fbpx
Paros vás chytí za srdce. Zažijte opravdové Kyklady
Print Friendly, PDF & Email

Ostrov Paros (Πάρος) leží uprostřed Kyklad – je to třetí největší kykladský ostrov, na který se budete chtít vrátit. Nabízí totiž scenérie, které znáte z řeckých pohlednic a katalogů cestovních kanceláří. Zářivě bílé domky tvoří spletité labyrinty dlážděných uliček. Mezi nimi občas vykoukne modrá kupole kostela či sytě růžové keře buganvilií. A vy si v jedné z taveren vychutnáváte čerstvou rybu, zatímco sledujete jeden z legendárních západů slunce.

Řecký ostrov Paros

Paros nepatří sice k nejlevnějším, ale oproti sousedním ostrovům Mykonosu či Santorini jsou zdejší ceny mnohem rozumnější. Ubytování seženete v tradičných kykladských domcích. Líbit se tu bude všem, kdo mají slabost pro pravé Řecko s azurovým mořem, dechberoucími výhledy a skvělým jídlem. Zklamaní ale nebudou ani sportovci – díky silnějšímu větru je v letních měsících Paros cílovou destinací kitesurfařů a windsurfařů. 

Jak se na Paros dostanete?

Jak řekl legendární Řek Zorba: „Šťasten, komu osud dopřál, aby se v životě plavil Egejským mořem.“ Patříte-li k podobně citově založeným lidem, dopřejte si čtyřhodinovou plavbu (150 km) z athénského přístavu Pireus. Já jsem cestovala velkým trajektem Blue Star Ferries a nekonečné výhledy na moře si vychutnala dosyta. Počítejte ale, že lodě mezi Athénami a Parosem jezdí jen párkrát denně a nemusí tak dobře navazovat na přílet letadla. Pokud chcete stihnout hned první ranní trajekt z Pirea, přenocujte v přístavu v některém z místních hotelů. 

Chcete-li ušetřit čas, můžete přímo na athénském letišti přesednout na letadlo řecké společnosti Aegean Airlines. Za 40 minut jste na miniaturním paroském letišti. Za letenku na poslední chvíli jsem platila okolo 100 eur a byla tak dražší než trajekt. Pokud si ale k ceně trajektu přičtete i cenu za ubytování v Athénách, vyjde vás to ve výsledku podobně. 

Co na Parosu vidět? Výběr nejhezčích míst z článku


Parikia – hlavní město ostrova Paros

Trajekty, autobusy, auta. Supermarkety, taverny i nemocnice. Ale také kouzelná zákoutí, dlážděné uličky a tradiční kykladské domky. Hlavní město ParosuParikia nabízí vše, co zrovna sháníte – od veřejné prádelny po archeologické muzeum. Tepe hustou dopravou, která během příjezdu trajektů zcela zablokuje silnice. 

Právě do místního přístavu vás přiveze loď z Pirea a snadno se odstud dostanete i na ostatní kykladské ostrovy – Syros, Mykonos, Naxos, Santorini, Amorgos, Ios, Serifos, Milos a mnoho dalších. 

Přímo v srdci města Parikia najdete byzantský kostel známý také jako Kostel 100 dveříPanagia Ekatontapiliani ze 4. století našeho letopočtu. Neočekávejte ale sto dveří ani sto oken, proč kostel nese tento název, je záhada. 

Minout byste neměli ani franský hrad, který tu po sobě ve 13. století zanechali Benátčané. Tlusté zdi z mramoru a skály podpírají horní část starého města, které skrývá roztomilá nádvoří a úzké kykladské uličky přetékající obchody. 

V neposlední řadě je hlavní město ostrova jedním z nejlepších míst pro sledování západů slunce – usadit se můžete do kteréhokoliv z elegantních koktejlových barů a užívat si ničím nerušený výhled srovnatelný třeba se západy slunce na Santorini. 

Ceny za ubytování i jídlo jsou zde o něco vyšší než na ostatních částech ostrova, pokud si ale chcete užít pravé Kyklady, v Parikii se příliš dlouho zdržovat nemusíte.

Naoussa – Užijte si kykladskou romantiku přístavu

Jedno z nejmalebnějších míst celého ostrova se nachází na severovýchodě. Přístavní městečko Naoussa je ukázkou tradiční kykladské architektury. Atmosféra je zde klidnější a dovolenkovější než v hlavním městě. 

