fbpx

Kyklady – Kykladské ostrovy

Kyklady - Kykladské ostrovy

Kyklády (Kyklady) nebo-li Kykladské ostrovy najdeme v Egejském moři mezi řeckou pevninou a Tureckem. Samotný název poukazuje k seskupení ostrovů do kruhu (kyklos). Tato část Řecka patří k velmi oblíbené turistické destinaci zejména díky malebným vesničkám (Chora), ve kterých na domech převládá bílá zářící barva v doprovodu tmavě modrých, zelených a tyrkysových barev schodišť, balkónů a okenic. Na kykladských ostrovech nacházíme v bílých uličkách typickou řeckou architekturu. Rozkvetlá bugenvilea, ibišek nebo růže dotvářejí ve spojení s tyrkysovým mořem romantickou dokonalost. Kdo na Kyklady jednou vyrazí, velice rychle si je oblíbí.

Kyklády (Kykladské ostrovy) - rozcestník

Naxos – Νάξος – Nezvykle úrodná krajina s pozůstatky chrámů, s mramorovými horami, nekonečně dlouhé písečné pláže, tradiční horské vesničky, Naxijské víno…
OTEVŘÍT STRÁNKU

Paros – Πάρος leží uprostřed Kyklad – je to třetí největší kykladský ostrov, na který se budete chtít vrátit. Nabízí totiž scenérie, které znáte z řeckých pohlednic a katalogů cestovních kanceláří.
OTEVŘÍT STRÁNKU

Amorgos – Αμοργός – tisíce let odolává silnému větru, obklopen modrou hlubinou. Strmé útesy na severu přechází v hornatý pás s desítkami turistických stezek…
OTEVŘÍT STRÁNKU

Ios – Ίος – Na první pohled drsný Ios, zvedající se z mořských vln, se rozprostírá ve východní části nejznámějšího řeckého souostroví. Ios byl osídlen od ranně kykladského období…
OTEVŘÍT STRÁNKU

Milos – Μήλος – Řecký ostrov Milos náleží svoji polohou k západním Kykládám. Jeho rozeklané pobřeží různých barev svědčí o tom, že je to ostrov vulkanického původu…
OTEVŘÍT STRÁNKU

Folegandros – Φολέγανδρος – nalezneme v jižní části souostroví Kyklády, nedaleko Santorini. Výjimečnost tohoto místa umocňuje jedna z nejpůvabnějších Chor Řecka…
OTEVŘÍT STRÁNKU

Koufonisia – Κουφονήσια – najdeme v souostroví Malé Kyklady, ke Koufonisia patří ostrůvky Ano Koufonisi, Kato Koufonisi a Keros. Rázem se ocitnete v Ráji pláží…
OTEVŘÍT STRÁNKU

Santorini (Thira) – Θήρα – je snad nejznámějším řeckým ostrovem a těžko na něm můžeme hledat nějaká skrytá místa bez turistů. Santorini je vstupní brána na Kykládské ostrovy…
OTEVŘÍT STRÁNKU

Mapa Kyklady

Objevte s námi krásu Kykladských ostrovů

Kyklády
Ostrov Paros

Pomyslným středem souostroví Kyklády je ostrov Délos, který je největší antickou lokalitou pro milovníky historie. Na zdejší úchvatné archeologické naleziště se pořádají jednodenní výlety z ostrova Mykonos. Mezi větší ostrovy Kyklád patří Naxos, Paros, Syros, Tinos, Andros a velice oblíbené Santorini. Na Naxu najdeme krásné hory, zelená údolí s olivovými háji a vysoko v kopcích roztroušené vesničky. Na Mykonosu zase plážové povaleče, koktejlové bary s hudbou či velkolepé noční párty. Za nejkrásnějšími plážemi vyražte na ostrovy Milos a Koufonissi.

Kyklády
Milos, Kleftiko

Pokud hledáte naprostý klid a pohodu, zvolte nějaký méně profláknutý ostrůvek jako třeba Amorgos, kde se mimochodem natáčel film Magická hlubina (The Big Blue). Na Kykládách si každý najde ten svůj ostrov. Mezi nejpůvabnější původní městečka patří Chora na ostrovech Folegandros, Sikinos, Ios či Serifos. Alespoň jednou za život nesmíte vynechat návštěvu Santorini. Zdejší vesnice postavené na samotné hraně kráteru sopky (kaldery) slibují obrovský zážitek.

