fbpx
Nafukovací člun – výzva pro pláže Korfu
Print Friendly, PDF & Email

Nafukovací člun – to je velká výzva pro pěšky nedostupné pláže Korfu! Pokud se tedy ovšem nebojíte do jejich pokoření investovat nemálo fyzických sil. Veslování i na mírně zvlněné mořské hladině je docela námaha. To najednou zjistíte, že máte v ramenou svaly, o kterých jste doposud nevěděli… Dlouhou dobu máte pocit, že se po hladině vůbec neposunujete a plácáte do vody vesly na jednom místě. Ale pak se vámi vysněný cíl najednou začne blížit a vás zaplaví hřejivý pocit hrdosti na svůj výkon.
A v tu chvíli docela zapomenete, že se taky musíte stejnou cestou vrátit…

Na ostrově Korfu (Kerkyra) je velká spousta míst dostupných pouze z moře, jen si vybrat výchozí bod, na kterém nafouknete člun. Počítejte ale s tím, že na málokterých budete úplně sami. Přeci jen je tu velká síť půjčoven motorových člunů a šlapadel. Ale nafukovací člun má oproti tomu motorovému z půjčovny několik předností. Tak předně – svůj nafukovací člun máte k dispozici na neomezenou dobu úplně zadarmo. A pokud se rozhodnete na pláži strávit nějakou tu hodinku relaxu, jednoduše jej vytáhnete na břeh. Místa je k dispozici spousta. A pak se jen už bavíte pozorováním posádek motorových člunů, jak se mordují s jejich ukotvením dostatečně daleko od břehu…

Nafukovacím člunem podél Korfu

Obrazně řečeno, můžete strávit celou svoji dovolenou plavbou podél pobřeží Kerkyry. To není zase tak nesmyslný nápad, potkali jsme dvě děvčice na nafukovacím obřím kajaku, plně naloženém vaky, zvolna nořící pádla do tyrkysové hladiny podél jeho boků…
Než však takto vyrazíte na mořskou vodu, je potřebná dostatečná příprava. Jak v pořizování výbavy, tak s plánováním míst.

Kapitoly k článku

  1. Nafukovací člun – pořízení vybavení na moře a do člunu
  2. Dodržování zásad bezpečnosti na nafukovacím člunu
  3. Plavba z pláže Liapades k pláži Kolias
  4. Plavba z pláže Loggas k mysu Drastis
  5. Plavba z pláže Ermones k pláži Antifos
  6. Okružní plavba na ostrůvek Pontikonisi a klášter Vlacherna – po stopách Geryho Durrella

Pořízení vybavení na plavbu na moři

Naším úplně prvotním úmyslem bylo zaplavat si na nějaké pláže, nebo k jeskyni poblíž místa, na kterém se budeme zrovna vyvalovat. Takže jako první jsme pořídili voděodolné pouzdro. Velké právě tak, aby se do něj daly schovat dva mobily, doklady, peníze a čip od auta. Prostě všechno, co jsme nechtěli nechat o samotě na pláži, nebo v autě. Dají se, samozřejmě, pořídit i pouzdra menší, osobní, akorát tak na mobil. Takováto pouzdra umožňují i pořízení podvodní fotky, ta lepší jsou voděodolná až do deseti metrů hloubky.

To už nebylo daleko od rozvinutí myšlenky pořídit si  nafukovací člun… Na trhu je k mání spousta nafukovacích člunů, zaměřte se na ty vhodné do slané vody a raději trochu předimenzujte tonáž. My pořídili nafukovací člun pro tři, i když jsme dva.

Co ale s oblečením, ručníky či osuškami? Ba i nějaká ta mořskou vodou nekontaminovaná sváča se na neorganizované pláži bude hodit… Ideálním řešením je – lodní vak. Pojme v pohodě vaše vohozy včetně všeho nezbytného. Nám bohatě postačilo 30 l objemu. Petky s pitím byly mimo vak, v prostoru člunu – pitný režim během plavby nepodceňujte!