Projděte se labyrintem kamenných uliček, najdete tady příjemné kavárny i krámky s místním zbožím. Vezměte to přes přístav, kde kotví drahé jachty i malé otlučené rybářské čluny. Po dlouhém molu odsud dojdete až k rozpadající se benátské pevnosti z 15. století. Právě ta nabízí ty nejhezčí výhledy na Naoussu. Hradby a věž kdysi bránily město před nájezdy pirátů, během léta však romantické město čelí jen náporu turistů. 

Přímo v přístavu se nachází spousta podniků – barů, diskoték i taveren specializovaných na čerstvé mořské plody včetně chobotnic. Chcete-li povečeřet přímo na pláži u moře a sledovat legendární scénu, během které se kykladské pobřeží zalévá hřejivým podvečerním světlem, zarezervujte si stůl v taverně Glafkos. Preferujete-li luxusnější podniky, dejte si večeři v osvětlené zahradě restaurace Stilvi anebo zvolte proslulou Barbarossu založenou roku 1987. 

Ubytovat se můžete v hotelích i soukromých apartmánech. Půjčení auta tu nabízí hned několik společností – my jsme byli spokojení s místní půjčovnou Blutr Paros Car Rental

Většina lidí se koupe na nedaleké písčité pláži Piperi, pokud si ale zajdete trochu dál, objevíte hned za kopcem malou plážičku Piperaki. Z Naoussy se snadno dostanete i na nejznámější pláž Parosu – přímo z přístavu plují výletní lodě do Kolymbithres.

Tip: Chystáte se na dovolenou v půlce července? Nenechte si ujít třídenní Paros Festival nabitý koncerty, workshopy a přednáškami.

Pláž Kolymbithres

Kolymbithres je nejoriginálnější pláž z celého ostrova Paros tvořená obrovskými žulovými skalami, které moře a vítr v průběhu staletí vyhladily do pitoreskních oblých tvarů. Kameny tvoří na pobřeží malé písčité zátoky připomínající bazénky, a proto je i název odvozený z řeckého výrazu pro bazén (κολυμβητήρες). 

Populární pláž má však jednu nevýhodu – během sezóny bývá poměrně přelidněná. Nechcete-li se tísnit s ostatními mezi kameny, můžete se po geologické prohlídce vydat na něco dobrého do nedaleké taverny či plážového baru vybaveného lehátky.

Ve vesnicích Lefkes, Prodromos a Marpissa plyne čas vlastním tempem

Lefkes

Pokud byste měli navštívit jen jednu, vyberte si Lefkes. Historická kykladská vesnice vzdálená 20 minut cesty od Naoussy je skrytá mezi olivovými háji a borovými lesy. Přímo na náměstí můžete usednout ke stolkům ve stínu stromu, zatímco vám v jednom z místních kafenií připraví frappé a bougatsu. Stejně tak si do Lefkes ale můžete zajet na drink či večeři do jedné z místních taveren. 

Klikaté kamenné uličky Lefkes jsou o něco chaotičtější než v Naousse, ale pokud se v nich neztratíte, dojdete k velkolepému byzantskému kostelu Agia Triada. Určitě stojí za návštěvu – i řecké ministerstvo kultury jej řadí mezi památky zvláštního významu. 

Byzantská stezka

Máte-li rádi procházky, vydejte se nejstarší silnicí Parosu – byzantskou stezkou (Βυζαντινή οδός), která se datuje do roku 1 000 našeho letopočtu. Po 6 kilometrů dlouhé procházce olivovými háji dojdete až do Prodromu – další historické vesnice, která vás vezme za srdce.

Prodromos

Úzké uličky čerstvě nabílených kykladských domků lemují oblouky bohatých buganvilií, skrze které prosvítá silné odpolední slunce. Jejich sytě růžové okvětní lístky padají k zemi a vy se v nich doslova brodíte. Vesnice Prodromos je tichá, a tak podvědomě ztišíte hlas i vy. Kouzelná scéna jako vystřižená z filmových kulis je v Prodromosu na denním pořádku, a proto láká instagramové influencery. Nemusíte se ale bát, moc jich tu nepotkáte.