Kyklády
Naxos, Portara

Klima Kykladských ostrovů

Léto v Egejském moři – a tím pádem i na Kykladských ostrovech – je nerozlučně spojené se suchým sezónním větrem MELTEMI. Fouká od severu a vzniká díky tlakové níži nad Středním východem. Mezi Kykladami a Dodekanésami je široké otevřené moře, kde vichru nestojí v cestě vůbec nic. Severní/západní strany ostrovů jsou tedy obdařené velkým a spolehlivým fujavcem ze západu až severozápadu, za kterým váží cestu milovníci vodních sportů od půlky června do půlky září.
Lakonicky řečeno jsou v Egeidě tři druhy počasí:
1) fouká
2) vichřice
3) všechno přivažte
Konkrétní destinace na daném ostrově proto pečlivě vybírejte podle účelu, za kterým na ten či onen ostrov cestujete. Rodiny s malými dětmi jistě nechtějí trávit dovolenou s pevně uvázanými, rychle schnoucími šátky na hlavě, ukotveni na nepřístupném kamenitém břehu omývanými zpěněnými vlnami – byť by nabídka cestovky zněla sebelákavěji. Naopak vyznavači adrelalinových vodních sportů by se nejspíše unudili na klidných závětrných plážích…Právě do ostrovů Kyklad se meltemi opírá s nevšední sílou a díky vzdušným „kanálům“ mezi ostrovy občas nabírá ne vždy přímý směr. Zpěněné vlny bušící do pobřeží vypadají velmi fotogenicky – ze břehu. Ale na koupání to není nic moc. Pro pobyt se tedy více hodí závětrné strany ostrovů.

Naxos

Pobřeží Plaka - ostrov Naxos
Pobřeží Plaka - ostrov Naxos

Naxos hledejme v samotném srdci Kyklád mezi ostrovy Paros, Mykonos, Amorgos a Ios. V dřívějších dobách byl hlavním kulturním centrem široko daleko. Svůj otisk tu zanechali Benátčané i Frankové. Podle řecké mytologie se právě zde narodil bůh Dionýsos, patron úrody, plodnosti, extáze a vína.
Vnitrozemí Naxu skrývá až 40 vesnic a právě tradiční život je hlavní předností této destinace. Díky úrodným nížinám se tu pěstuje stále ve „velkém stylu“: vinná réva, olivy, fíky, citrusy, obilí a brambory.

Článek Naxos

Video Naxos - Robert Polášek

Paros

Ostrov Paros Řecko
Romantika na Kykladách - ostrov Paros

Paros nepatří sice k nejlevnějším, ale oproti sousedním ostrovům Mykonosu či Santorini jsou zdejší ceny mnohem rozumnější. Ubytování seženete v tradičných kykladských domcích. Líbit se tu bude všem, kdo mají slabost pro pravé Řecko s azurovým mořem, dechberoucími výhledy a skvělým jídlem. Zklamaní ale nebudou ani sportovci – díky silnějšímu větru je v letních měsících Paros cílovou destinací kitesurfařů a windsurfařů.
Počítejte ale, že lodě mezi Athénami a Parosem jezdí jen párkrát denně a nemusí tak dobře navazovat na přílet letadla. Pokud chcete stihnout hned první ranní trajekt z Pirea, přenocujte v přístavu v některém z místních hotelů.

Článek Paros

Video Paros

Amorgos

Amorgos - Aegiali bay
Zátoka u přístavu Aegiali - ostrov Amorgos

Amorgos je nejvýchodnějším ostrovem Kyklád, leží 220 km JV od Athén. Na délku má jen 30 km, od 2,5 do 8 km na šířku a jeho pobřeží čítá okolo 115 km. Mezi jeho sousední ostrovy patří na západě větrný Naxos se skupinkou pidi ostrůvků „Malé Kyklády“, na jihu Santorini s Anafi a na východě ostrov ve tvaru motýla Astypalea. Pobřeží Amorgosu dominují vysoké skalní útesy, které v některých místech překonávají výšku přes 700 m.
Tisíce let odolává silnému větru, obklopen nekonečně modrou hlubinou. Zpovzdálí sleduje naše životy v každodenním stresu a boji s časem. Zasažen obřím zemětřesením i devastujicím požárem. Strmé útesy na severu přechází v hornatý pás s desítkami turistických stezek, horolezeckých stěn, s pozůstatky středověkých hradů a starých mlýnů.

Výlety na Amorgosu

Video Amorgos

Ios

Mylopotas beach ostrov Ios Řecko
písečná Mylopotas beach - ostrov Ios

Na první pohled drsný a nehostinný Ios, zvedající se strmě z mořských vln, se rozprostírá ve východní části nejznámějšího řeckého souostroví Kyklády. Název tohoto souostroví odkazuje k uspořádání ostrovů do kruhu (kyklos), který sice není dokonale pravidelný, ale přesto vystihuje podstatu věci.
Ios se bezstarostně usadil v hlubokém modravém srdci Egejského moře a pokojně zde odpočívá už po mnoho tisíciletí. Vykopávky na kopci Skarkos odtajnili podobu pravěkého sídliště, které prokazuje, že Ios byl osídlen již od počátku ranně kykladského období (3200-2000 př.n.l.). Později ostrov obývali Pelasgové, Achájové, Féničané a Iónové

