další podrobnosti o linkách na stránkách provozující filmy STASY.

Nejsevernější pláže

Kromě pirejských pláží je nejsevernější možností svlažit se v moři (psáno 2023)  úzká pláž s pískem a skalami Paralia Paliu Faliru.  Tam si ale od tramvaje budete muset došlapat.  Blíž máte Flisvos, kde je taky vsup do vody lemován kameny. O příjemné pláži můžeme hovořit až na úrovni tramvajové zastávky Batis (Mpates, Μπάτης). Pláž Edem patří ještě do falirské oblasti a má esovitý tvar.

Z tramvaje na Batisu vystoupíte na hezkou promenádu mezi palmy a rozkvetlé vysoké oleandry. Nábřeží se tváří elegantně, připomíná Miami beach nebo Tell Aviv. Celková atmosféra je civilní a uvolněná. Lidé se procházejí s kočárky, vyklusávají, povídají si s přáteli při výhledu na moře a krásný záliv.

Pláž Edem je vybavená, ale vstup je volný. Najdete tu toalety, sprchy, slunečníky a stínící stany. Lehátka tu nejsou, zato písek ano. Voda má nazelenalý odstín a kvůli písečnému dnu je lehce zakalená.

Batis

Pláž Edem v její severní části mám nejradši. Vtip je tento: většina turistů přijíždí linkou T6 od centra, jenže tyhle koleje se napojí až uprostřed Edemu, takže na Batisu T6 nestaví, jenom T7. Tím pádem tu ani nebývá tolik lidí. Když bydlím na zeleném metru a přijíždím ve směru od Pirea, můžu vystoupit už tady a mít víc volného prostoru.

Po schodech sestoupíte na betonovou vyhlídkovou plochu. Odsud můžete směřovat buď do severní, nebo jižní části pláže. Tu menší na severu mám radši, vstup do vody je tu písečný. Najdete tu i malý přístav se čluny patřící místnímu rybářskému spolku.

V jižní části je sice pláž písečná, ale vstup do vody je kamenitý.

Není tu žádná restaurace, ale ve stánku na protější straně ulice si pití a zmrzku obstarat můžete.

Edem

Jižní konec zálivu obsluhuje tramvajová zastávka Edem. Tady potkáte víc civilizace: stejnojmenné bistro, několik lehátek, dětské hřiště a venkovní tělocvičnu. Naproti přes ulici je samoobsluha Sklavenitis. Bývá tu také víc lidí, protože z ulice Achilleos sem zatáčí koleje z centra a lidé nechtějící přestupovat se do moře vrhnou tady. Hned za jižním koncem pláže Edem je další marína, Alimos. Odsud každou sobotu vyráží pronajaté chartrové plachetnice za týdenním dobrodružstvím na Kykadách.

Hned na konci pláže ústí do moře říčka Pikrodafnis, která dala název blízké zastávce.

Na autobusové zastávce Edem, hned vedle tramvajové, vás vyklopí x96 (přímá linka z letiště podél pobřeží do Pirea), A1 (z Buly podél pobřeží do Pirea), B1 (od pirejského lva podél pobřeží k úpatí Ymittu), B2 (ze Syntagmy na Elliniko) a 217 (od pirejského lva do čtvrti Dafni – to není ten slavný klášter).

Prvotřídní scenérie

Jedním z půvabů pláže Edem je skutečnost, že se máte na obzoru pořád na co dívat. Na severu se rozprostírá dlouhý poloostov Pireas, vidíte ostrovy Salamis a Egina v Sarónském zálivu a obrysy nákladních lodí v dáli, ploužících se líně po mořské hladině. Při poslední návštěvě jsme pozorovali regatu plachetnic nějaké menší třídy, bělostné trojúhelníčky se po hladině přeskupovaly sem a tam, jak lodě obeplouvaly stanovené točné body. Někdy se objeví člun anebo plachetnice vypluvší z Flisvos maríny a směřující na jih. Večer tu slunce zapadá za Eginou.

Obavy o čistotu?

Osobně jsem ani na pláži Edem ani v Pireu nikdy neměla problém se špínou v moři nebo s odpadky na pláži. Město se snaží přivést turismus i do jižních předměstí, připravuje masivní investice do rozvoje pobřeží a rádo by konkurovalo lokalitám na Azurovém pobřeží jižní Francie. Čistota hraje klíčovou roli. Athény vedou informační kampaň ke třídění odpadu a roku 2021 Řecko zakázalo deset druhů jednorázově použitelných plastových předmětů. Freddo cappuccino si tady plastovým brčkem už nevypijete. Přesto nejdou vyloučit případy havárií lodí, kvůli kterým může docházet k úniku špíny do moře. Řada místních by se nekoupala blíž než ve Vule, ale jiní zase chodí každodenně plavat na nejbližší pláž každý den včetně zimy. Odložení odpadků do moře je v Řecku bohužel stále ještě reálným jevem, byť sem by připlavaly nejspíš z jiného místa na pobřeží Saronika.

5 2 hodnocení
Article Rating
Upozornit mě
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Máte jinou zkušenost či aktuální info? Napište nám komentář.x