Olivový list (φύλλα ελιάς) je spolu s plody olivovníku – olivami – dalším mimořádným darem bohyně Athény lidstvu. Podle mythologie soupeřili Poseidon a Athéna o nadvládu nad krajem Attika, ve kterém leželo i hlavní město Athény. Zeus rozhodl ve sporu mezi oběma bohy tak, že ten, kdo přinese obyvatelům Athén větší dar, získá vítězství. Poseidon zabodl svůj trojzubec do skály, ze které vytryskla slaná voda. Co ale se slanou vodou, které bylo kolem Řecka plné moře… Moudrá Athéna zabodla své kopí do úrodné půdy a z pukliny vyrostl olivovník. Athéna tak věnovala lidstvu nesmírné bohatství, nesmrtelný strom, dávající lidem zdraví a obživu již po tisíciletí. Dnes si představíme snad nejužívanější produkt z olivového listí – čaj. Lze ho koupit v BIO kvalitě již hotový nebo si dnes ukážeme, jak si vyrobit vlastní…
Léčivé účinky olivového listí
V olivovém listu se po celou dobu jeho růstu koncentruje spousta zdraví složek prospěšných lidskému organizmu. Na předním místě je oleuropein, ten je účinným antioxidantem. V olivovém listu je obsah oleuropeinu až stonásobně vyšší než v olivovém oleji. Dále olivový list obsahuje hydroxytyrosol, triterpeny a polyfenoplasty.
Léčebné účinky těchto složek zahrnují opravdu velké spektrum, třeba jako přírodní lék při léčbě cukrovky či vysokého krevního tlaku – hypertenzi. Snižují totiž krevní tlak i hladinu cukru i cholesterolu.
Výtažky z olivového listu dále účinně pomáhají při nachlazení a v boji s chřipkou. A v neposlední řadě pomáhají bojovat proti dně i v léčbě rakoviny jater, prostaty a prsu.
Čaj z olivového listí
Τσάι από φύλλα ελιάς – čaj z olivového listu. Nejvhodnější doba pro sběr olivových listů na čaj jsou měsíce říjen a listopad. Tedy v době, kdy olivovník zakončil vegetativně roční cyklus. Listy olivovníku jsou v tomto období nejbohatší na léčivé látky.
Pokud jste ovšem v Řecku na dovolené v letních měsících, můžete si čaj připravit i v tomto období. Jen mějte na paměti, že je nutno sbírat pouze mladé výhonky, tedy letorosty. A to pouze z olivovníků rostoucích mimo silnice a olivovníkové sady. Tam totiž mohou být olivovníky chemicky ošetřeny. Alespoň máte důvod si udělat hezkou procházku mezi olivovníky. Čaj připravený z čerstvých listů je lahodný, má velice jemnou chuť i vůni a nádherně zlatavou barvu.
Pokud si budete chtít vlastnoručně nasbírané olivové listy nasušit, je nejlépe zavěsit celé letorosty do teplého průvanu. Ne však na přímé slunce. Počítejte ale s tím, že tuhý olivový list schne poměrně dlouho, 3-4 týdny. Takže ho budete dosoušet ještě doma po příjezdu.
Olivový list – příprava čaje
- 10-15 sušených olivových listů (čerstvých klidně i 20) vhoďte do konvice se třemi decilitry vroucí vody
- Listy vařte na mírném ohni 10 minut
- Konvici s povařenými listy odstavte a nechejte ještě dalších 15 minut listy vyluhovat
- Po 15 minutách čaj z olivového listu přeceďte do pohárů
Čaj můžete dochutit citronem nebo medem, ale nejlépe si vychutnáte přírodní jeho přírodní aroma a chuť bez dochucování.
Pokud budete čaj aplikovat při zdravotních problémech, je dobré jej užívat 3x denně po dobu 4 týdnů.
Jako preventivní podpůrný prostředek vaší imunity můžete ovšem čaj z olivového listu užívat dle chuti. A věřte, že si jeho vůni a chuť hned napoprvé zamilujete. Stejně jako my všichni, protože Řecko nás baví!
Přírodní džus z olivového listu
Χυμός από φύλλα ελιάς. Kdo má možnost, může si z čerstvě utržených olivových listů připravit přírodní džus. Příprava je velice snadná:
Do mixeru vložíme jednu odměrku olivových listů a zalijeme dvěma odměrkami vody. Směs rozmixujeme na řídkou kaši. Tuto kaši přecedíme přes plátno. Při léčbě užíváme denně na lačno jedno deci džusu z olivových listů po dobu 2-3 týdnů. Džusu nedělejte velké množství a uchovávejte v lednici, aby nezačal kvasit.
Asi ve mě, jako v rodilém Moravanovi, koluje po Cyrilovi a Metudovi tolik řecké krve, že mám neustálé nutkání se vracet domů, do Řecka…