Dodržování zásad bezpečnosti a opatrnosti na moři

Je výhoda, pokud má alespoň jeden člen posádky zkušenost s plavbou na kanoi, kajaku nebo nafukovacím člunu z našich řek, či rybníků.Tento veterán plavby nechť je kapitánem, kormidelníkem a veslařem navigátorem. Zbytek posádky bude zastávat funkci plavčíka, upozorňujícího na skryté překážky pod hladinou.

Dobré je dopředu si naplánovat cíl – tedy vzdálenost, o kterou musíte posunou člun i s nákladem pouze silou svých paží. Stanovte si tedy cíl reálný, 2-3 km tam, 2-3 zpět. Poté uvidíte, na co máte.
Sledujte pozorně předpověď počasí – i slabý vítr nad 3m/s vás dokáže pěkně popohnat kupředu. Nafukovací člun má totiž ploché dno, neklade tedy téměř žádný odpor. Ovšem v bodě návratu zjistíte, že stejný větřík pomocníček vám zkomplikuje život , když se proti němu snažíte urvat každý metr. Za silného větrna, neřkuli v dešti, raději vůbec nevyplouvejte.

Na plavbu přibalte i tu pumpu, kterou jste do nafukovacího člunu vháněli vzduch. Moře je chladnější než okolní vzduch a ideálně nafrcaný člun se může na chladnější vodě mírně smrsknout. A samozřejmě přibalte i lepení pro případ natrhnutí člunu o ostré skalisko. To se pak znovu hodí i ta pumpa. Při pumpování člunu se řiďte pokyny v návodu, na člunu jsou měrky pro ideální napumpování. Není hanbou si člun zkusmo napumpovat doma na dvorku.

Dostatek nápojů na palubě je nutnou samozřejmostí (v žádném případě alkohol!!!). A důrazně doporučuji pokrývku hlavy a ramen. Na mořské hladině kouska stínu nenajdete…

Údržba člunu

Sláva – užili jsme si krásný den na mořské hladině a vzdálené pláži a zdárně jsme dopluli zpět na startovní pozici. Příjemně znaveni, s vidinou plného poháru poctivě natočeného pěnivého Mythose máme tendenci nechat člun svému osudu a hodit se do stínu. Chyba. Člun vytáhněte z vody ideálně na oblázcích, nejhorší je jemný píseček – ten se vám dostane do každého záhybu. Pokud máte v člunu binec, vypláchněte jej – vody kolem máte k dispozici moře, vodu vylijte a otočte člun dnem vzhůru. Nechejte také člun před sbalením trochu oschnout i z vrchu. Mezitím si můžete dopřát koupačku na výchozí pláži a člun používat jako lehátko…

Po návratu na základnu je pak dobré vyfouknutý člun znovu rozprostřít na rovné ploše a nechat doschnout. Poté vytřít zbytky písku, který je plný soli a ta, jak známo, je slabá kyselina. A kyselina ta se neptá, tiše leptá… Vylijte slanou vodu z dělených vesel, propláchněte lano sladkou vodou a dejte je usušit. Každopádně nenechávejte mokrý člun a příslušenství několik dnů v autě – zbytečně by se vám vlhko drželo v tom strašném vedru uvnitř auta.

No a při návratu domů se snažte maximálně vytlačit vzduch ze všech oddílů člunu a pokuste se člun znovu narvat do přepravní krabice. A doma nafukovací člun znovu napumpovat, rozložit na větraném místě a nechat absolutně doschnout, vytřít slané fleky – to aby byl připraven na další sezónu.

Plavba z pláže Liapades k pláži Kolias

Tak na tenhle výlet jsem se těšil už při jejím plánování. Plavba z pláže pod Liapades podél podél pobřeží směrem na jih. Cestou, tedy vlastně během plavby, můžete navštívit hned několik dalších pláží a jen na vás bude, na které se usalašíte.