Článek Ios

Video Ios

Milos

Sarakiniko beach ostrov Milos
Sarakiniko beach (měsíční pláž) - ostrov Milos

Řecký ostrov Milos , rovněž nazýván jako Mélos, patří svoji polohou k západním Kykladám. Jeho rozeklané pobřeží s prapodivnými a různě barevnými tvary svědčí o tom, že je to ostrov vulkanického původu podobně jako Santorini, které se nachází jen pár hodin plavby na východ.
Bohatá historie Milosu začíná již v mladší době kamenné, kdy se tu těžily nerosty. Tenkrát patřil mezi nejvyhledávanější obsidián. Jednalo se o vzácný druh sopečného skla, které se vyváželo až na mínojskou Krétu.
Jen 23 km na délku, necelých 5000 obyvatel a přitom až 70 pláží! Ostrov rozdělený na dvě půlky. Sever a východ ostrova protíná asfaltová silnice, kdežto západ je jen šotolina

Výlety na Milosu

Video Milos

Folegandros

Chora Folegandros Řecko
Chora - ostrov Folegandros

Skalnatý ostrov Folegandros nalezneme v jižní části souostroví Kyklády, jen co by kamenem dohodil z ostrova Santorini. Výjimečnost tohoto místa umocňuje jedna z nejpůvabnějších Chor Řecka. Hlavním lákadlem Chory je středověké Kastro ze 13. století. Je to úzká ulička lemovaná půvabnými tradičními domy zařícími bílou barvou a různých odstínů modré. Dřevěné balkony jsou hustě porostlé pestrobarevnými bugenvileami a ibišky. Projít se tudy je opravdu zážitek, který si dopřejte minimálně dvakrát denně :) Za světla i za tmy.Velké trajekty plují ze Santorini na Folegandros cca 2 hodiny. Pro vyhledání trajektů můžete použít stránky www.opeanseas.gr a lístky doporučuji koupit až 1-2 dny před odjezdem např. ve Fiře na Santorini. Druhá varianta je koupit pouze letenky od CK nebo od SmartWings na Santorini a odtud si svou dovolenou naplánovat po svém.

Výlety Folegandros

Video Folegandros

Koufonisia - Ano a Pano Koufonisi

Ammos Beach - Ano Koufonisi
Ammos Beach - Ano Koufonisi

Návštěvu Koufonisia si naplánujte přes ostrov Naxos odkud plují trajekty přes Malé Kyklády (Iraklia, Schinoussa, Ano Koufonissi, Donoussa) na Amorgos. Nejčastěji malý trajekt Express Skopelitis nebo velké trajekty společnosti Blue Star. Nejrychlejší spojení zajišťuje tzv. „létající kočka“ FLYINGCAT 3 společnosti HELLENIC SEAWAYS,
V moderním řeckém slangu slovo „Koufo“ znamená „neuvěřitelné“a to stejné slovo určitě vykřiknete, když spatříte první fotku zdejších pláží. V jiných popisech prý Koufa Nisia označuje „duté ostrovy“, což by dávalo smysl, protože díky zvětralým horninám tu matka příroda vytvořila nespočet mořských jeskyní. Souostroví Koufonisia zahrnuje ostrůvky Ano a Kato Koufonissi, na které dohlíží ostrov Keros s bohatou archeologickou historií.

Článek Koufonisia

Video Koufonisia

Santorini

ostrov Santorini Řecko
Fira - ostrov Santorini

Santorini (Thíra) je snad nejznámějším řeckým ostrovem a celkem těžko na něm můžeme hledat nějaká skrytá místa bez turistů. Nicméně Santorini je vstupní brána na Kykládské ostrovy pro nás Čechy a Slováky – stačí si jen sbalit batoh a jet směrem do přístavu Ormos Athinios odkud jezdí lodě na zapomenuté Kyklády…
Ostrov Santorini leží na samém okraji sopečné kaldery. Slovo kaldera znamená v jiném slova smyslu „kotel“. Tímto termínem je označován destruktivní tvar vulkánu, při jehož explozi došlo k propadu pevniny. V tomto případě navíc k následnému zatopení vodou. V roce asi 1640 př. n.l. dochází právě na Santorini k obrovské sopečné erupci, která je dodnes zaznamenána jako největší v Evropě a sedmá největší na světě. Při výbuchu, který dosahoval výšky až 50km sopečného oblaku došlo k propadu střední části ostrova.

Výlety Santorini

Video Santorini

Kyklady - aktuální počasí

Romantické ubytování na Kykládách

klikni do mapy, zazoomuj a bookni si nejbližší a nejlepší ubytování na Kykladách přes Řecko nás baví. Rezervací služeb přes náš web, podpoříš náš projekt. Děkujeme!

Booking.com

5 2 hodnocení
Article Rating
Upozornit mě
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Máte jinou zkušenost či aktuální info? Napište nám komentář.x