fbpx
Chora Folegandros

Propadli jste pohádkovým fotografiím z vesniček Fira a Oia na Santorini? Přesto hledáte v Řecku více klidu a bez davů turistů? Pouhých 50 km západně od kaldery, které překonáte za 2 hodiny na palubě trajektu s frappíčkem v ruce, se skrývá nedotčený kus romantického Řecka. Pro svoji jedinečnou atmosféru přezdívají místní obyvatelé Folegandros „ostrovem míru“. Možná právě zde, v bílých uličkách jedné z nejkrásnějších vesnic v Řecku, nasajete pořádnou dávku extáze a opojení. Možná zažijete den, kdy se vám Kyklády zaryjí hluboko do srdce a řeknete si: „Ano, chci je procestovat celé! Od Milosu až po Amorgos .“ Chora Folegandros je jedinečná a hlavně je stále sama sebou! Pojďme se v ní spolu toulat a zapomenout na ten dnešní rušný svět…

Kastro – Folegandros

mapa Chory

Středověká osada Kastro byla vystavěna Benátčany ve 13. století, na okraji strmého útesu, 200 metrů nad mořem. Slovo „Kastro“ označuje v řečtině „pevnost“. V tomto případě šlo spíš o chytré seskupení domů, které dohromady vytvářely výhodnou obrannou pozici před nájezdy pirátů. Mohutné hradby zastupoval na jedné straně příkrý skalní útes a na straně druhé semknuté domečky samotného Kastra. Aby bylo dílo dokonalé, byly domy natřeny tak, aby splynuly s okolím a aby nešlo z moře poznat, zda je ostrov obydlený.

Postupem času se Kastro obléklo do „řeckých barev“ a v dnešní době je největší dominantou ostrova Folegandros a vůbec je to jedno z nejkrásnějších míst na Kykládách. V Chora Folegandros budete procházet spletí úzkých uliček, kolem zářivě bílých domků s velkými schodišti a dřevěnými balkóny. Obdivovat krásné pastelové barvy, popínavé květiny a rozkvetlé ibišky, které spolu s bílými domečky a modrým nebem vytváří neskutečnou romantiku. Tu narazíte na věšák s prádlem, tu na odloženou dětskou tříkolku, tady zase někdo nechal pohozené koště, tu pozdravíte ve dveřích starší pár a zjistíte, že tohle všechno není nějaký „skanzen pro turisty“, ale opravdový život a realita.

Úplně nejlepší je ranní procházka po východu slunce. Svěží vítr sebou nese prázdnými uličkami vůni čerstvého chleba a táhne vás za nos přímo do pekárny Artos & Geusi Bakery. Brzy ráno jsem potkal jen jednu babičku, která si šla pro chleba ke snídani. Co vám budu říkat, tohle je to moje milované Řecko… V době kdy moje drahá polovička vstávala, já měl za sebou fantastické ráno, na které jen tak nezapomenu.

Jak pirátské nájezdy slábly, tak se Chora Folegandros postupně kolem Kastra rozrůstala. Novější část nese jméno Chorio. Vyrostly v ní novější domky, uličky, nespočet malých náměstí, kostelíků, taveren a kafeterií. Prostě vše vhodné na procházku a odpočinek s tou nejlepší řeckou kulisou. Centrum Chory tvoří dvojice náměstí Dounavi a Kontarini, které od sebe odděluje kostel Aghios Nikolaos. Do centra nesmí žádný automobil, čtyřkolka ani skútr.

Matsata – ručně dělané těstoviny

Šálek řecké kávy si tu opravdu vychutnáte stejně jako místní specialitu Matsata. Čerstvé ručně dělané těstoviny to_spitiko_maps rajčatovou nebo citronovou omáčkou. Podávají se výhradně k masu, kde vévodí domácí slepice, králík, koza, telecí, vepřové a samozřejmě se myslí i na verzi pro vegetariány. Zkusili jsme na doporučení tavernu To Spitiko nedaleko Kastra, kde měli opravdu velký výběr všech druhů Matsata i obrázkový jídelní lístek, za který jim dávám palec nahoru.

