Korfu – Kerkyra – je druhý největší ostrov v Jónském moři. Κόρκυρα (starořecky), Κέρκυρα (řecky), Corfu (italsky), Corcyra (latinsky)… Kolik názvů, tolik kulturních a mocenských vlivů, prolínajících se historií Korfu jako červená nit. Každá epocha zanechala na Korfu nesmazatelnou stopu – jednou hlubokou jizvu, podruhé zelený strom života, olivovník. Olivovníků roste na ostrově neskutečné množství, jejich počet se odhaduje na neuvěřitelných 5 miliónů… I díky nim nese Kerkyra přívlastek Zelená perla Řecka. A extra panenský olivový olej z ostrova Korfu? Milovníci tohoto zlatého elixíru mládí a dlouhověkosti oceňují jeho jemnou chuť a nádhernou vůni.
Korfu, Corfu nebo také Kerkyra
Kapitoly článku:
- Možnosti cestování na ostrov Korfu
- Historie ostrova
- Letoviska, turistická střediska
- Pláže ostrova Korfu
- Památky a zajímavosti
Možnosti cestování na ostrov Korfu
Na Korfu je báječné, mimo jiné, že je v dosahu všech myslitelných způsobů dostupnosti. Uživatelsky nejsnadnější se nabízí zvolit letecké spojení. Proč ne – užívejte tuto chvilkovou vymoženost dnešní uspěchané doby, dokud ji horda aktivistů nezatrhne jednou pro vždy. Dočasně prožíváme báječné chvilky svobodné volby… Nejjednodušší je vybrat si z nespočtu nabídek cestovních společností. Kreativní cestovatelé individuálně využijí akční nabídky leteckých společností a přizpůsobí tak pobyt na Korfu svým potřebám. V obou případech dosednete na jedné z nejkratších přistávacích ploch v jižní Evropě – uměle vytvořené, 2 373 m dlouhé ranveje na Korfu. A i když je toto letiště s oblibou uváděno ve výčtu těch nejnebezpečnějších, nenechejte se zastrašit. Přistání na Kerkyře je nádherný zážitek, zvlášť když dosedáte od moře.
Daleko romantičtější – a vzhledem k nabízejícím se možnostem neskonale praktičtější – je individuální cesta po vlastní ose. Autem, dodávkou i v jedné stopě. A potom ještě kousek popoplout na Korfu trajektem, třeba do přístavu Lefkimmi.
Historie ostrova Korfu
Nálezy prvotních dochovaných artefaktů lidské činnosti na Kerkyře pochází z období paleolitu a neolitu. Nejstarší písemná zmínka je z mykénského období a hovoří o „ko-ro-ku-ra-i-jo“ – což znamená „člověk z Kerkyry“. V období 735 – 229 př. n. l. se stal ostrov postupně Korintskou kolonií, spojencem Athén, byl dobyt Spartou aby nakonec vstoupil ve spojenectví s Epirusem.
Po bitvě o Paxos se stává Kerkyra římskou námořní základnou a vliv Říma trvá i po přelomu milénia a nástupu křesťanství, které na Kerkyru přináší Jason z Tarsu společně se Svatým Sosipaterem.
Na počátku 9. století se spojila Kerkyra s ostatními ostrovy Jónského moře v silný svazek a do této doby se datuje její byzantská epocha. Od 9. století pak ostrov zažívá bouřlivou epochu pod vlivem Saracénů a Normanů, křižáckých tažení a tvrdé vlády krutých pirátů. Tou dobou se na Kekyře objevují první osady Τσιγγάνοι – Cikánů – v Evropě.
Benátské období
Rokem 1401 se Korfu dostává pod vládu Benátek až do roku 1797. Benátčanům vděčí Kerkyra za fakt, že nikdy neupadla do osmánského područí. A ne že by se o to Otomané (Οθωμανική Αυτοκρατορία) nijak nesnažili!