Tak třeba hned první větší pláž na trase je Rovinia. Tu sice můžete navštívit suchou nohou, ale na člunu zase uvidíte spoustu krásných jeskyní a zákoutí, které z véršku nemáte šanci spatřit.

Další nádherná pláž směrem na jih je Limni. Polostrov, který je spojen s ostrovem právě oboustrannou pláží Limni buďto obeplujte, nebo člun přes pláž jednoduše přeneste a pokračujte dále na Kolias.

A už nám zbývá jen pár set metrů a jsme v cíl dnešního výletu – na pláži Kolias. Vzhledem k tomu, že pláž leží pod strmým útesem na jižní straně Kerkyry, slunce vyjukne na pláž kolem poledne.

Celková délka trasy – 3 km tam, 3 km nazpět
Maximální převýšení – sem tam vlnka
Obtížnost – velmi snadná
Přístup na pláž – pár desítek metrů po oblázkové pláži
Povrch trasy – vlhký, silně slaná průzračná mořská voda
Vhodná pro romantiky
Pláže na trase jsou bez servisu, občerstvení na celý den sebou
Parkování – na asfaltce cestou k pláž Liapades

Plavba z pláže Loggas k mysu Drastis

Pláž Loggas leží na západním břehu Kerkyry pod téměř kolmým, velmi vysokým pískovcovým útesem. Takže slunce začne olizovat úzký pás oranžového písku až kolem poledne. To je dobrá zpráva pro plánování plavby člunem z této pláže – ráno kolem deváté tu budete naprosto sami. Ideální místo pro nováčka v nastupování na pohupující se člun s plochým dnem… Ta potvůrka ne a ne chvíli postát na místě. Po několikerém zahučení do vody a překonání několika záchvatů smíchu ze strany kapitána se konečně nalodíte a může se začít bavit plavčík. Jónské moře se svými vlnami dorážejícími na břeh prostě není Lužnice.

Po zdolání prvních nezdárných startů si zapádlujte dále od břehu na sluníčko a už se jen kochejte zvolna ubíhajícím panoramatem mysu Drastis. Je to naprosto jiný pohled než z vyhlídky u prašné cesty. Pěšky se na samotný mys nedostanete (soukromý pozemek, vstup zapovězen). Ovšem pláž přímo pod strmým ostrohem může být celá jen vaše. Alespoň na chvíli. Těch pláží cestou potkáte hned několik, jen si vybrat. Jsou úžasně oranžově zbarvené.

Celková délka trasy – 5 km tam a zpět
Obtížnost – velmi snadná
Přístup na pláž – strmý, po několika desítkách schodů, člun a příslušenství se vám trochu pronesou. Hlavně nahoru cestou zpět…
Vhodná pro romantiky
Nad pláží Loggas je několik taveren, určitě se po romantické plavbě odměňte!!! I ze skleněné vyhlídky v Sedmém nebi jukněte na tu krásu, po které jste před chvílí pluli
Parkování – parkoviště nad pláží Loggas

Plavba z pláže Ermones k pláži Antifos

Pohodová plavba z pohodové pláže v zálivu Ermones. Ústí údolí v zálivu zabraly hotelové megakomplexy, které vyhlodaly betonové jizvy v zalesněných svazích. Nicméně – pláž je velice příjemná, drobně oblázková. Úzká silnička vedoucí dolů je jednosměrná směrem od moře – takže vám nezbude, než si k výchozí pláži zacouvat. Nebo se na to pěkně po řecku vyprdnout a zajet si dolů, vyložit, otočit a zaparkovat u čističky. Když budete mít štěstí a chytnete tam fleka. My měli…

Původně byla v plánu, kromě pláže Antifos, i pláž Djalí (Γυαλί). Ale v průběhu plavby, kousek za výběžkem s jeskyní, se nám do zad opřel silný vítr a hned bylo ouzko… I při okamžitém otočení člunu zpět jsem se nadřel jak ten tažný vůl, abych se dostal do závětří pláže Antifos. To je prostě fakt, musíte vědět, kdy to raději vzdát a užít si i malou radost.

