fbpx
Iliodoros beach- pěší výlet na pláž poblíž Liapades, Korfu
Print Friendly, PDF & Email

Iliodoros beach – pěší výlet na auty nedostupnou pláž poblíž Liapades na ostrově Korfu zvládne opravdu každý. Tedy každý, komu není za těžko ujít 5 km tam a 5 km zpátky. Pokud vyrazíte zavčas v brzké dopoledne, nemusíte se ani obávat úmorného poledního vedra.

Jakmile opustíte vesničku Liapades, vede převážná část trasy rozlehlým olivovníkovým lesem. Ten poskytuje i v odpoledním vedru příjemný stín. To oceníte hlavně při podvečerním návratu z pláže Iliodoros (Παραλία Ηλιόδωρος).

Liapades – malebná vesnice v severní části Korfu

Vesnička Liapades leží nad severozápadním pobřežím ostrova Kerkyra a doposud není nijak výrazně zasažena všeobecným turistickým šílenstvím, které velmi populární ostrov Korfu v posledních desetiletích zasáhlo. Ne že by se snad místní před turisty zabarikádovali, ale apartmány a hotely jsou včleněny do svahů nad silničkou, vedoucí k organizované městské pláži Gefyra.
Přímo v Liapades nenajdete silničku širší než 2 metry, takže hluboce smekám před místními, kteří svými Fiátky nejenom, že dojedou domů, ale také se – ví Bůh jak – otočí, a zase odjedou do práce…

Liapades prošmejdíte během hodinky, ale nijak nespěchejte… Máte jedinečnou příležitost si vychutnat atmosféru původní osady ostrova Korfu. A za odměnu si vychutnejte Freddo espresso v taverničce na náměstí s platanem.

A snad už jen zde máte možnost vidět spanilou jízdu kdysi tak oblíbeného dopravního prostředku… Tedy když půjdete štěstí naproti a Liapades navštívíte!

Pláže v okolí Liapades

Od Liapades se dá dojít pěšky ke spoustě dalších nádherných přírodních pláží v okolí. Jejich zahuštění lidstvem se pak odvíjí od jejich vzdáleností od rozcestníku a také možnosti se částečně přiblížit motorizovaně.

Takže jen heslovitě – letem Liapades plážovým světem!

Pláž Gefyra

Pro motorizované je pod Liapades nejdostupnější pláž Gefyra (Γέφυρα), na mapách označená jako Liapades Beach. Ta je docela nevelká a díky tomu, že je i částečně obsazená čluny k pronajmutí a šlapadly, bývá na ní plážových povalečů poměrně nahusto.

Pláž Rovinia

Čas strávený na vzdálenější pláži Rovinia už si musíte trochu zasloužit. Jednak můžete projít celou cestu k pláži pěšky podle této mapky, což ostatně netrvá příliš dlouho, druhak můžete část cesty absolvovat autem, či na skůtru. Ale zase jen na rádoby přírodní parkoviště ve svahu nad pláží. A pak hupky dupky po stezce podél vysoké zdi vily Rovinia.
Jediný servis obstarává Kantina boat – ten nabízí nějaké to mražené mlsání a pivko.

Pláž Limni

Pláž Limni (Jezero) tvoří 20 m široký pás oblázků. Výhodou této oboustranné pláže je její větší vzdálenost od Liapades a tím pádem i menší obsazenost. Také tu nenajdete žádný plážový servis, takže zásoby občerstvení na celý den si vezměte sebou!
Pěší výlet k Limni beach už přesahuje hodinu chůze podle této mapky. Částečně po vyasfaltované silničce (tento úsek můžete dát pochopitelně i motorizovaně, přibližovadlo odstavíte u pěšiny pro pěší), menší část po zbudovaném schodišti z lámaného kamene a zbytek trasy tvoří sešup na nezpevněném povrchu. Ale romantici budou zcela jistě spokojeni!

Pláž Iliodoros

Konečně se dostáváme k cíli našeho dnešního – budiž hned řečeno – celodenního výletu. Počítejte také s tím, že je nutno sebou vzít dostatek pití a občerstvení pro celou výpravu na celý den i cestu zpět! Pláž Iliodoros je nejvzdálenější přírodní pláž v dosahu Liapades. Ideální je spojit tento výšlap s počátečním objevováním krás Liapades. Ve vesnici nezabloudíte, stačí držet křivolakými uličkami směr pořád vzhůru. Jakmile budete míjet malý hospodářský dvorek s oslíkem – máte vyhráno, jste na správné cestě. A když budete mít štěstí jako my, vnutí vám své služby průvodce hodný třínohý psík.

Nad Liapades se prolíná docela hustá síť lesních cest, většinou se zpevněným povrchem. Jsou to důležité spojnice mezi olivovníkovými háji a Liapades. A aby jste si hned zkraje vybrali tu správnou cestu k pláži Iliodoros – volně přeloženo jako Dar slunce – držte se naší mapky.

Téměř celá trasy k pláži Iliorodos vede rozlehlým olivovníkovým hájem s opravdu HODNĚ starými a vzrostlými olivovníky evropskými.

Po nějaké chvíli – slabé dvě hodinky obdivování olivovníků, která vám utečou jako voda – se počne stezka svažovat k pláži Iliodoros a mezi korunami olivovníků na vás vyjukne typická modř Jónského moře. To už okolo cesty roste i divoká rozmarýna a mladé, divoce rostoucí olivovníky. Z jejich větví si zkuste natrhat mladé výhonky a po návratu si uvařte čaj z olivového listu. Tady budete mít jistotu, že nejsou chemicky ošetřené. Budete překvapeni, jak takový mladý čaj z olivového listu chutná svěže!

Jsme tady – nádherně prázdná přírodní pláž Iliodoros je pro tuto chvíli jen vaše.

Pláž Iliodoros na vlastní opálenou kůži

No – ono také záleží, kdy na Iliodoros beach dorazíte. Může se stát, že už vás bude z dáli vítat kolébající se motorový člun. Ale buďte v klidu, většinou to jsou jen krátkodobí návštěvníci, kteří na břeh Iliodoros ani nevstoupí.

Mapa výletu

Pak už jen záleží vybrat si tu správnou stranu pláže, rozbít plážový stan kvůli stínu a vychutnávat si Iliodoros – Dar slunce – plnými doušky a tempy.

Celková délka trasy – 4,6 km tam a 4,6 zpět. Takže celkem hezký výšlap pro zdravíčko
Maximální převýšení – 200 m
Obtížnost – snadná
Povrch trasy – přírodní, lesní pěšina, kameny, oblázky, vhodná uzavřená obuv
Vhodná pro rodiny s dětmi, plavky sebou, strávíte na pláži nádherný celý den
Trasa je vhodná i pro bikery
Pláž je bez servisu, občerstvení na celý den sebou
Parkování – nejlépe pod vesnicí Liapades

Všechny pláže jmenované v tomto příspěvku můžete navštívit i na vlastním nafukovacím člunu – a vězte, že to bude jeden z vašich nejintenzivnějších zážitků z ostrova Kerkyra!

Nechejte se námi inspirovat – Řecko nás baví!

5 1 hodnocení
Article Rating
Upozornit mě
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Máte jinou zkušenost či aktuální info? Napište nám komentář.x