Starobylá kykladská vesnice je vzdálená 7 kilometrů od Naoussy a její návštěvy nebudete litovat. A když už tu budete, zajděte si na domácí jídlo do některé z taveren – třeba za Marií do rodinné restaurace Kallitechniko kafenio, která vám naservíruje pečínku na citronech, jakou jste ještě neměli.

Marpissa

Do třetice všeho dobrého – další kykladská vesnice, a přece úplně jiná než ty předchozí. Marpissa leží vysoko v kopcích jen kousek od Prodromosu. Na náměstí stojí čtyři tradiční větrné mlýny a vy se přímo odsud můžete vydat na výšlap k monastýru Agios Antonios. Než to ale uděláte, projděte si uličky mezi domky pocházejícími z 16. a 17. století. 

Třeba vás zavedou až do domu tkadleny Marigouly Anousaki-Fysilani, která má (jak jsem se přesvědčila) dveře otevřené i pro náhodné návštěvy. Dům původně z 16. století je vybavený tradičním nábytkem a zdobí jej fotografie jejích předků. Marigoula nám během přípravy řecké kávy v džezvě ukázala i tajemství domu, která odhalila rekonstrukce – skrytá dvířka za pecí vedoucí na dvůr, kudy lidé dříve utíkali před piráty do hor. Pak usedla za starobylý tkalcovský stav po matce a ukázala, jak na něm ještě dnes tvoří originální koberečky a kabelky. 

V Marpisse nejsou žádné obchody – útočiště před poledním žárem vám ale nabídne taverna Charoula na náměstí. Oběd si zde můžete dát ve stínu dvou obrovských moruší.  

Tip: Plánujete-li dovolenou v srpnu, navštivte každoroční kulturní a folklorní festival Marpissa Routes

Posvátný klid monastýru Agios Antonios

Přímo z Marpissy vyjeďte autem nahoru k monastýru Agios Antonios, který byl nad ruinami benátského hradu postaven v 17. století. Poslední část cesty je lepší vyjít pěšky, na propocené triko ale zapomenete v okamžiku, kdy se před vámi otevřou panoramatické výhledy na Paros. A k tomu všudypřítomný klid místa, který má neopakovatelný genius loci.

Doslova přízemnější zážitky pak nabízí pobřežní Piso Livadi, kam z monastýru sjedete. Vykoupat se můžete na místní pláži a povečeřet v jedné z místních taveren, které jsou specializované na čerstvé mořské plody – od ryb přes chobotnice až po mořské ježky. Vyzkoušejte třeba tavernu Ouzeri Halaris, kterou provozuje synovec tkadleny Marighouly. 

Balzám na duši? Drios 

Drios je speciální místo pro každého, kdo si chce užít kykladskou atmosféru v klidném tempu. Malá rybářská vesnice leží na východním pobřeží a je to ideální lokalita pro páry – nenabízí toho mnoho, ale zato v té nejlepší kvalitě. 

Od romantického mola vede přímo po pobřeží ulice, kde najdete ty nejlepší podniky. Za hřích určitě stojí luxusnější taverna Kima servírující čerstvě ulovené ryby. Obsluha je tradičně řecky pohostinná a dezerty nemají konkurenci. Po večeři si zajděte na koktejl do baru Resalto, který je jen pár metrů směrem k molu. Příjemné oldies songy tu po nocích hrají už několik desítek let. 

Ručník si můžete vybalit na menších písčitých plážích ve stínu tamaryšků, anebo využít lehátka na větší oblázkové pláži pod restauracemi. Po 10minutové procházce odsud dojdete i na známou a rušnou Golden Beach s plážovými bary. 

Ubytování

Ubytovat se můžete přímo na pobřeží – a užívat si nekonečné výhledy na moře a noční oblohu plnou hvězd. Já jsem byla velmi spokojená v apartmánech Blue and Sea, a pokud si chcete opravdu dopřát, vybalte si kufry v apartmánech Blue Waves, které patří majiteli restaurace Kima. 

Vše další potřebné pak seženete v místním supermarketu, kde v regálech najdete spoustu lokálních a bio produktů. 

Pounta beach

Ráj všech kitesurfařů a windsurfařů leží na západním pobřeží ostrova Paros v malé vesnici Pounta. Během větrnějšího počasí si můžete sednout do plážových barů jedné ze zdejších kitesurfingových škol a sledovat roj pestrobarevných draků. Ve dnech, kdy fouká velmi silný vítr, se do vody odváží jen instruktoři a zkušení kitesurfaři, kteří předvádějí akrobatické kousky a skoky do výšky. 