Roku 1797 je Korfu podstoupeno Francii a o dva roky později podlehlo alianci Ruska a Osmánské říše. Kerkira se pak v období let 1800-1807 stává hlavním městem rusko-osmánského protektorátu – Επτάνησος Πολιτεία, neboli Sedmiostroví. V období 1807-1815 se Sedmiostroví stává francouzskou državou. Období federace sedmi Jónských ostrovů bylo prvním územím po pádu byzantské říše spravované Řeky, byť v protektorátu. Sedmiostroví běhen napoleonských válek postupně obsadili Britové, kterým ostrovy formálně připadly r. 1815. Britové území Sedmiostroví vyhlásili jako Spojené státy Jónských ostrovů se sídlem na Korfu. Roku 1864 podepsaly Velká Británie, Francie, Řecko a Rusko tzv. Londýnskou smlouvu, která ratifikovala Jónské ostrovy jako řeckou provincii.
V období Řecko-turecké výměny obyvatel v r. 1923 bylo Korfu jedním z hlavních přijímacích středisek pro řecké uprchlíky z Malé Asie. Téhož roku podnikla fašistická Itálie útok na Korfu a zabrala ho, ale po několika dnech ostrov opouští. R. 1941 Itálie znovu Korfu okupuje. R. 1943, po pádu Mussoliniho, zabralo Korfu fašistické Německo poté, co ostrov bombardovali.
R. 1944 zatýká gestapo židovské obyvatelstvo Kerkyry a posílá je do vyhlazovacího tábora v Osvětimi. Z celkové populace 1900 korfanů hebrejského původu přežilo válku pouhých 200. Mnohé tyto Židy statečně ukrývali po celou dobu okupace jejich řečtí spoluobčané. Korfu bylo osvobozeno 14. října 1944 britským královským námořnictvem.
Letoviska a turistická střediska na ostrově Korfu
S trochou nadsázky můžeme považovat každé hustěji obydlené místečko v dosahu pláží za turistické středisko. Pochopitelně na různém stupni úrovně služeb a komfortu. Ale pořekadlo „Každé zboží má svého kupce“ platí beze zbytku i na Korfu. A všeobecně platí – čím blíže k pláži, tím hlouběji sáhneme do platební karty.
Paleokastritsa – Παλαιοκαστρίτσα
Paleokastritsa je poměrně rušná, hotely a apartmány hustě zastavěná zatáčka na severozápadní straně ostrova. Vzhledem ke skalnatému a členitému pobřeží nabízí toto letovisko poměrně málo pláží a ty tím pádem bývají přeplněné. Do toho všeho se ještě pletou kolony autobusů s návštěvníky jedoucími ke klášteru Paleokastritsa. Kdo hledá klid, zde ho určitě nenalezne. Komu ruch vůbec nevadí, bude zde spokojen :) Hezký pohled na Paleokastritsu – ale i na nedaleké Liapades a pláže v okolí – vám nabízíme na videu.
Agios Georgios Pagon – Άγιος Γεώργιος Πάγων
Klidné a příjemné letovisko Agios Georgios Pagon na severozápadním pobřeží. V dosahu leží oblíbená pláž Porto Timoni.
Sidari – Σιδάρι
Velmi rušné, doslova přelidněné letovisko na severu Korfu. Na pobřeží Sidari leží světoznámé minipláže Kanál lásky. Očekávejte rušný noční i denní život na přeplněných plážích.
Acharavi – Αχαράβη
Letovisko Acharavi se rozkládá na severní části Korfu. Několik set metrů dlouhá pláž pohodlně vstřebá tisíce návštěvníků, kteří jsou ubytovaní v hotelech a apartmánech mezi silnicí a pláží.
Kassiopi – Κασσιόπη
Menší klidné letovisko na severu Korfu. V jeho dosahu leží spousta krásných přírodních pláží. Pár minut cesty od Kassiopi stojí Bílá vila Lawrence Durrella a také taverna Kouloura. Jeden z nejhezčích koutů Korfu s výhledem na Albánii.
Benitses- Μπενίτσες
Velmi rušné letovisko podél silnice na východním pobřeží. Pláže v Benitses tvoří úzký pruh mezi silnicí a mořem, takže si určitě neodpočinete od městského ruchu, před kterým jste na Korfu utekli. Poblíž se nachází zámeček Achillion.
Perivoli – Περιβόλι
Vesnice Perivoli uprostřed jižního cípu Korfu. Leží na páteřní silnici spojující jih ostrova se severem. Název letoviska zahrnuje celou šíři mezi severním a jižním břehem ostrova v daném místě. Takže vybírejte místo pro pobyt podle mapy.