Celková délka trasy – 5,5 km tam a zpět
Obtížnost – velmi snadná
Na pláži je bar, žízní nezhynete…
Přístup na pláž – pár desíte metrů, pohoda
Parkování – parkoviště nad pláží Ermones

Okružní plavba na ostrůvek Pontikonisi a klášter Vlacherna – po stopách Geryho Durrella

Tak tato plavba s nafukovacím člunem v zálivu Kanoni byla opravdová lahůdka. Pláž pod Perama jsme objevili při předchozím pěším výletu. Leží na začátku betonového mola, které zkracuje cestu z Perama do Kanoni. Strávili jsme na ní krásné podvečerní hodiny – voda zde je suverenně nejteplejší na Kerkyře. Zvolili jsme ji tedy logicky jako mateřský přístav pro naši dnešní plavbu. Je tu mělko a pro milovníky letectví má další obrovské kouzlo: nad hlavou vám v nepřetržitém sledu letadla buď sedají na přistání, nebo startují.

První tempa pohánějící náš nafukovací člun po stopách Geryho Durrella směřovaly k ostrůvku Pontikonisi. Ve vzpomínkách Geryho je označován jako Myší ostrov. Ano, ten ostrov, na který se vydávala slunit Margo a tím k nepříčetnosti dráždila osamělého mnicha. Ostrov jsme nejdříve obepluli, zajeli do místního minipřístavu a člun nadrzo vytáhli na molo. Nikdo to neřešil.

Mniši už dávno ostrůvek opustili a areál pidikláštera je dnes využíván jako prostor pro vystavování vkusný upomínkových předmětů s mořskou tématikou. Umělec a hokynář v jedné osobě vám také osobně připraví kafíčko.

Klášter Vlacherna

Další část plavby směřovala ke klášteru Vlacherna. K bývalému klášteru. Věřte – je příjemnější si ho prohlédnout ze všech stran z mořské hladiny, než se proplétat davy turistů a zakopávat o stojany ze suvenýry. Pěkně jsme si ho obepluli až do přístavu Kanoni…
Zážitek sám pro sebe je doplout si přesně pod koridor přistávajících letadel. A když se dostanete do úplavu přistávajících eroplánů – masakr…!

No a pak už následovala brutální flákačka, opalovačka a relax na pláži pod Perama. Pláž je díkyzeus bez servisu, ale je na ní sprcha a s oblibou ji využívají místní po celodenní šichtě v hotelových komplexech. A důchodci, kteří se do krve hádají o fotbalových výsledcích…

Celková délka trasy – 7 km tam a zpět
Obtížnost – velmi snadná
Naberte si na výlet zásobu pití a svačinu. Kafe pořídíte na Myším ostrově.
Přístup na pláž – pár desítek metrů, pohoda
Parkování – podél hlavní silnice v Perama, u krajnice. Je lépe vyrazit brzo ráno. Jako vždy…

Sečteno, podtrženo:
Budete překvapeni reakcí řeckých kapitánů nájemných člunů, s turisty na palubě, kteří kolem vás budou proplouvat. Všichni bez výhrady ocenili vztyčeným palcem a zamáváním naši námahu se po hladině někam posunout.

Přibalit si do auta nafukovací člun (kajak) se rozhodně vyplatí! Je to vynikající způsob, jak aktivně strávit pár dnů vaší dovolené. Ne každý den lze plavbu na nafukovacím člunu provozovat. Ale i těch pár vyjímečných výletů za to stojí!!!

Ostatně – jako všechny výlety absolvované s Řecko nás baví!!!

Takže – nasedat a popoplujem!!!

0 0 hodnocení
Article Rating
Upozornit mě
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejnovější
Nejstarší Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
1
0
Máte jinou zkušenost či aktuální info? Napište nám komentář.x