Pozor: Široká písčitá pláž i přístup do vody jsou plně obsazeny milovníky vodních sportů, takže tady si rozhodně nezaplavete. 

Z malého mola vesnice Pounta však pravidelně odplouvají trajekty na protější ostrov Antiparos, kam se jezdí na dobré jídlo i za zábavou. Pokud se rozhodnete povečeřet v Pountě, vyzkoušejte prvotřídní restauraci Les Amis. Delikatesy šéfkuchaře a výborná vína skvěle doplňuje výhled na protější Antiparos a zapadající slunce. Obdobně legendární západ slunce je denně k dispozici i na terase hotelového baru Seesoo, která je přístupná i neubytovaným. Rozhodně navštivte!

Paros – Vítr může být krutý

… plánujete-li letní dovolenou na Kykladách, počítejte s tím, že každodenní foukanou vašeho účesu zajistí vítr zvaný meltemi. Jde o silný, suchý sezónní vítr, kterému se nevyhne téměř žádný ostrov v egejském moři. V některých dnech dosahuje síly okolo 7–8 stupňů Beaufortovy stupnice. Právě proto jsou ostrovy oblíbené mezi kitesurfaři. Vyplatí se přibalit s sebou lehčí prodyšnou bundu, která snadno neprofoukne.

Antiparos (Αντιπαρος)

Malý kykladský ostrůvek Antiparos je od svého rozlehlejšího souseda vzdálený pouze 1,5 km. Zatímco v rozměrech (12,5 km délky a 5,5 km šířky) mu příliš konkurovat nemůže, atmosférou se mu rozhodně vyrovná. I proto je oblíbenou dovolenkovou destinací řady světových celebrit a svou rezidenci tady má třeba herec Tom Hanks s manželkou. 

Poklidný Antiparos je skvělý na několikahodinové výlety – stačí sednout na trajekt, který každou půlhodinu vyráží z přístavu Pounta (kousek od kitesurfingové pláže), a za pár minut jste na místě. 

Antiparos je ideální pro romantické výlety – vychutnejte si drink v některém z vyhlášených sunset barů a po setmění se projděte romanticky osvětlenými kykladskými uličkami hlavní vesnice. Obchodů, taveren a barů je tu spousta, na účtence ale počítejte s o něco vyšší částkou. Chcete-li nadstandardní zážitek z koupání i jídla, vydejte se do známého Beach House Antiparos, kde je pláž vybavena přístřešky a pohodlnými plážovými postelemi – i tady si však za příjemný zážitek připlatíte.

Výlet z Antiparosu na opuštěné Despotiko

Pokud máte na Antiparosu pár hodin nazbyt, vyrazte výletní lodí na drobný neobydlený ostrůvek Despotiko, který se nachází přesně uprostřed všech kykladských ostrovů a je vzdálený jen 700 metrů jihozápadně od Antiparosu. 

Vyplout můžete z hlavního města Antiparosu nebo z vesnice Agios Georgios. Zdejší archeologická naleziště svědčí o tom, že v minulosti byl ostrov nejen hustě obydlený, ale díky výhodné poloze i populární. Dnes si zde můžete užít klidnou plavbu okolo jeskyní a písčitých pláží – nejznámější je pláž Livadi charakteristická stříbrným pískem. 

Paros ubytování na ostrově

Inspirovali jsme Tě k výletu? Klikni do mapy, zazoomuj a bookni si nejbližší a nejlepší ubytování na ostrově Paros přes Řecko nás baví. Rezervací služeb přes náš web, podpoříš náš projekt. Děkujeme!

Booking.com
5 4 hodnocení
Article Rating
Upozornit mě
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejnovější
Nejstarší Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Jana
Jana
26/02/2024 18:04

Dobrý den,krásný článek….po ostrově Paros pokukuji již několikátý rok a moc ráda bych ho viděla. Chtěla jsem se zeptat jak na ostrově Paros funguje veřejná doprava nebo taxi? Ráda bych se tam vypravila se svojí 11ti letou dcerou, ale netroufám si sama jezdit po ostrově autem. Děkuji. Jana

1
0
Máte jinou zkušenost či aktuální info? Napište nám komentář.x