fbpx
Alonnisos – barevná perla Sporad
Print Friendly, PDF & Email

Zapamatujte si základní pravidlo pro návštěvu Řecka – čím větší vzdálenost od letiště mezinárodního typu, tím větší klid zde najdete. Zářným příkladem budiž Alonnisos nebo taky Alonissos, jeden ze 135. ostrovů souostroví Severní Sporady. Často i cesta bývá cíl a kapitán trajektu vám dopřeje dvě hodinky sladkého nicnedělání zpestřené plavbou kolem svěže zeleného Skopelosu. I sám Alonnisos vás již při prvním pohledu z moře překvapí bujnou zelení. Husté borové lesy slouží ke sběru pryskyřice vhodné k úpravě vína (bohulibá činnost, kdykoliv jsem na výšlapech po ostrově vlezl do lesa, začal jsem se těšit na večerní posezení na naší terásce, na měsíc koupající se v mém poháru Retsiny… hmmm…)

Na Alonnisosu budete marně hledat turistická centra, uřvané diskotéky či bujarý noční život, zato tu najdete dnes již jinde na řeckých ostrovech marně hledanou polední siestu, bujnou vegetaci a typickou řeckou pohostinnost.

 

Pěší turistika

06
Stezka č. 13 vás povodí po vnitroostrovní vrchovině, v místech zaniklé vesnice Xsoura…

Alonnisos je ideální místo pro aktivní dovolenou, ostrov je protkán soustavou 16. turistických stezek. Často sice na sebe nijak nenavazují a při prvním pohledu do mapy zdánlivě vedou odnikud nikam, na místě však budete příjemně překvapeni scenériemi, které na vás čekají. Stezky jsou dobře udržované a často začínají či končí stylovými přístřešky, nabízejícími odpočinek a stín. Díky protáhlému tvaru ostrova – na délku má nějakých 16 km, ale v jižní části má našíř necelé 2 km – je možné prakticky celý jih Alonnisosu prošmejdit pěšky. Nádherné místo pro toho, kdo nemůže, či nechce být motorizován. Takže si rozhodně přibalte kvalitní obuv a Terrain mapu č.321, na ní najdete doslova každou kozí stezku.

02
Z kopce Koumarola, kousek nad kozí farmou, se vám otevře panorama s výhledem na přilehlý ostrov Peristera

Pláže

09
Atmosféra pláže Ghialia vás uvede do stavu naprosté blaženosti a siesta strávená na tomto místě se nepočítá do života

Celková délka pobřeží ostrova je 67 km a je tvořeno – hlavně v jižní části – spoustou zálivů a každý záliv si na Alonnisosu může dovolit luxus vlastní pláže s jiným odstínem pobřeží než má pláž za sousedním skaliskem. Počínaje šedými minioblázky velikosti sezamu (Ghialia), pokračujíc terakotovým pískem se směsí temně rudých oblázků (Kokkinokastro) přes svítivě bílé oblázky (Leftos Gialos). Velkou devizou všech pláží na ostrově je, že nejsou nikdy plné, ostrov je díky své odlehlosti mimo hlavní trasu turistických kobylek. Téměř všechny pláže jsou dostupné motorizovaně, ty dostupné pouze pěšky, jako například pláže Spartines a Vythisma jsou ovšem o to zajímavější – a hlavně – téměř liduprázdné…

10
Zátoka Milia vás donutí levitovat mezi nebeskou modří a tyrkysovým mořem

CHORA Alonissos

Výlet do Chory, ať už motorizovaně, nebo daleko zajímavější stezkou č.4 je samostatnou kapitolou knihy zvané Alonnisos. Chora, původní správní centrum ostrova, téměř srovnané se zemí při zemětřesení, vstává znovu z popela a opět začíná žít. Když pomineme těch několik krámků věnovaných turistickým cetkám, máte tu možnost nahlédnout do původních uliček, které žijí svým poklidným životem, uliček plných květů. Miniaturní taverničky a kavárny s výhledem na všechny světové strany, jen si vybrat. Z Chory samotné se pak jako paprsky rozbíhají na všechny strany silničky, cesty a stezky vedoucí k zálivům a půvabným plážím.

04
Tajemné uličky Chory tvoří malé bludiště

Alonnisos vás příjemně překvapí svým klidem, pohodou, skvělou kuchyní, hlubokými borovými lesy a milými lidmi. A hlavně, přátelé, s příchodem noci přikryje ostrov takové ticho, že ztichnou i cikády

…a těch hvězd….

25
Cikády pomalu utichají, v zálivu Rousoum Ghialos se koupe pouze úplněk a kdesi ve vnitrozemí řádí bouře… tak daleko od Vás…

Ubytování na ostrově Alonissos

Inspirovali jsme Tě k výletu? Klikni do mapy, zazoomuj a bookni si nejbližší a nejlepší ubytování přes Řecko nás baví. Rezervací služeb přes náš web, podpoříš náš projekt. Děkujeme!

Booking.com
0 0 hodnocení
Article Rating
Upozornit mě
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Nejnovější
Nejstarší Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Heduše
Heduše
16/09/2015 10:17

Tydro, moc děkuji za zajímavé a inspirující povídání o Alonnisu, tvé tipy (na recko.name) jsme použili při letošní dovolené na ostrově. Bylo tam opravdu nádherně, ráda bych se někdy vrátila… Také mám slabost pro Řecko, navštívila jsem Peloponés, Chalkidiki, Zakynthos, Lefkadu, Santorini, Samos a Korfu. Snažím se vyhledávat méně turistická místa, v rámci svých finančních možností. Má láska k Řecku se přenesla i na syna, kterého zajímá středomořská fauna i flora, takže na Alonnisu jsme si užili. Měli jsme mapu ostrova, ale tvé plánky tras byly mnohem užitečnější. Nestihli jsme navštívit všechna místa, ale z těch navštívených se mi asi nejvíce líbila pláž Milia, která byla navíc dosažitelná i pěšky (z Rousoum Ghialos) a v taverničce dělali moc dobré ryby. A ty západy slunce v Choře … Tak se těším na tvé další články. Řecku zdar, Dáša H.

Zdeněk - ADMIN
Odpovědět na  Heduše
20/09/2015 13:31

Dášo, nás Tydra taky pěkně naladil na zelený Alonnisos a máme ho určitě ve svém hledáčku :) Už se těším, až tam ty stezky jednou pořádně prošmejdíme a budeme funět z kopce do kopce :D Zdeněk

2
0
Máte jinou zkušenost či aktuální info? Napište nám komentář.x