Dnešní Chora Folegandros leží jen 3,5 km od přístavu Karavostasis. Autobusy čekají v přístavu na příjezdy trajektů a lístek vás vyjde kolem 1,40€. Naopak z Chory vyrážejí autobusy o hodinu dřív před odjezdem každé lodi. Nejlepší volbou je domluva s majiteli ubytování, kteří pro vás rádi přijedou až do přístavu. Folegandros je opravdu malý ostrov. Pokud máte čas, poznáte ho nejlépe pěšky po turistických stezkách a za pomoci autobusů. Ostatním mohu doporučit čtyřkolky nebo skútry. Automobily mi přijdou na tento ostrov úplně zbytečné. V Choře sídlí půjčovna Scooterland Venetia , kde jsme poprvé okusili čtyřkolku Kymco 150cc a hned nás to courání po ostrově začlo víc bavit :)

Na videu pan Nikos úžasně zachytil Velikonoce:

Aghia Panaghia – Church of the Virgin Mary

Nejvýznamnější historickou památku Folegandrosu spatříte na míle daleko. Ano je to ten bílý kostelík těsně pod vrcholem hory (353 m), ke kterému vede klikatá cestička z Chory. Kostel Panny Marie byl údajně postaven na místě antického chrámu. Ve zdech interiéru stále naleznete různé starověké nápisy. V roce 1896 vyrobil sochař Kaparias z ostrova Tinos mramorový templon a kazatelnu. O Velikonocích putuje průvodem vzácná stříbrná ikona Panny Marie z kostela do všech domů na ostrově!

K Aghia Panaghia vystoupáte pozvolným tempem za nějakých 10-15 minut z náměstí Pounta (zastávka autobusů). Nejvíce lidí míří k vrcholu kopce až k večeru, odkud si můžete vychutnat jedinečný západ slunce s výhledem na celou Choru a Folegandros. V dálci se rýsuje vesnice Ano Meria a když nebudete mít opar na horizontu, spatříte i pobřeží ostrova Milos. Já si k Aghia Panaghia vyběhnul i ráno při východu slunce a společně s jedním oslím kamarádem vítal první paprsky nového dne. Jen já, oslík a Folegandros…


nejlepší výhledy z Aghios Eleftherios

 


Západ slunce od kostela Panaghia není jedinou podívanou, najdou se i lepší výhledy! Strašně moc mě lákal protější kopec, na který vede šotolinová cesta směrem vzhůru od našeho ubytování v Ampelos Resort. Byla to naše první terénní jízda na čtyřkolce, tak jsem měl z toho stoupání celkem velký respekt, ale za nějakých 15-20 minut jsme dorazili ke kostelíku Aghios Eleftherios pod stejnojmenným vrcholem nejvyšší hory. Odtud máte Choru jako na dlani! Zapadající sluníčko zabarvuje do oranžova skálu s kostelem Panaghia a celé představení bude pravděpodobně patřit jenom vám. Stačí popojít o pár metrů nahoru a můžete sledovat zátoku Angali na opačné straně hory a poslední paprsky slunce nad ostrovem Milos.

Ubytování v Choře na ostrově Folegandros

Inspirovali jsme Tě k výletu? Klikni do mapy, zazoomuj a bookni si nejbližší a nejlepší ubytování přes Řecko nás baví. Rezervací služeb přes náš web, podpoříš náš projekt. Děkujeme!

Booking.com

0 0 hodnocení
Article Rating
Upozornit mě
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejnovější
Nejstarší Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Garcia J Sacramento
Garcia J Sacramento
6 let před

Ahoj
Jsme křesťanská organizace vytvořená tak, aby pomohla lidem, kteří potřebují pomoc, jako je finanční pomoc. Pokud tedy procházíte finančními potížemi nebo máte nějaký finanční potíže a potřebujete peníze na zahájení podnikání, nebo potřebujete půjčku na zaplacení dluhu nebo placení z vašeho účtu na začátku dobré dohody, nebo se snažíte získáte půjčky od domácích bank, kontaktujte nás dnes, e-mailem pastorwilliams1211@gmail.com, protože Bible říká: „Lukáš 11:10 Každý, kdo žádá, přijímá, hledá, a kdo klepá, dveře se otevírají. Nechte tuto příležitost vynechat, protože Ježíš je dnes včera stejný a navždy víc. Prosím to vážně a Bůh se bojí lidí.

1
0
Máte jinou zkušenost či aktuální info? Napište nám komentář.x