Agios Gordios – Άγιος Γόρδιος
Malé letovisko na západním břehu ostrova, poskládáno téměř výhradně z úzkých uliček sevřených apartmány, tavernami a kavárnami. Je téměř nemožné zaparkovat, pro auta už tu nezbylo žádné místo. Poměrně klidné místo s dlouhou pláží – to je Agios Gordios.
Ermones – Ερμονες
Hotelový komplex Ermones na západním pobřeží Kerkyry. Jedná se o několik hotelů ve svazích zeleného údolí. Klidné místo s příjemnou pláží.
Liapades – Λιαπάδες
Původní vesnička na západním břehu ostrova. Ubytování je možné jednak přímo ve vesnici, ale také v apartmánech a hotelích podél cesty vedoucí k pláži. Poblíž Liapades je spousta přírodních pláží přístupných pěšky i na člunu. Skvělá základna pro výlety po celém ostrově Kerkyra!
Kromě těchto několika málo „profláknutých“ letovisek je na Korfu téměř nepřeberné množství ubytování individuálních. Buďto ubytování nabízené na bukovacích webech, nebo klidně přímo na místě. To už záleží na povaze dobrodruhů a objevitelů.
Pláže ostrova Korfu
Kolik pláží má Korfu? Těžká otázka… Je jich tolik, že je během sebedelšího pobytu nemáte šanci navštívit všechny. Pláže na Korfu jsou několik set metrů dlouhé, i kraťoučké pouhých pár metrů, písečné i oblázkové. A pak je také můžeme dělit na lehce dostupné a ty, které si musíte zasloužit několikakilometrovou chůzí mezi olivovníky. Je tu také spoustu pláží dostupné pouze z moře – ty zůstávají krásně přírodní.
Chomí – Χωμοί
Jedna z pláží na severozápadním pobřeží Korfu dostupných pouze z moře. Příjemný písek oranžové barvy, typický pro západní pobřeží ostrova. Chomí leží necelé 2 km pod letoviskem Paleokastritsa.
Kolias – Κολλιας
Další ze západních pláží pod Liapades, dostupná pouze na člunu – ať už vlastním nafukovacím, nebo tím z půjčovny. Pláž je tvořena drobnými oblázky. Jelikož leží pod strmým útesem, sluníčko ji plně osvítí až kolem poledne.
Limni – Λίμνη
Pláž Limni – neboli Jezero – je dostupná z moře a také pěšky. Leží na severním pobřeží necelý kilometr jižně od Liapades. Pláž tvoří 20 m široká oblázková šíje.
Rovinia – Ροβινια
Rovinia je jedna z pláží v nejbližším okolí letoviska Liapades a je dostupná pouze pěšky, nebo z moře. Dominantou pláže je vila, kterou popisuje ve svém románu „Dům na Korfu“ anglická spisovatelka Emma Tennant.
Pláž Svatý Jiří – Άγιος Γεώργιος
Pláž Agios Georgios u stejnojmenného letoviska v severozápadní části Kerkyry. Tvoří ji písek velikosti sezamu, vstup do vody je pozvolný. Podél celé pláže je spousta taveren a vede odtud pěší stezka k pláži Porto Timoni.
Porto Timoni – Πόρτο Τιμόνι
Porto Timoni – neboli Kormidlo – je úzká šíje spojující poloostrov Arílla s Korfu. Pláž je oboustranná a je dostupná pouze pěšky, nebo z moře. Vzhledem k její velké oblibě bývá zaplněna již od časných ranních hodin.
Arillas – Αρίλλας
Dlouhá písčitá pláž ležící pod stejnojmenným letoviskem na severozápadě ostrova. Nádherně oranžový jemný písek, pískovec nad pláží je protkán vrstvami léčivého jílu. Vstup do vody je velmi pozvolný. Pláž velmi vhodná pro rodiny s malými dětmi.
Agios Stefanos – Άγιος Στέφανος
Písčitá pláž na severozápadě Kerkyry ležící pod původně – stejnojmennou rybářskou vesnicí, dnes vyhlášeným turistickým letoviskem. Je podstatně rušnější než sousední Arillas, nicméně kdo hledá servis s tavernami za zády si přijde na své.
Loggas – Λογγάς
Úzký pás oranžového písku pod strmým útesem, který dále pokračuje k mysu Drastis. Leží pod vesnicí Perulades na severu Kerkyry a nabízí nevšední zážitek z mimořádného místa na ostrově. Pláž je dostupná autem.
