fbpx
Kokkinokastro – pěší tůra na červenou pláž ostrova Alonnisos
Print Friendly, PDF & Email

Kokkinokastro – je červená pláž na ostrově Alonnisos. Své jméno si vysloužila podle terakotové barvy písečného ostrova a ostrohu, který ohraničuje stejnojmenný záliv. A opravdu – z dálky připomínají trosky Červeného hradu.
K pláži si můžete pohodlně zajet autem. Ale i pro ty z nás, kteří nevlastní řidičskou licencí, je pohodlně dostupný i pěšky podél pobřeží. Jako výchozí bod dnešního výletu si zvolíme přístav Patitíri. Cestou postupně navštívíme a ochutnáme pláže Rousoum Gailos, Votsi, Milia, Chrisi Milia a zakotvíme na pláži Kokkinokastro. Každá z výše jmenovaných pláží si zaslouží, aby vaše znavené tělo spočinulo v jejích vlnkách.

Přístav Patitíri

Přístav Patitíri bude celkem určitě první místo, které se dotkne vaše noha na Alonnisosu, který leží ve skupině ostrovů známém jako Sporady. A pokud se ubytujete poblíž, tak také středobod vašich nákupů, občerstvení a večerního života na ostrově

V pravé, přírodní části přístavu, leží přírodní pláž. Ale ruku na srdce – kdo by se vyvaloval celou dovolenou na malém plácku. Byť s výhledem na Marínu a s tavernami na dosah.

Takže bágle s plavkami a občerstvením na záda a vyrážíme směr pláž Kokkinokastro

Pláž Rousoum Gialos

Rousom Gialos je první pláž na naší cestě ke Kokkinokastro. Leží ve stejnojmenné hluboké zátoce a ve svazích nad ní postává většina apartmánů této turistické destinace.

A tím pádem je Rousom Gialos během dne docela v obležení. Nejkrásnější koupání na této pláži je za slunka východu, kdy sám a sám plavu ze zátoky na volné moře, řeckému sluníčku v ústrety…
Příjemné je i večerní osvěžení, pláž je díky tavernám a kafeteriím na plážové kolonádě dostatečně osvětlená a k občerstvení není daleko.
Tak šup, rychle osušit, vypít si ranní kávičku s výhledem do mořských dálav a pokračujeme směr Kokkinokastro!

Votsi

Záliv Votsi slouží odpradávna jako útočiště rybářských člunů. V modernější době také jako Marina pro menší jachty. A v neposlední řadě i jako pláž – i když se jedná pouze o poměrně úzký pás oblázků pod strmým pískovcem.

Už při příchodu vás Votsi dostane svojí ospalou atmosférou klimbajících bárek, pohupujících se na mírných vlnkách. Největší devízou tohoto místa je klidná hladina i v době, kdy se jinde nedá pro vlny vlézt do vody.

Pro plážové povaleče je vyčleněn levý břeh zátoky a k občerstvení lákají i zvuky a vůně, linoucí se ze spousty nedalekých taveren…
A jdeme dál – Kokkinokastro nás z dáli láká!

Pláž Milia

Nyní opustíme na pár kilometrů pobřeží a vnoříme se kousek do nitra Alonnisosu. Na ostrově není provoz nikterak závratný, takže v pohodě kopírujeme asfaltku směrem na severovýchod. Cestou doporučuji si odskočit po schodech nahoru k Mezinárodní Akademii Klasické Homeopatie. Vyznavači této alternativy mohou nasát atmosféru tohoto světově proslulého místa.

Po chvíli opustíme hlavní silnici a cestou ke Kokkinokastru se vnoříme do divokého borového lesa. Tady si račte povšimnout jedné zvláštnosti, tolik typické pro Alonnisos: Na téměř každé vzrostlé borovici je zhruba ve dvoumetrové výši upevněn plastový vak. Do něj ze zářezů ve kmeni pomalu vtéká pryskyřice. Ta se potom využívá pro dochucení i nám tolik známého vína – Retsiny.

Les na Alonnisosu je zvláštní, hluboký a neprůchodný a budete mít chvílemi pocit, že jste se nějakým zázrakem ocitli zpátky ve Střední Evropě. A bacha – v lese jsou hadi! Tím vás nechci strašit, jen je zbytečně neplašte při jejich bohulibé činnosti, jakou je lov ještěrek, raději se držte na silnici…
To už se ale blížíme k pláži Milia – neboli Jabloň

Tak jak se pláž Kokkinokastro vyznačuje terakotovým odstínem, tak pláž Milia vyniká světlými oblázky a vápencovými skalisky lemujícími záliv.

Díky světlému dnu zátoky je voda úžasně tyrkysově modrá a můžete v její hebce slané náruči levitovat do zblbnutí… Ale zvedáme kotvy a pokračujeme dále k pláži Kokkinokastro!

Pláž Chrisi Milia

Ale cestou ještě navštívíme další skvost ostrova Alonnisos. Pláž Chrisi Milia – Zlaté Jablko. Jen pár set metrů borovým lesem podél pobřeží a ocitnete se v úplně jiném plážovém světě…

Pláž svojí barvou opravdu připomíná Červené zlato a dává tak tušit, že naše vysněná Kokkinokastro je nedaleko.

Pláž s jemným zlatým pískem je vhodná pro rodiny s malými dětmi a kousek nad pláží je příjemný bar. A rudý ostrov na obzoru nám dává jistotu, že pláž Kokkinokastro je už co by zlatým šutrem dohodil…

Pláž Kokkinokastro

Vrátíme se tedy kousek zpátky po cestě nad Chrisi Milia a po zdolání několika posledních serpentin na nás mezi vzrostlými borovicemi vyjukne terakotově červený ostroh. Kokkinokastro – Červený hrad – si svůj poetický název vysloužilo především svou krásně sytou barvou.

Zátoce Kokkinokastro vévodí ostrůvek Kokkinonisi – Červený ostrov. Kokkinokastro je bezesporu jednou z vlakových lodí mezi plážemi celého ostrova. A to nejen svým skvostným vzhledem a barvou.

Pláž je poměrně dlouhá a pod plážovým barem částečně organizovaná. Své místečko si tu najde každý. Kokkinokastro je oblíbená hlavně u rodin s malými dětmi a svůj odloučený koutek na konci pláže za skaliskem mají i nudisté.

Celková délka trasy – 17 km tam a zpátky
Maximální převýšení – 100 m
Obtížnost – snadná
Povrch trasy – převážně asfaltová silnice, místy písečné pěšiny, vhodná uzavřená obuv.
Vhodná pro zdatné chodce
Dostatek tekutin sebou. Občerstvení je možné na každé pláži.

Putujte po řeckých ostrovech s Řecko nás baví!

0 0 hodnocení
Article Rating
Upozornit mě
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejnovější
Nejstarší Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
1
0
Máte jinou zkušenost či aktuální info? Napište nám komentář.x