fbpx
Skopelos – ostrov hvězd
Print Friendly, PDF & Email

Ostrov Skopelos, jedna ze smaragdových perel náhrdelníku souostroví Severní Sporady. Někdo by mohl podotknout – pouhá zastávka při plavbě k ostrovu Alonnisos… Kdepak, přátelé, stojí za to podniknout cestu na tento přenádherně zelený ostrov. Nemá sice vlastní letiště, zato je protkán sítí kvalitních, méně kvalitních i naprosto mizerných cest. Každý den můžete strávit na jiné pláži a stejně nemáte šanci navštívit všechny. Hluboké, zelené lesy sbíhají těsně k azurovému pobřeží. Borovice v první linii stojící na špičkách kořenů zaklesnutými ve sněhobílých vápencových skaliskách. Vaše dovolená na ostrově Skopelos tak tak bude ozdobena jedinečnou modrobílozelenou trikolórou.


Dovolená na ostrově Skopelos

Jak na Skopelos? Máme na výběr hned několik variant. Pomineme-li vlastní jachtu, pak nejjednodušší pro suchozemce středoevropského typu je letecká doprava na ostrov Skiathos a následná, asi hodinová plavba trajektem do hlavního města ostrova Skopelos. Pro cestovatele milující samostatnost a svobodu volby, se nabízí cesta autem (stopem, busem a dokonce i vlakem…) do přístavu Volos a odtud pak plavba buď trajektem, nebo rychleji létající kočkou. Každopádně plavbu si užijete tak jako tak. V samotném přístavu Skopelos se samozřejmě nachází hned několik půjčoven aut i jiných samohybů, doporučuji si auto zamluvit předem, dennodenně dorazí na ostrov spousta potencionálních zájemců o vozidlo.

Ubytování na ostrově Skopelos

Ubytovat se pak můžete přímo v přístavu, to když milujete noční život a ruch ostrovního „velkoměsta“, pokud dáváte přednost místům, kde dávají lišky kalinýchta, čeká na vás ubytování ve střediscích Panormos, Neo Klima či Stafylos. Osobně mohu doporučit Studio Kavouris umístěné ve svahu uprostřed zeleně, dostatečně daleko od nočního ruchu přístavu Skopelos a s výhledem na ostrov Alonnisos.

 

Po stopách filmových stars…

Ostrov již dávno opustili filmové hvězdy a jen pár rekvizit připomíná, že tudy prosvištěla filmová historie. Kdo má chuť – a takových návštěvníků je ještě i dnes dost – může se vydat na místečka známá ze známého filmu. Naštěstí ten hlavní nápor návštěvníků uchvácených zvěčněnými scenériemi ostrova Skopelos již pominul a ostrov se pomalu navrací k běžnému životu. Poté, co navštívíte například ony slavné Tři borovice na výběžku Amarantos, či vylezete po strmém schodišti na vrcholek monumentálního skaliska s kapličkou Ag. Ioannis, stejně pochopíte, že tato místa žádnou umělou popularitu nepotřebují – jsou úchvatná sama o sobě. 

Nevěřte filmovým trikům!

A mimochodem, ti z vás, kteří slzeli při svatební scéně odehrávající se v kapličce Ag. Ioannis, zažijí malý šok: ve skutečnosti je ona kaplička tak malinká, že by se tam vešli pouze ženich s nevěstou a kněz, ostatní by museli čekat na strmých schodech vinoucích se po úbočí skaliska. A že jsou ty schody parádně strmé! Rozhodně si ale nenechejte ujít pokoupáníčko na plážičce Kastri s luxusním výhledem na Ag. Ioannis.

 

 

Skopelos je velmi slušně protkán sítí zastávek autobusů, které vás dovezou i k oblíbeným plážím. Samozřejmě ideální je pořídit si – alespoň na pár dnů – nějaké to vozítko, jednak budete pány svého času a druhak se dostanete i na místa mimo trasy busů. Určitě stojí za návštěvu klášter Tachiarchis s tajemnou komorou plnou kosterních pozůstatků, výběžek Amarantos nedaleko střediska Agnontas, kaplička Ag. Ioannis umístěná na vrcholku skalního monumentu a v neposlední řadě pouze pěšky přístupná pláž Spilia.
Ani ráji se však nevyhýbají přírodní katastrofy. V roce 2015 postihla ostrov Skopelos po prudké bouři ničivá povodeň. Kdo z vás někdy zažil takovou bouři na řeckém ostrově, ten bude trochu v obraze. Naštěstí se už Skopelos z katastrofy vzpamatoval a jeho smaragdová náruč je dokořán otevřena všem milovníkům řeckých ostrovů.

Sendoukia – pirátské hroby

Jedním z možných treků na ostrově Skopelos je nenáročná procházka k Pirátským hrobům na hoře Delphi, nejvyšším vrcholu ostrova. Nejlépe se k Sendoukii dostanete po nové silnici spojující Skopelos a Neo Klima, odbočka je vpravo kousek za vesničkou Karia. Cesta k Sendoukii pak vede trochu horší cestou a pěšina pak začíná u lavičky pod silniční cedulí Sendoukia ukazující do lesa. Po 20 minutách příjemné procházky borovým lesem a kamennou planinou se před vámi náhle zjeví tři kamenné hroby, vysekané do skály. Podle některých pramenů pocházejí z doby římské, jiné uvádí období neolitu. Každopádně muselo jít o místo posledního odpočinku pro významné osoby. Místo samotné pak nabízí krásné výhledy na Alonnisos a ostrov Euvoia. A parádní místo pro piknik.

 

Ubytování na ostrově Skopelos

klikni do mapy, zazoomuj a bookni si nejbližší a nejlepší ubytování přes Řecko nás baví :)

Booking.com
0 0 hodnocení
Article Rating
Upozornit mě
Upozornit na
guest
8 Komentáře
Nejnovější
Nejstarší Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
trackback
16/02/2024 22:15

[…] Skopelos video vám často napoví o krásách tohoto ostrova více než fotografie či psané slovo. Pojďte se s námi projít po několika kouzelných místech tohoto Hvězdného ostrova v souostroví Severní Sporady […]

Eva Rapušáková
Eva Rapušáková
17/06/2017 16:23

My jsme měli loni na Skopelosu svatbu a natolik mě ostrov uchvátil, že bych tam letos zavítala zase.. <3

Dáša Marková
Dáša Marková
10/04/2017 11:17

Krásné fotky a super info !! Už se moc těšíme, za 6 týdnů vyrážíme na 19 dní :). Bude to náš 9. řecký ostrov :)

Leo Leo
Leo Leo
16/08/2016 16:26

Ahoj všem. Tak už je to tady. Po čtyřleté přestávce vyrážíme opět na řecký ostrov. Tentokrát je to Skopelos. A velkou zásluhu na tom má váš web. Už se těšíme. Samozřejmě dáme vědět jaké to bylo.

Hana M.
Hana M.
29/03/2016 18:36

Zdendo, tak já už vím, jak to bude – vy to letos omrknete a my pak pojedeme na Skopelos nebo Alonnisos s vámi druhým autem. :-) dobrý ,ne??? :-) :-) Tydroušek nám tady ty ostrůvky krásně představil…

8
0
Máte jinou zkušenost či aktuální info? Napište nám komentář.x