Pláže mysu Drastis – Δράστης
Tyto pláže jsou součástí mysu Drastis na severu Korfu a jsou dostupné pouze z moře na člunu. Pláže tvoří úzké pásy sytě jantarového písku a díky své nedostupnosti vám zaručují samotu a soukromí.
Sidari – Σιδαρι
Soustava pláží pod známým letoviskem na severu ostrova. Tyto úzké zářezy do pískovce vyplněné mořem jsou známé pod souhrnným názvem Kanál Lásky – Canal d‘Amour. Jsou dostupné autem, hojně navštěvované a tudíž přeplněné, bez kouska soukromí a klidu. Hlavní městská pláž je dlouhý pás písku a voda je mělká po kolena, takže se v ní nedá ani plavat.
Acharavi – Αχαράβη
Velice dlouhá (1km) a velmi příjemná písčitá pláž na severu Korfu. Její východní polovina je bez servisu, vstup do vody pozvolný. Příjemné místo na relax v relativním soukromí. Dostupná autem po celé délce.
Avlaki – Αυλάκι
Nádherná oblázková pláž na severu Korfu, necelý kilometr od letoviska Kassiopi. Převážně přírodní pláž, dostupná autem po celé délce.
Vromolimni – Βρωμολίμνη
Oblázková pláž dostupná pouze pěšky z pláže Avlaki, nebo z moře. Nabízí soukromí bez servisu a skvostné výhledy na pobřeží nedaleké Albánie. Na pláž se dostanete stezkou vedoucí přes pláž Akoli. U obou pláží jsou přírodní mokřady s bohatým ekosystémem.
Chouchoulio – Χουχούλιο
Menší pláž ležící poblíž starodávné taverny Kouloura. Pláž na severovýchodním břehu je dostupná autem. Přírodní, bez servisu a kromě příjemného relaxu nabízí skvostný výhled na pobřeží Albánie. Od taverny Kouloura je možné podniknout výlet k Bílé vile Lawrence Durrella.
Kalami – Καλάμι
Písečná pláž ležící pod stejnojmenným letoviskem na Severovýchodním pobřeží. Je známá i tím, že v její jižní části stojí Bílá vila Lawrence Durrella, která je částečně upravená jako taverna. Součástí areálu taverny je molo a skalnatá pláž, zvoucí ke stylovému odpočinku. Místo je dostupné autem.
Sotiriótissa – Σωτηριώτισσα
Úzká pláž nad hlavním městem Kerkyra. Leží pod zahradou s vilou, ve které se natáčely exteriéry k seriálu Durrellovi. Je bez servisu, s převlékárnami. Místo je dostupné autem.
Perama – Πέραμα
Pláž s výhledem na ostrůvek Pontikonisi a klášter Vlacherna. Leží na začátku hráze spojující Peramu s výběžkem Canoni a je přístupná pouze pěšky od hlavní silnice. Písečná pláž není oganizovaná, je tu ale sprcha a převlékárna. Kdo miluje letadla, užije si nádherný den s výhledem na starty a přistání.
Pláž u Císařského mostu – Γέφυρα Του Κάιζερ
Oblázková pláž pod Achillionem na východním pobřeží Korfu. Je vyjímečná tím, že na ní stojí artefakty mostu a mola, které využívala císařovna Sisi k plavbě ve své jachtě. Na obou koncích pláže jsou taverny s lehátky.
Ai Gordis Nótu – Άη Γόρδης Νότου
Nádherná a dlouhá pláž na jihovýhodním pobřeží Korfu. Je tvořena pískem jantarové barvy, vstup do vody je mírný. Na jejím severním konci je plážová taverna s občerstvením, jinak je bez servisu.
Chalikounas – Χαλικουνας
Kilometr dlouhá písčitá pláž jantarové barvy. leží na jihozápadním pobřeží. Na začátku a uprostřed jsou beach bary s lehátky, po celé délce si tedy můžete vychutnat soukromí a pohodu. Vhodná pro rodiny s dětmi.
Mirtiotissas – Μυρτιώτισσας
Romantická písečná pláž pod zalesněným strmým kopcem. Nese jméno podle blízkého kláštera. Polovina pláže je vyhrazena vyznavačům nudismu. Dostupná autem.
