fbpx
Anafiotika – Malebné Kyklady v Athénách
Print Friendly, PDF & Email

Anafiotika (Αναφιώτικα) je malebná čtvrť Athén s ukázkou lidové architektury. Pojďte s námi objevit Kyklady v Athénách. Utečte před troubícími auty věčně zacpaných ulic mezi bílé domečky s modrými okenicemi, objevte zdi pokryté kvetoucí bugenvileiemi, kde se na sluníčku vyhřívají spící kočky. Křivolaké uličky, malebné dvorky, květináče pelargonií, příkré schody, fotogenická zákoutí a ostrovní kouzlo. To vše na athénské Akropoli. Myslíte si, že jsem se zbláznila? Cestou vám to vysvětlím, pojďte.

To správné místo se krčí přitisknuté vysoko v severovýchodním svahu akropolské skály. Visí doslova nad ulicemi, vklíněné mezi Svatou Skálu a její město. To je Anafiotika.

Řemeslníci z ostrova Anafi

První lidé se na těchto strmých skalách začali usazovat z nutnosti. Byli to uprchlíci za peloponéských válek, kteří se natěsnaní na každém volném místě v obvodu hradeb schovávali ohrožovaní nepřátelskými vpády do Attiky. Později se tu v jeskyních a skalních průrvách skrývali uprchlí osmanští otroci, často i afrického původu. Souvislé osídlení začalo vznikat až ve čtyřicátých letech 19. stol.

Kvůli výstavbě novodobého hlavního města nezávislého Řecka povolal král Otto řemeslníky z kykladského ostrova Anafi, kteří byli proslavení svou šikovností a pílí. To oni měli budovat jeho palác na dnešní Syntagmě. Zruční stavitelé využili existence zákona, podle kterého bylo možné postavit čtyři zdi a střechu za noc a zůstat; uplácali si domky přes jedinou noc a úřady už je z nich pak nemohly vyhnat.

Anafiotika – malebná čtvrť Athén

Čtvrť Anafiotika tak vyrůstala městskému plánu navzdory živelným a spontánním způsobem, se vzhledem domků typickým pro domovinu stavitelů, Kykladské ostrovy. Domky dokonale využívají vlastností terénu. Mají kubické minimalistické tvary a rozlohu jen pár metrů čtverečních. Zářivě bílá omítka vás nenechá na pochybách, odkud stavitelé pocházeli. Z nepřeberného množství oken, okének, mříží, okenic, dvířek, poklopů, branek a barevných nátěrů ve všech odstínech moře a nebe se vám bude točit hlava.

Dnes už zůstalo domečků jen pár desítek a jsou významnou ukázkou lidové architektury. Architekti na nich studují vztah soukromého a veřejného prostoru a specifický životní styl na malé ploše v osídlení vesnického a městského charakteru zároveň. Řadu z nich vlastní stát, ale vytrvalou péčí je v dobrém stavu uchovávají jejich hrdí obyvatelé. Ty opuštěné končí jako smutné ruiny. Místní svérázná komunita má bohémský charakter podobný římskému Trastevere.

Ztracené místo bez adres

Ale jak místo najít? Ztracený kousek ráje totiž nemá adresy! Křivolaké úzké uličky nemají ani jména a domečků je tak málo, že jsou jen číslované. Anafiotika 1, Anafiotika 2… Obecně řečeno, Anafiotika se rozkládá od ulic Stratonos a Prytaniu a výš. První možnost je vyrazit z promenády Dionysiu Areopagitu po vrstevnici ulicí Thrassilu a držet se co nevýš ve svahu. Z Plaky můžete zkusit štěstí přímo vzhůru do svahu ulicí Epicharmu a pak doprava, od Monastiraki zase po Klepsydras a pak doleva. No a někde mezi tím najdete Anafiotiku. Dokud váháte, jestli už tam jste, znamená to, že tam ještě nejste. Až tam budete, nespletete se. Pryč se dostanete snadno: dolů z kopce. Ale proč spěchat…

Když na chvilku zavřete oči, možná ucítíte i vůni moře.

Michaela Štampachová

Ubytování v okolí Anafiotika

Inspirovali jsme Tě k výletu? Klikni do mapy, zazoomuj a bookni si nejbližší a nejlepší ubytování v Athénách přes Řecko nás baví. Rezervací služeb přes náš web, podpoříš náš projekt. Děkujeme!

Booking.com

0 0 hodnocení
Article Rating
Upozornit mě
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Máte jinou zkušenost či aktuální info? Napište nám komentář.x