fbpx
Skaros Rock – středověká tvrz na Santorini
Print Friendly, PDF & Email

Skaros Rock (Castle of Skaros) je skalní výběžek u Imerovigli na ostrově Santorini. Nejkrásnější západ slunce, nejznámější pohlednice, nejluxusnější hotely, tím je vyhlášené Santorini, které leží jako šlehačka na dortu na sopečné kaldeře. Z dálky by Oia (Ía), mohla připomínat takový sachr dort… tmavá dole, bílá nahoře. Podle zástupu, které se každý podvečer hrne směrem ke zbytkům hradeb, je bezesporu tento západ slunce vyhlášenější, než pochoutka z Vídně. Jenže s požitkem už to bude horší.

Probojovat se davem lidí a ukořistit dobré místo ještě nemusí být zárukou, že si západ slunce vychutnáte a že uvidíte ten rudý kotouč, jak se vpíjí do mořské hladiny. Dnes se tato „tribuna“ plní lidmi vyzbrojenými čím dál menší, ale zato delší technikou. Ano, udělat si selfie je obrovský hit a když vám nad hlavou lítá několik stovek selfie tyčí… to snad už ani není podívaná, která by stála za to. Přední řady poslušně zatleskají sluníčku, které to zvládlo a zapadlo, zadní se přidají a nakonec se houfně vydají uličkami k parkovišti, aby mohli zažít další dobrodružství, připomínající dopravní zácpu na Jižní spojce v Praze. Každému dle jeho chuti, necháme kritiky a nabídneme alternativu tzv. po našem! Pod střediskem Imerovigli se skrývají pozůstatky středověké tvrze Skaros s kostelíkem Panagia Theokepasti. Sedněte si na bílou střechu, koukejte do kaldery, vychutnávejte Santorini z trochu jiného úhlu a s trochou štěstí třeba i sami …

The Castle of Skaros

skaros_fortress
poslední pohled na tvrz (Thomas Hope r. 1788, Benaki muzeum Athény)

Ve středověku byl Skaros první z pěti pevností na ostrově. Impozantní skála, vyčnívající ze stěn kaldery, zajišťovala díky své poloze hlavní obrannou pozici proti pirátům. Skaros bránily dva hrady. Původní, horní hrad (Epano Kastro – La Roka) byl postaven v 15. století v poslední éře Byzantské říše. Novější, nižší hrad nesl jméno Kato Kastro a byl zbudován o 2. století později. V okolí skály bychom údajně našli až 200 domů! Určitě si všichni dokážeme představit, jak velké asi byly! Velký zvon na vrcholu varoval všechny obyvatele před útoky z moře. Osadu spojoval se zbytkem ostrova dřevěný padací most. Tehdejší obyvatele hlavního města Santorini nakonec nevyhnal pirát, ale podmořská sopka a padající kamení. Rozsáhlé zemětřesení v roce 1650 donutilo většinu obyvatel k ústupu a založení nové vesnice Fira (Thíra) na bezpečnějším místě. V současnosti je Skaros zcela neobydlený. Jedinou viditelnou přítomnost člověka zastupuje bílá kaple Theokepasti, odkud si můžete vychutnat krásný západ slunce.

z Imerovigli k Panagia Theoskepasti

Náš dnešní výlet začíná v letovisku Imerovigli u kostelíku Aghios Georgios s úžasným výhledem na skalnatý výběžek Skaros. Dole kopcem následujeme šedobílé cementové schody a míjíme obří bazén luxusního hotelu. Plavek nemaje, necháváme hotel za zády a klesáme kolem kapličky Aghios Ioannis do nejnižšího místa stezky, odkud poprvé koukáme na Skaros směrem vzhůru. Další schody pro změnu stoupají až pod vrcholek 20 metrů vysoké skály. Funíme do kopce, občas zastavíme a kocháme se otevřenými pohledy do kaldery a na různě barevné vrstvy sopečného podloží. Faktem je, že takový pohled do zatopeného kráteru jinde v Řecku asi neuvidíme. Fira, Pyrgos na kopci a v dálce Akrotiri. Pár kroků navíc a všechno jako dlani. Po pravici máme vrchol skály a před sebou další klesání po vyšlapané pěšince až k Panaghia Theoskepasti. Překvapení, že tu nikdo není, netrvá moc dlouho… Ve zvonici se mihne postava mladého šikmookého klučiny, který nás předběhnul :) Stativ naštelovanej, pohodu dokresluje Bacardi v ruce, na zvonici se kolegiálně střídáme a pořizujeme lepší a ještě lepší snímky západu a k tomu si vychutnáváme výhled na ostrov Therasia a vesnici Oia. Zlatá hodinka pádí do finále a v tom za námi doběhne smečka místních hafanů! S vyceněnými zuby na nás jeden přes druhého začnou štěkat a dorážet. V ten moment jsme na střeše kostela nejvýš, co to jde a začínáme přemýšlet, jak se sakra dostaneme zpátky? Věděli jste, že stativ plní i jiné funce?  Složenej například funguje jako plašidlo na cokoliv. Mávám s ním na všechny kykládské strany až to čoklíci vzdají a nechají nás být. Cestou zpátky stativ v jedné ruce, šutr v druhé a romantika dnešního večera je tak završena :-) Zpátky do Imerovigli docházíme před setměním a s pocitem, že i na Santorini si člověk může najít místo sám pro sebe. A to máme na Řecku strašně rádi…

 

Ubytování v Imerovigli Santorini

Inspirovali jsme Tě k výletu? Klikni do mapy, zazoomuj a bookni si nejbližší a nejlepší ubytování přes Řecko nás baví. Rezervací služeb přes náš web, podpoříš náš projekt. Děkujeme!

Booking.com
0 0 hodnocení
Article Rating
Upozornit mě
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Máte jinou zkušenost či aktuální info? Napište nám komentář.x