Ermones – Ερμονες
Příjemná pláž na západním pobřeží. Je tvořená malými oblázky a vstup do vody je pozvolný. Leží pod stejnojmenným hotelovým komplexem. Přístupná autem.
Antifos – Αντύψος
Antifos je další pláž na západním pobřeží Kerkyry přístupná pouze na člunu. Nejlépe z letoviska Ermones. Odvážnější a zdatnější mohou dohopkat po skaliskách a zbytek doplavat.
Iliodoros – Ηλιόδωρος
Iliodoros znamená v překladu Dar Slunce a opravdu se na této pláži budete cítit obdarováni sluneční přízní. Pláž je dostupná pouze z moře, nebo pěšky a leží necelých 5 km jižně od letoviska Liapades.
Gefira – Γέφυρα
Hlavní pláž pod letoviskem Liapades na severozápadním pobřeží Kerkyry. Pláž je tvořena oblázky, se servisem a tavernami. Je dostupná autem a bývá velice zalidněna. Na pláži je možno zapůjčit čluny a šlapadla.
Památky a zajímavosti ostrova Korfu
Pevnost Gardiky, jezero Korission a pláž Chalikounas
Byzantská pevnost Gardiky stojí kilometr od západního pobřeží. Byla zbudována ve 13. století a byla to jedna ze tří pevností (Gardiky, Angelokastro a Kassiopi) střežící Kerkyru. Do uzavřené hradby pevnosti je začleněno 8 obranných věží, tvoří tak nepravidelnou oktagonálu. Místo je přístupné autem, leží 1 km od jezera Korission s pláží Chalikounas. Ideální výlet spojující hned tři zajímavosti ostrova.
Hrad Angelokastro a Paleokastritsa
Hrad Angelokastro je další z byzantských pevností Kerkyry. Jeho artefakty se tyčí na strmé skále na dohled letoviska Pleokastritsa, díky své poloze odolával nájezdu Turků a nebyl nikdy dobyt. Obyvatelé okolí tak využívali jeho ochrany. Hrad je dostupný autem, nebo pěšky, z vesnice Kríni. Nabízí se spojit návštěvu hradu Angelokastro s výletem ke klášteru Paleokastritsa a také se osvěžit na některé z pláží ve stejnojmenném letovisku.
Mys Drastis
Mys Drastis je nádherné dílo přírodních živlů na severu Kerkyry. Tvořené vrstvami pískovce a jílu, takže eroze, probíhající zde po miliony let, zanechala na strmém pobřeží své nesmazatelné stopy. Drastis je možno navštívit suchou nohou výletem podél pobřeží. Zajímavější je však plavba podél útesů. Určitě vás také potěší návštěva prosklené vyhlídky nad hlubinami u taverny Sedmé nebe.
Necelé 2 km severně od Drastis leží letovisko Sidari se svými plážemi Kanál lásky.
Achillion – zámeček císařovny Sisi
Je to bývalý letní zámeček rakouské císařovny Sisi – Alžběty Bavorské a císaře Františka Josefa I.. Sídlo svým názvem i výzdobou odkazuje na bájného antického hrdinu Achillea. V současné době je zámeček, navzdory vysoké návštěvnosti, v dosti zbědovaném stavu a chystá se proto jeho velká rekonstrukce. Achillion leží v centrální části ostrova, 5 km jižně od hlavního města Kerkyra.
Pantokrator a Pelea Peritheia
Nejvyšší hora Korfu nese jméno Pantokrator – tedy Vládce všeho, nebo také Všemohoucí. Na vrchol Pantokratoru (906 m.n.m.) vede kvalitní silnice. Kromě strejnojmenného kláštera na samotném vrcholu je Pantokrator doslova naježen všemožnými vysílači a zesilovači. Dvorana kláštera nabízí z ochozů nevšední výhledy na velkou část ostrova a pobřeží Albánie.
Z Pantokratoru můžete podniknout hned dva výlety k opuštěným vesnicím. Jedna z nich je Palies Sinies, leží na jižním úbočí Pantokratoru a je přístupná po nezpevněné cestě. Druhá opuštěná vesnice, Palea Peritheia, leží na severním úbočí a je přístupná pěší stezkou, vinoucí se do údolí, ve kterém víska leží. Odměnou vám bude posezení v některé ze skvělých stylových taveren ve vesnici. Vesnice je také přístupná autem se severního pobřeží.
Vlacherna a Pontikonisi jižně od hlavního města Kerkyra
Jestli i vy patříte k milovníkům a znalcům knížek Geralda Durrella z jeho pobytu na Korfu, pak tedy vězte, že právě zde, v zátoce Canoni, se malý Gery začíná seznamovat s životem a krásami ostrova Korfu. Na Pontikonisi, Myšším ostrově, vytáčela Margo mnicha svým prostopášným opalováním. Zavřete oči a představte si, jaká romantika tu musela být bez bez letiště a všech těch turistických monster okolo…
K ostrůvku Pontikonisi si ostatně můžete zaplavat i dnes – vlastním člunem nejlépe! Nebo vlastními silami, je to jen pár temp z nedaleké pláže. Poznejte zátoku Canoni i jinak, než z kavárenské terasy a relaxujte spolu s Gerym! Místo je navíc skvělým výchozím bodem pro pěší tůru k Mon Repos a antickým památkám Korfu.
Dórický Heřin chrám a Chrám Kardakiou
Kerkyra není ostrov, který by antickými památkami přímo oplýval, ale i v tomto kousku řeckého světa se najdou architektonické poklady. Dórický Héřin chrám a Chrám Kardakiou leží v areálu Mon Repos, kilometr pod hlavním městem Kerkyra. Obě památky byly v antice velice významná místa. Dnes jsou obě volně přístupné, buďto pěšinou od paláce Mon Repos, nebo stezkou začínající kousek nad pláží Repos. I na té se, mimochodem, natáčely exteriéry k seriálu Durrellovi.
Mon Repos a Raně křesťanská bazilika v Palaiopoli
Vila byla zbudována 1831 Britským Lordem Vysokým komisařem pro Spojené Jónské ostrovy (takto honosně zněl titul) Frederikem Adamem. Roku 1863 v něm přebývala Sisi (zde se zamilovala do Korfu a zde se také poprvé zabývala myšlenkou zbudovat na Korfu vlastní sídlo), v roce 1864 byla vila přidělena Králi George I. of the Hellenes. Ve vile se narodila také řada královských potomků: řecká a dánská princezna Sofie, princ Filip – vévoda z Edinburghu a řecká a dánská princezna Alexia. Dnes je Vila Mon Repos přebudována na muzeum.
Hned naproti vchodu do Mon Repos se majestátně tyčí Raně křesťanská Bazilika v Paleiopoli. Byla zbudována kolem r. 450 n.l. na troskách římského odea. Ostatně, celý prostor staré Palaiopole a Canoni je doslova protkán památkami a je příjemné si tato místa v klidu projít a prohlédnout.
Jeskyně Megali Grava
Věřte nevěřte – i na Kerkyře můžete navštívit krápníkovou jeskyni. Tož pravda, který z Moravanů prolezl, byť jedinkrát, jeskyně Moravského krasu, se jen pousměje. Zato ale cestou k jeskyni Megali Grava můžete obdivovat panorama severního pobřeží Kerkyry i s jezerem Antioniti!
Liliové jezero Antinioti
Pozornému čtenáři knížek Geralda Durrella jistě neuniklo Liliové jezero, ke kterému na Kerkyře zajížděl s rodinným přítelem Spirosem. Jedná se o slané jezero Antioniti, jenž je součástí významného mokřadu ostrova. K jezeru se dostanete prašnou cestou od pláže Almiros, ležící na východním konci letoviska Acharavi. Příjemnou procházkou borovým lesíkem dojdete až pláži Agios Spiridion.
Korfu – Hlavní město
Náměstí Spianada a promenáda Liston v hlavním městě Korfu
Název náměstí vychází z benátského „Otevřená plocha“. Spianada je největší otevřené náměstí v celém Řecku a je známé hlavně díky turnajům v kriketu, který se na náměstí pořádá. A s tímto je také spojen název snad nejslavnější kavárny na Kerkyře – Liston. Před každým turnajem bylo nutno se nejprve řádně „zalistovat“. Tak proč ne nad šálkem skvělé řecké kávy… Ulička vedoucí středem náměstí vás nasměruje přímo ke Staré pevnosti.
Stará pevnost v hlavním městě Korfu
Old Fortress – je benátská pevnost vybudovaná na ostrohu, trčícímu jako obranné kopí z hlavního města Kerkyra. Byla postavena na původním opevnění pocházející z byzantského období. Pohnutá historie, kterou si pevnost prožila, by vydala na samostatný román. Staletí obléhání Otomany, bombardování Italy, okupace nacisty…
Stará Kerkyra a Nová pevnost
Máte někdy pocit, že se k nám naši předkové zachovali macešsky v tom smyslu, že ve středověku nedokázali odhadnout dnešní nároky na dopravu? Navštivte Kerkyru. Uličky široké tak na rozpažení paží, sousedé si doslova vidí do talířů a ložnic… Všudypřítomný zub času a hospodářská krize, neustále ohryzávající omítku z fasád… A nejen omítku a nejen z fasád domů…
Agora pod Novou pevností
Pokud chcete poznat opravdovou atmosféru tradičního trhu s plody ostrova – ne kašírované obchody s předraženým zbožím – navštivte Agoru pod hradbami Nové pevnosti. Nakoupíte zde zaručeně čerstvé produkty od místních drobných farmářů, rajčaty a pomeranči počínaje, plody moře konče, to vše za babku! A pokud posedíte v místní kavárničce, nasajete trochu místní chalará atmosféry. Stejně jako my s Pavlou…
Britský hřbitov a monument Menekrates
Britský hřbitov byl založen r. 1814 a jsou tu pochováni převážně britští občané spojení s Korfu. Ať už přímo, nebo jejich rodinní příslušníci. Cestou ke hřbitovu od pobřeží můžete také objevit monument Menekrates z 6 století př.n.l. Dále také projdete kolem kruhové Prison of Corfu, věznici na Korfu, kterou také postavili Britové.
Bílá vila Lawrence Durrella
White House je bývalá rodinná rezidence britského spisovatele Lawrence Durrella, který tu žil ve 30. letech před II. světovou válkou se svojí ženou Nancy. Neplést s Bílou vilou, kterou popisuje Gerald Durrell ve svých knihách z Korfu! Bílý dům dodnes stále patří rodině Atheneos, Lary ho měl pouze pronajatý. V suterénu je skvělá taverna se spoustou odkazů na rodinu Durrellovu.
Ochutnejte Kerkyru na plážích, mezi olivovníky i v tavernách. Poznejte Korfu na čtyřech kolech – a hlavně pěšky. A taky na člunu!
Kerkyru poznáte pouze tak, že ji prošmejdíte skrz naskrz.
Korfu si zamilujete jednou pro vždy.
Řecko nás baví i proto, že milujeme Kerkyru!
Korfu autem a trajektem aneb do Řecka po vlastní ose
Korfu / Corfu – Ubytování na ostrově
Inspirovali jsme Tě k výletu či dovolené na Korfu? Klikni do mapy, zazoomuj a bookni si nejbližší a nejlepší ubytování přes Řecko nás baví. Rezervací služeb přes náš web, podpoříš náš projekt. Děkujeme!
Evoilino apartmán v olivovém háji na Korfu
Evoilino apartmán v olivovém háji na ostrově Korfu leží pouhých 1 800 m od letoviska Acharavi, mezi mořem a horou Pantokrator. V severní části ostrova Korfu, ve vesničce Agios Panteleimonas – osada Priftatika – je umístěn domek s apartmánem v udržované zahradě. V osadě je pár domů, většinou k rekreačním účelům. Domek je obklopen starými olivovými háji, kterými se dá dojít prašnou cestou do letoviska Acharavi.
K pláži v letovisku Acharavi je to necelé 2 kilometry procházkou olivovými háji.
Od roku 2022, přímo v rodném domku mého muže, máme Evoilino apartmán k pronájmu od konce jara do podzimu. Apartmán je pro 4-5 osob, má svůj oddělený vchod i možnost posezení na malé zahrádce s výhledem na olivovníky. Toto ubytování v klidném a tichém prostředí má dvě oddělené ložnice s manželskými postelemi, do jedné z místnosti je možné dodat dětskou postýlku, či přistýlku. Je vybaven kuchyňskou a sociální zařízením.
Asi ve mě, jako v rodilém Moravanovi, koluje po Cyrilovi a Metudovi tolik řecké krve, že mám neustálé nutkání se vracet domů, do Řecka…